تست شخصیت شناسی نئو | رایگان مدت محدود
لوگوی ای سنج ورود و ثبت نام
داشبورد
پروفایل من
آزمون های من
گردش حساب
امتیاز من
خروج
ورود در سایت
ثبت نام در سایت

تست وسواس فکری مادزلی (MOCI)


وسواس فکری و عملی باعث می شود نتوانیم مسیر رشد و پیشرفت را با آرامش طی کنیم.  حتما پس از انجام این تست متناسب با نمره خود از راهکارهای ارائه شده استفاده نمایید.

تست وسواس

وسواس یك ایده، فكر، تصور مكرر و ناخواسته است كه با نوعى احساس اجبار و ناچارى ذهنى و علاقه به مقاومت در برابر آن همراه است. معمولا افراد برای غلبه کردن بر اضطراب ناشی از وسواس فکری، رفتاری را انجام می دهند که آن فکر یا تصور را خنثی کند و از این طریق اضطراب ناشی از افکار وسواسی کاهش یابد. در این آزمون شما می توانید میزان وسواس خود و همچنین نوع آن را مشخص کنید. چهار نوع مشکل وسواسی مورد بررسی در این پرسشنامه عبارتند از وارسی (چک کردن و مرور دوباره)، کندی(از دست دادن زمان به دلیل درگیر جزییات شدن وترس از اشتباه رخ دادن )، تمیزی ( احساس اینکه آلودگی ها علی رغم بارها شست و شو هنوز از بین نرفته اند)  و  تردید- وظیفه شناسی (شک داشتن درمورد چیزها و داشتن وجدان سخت گیر).  

تست وسواس

این پرسشنامه توسط هاجسون و راچمن برای بررسی نوع و حیطه مشکلات وسواسی تهیه شده است. تعداد سوالات پرسشنامه وسواس  30 ماده است که آزمودنی به آن پاسخ  "بلی" یا "خیر" می دهد. به طور کلی تست های وسواس فکری از دو مجموعه سوال تکیل شده اند. یک مجموعه مربوط به وسواس فکری فرد و دیگری مربوط به وسواس عملی فرد می باشد. البته در تست مادزلی بیشتر وسواس عملی هدف سنجش می باشد. با این حال جهت آشنایی بیشتر در مورد هر دو مجموعه تست، در زیر به تفکیک توضیح داده می شود:

تست وسواس فکری مادزلی

تست وسواس فکری اشاره به مجموعه سوالاتی دارد که بیشتر جنبه فکری وسواس را مورد سنجش قرار می دهند. این نوع سوالات افکار عجیب، غیر معمول و مزاحم فرد را مورد هدف قرار می دهد. اینگونه نگرانی ها شاید در افراد عادی نیز وجود داشته باشد اما در افراد با وسواس فکری غیر قابل کنترل و مزاحم می باشند. مواردی از افکار وسواسی  را در زیر می آوریم:

 • نگرانی مداوم در رابطه با یک بیماری مانند بیماری کرونا، ایدز و سرطان
 • ترس شدید از آلوده شدن با مواد سمی
 • ترس از تصادف کردن با دیگران و کشته شدن خود یا آن ها
 • تصورات جنسی یا مذهبی
 • افکرار تکرار شونده درباره کثیفی و نظافت

__special__

برای کاهش وسواس می توانید از راهبردهای مقابله با استرس نیز استفاده نمایید. جهت اطلاع از این راهبردها به تست سبک مقابله با استرس (CSI) مراجعه کنید.

تست وسواس عملی

این دست از سوالات مربوط به سنجش جنبه عملی وسواس می باشد. در واقع تست وسواس عملی رفتارهایی تکرار شونده فرد وسواسی را مورد هدف قرار می دهد. این ها اجبارها یا رفتارهای تکرار شونده ای هستند که فرد بارها و بارها آن ها را برای کاهش اضطراب خود انجام می دهد. برخی از این موارد را می توان در زیر آورد:

 • شستن مداوم دست ها به طوریکه پوست دست بعد از گذر زمان ملتهب می شود.
 • چک کردن مداوم قفل برای اطمینان از بسته شدن درب
 • شستن بی وقفه ظروف و لوازم آشپزخانه حتی زمانی که تمیز می باشند
 • ذکر گفتن بی وقفه و غیر قابل کنترل بدون توجیه مذهبی که باعث آزار دیگران هم می شود
 • شمارش کردن چیزها و یا راه رفتن مطابق یک روش خاص

علائم و نشانه های وسواس

افراد وسواسی  ممکن است علائم وسواس، اجبار یا هر دو را داشته باشند. این علائم می تواند در تمام جنبه های زندگی، مانند کار، مدرسه و روابط شخصی اختلال ایجاد کند. وسواس افکار، اصرارها یا تصاویر ذهنی مکرر هستند که باعث اضطراب می شوند. علائم شایع عبارتند از: ترس از میکروب یا آلودگی، افکار ممنوع یا تابو ناخواسته مربوط به رابطه جنسی یا مذهبی، افکار پرخاشگرانه نسبت به دیگران یا خود، داشتن وسواس تقارن یا نظم شدید. اجبار رفتارهای تکراری است که فرد وسواس در پاسخ به یک فکر وسواسی، خود را ملزم به انجام آن می داند. اجبارهای رایج شامل موارد زیر است؛ تمیز کردن بیش از حد و یا شستن بیش از حد دست، ترتیب انجام امور با روشی خاص، بارها و بارها موارد را چک کردن، مانند چک کردن مکرر برای دیدن اینکه درب قفل شده است یا خاموش بودن اجاق گاز، شمارش اجباری.

توجه:

همه آیین ها یا عادت ها اجباری نیستند. هر کس گاهی اوقات موارد را چک می کند. اما شخص وسواسی به طور کلی:

 • نمی تواند افکار یا رفتارهای خود را کنترل کند، حتی اگر این افکار یا رفتارها ضروری نبوده و یا مضر باشند.
 • فرد حداقل 1 ساعت در روز را صرف این افکار یا رفتارها می کند.
 • هنگام انجام رفتارها و مناسک لذت نمی برد، اما ممکن است از اضطرابی که افکار ایجاد می کنند، احساس خوبی داشته باشد.
 • به دلیل این افکار یا رفتارها در زندگی روزمره خود، مشکلات قابل توجهی را تجربه می کند. 

برخی از افراد وسواس دچار اختلال تیک نیز می شوند. انجام حرکات ناگهانی، حرکات تکراری مانند چشمک زدن و سایر حرکات چشم  و صورت، کج شدن شانه و تکان دادن سر یا شانه از این موارد هستند. آواهای صوتی رایج شامل صداهای تکراری گلو، صدای شبیه زوزه کشیدن و ...

علائم وسواس ممکن است بیایند و بروند، یا با گذشت زمان بهتر یا بدتر شوند. افراد وسواس  ممکن است سعی کنند با جلوگیری از شرایطی که وسواس آنها را به وجود می آورد، دست به اعمال مختلفی بزنند. مثلا ممکن است برای آرام کردن خود از الکل یا مواد مخدر استفاده کنند. 

تست وسواس در سایت ای سنج

در سایت ای سنج یکی از پرکاربردتری ابزارهای سنجش وسواس برای کاربران به صورت آنلاین تهیه و تنظیم شده است. با استفاده از این تست می توانید چهارجنبه از وسواس را در خود بررسی نمایید. همچنین راهکارهای مورد نیاز جهت افزایش آگاهی شما، متناسب با نمراتی که کسب می نمایید در اختیارتان قرار می گیرد.


آزمون های مشابهآدرس ایمیل : info [ at ] esanj.ir
;
بیشتر چه نوع تستی دوست داری؟
×

دنبال چه آزمونی میگردی ؟