تست سبک های فرزندپروری بامریند (PSI)

تست سبک های فرزندپروری بامریند (PSI)

تست فرزندپروری به شما کمک می کند تا فرزندان تان را به خوبی هدایت کنید هم اکنون  می توانید این تست را با تفسیری جامع انجام دهید.

تست فرزندپروری به شما کمک می کند تا فرزندان تان را به خوبی هدایت کنید هم اکنون  می توانید این تست را با تفسیری جامع انجام دهید.


تعداد انجام 12864
تعداد سوالات 30 سوال
رده سنی بزرگسالان
زمان تقریبی 10 دقیقه
تعداد نظرات 150
امتیاز 5 / 4.9

تست فرزندپروری به شما کمک می کند تا فرزندان تان را به خوبی هدایت کنید.

تست سبک های فرزندپروری بامریند

سبک های فرزندپروری یکی از مهمترین مسائلی است که توسط والدین به درستی درک نمی شود.

همان طور که می دانیم رشد سالم کودکان بستگی به عوامل متعددی دارد، پژوهش ها نشان می دهد که آنچه که بیش از همه تعیین کننده سلامت روان کودکان خواهد بود، سبک فرزندپروری والدین آنها است. منظور از سبک فرزند پروری دیدگاهی است که والدین نسبت به تربیت و رشد فرزند دارند، و براساس این دیدگاه شیوه خاصی را برای تعامل با فرزند خود در شرایط مختلف و دوره های متفاوت زندگی وی اتخاذ می کنند. 

کاربرد کاربردهای تست سبک های فرزندپروری

تست سبک های فرزندپروری بامریند که پشتوانه علمی زیادی نیز دارد برای موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  •  مشاوره خانواده
  •  مشاوره کودک و نوجوان
  •  پژوهش ها و مطالعات علمی

مولفه های تست سبک فرزندپروری بامریند

تست سبک های فرزندپروری بامریند بر اساس نظریه وی دارای سه مولفه یا سه سبک فرزندپروری است. این سه سبک عبارتند از:

سبک فرزندپروری مستبدانه

در این سبک والدین قوانین سفت و سختی برای کودکان گذاشته و انتظارات غیرواقعی از آن ها دارند.

 سبک فرزندپروری سهل گیرانه

در این سبک والدین کنترل کم و سهل گیری زیادی را در روابط با کودک خود دارند.

 سبک فرزندپروری مقتدارنه

در این سبک درخواست های والدین از فرزندان روشن و منطقی است. 

سبک های فرزندپروری

چرا باید به سبک فرزندپروری توجه کنیم؟

والدین به عنوان اولین مربیان کودک در رفتار آن ها نقش بسیار محوری داشته و هرگونه اهمال در آن عواقب وخیمی را می تواند به بار آورد. امروزه همه ما می دانیم که داشتن خانواده منسجم و روابط صمیمی با والدین می تواند بسیاری از مشکلات و آسیب های روانی اجتماعی را کاهش دهد.

با این حال باید بدانیم که برای هدایت فرزندان در راستای رشد اجتماعی تنها عشق و علاقه والدین حائز اهمیت نیست بلکه مقداری کنترل منطقی نیز باید وجود داشته باشد. چرا که هدف نهایی پرورش فرزندان خودگردانی آن ها در مسیر رشد اجتماعی است.

برخی از والدین فرزندان خود را به بهانه ها ی مختلف رها می کنند و گاها این نوع رفتار خود را با مهربان بودن و عشق ورزیدین به فرزندان توجیه می نمایند. برخی از والدین نیز مدام در حال کنترل فرزندانشان هستند و می خواهند از این طریق آن ها را توانمند بار بیاورند. این ها همگی باورهای فرزندپروری غلط هستند.

سبک فرزندپروری هر پدر یا مادری براساس دو معیار عمده شکل می گیرد:

(1) محبت

(2) کنترل.

والدین با استفاده از مولفه کنترل، بر اعمال و رفتار فرزندانشان نظارت می کنند و با قوانین و ضوابط مختلف رفتار آنها را در چارچوب مد نظر خود شکل می دهند. از طرف دیگر سبک فرزندپروری پدر یا مادرها واجد معیار دیگری به نام محبت است که شامل زمان و انرژی است که برای رسیدگی به خواسته های فرزندان خود می گذارند و میزان گرما و صمیمیتی که در تعامل با آنها دارند. 

سبک های فرزندپروری

گاهی اوقات در رابطه با تاثیر فرزندپروری بر رشد روانی اجتماعی فرزندان شنیده ایم. اما اکثر والدین علیرغم اینکه در کتاب های مختلف نیز در رابطه با فرزندپروری خود خوانده اند اما اطلاعات درستی از خودشان ندارند.

در واقع با توجه به تبادل روزافزون اطلاعات روانشناسی در دنیای امروز، بسیاری از والدین تا حدودی می دانند که چه نوع پدر یا مادری باید باشند، ولی درباره اینکه واقعا چه پدر یا مادری هستند، اطلاع چندانی ندارند.

این عدم آگاهی در رابطه با سبک فرزندپروری خود می تواند باعث شود که ناخواسته به کودکان خود آسیب بزنیم. پیامدهای این ناگاهی شاید در کوتاه مدت مشخص نباشد اما زمانی از نتایج آن آگاه خواهید شد که دیر شده است و تاوان سنگینی برای بدعملکردی نوجوان یا جوان خود باید بپردازید.

فرزندپروری چیست؟

ویژگی های تست سبک های فرزندپروری بامریند

روانشناسان و مشاوران خانواده در سراسر جهان برای آشنایی بیشتر با سبک های فرزندپروری از پرسشنامه های استاندارد استفاده می کنند. یکی از این تست های استاندارد که بر اساس نظریه سبک های فرزندپروری بامریند طراحی شده است ابزاری است که از طریق آن می توانید سه سبک فرزندپروری خود را بشناسید.

تست سبک های فرزندپروری بامریند (PSI)  اقتباسی است از دیدگاه اقتدار والدین که توسط «بامریند» ارائه شد و هدف آن بررسی الگوهای نفوذ و شیوه‌های فرزند پروری والدین در سه سبک سهل گیرانه، استبدادی و مقتدرانه است.

این تست توسط خود دایانا بامریند در سال 1972 طراحی و ساخته شد، توسط اسفندیاری در سال 1374 ترجمه گردید و زیر نظر صاحب نظران حوزه روانشناسی کودک اصلاحات لازم در آن اعمال گردید. این پرسشنامه دارای 30 آیتم است که پاسخ های آن براساس طیف لیکرت 5 درجه ای از کاملاً مخالفم تا کاملاً موافقم درجه بندی شده است.

تست سبک های فرزندپروری ای سنج

ما در تست سبک های فرزندپروری بامریند (PSI) اطلاعات جامع و مفصلی را در رابطه با سبک فرزندپروریتان خواهیم داد. تیم ای سنج با کمک روانشناسان حوزه خانواده تلاش نموده اند تا متناسب با سبک فرزندپروریتان شما را هدایت نموده و بتوانند در مسیر تربیت کودکان تان راهنمایی های لازم را ارائه دهند. در زیر بخشی از اطلاعاتی که پس از پاسخ به این تست دریافت خواهید نمود ارائه شده است:

نمودار فرزندپروریافزایش فرزندپروریبهبود فرزندپروری

 

 
 

 

 

نظرات کاربران

6 روز پیش

راضی بودم

آقا 1 ماه پیش

خوبه

1 ماه پیش

عالی

خانم 1 ماه پیش

عالی

1 ماه پیش

عااالی بود متشکرم که مارا اگاه میکنید

1 ماه پیش

ممنون از تست خیلی خوبتون

1 ماه پیش

خداقوت عالی بود

1 ماه پیش

بسیار عالی و کامل و جامع بود ممنون بابت راهنمائی خوب و مفیدتون.فقط من یک مشکلی که دارم بعضی اوقات احساس میکنم نمیتونم خواسته ام رو به بچه ام بگم واحساس میکنم به حرفم گوش نمیده و نمیتونم لجبازیش رو مدیریت کنم.ممنون بابت پاسخگوئیتون

خانم 1 ماه پیش

از برنامه خوبتان سپاسگزارم

خانم 1 ماه پیش

بسیار عالی و کاربردی بود . ممنونم

در تست فرزندپروری سبک ها بر اساس نظریه بامریند شامل سه سبک اصلی 1- مستبدانه (رویکردی که والدین در آن سختگیری می کنند) 2- سهل گیرانه (رویکردی که در آن والدین دستورالعمل های رفتاری کمی دارند و نمی خواهند فرزند خود را ناراحت کنند) 3- مقتدارنه (روشی که والدین با زبانی دوستانه و منطقی قواعد را به فرزندان می آموزند).

این تست پس از سال ها مطالعه و بر اساس نظریه بامریند ساخته شده است. وی طی تحقیقات کاملا منسجم سه نوع فرزندپروری را مشاهده و توصیف نمود. این سبک های فرزندپروری می توانند پیش بینی کننده مهمی برای رفتار کودکان باشند. نظریه بامریند به دیدگاه ستون یا انواع والدینی در سراسر جهان مشهور شده است.

این تست توسط روانشناسان برای بررسی مشکلات کودکان و نوجوانان از طریق روابط آن ها با والدینشان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین روانشناسان از این آزمون برای بررسی مشکلات فرزندپروری و مشاوره خانواده استفاده می کنند. بسیاری از تحقیقات و پژوهش ها نیز از تست بامریند برای تعیین تاثیر فرزندپروری و بر مشکلات کودکان استفاده کرده اند.

در تست فرزندپروری ای سنج، دو رویکرد تناقض یابی تحلیلی و ارزیابی محوری چندگانه که روش های علمی برای تفسیر تست های آنلاین می باشد، مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین در این تست سعی شده است تا اطلاعات دقیقی پس از ارزیابی در اختیار شما قرار گیرد. تفسیرهای متنی و منحصر به فرد ای سنج، در کنار جمع بندی و راهکارهای کاربردی اختصاصی از ویژگی های دیگر این تست در سایت ای سنج می باشد.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید