تست شخصیت 16 عاملی کتل (16PF)

تست شخصیت 16 عاملی کتل (16PF)

تست 16 عاملی شخصیت کتل یکی از علمی ترین تست های شخصیت در سراسر جهان است  تفسیر کامل  و منحصر به فرد این تست در سایت ای سنج به صورت آنلاین قابل استفاده است.

تست 16 عاملی شخصیت کتل یکی از علمی ترین تست های شخصیت در سراسر جهان است  تفسیر کامل  و منحصر به فرد این تست در سایت ای سنج به صورت آنلاین قابل استفاده است.


تعداد انجام 1842
تعداد سوالات 187 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 20 دقیقه
تعداد نظرات 12
امتیاز 5 / 3.9

تست شخصیت شناسی 16 عاملی کتل

تست 16 عامل شخصیت توسط ریموند کتل طراحی شده است. 16 عامل این آزمون با تست MBTI که توسط مایرز و بریگز تهیه شده است، متفاوت می باشد. ریموند کتل، روانشناس انگلیسی، در تحقیقات خود متوجه شد كه تغییرات در شخصیت انسان را می توان با استفاده از یك روش آماری شناخته شده به عنوان تحلیل عاملی با مدلی كه دارای شانزده متغیر (ویژگیهای شخصیتی) است، توضیح داد. پس از این کشف، وی به ساخت و ترویج پرسشنامه 16PF پرداخت. این تست شامل 178 جمله در مورد فرد است که باید به صورت 5 گزینه ای به آن پاسخ دهد.

  کاربردهای تست 16 عاملی کتل

به دلیل مطالعات علمی کتل و نظریه 16 عاملی وی، این تست در بخش های مختلفی به کار می رود. آزمون شخصیت شناسی کتل در محیط های صنعتی، سازمانی، تحقیقاتی، آموزشی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، روانشناسان بسیاری در مراکز خود از آن استفاده می کنند. به طور کلی بیشترین کاربرد این تست را می توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 انتخاب شغل و رشته- اطلاعات در حوزه  مشاوره شغلی

 انتخاب پرسنل- ارتقاء، آموزش و پیشرفت شغلی

 مداخلات درمانی- برنامه های تشخیصی بالینی، پیش آگهی و درمان

 مشاوره ازدواج- پیش بینی سازگاری و رضایت از ازدواج

 مشاوره تحصیلی- شناسایی مشکلات تحصیلی، عاطفی و اجتماعی 

تست شخصیت کتل دارای 16 بعد اصلی است که می تواند ابعاد گسترده ای از شخصیت را نشان دهد. همانطور که در بخش کاربردهای تست اشاره شد این تست می تواند در انتخاب رشته و شغل، انتخاب پرسنل، مداخلات درمانی، مشاوره ازدواج و مشاوره تحصیلی مورد استفاده قرار گیرد.

 

با استفاده از این تست می توانید مولفه های زیر را در خود ارزیابی کنید:

در تست شخصیت کتل علاوه بر 16 بعد اصلی 8 بعد نیز به عنوان عوامل مرتبه دوم قابل سنجش است. بنابراین علاوه بر 16 عامل گفته شده در تصویر فوق شما می توانید از 8 بعد دیگر شخصیت خود آگاهی یابید. عوامل مرتبه دوم در شکل زیر آمده است:

رویکرد صفت به شخصیت

روانشناسان مدت هاست که دقیقا درباره چگونگی تعریف و توصیف شخصیت صحبت می کنند. یکی از این ایده های کلیدی به عنوان نظریه صفت شخصیت شناخته می شود. مطابق نظریه صفت، شخصیت انسان از تعدادی از صفات و مضامین گسترده تشکیل شده است.

در گذشته برخی از نظریه های قدیمی سعی در توصیف تک تک صفات مربوط به شخصیت داشتند. به عنوان مثال، روانشناس گوردون آلپورت بیش از 4000 کلمه در زبان انگلیسی را شناسایی کرد که می تواند برای توصیف ویژگی های شخصیتی استفاده شود.

اگرچه این روش در شناسایی انواع مختلف صفات خوب بود، اما استفاده از آن دشوار است. به عنوان مثال بسیاری از این صفات شبیه به هم هستند و تشخیص برخی صفات از سایر موارد مشکل است. چنین ابهامی مطالعه خصوصیات شخصیتی را بسیار دشوار می سازد. در همین راستا بود که کتل با استفاده از روش عاملی مولفه های شخصیت را به خوبی دسته بندی نمود.

توجه- تست شخصیت کتل بسیار معتبر بوده و مقالات علمی زیادی در سال های مختلف از آن استفاده کرده اند. 

نظریه شخصیت کتل

کتل با این دیدگاه که توسط دو یا سه بعد از رفتار، می توان شخصیت را درک نمود، مخالفت کرد. او معتقد بود كه لازم است به تعداد بسیار بیشتری از صفات توجه شود تا تصویر كامل از شخصیت افراد به دست آید. در حالی که بسیاری از نظریه های شخصیت اطلاعات و داده های خود را از جامعه محدودی به دست آورده اند، اما کتل داده ها را از طیف وسیعی از افراد از طریق سه منبع مختلف داده جمع آوری کرد.

 داده های (L):  این داده های مربوط به سابقه زندگی مانند نمرات مدرسه، حضور در محل کار و غیره است.

 داده های (Q): این داده ها مربوط به پرسشنامه ای می باشد كه برای ارزیابی شخصیت طراحی شده است.

 داده های (T): این داده ها حاصل از آزمونهای عینی است که برای بررسی دقیق ساختار شخصیت طراحی شده اند.

کتل داده های T و Q را با استفاده از تکنیک ریاضیاتی به نام تحلیل عاملی تجزیه و تحلیل کرد تا ببیند کدام نوع رفتار تمایل به گروه بندی در همان افراد دارد. وی 16 ویژگی شخصیتی که برای همه افراد مشترک است را شناسایی کرد.

تست شخصیت شناسی کتل امروزه برای مشاوره شغلی، مشاوره تحصیلی و  مشاوره زناشویی مورد استفاده قرار می گیرد.

16 عامل شخصیتی در نظریه کتل

ریموند کتل لیست آلپورت را تجزیه و تحلیل کرد و با حذف اصطلاحات زائد یا غیر معمول آنرا به 171 ویژگی کاهش داد. وی سپس از روش آماری موسوم به آنالیز عاملی برای شناسایی صفات مرتبط با یکدیگر استفاده کرد. او با این روش توانست لیست خود را به 16 عامل اصلی شخصیت برساند.

به گفته کتل ویژگیهای شخصیتی به صورت پیوستار در ما وجود دارد. به عبارت دیگر، هر فرد همه این 16 صفت را تا حدی دارد، اما ممکن است در بعضی از صفات زیاد و در برخی کم باشد. لیست ویژگی های زیر برخی از اصطلاحات برای 16 بعد شخصیتی توصیف شده توسط کتل را نشان می دهد:

بسته به اینکه چه نیازی داشته باشیم، نمرات را می توان با استفاده از روش های مختلف تفسیر کرد. برخی از گزارشهای تفسیری رویکرد بالینی را با نگاه به شخصیت مورد بررسی قرار می دهند، در حالی که برخی دیگر بیشتر روی موضوعاتی مانند انتخاب شغل، توسعه کار تیمی و پتانسیل رهبری متمرکز هستند.

تست شخصیت 16 عاملی کتل در سایت ای سنج

در سایت ای سنج تست شخصیت 16 عاملی کتل پس از بررسی ها و مطالعات گسترده به صورت آنلاین در آمده است. در این تست روانشناسان و روان سنج های ای سنج تلاش کرده اند تا نسخه کاملی از تفسیر را برای مخاطبان فراهم سازند. تفسیر این تست مفصل بوده و توصیه ما این است حتما به طور کامل آن را مطالعه نمایید. همانطور که گفتیم تست 16 عاملی کتل می تواند برای اهداف مختلف آموزشی، درمانی، شغلی مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین بسته به نیاز، می توانید این تست را برای تغییر در زندگی خود مورد استفاده قرار دهید. فراموش نکنید آگاهی و شناخت ویژگی هایمان اولین گام برای تغییر و رسیدن به خودشکوفایی است.

 

انواع تست شخصیت شناسی

 روایی و اعتبار بر اساس مطالعات بین المللی

تست شخصیت کتل یکی از معروف ترین تست های شخصیت در سراس ر جهان می باشد که بر اساس پژوهش های بنیادی در روانشناسی تهیه شده است. در ساخت این پرسشنامه سعی شده است تا اکثر ابعاد شخصیتی مدنظر قرار گرفته و بتواند در زمانی اندک اطلاعات دقیقی از شخصیت فرد به دست دهد. این تست در سراسر دنیا به زبان های مختلف ترجمه شده و بررسی های بین الملل در سراسر جهان نشان می دهد که اعتبار و روایی مطلوبی دارد. در شکل (1) نمونه ای از مقاله 2020 در سایت معتبر پاب مد ملاحظه می شود. همانطور که مشخص است بسیاری از پژوهشگران در مطالعه خود پیرامون شخصیت از این تست معتبر استفاده می کنند:

 شکل (1) نمونه ای از مقاله 2020 که در پژوهش خود از تست شخصیت کتل استفاده کرده است.

کتل با استفاده از فهرستی از صفاتی شخصیتی شامل 4505 صفت که توسط آلپورت تهیه شده بود، کار خود را آغاز کرد. وی در مرحله نخست این صفات را در 171 مورد خلاصه نمود. سپس بعد از محاسبه همبستگی متقابل این ویژگی های و به روش تحلیل عاملی 36 بعد را استخراج نمود. سپس در مرحله بعدی پس از تحلیل عاملی مجدد 16 عامل را تعیین نمود. در نهایت کتل بر اساس عوامل نهایی پرسشنامه 16 عاملی را تهیه نمود. در رابطه با اعتبار یابی این تست مطالعات زیادی در 30 سال اخیر صورت گرفته است. شورگر(1992) اعتبار همسانی درونی را از 0/66 تا 0/86 گزارش کرده اند. همچنین اعتبار بازآزمایی یا آزمون مجدد این تست در دو هفته برای دانشجویان از 0/69 تا 0/87 به دست آمده است. اعتبار کاربردی آزمون برای مشاوره، پیشرفت شغلی، ارزیابی شخصیت و مشکلات بالینی پشتیبانی شده است(کلی ، 1999 ؛ کروگ و جانز ، 1990 ؛ شوگر و واترسون ، 1998).

روایی و اعتبار تست شخصیت کتل و همچنین استفاده گسترده آن در مقالات علمی نشان می دهد که این تست ابزاری قدرتمند برای سنجش شخصیت در ابعاد مختلف می باشد.

 

 روایی و اعتبار بر اساس مطالعات داخلی

در مطالعه نجاتیان (1362) پایایی این پرسشنامه برای 15 عامل 0/75 گزارش شده است. در مطالعه ای نجاریان (1384) نشان دادند که 16 عامل با ارزش ویژه بالاتر از 1 قابل شناسایی است که می تواند ویژگی های شخصیتی را تبیین کند.  برزگر (1375) جهت بررسی اعتبار آزمون از روش آزمونو-آزمون مجدد با فاصله زمانی کم، روش آزمون-آزمون با فاصله زمانی زیاد و روش همسانی درونی. نتایج این بررسی نشان داد که ضریب اعتبار برای روش آزمون-آزمون مجدد با فاصله زمانی کم برابر با 0/65، با روش آزمون-آزمون مجدد فاصله زمانی زیاد 0/52 و همسانی درونی برابر با 0/54 به دست آمد. بررسی روایی نیز توسط برزگر نشان می دهد که همبستگی هریک از عوامل این تست با نسخه 1968  برابر 0/76 می باشد.

4 ماه پیش

تست ۱۶ عاملی کتل برایم مفید بود و در خودشناسی تا حد زیادی کمکم کرد، ممنونم ای سنج

10 ماه پیش

سلام. بنظرم تست خوبی بود . البته بعضی موارد کاملا مخالف با شخصیت من بود که موردی بودن و ممکنه مربوط به این باشه که سوال رو درست متوجه نشدم و گزینه مناسب انتخاب نشده. در کل خیلی خوب بود و راضی بودم. اگه اشانتیون یکی از آزمونای دیگه بود عالی میشد

10 ماه پیش

سلام.به نظرم تست خوبی بود ولی انگار هماهنگی لازم بین تحلیل معیار های مختلف آزمون وجود نداشت.یعنی یه جاهایی به نظر تضاد وجود داشت و به نظرم اگه یه بازنگری صورت بگیره بدک نیست.البته این می تونه به شخصیت من و حتی شیوه تست زدن من از لحاظ محافظه کاری و یا چیز های دیگه مرتبط بشه.ولی من در کل از این تست راضی بودم ویک سری از مشکلات و نقاط قوت شخصیتم رو به من نشون داد.یه پیشنهاد هم واستون دارم.اگه بشه که یه بسته ای آماده کنین که توش آزمون هایmbtiوکتل که شخصیت و گاردنر و کلیفتون که استعداد ها و استرانگ که علایق رو نشون بده و بعد نتیجه این آزمون ها یه هم پوشانی با هم داشته باشن و در نهایت نقات قوت و ضعف ،راهکار ها و پیشنهادات و در نهایت رشته های مناسب رو ارائه بدن به نظر اتفاق خیلی خوبی می افته.فکر کنم کار سختی باشه چون متغیر ها خیلی زیاد میشن ولی این چیزیه که خیلی از هم سن و سالای من دنبالشن.

1 سال پیش

تست کامل و دقیقی بود به همه پیشنهادش میکنم ولی ای کاش راهکارهای عملی برای مشکلات هم در کنارش داشت

1 سال پیش

سلام بنده در حال حاضر نیاز به مشاوره در زمینه برون رفت از روزمرگی و بی هدفی هستم.

1 سال پیش

سلام وقت بخیر عالی بود ممنونم بابت این آزمون

1 سال پیش

دقیقاً خودمم 😅 . بسیار عالی کمک میکنه بهتر خودتون رو بشناسید.

1 سال پیش

آزمون خیلی خوبی بود و تا حد زیادی شباهت داشت به ویژگی‌های خودم. اما نتیجه ی این آزمون به این معنی هست که نمیشه درمورد نقاط ضعف خودمون کاری انجام بدیم یا نقاط قوت خودمون رو بیشتر تقویت کنیم؟ به نظرم خیلی بهتر می‌بود این آزمون راهکاره‌هایی برای این مسئله ارائه میداد

2 سال پیش

عالی

2 سال پیش

خیلی نزدیک به چیزی بود که واقعا هستم تست mbti نسبت به این تست شوخیه از بس کامله تست دیگه ای که جامع و فراگیر باشه بهم معرفی کنید سپاس

45000 تومان

پیشنهاد سازمانی

برای انجام تست مورد نظر با تعداد بالا و امکانات بیشتر کلیک کنید...