اطلاع از تخفیف ها و تست های جدید در اینستاگرام
لوگوی ای سنج ورود و ثبت نام
داشبورد
پروفایل من
آزمون های من
گردش حساب
امتیاز من
خروج
ورود در سایت
ثبت نام در سایت

ملاحظات اخلاقی


ملاحظات اخلاقی جهت استفاده از سامانه ای سنج


اگرچه مزایای زیادی برای استفاده از ابزارهای سنجش وجود دارد اما باید دانست که استفاده از آن ها محدودیت هایی دارد که لازم است به لحاظ اخلاقی مدنظر قرار گیرد. در ادامه به نکاتی که همراهان ما در این سامانه اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی باید مدنظر قرار دهند اشاره خواهیم نمود:

انتظارات غیر واقعی از ابزارهای سنجش می تواند بزرگترین مسئله در استفاده صحیح از ابزارهای سنجش باشد. همانطور که پروتکل های اخلاقی در دنیا از جمله پروتکل های سازمان های بین المللی نیز به آن شاره دارند در ارتباط با هر نوع ابزار سنجش بسته به شرایط و موقعیت مورد استفاده از آن محدودیت هایی وجود داشته و نباید نتایج آن را به صورت 100 درصدی تفسیر نمود.

اغلب افراد ممکن است به دلیل نوع سوالات و شرایطی که در آن قرار گرفته اند به سوالات به گونه ای متفاوت پاسخ دهند. هرچند که تمام تلاش گروه ای سنج بر این می باشد که ابزارهای پایا و دقیقی را جهت ارزیابی انتخاب نماید اما وضعیت و موقعیت هایی که افراد در آن قرار داشته و یا نحوه درک آن ها از سوالات می تواند روی نتایج تاثیر گذار باشد. بنابراین جهت هرگونه استنباط دقیق نیازمند ارزیابی های حضوری توسط متخصصین خواهد بود. ما در این سامانه تلاش می نماییم بازخوردهای لازم جهت مراجعه به افراد متخصص را به افراد ارزیابی شونده بدهیم.

اغلب ویژگی های مورد سنجش تحت عنوان متغیر مطرح هستند. به این معنا که قابل تغییر می باشند. با این حال در بیشتر مواقع افراد پس از یک بار سنجش برچسب هایی را به خود می زنند که ممکن است آینده آن ها را تحت تاثیر قرار دهد(به عنوان مثال می گویند من خیلی آدم ناتوان و ضعیفی هستم). این در حالی است که بر اساس استانداردهای جهانی هر ابزار بین 2 تا 6 ماه اعتبار داشته و پس از این مدت برای بررسی هر ویژگی نیازمند ارزیابی مجدد خواهیم بود. بنابراین اکیدا توصیه می نماییم که با یک بار ارزیابی برچسبی را به خود و دیگران نزنید.

در نظر داشته باشید که برخی از مواقع تمایل ما به نشان دادن ظاهر مطلوب از خود و یا حتی برعکس تمارض کردن می تواند نتایج ارزیابی را تحت تاثیر قرار دهد. بعلاوه بدبین بودن افراد به ارزیابی و تعصب های شخصی و فرهنگی می تواند عوامل مهمی در کاهش اعتبار آزمون ها به شمار رود. بنابراین در ارزیابی خود و دیگران باید این موارد را در نظر گرفته و حتی الامکان از قضاوت و نتیجه گیری عجولانه در رابطه با نتایج آزمون بپرهیزیم.

حتما در نظر داشته باشید که در سامانه آنلاین به دلیل اینکه کاربران به صورت چهره به چهره مورد ارزیابی قرار نمی گیرند بنابراین ممکن است نوع پاسخدهی افراد متاثر از تفاوت در درک و تفسیر سوالات باشد. ما در ای سنج تلاش نموده ایم با استفاده از راهنما و توضیحات بیشتر نسبت به نرم افزارها و سامانه های مشابه این موارد را به حداقل برسانیم. اما کاربران عزیز به هشدارهایی که در هر آزمون به آن ها داده می شود توجه نموده و حتما توصیه های مبنی بر لزوم مراجعه حضوری به مراکز را جدی بگیرید.

یکی از ملاحظات اخلاقی که متوجه کاربران نبوده بلکه جزء اصول اخلاقی ای سنج به شمار می رود حفظ حریم خصوصی افراد است. برای دستیابی به این منظور گروه ای سنج هیچ یک از اطلاعات هویتی کاربران را دریافت ننموده و تکمیل اطلاعات هویتی کاملا اختیاری می باشد. بنابراین هر کاربر می تواند به راحتی بدون دادن هیچ اطلاعاتی از امکانات سامانه استفاده نماید.


شماره تماس : 02144483904
آدرس ایمیل : info [ at ] esanj.ir
×

دنبال چه آزمونی میگردی ؟