لوگوی ای سنج ورود و ثبت نام
داشبورد
پروفایل من
آزمون های من
گردش حساب
امتیاز من
خروج
ورود در سایت
ثبت نام در سایت

تست آنلاین سبک های فرزندپروری بامریند (PSI)


همان طور که می دانیم رشد سالم کودکان بستگی به عوامل متعددی دارد، پژوهش ها نشان می دهد که آنچه که بیش از همه تعیین کننده سلامت روان کودکان خواهد بود، سبک فرزندپروری والدین آنها است. منظور از سبک فرزندپروری دیدگاهی است که والدین نسبت به تربیت و رشد فرزند دارند، و براساس این دیدگاه شیوه خاصی را برای تعامل با فرزند خود در شرایط مختلف و دوره های متفاوت زندگی وی اتخاذ می کنند.

سبک فرزندپروری هر پدر یا مادری براساس دو معیار عمده شکل می گیرد: محبت و کنترل. والدین با استفاده از مولفه کنترل، بر اعمال و رفتار فرزندانشان نظارت می کنند و با قوانین و ضوابط مختلف رفتار آنها را در چارچوب مد نظر خود شکل می دهند. از طرف دیگر سبک فرزندپروری پدر یا مادرها واجد معیار دیگری به نام محبت است که شامل زمان و انرژی است که برای رسیدگی به خواسته های فرزندان خود می گذارند و میزان گرما و صمیمیتی که در تعامل با آنها دارند.
با توجه به تبادل روزافزون اطلاعات روانشناسی در دنیای امروز، بسیاری از والدین تا حدودی می دانند که چه نوع پدر یا مادری باید باشند، ولی درباره اینکه واقعا چه پدر یا مادری هستند، اطلاع چندانی ندارند. یکی از پرکاربردترین تست هایی که در زمینه سبک فرزندپروری وجود دارد، پرسشنامه سبک های فرزندپروری بامریند (PSI) است. این پرسشنامه اقتباسی است از نظریه اقتدار والدین که توسط «بامریند» ارائه شد و هدف آن بررسی الگوهای نفوذ و شیوه‌های فرزند پروری والدین در سه سبک سهل گیرانه، استبدادی و مقتدرانه است. این تست توسط خود دایانا بامریند در سال ۱۹۷۲ طراحی و ساخته شد، توسط اسفندیاری در سال 1374 ترجمه گردید و زیر نظر صاحب نظران حوزه روانشناسی کودک اصلاحات لازم در آن اعمال گردید. این پرسشنامه دارای ۳۰ آیتم است که پاسخ های آن براساس طیف لیکرت 5 درجه ای از کاملاً مخالفم تا کاملاً موافقم درجه بندی شده است.


شــروع آنـلاین آزمون    رایگان

اشتراک گذاری

هزینه آزمون : رایگان
زمان تقریبی : 10 دقیقه
تعداد سوالات : 30 سوال
دسته بندی : آزمون های خانواده
برچسب ها : تست روانشناسی, تست روانشناسی آنلاین
رده سنی : بزرگسالان
بازه سنی : 25 و بالاتر
تعداد دفعات انجام شده : 1370
تعداد نظرات :
4


شماره تماس : 02144483904
آدرس ایمیل : info [ at ] esanj.ir