تست اهمال کاری تاکمن (TPS)

تست اهمال کاری تاکمن (TPS)

تست اهمال كاری تاکمن جهت تشخیص به تاخیر انداختن کارها را می سنجد که می تواند بزرگترين آفت موفقيت شما باشد هم اکنون می توانید بصورت کاملا رایگان انجام دهید.

تست اهمال كاری تاکمن جهت تشخیص به تاخیر انداختن کارها را می سنجد که می تواند بزرگترين آفت موفقيت شما باشد هم اکنون می توانید بصورت کاملا رایگان انجام دهید.


تعداد انجام 61529
تعداد سوالات 16 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 5 دقیقه
تعداد نظرات 1121
امتیاز 5 / 5.0

تست اهمال کاری تاکمن

این آزمون توسط تاکمن در سال 1991 طراحی و تدوین شده است. آزمون از 16 سوال تشکیل شده است که آزمودنی به یکی از چهار گزینه:  مطمئنا این چنین نیستم، این تمایل در من وجود ندارد، این تمایل در من وجود دارد و مطمئنا این چنین هستم، پاسخ می دهد.

این پرسشنامه نخستین بار در سال 2001 میلادی در دانشگاه تورنتو کانادا جهت سنجش میزان اهمالکاری دانشجویان طراحی، اجرا و هنجار شد. 

برای همه ی افراد پیش آمده که حداقل یکبار هم کارشان را به زمان دیگری موکول کنند. قطعا همه جملاتی از قبیل: هفته ی بعد شروع می کنم، امروز حوصله ندارم، شنبه حتما استارتش را میزنم، سال جدید آغاز می کنم و... را در زندگی به کرار استفاده کرده ایم و در اکثر مواقع آن روز خاص اصلا اتفاق نمی افتاد و آن شنبه ای که قرار است بیاید، سر نمی رسد. به ندرت زمان آن تغییرات می رسد و در اکثر مواقع بیشتر از چند بار آن عمل را به تاریخ های بعد موکول کرده و سرانجام کار نیمه تمام می ماند.

از فردا... از شنبه... از اول ماه... از امسال... و آخر هیچ!

اهمال کاری به زبانی ساده، به تاخیر انداختن کارها و موکول کردن  آنها به زمان دیگریست. با اینکه فرد می داند که انجام کار برایش ضروریست و باید در زمان مشخصی آن را انجام دهد اما باز ترجیح می دهد که کارهای ضروری اش را به تعویق بیندازد.

فردی که به اهمال کاری عادت کند، معمولا همه ی کارها و فعالیت هایش را به تعویق می اندازد.

این شیوه ی انجام کارها به مرور زمان تبدیل به یک عادت و به گونه ای شیوه ای از زندگی فرد شده و دیگر اجتناب از آن بسیار سخت می گردد. عواقب اهمال کاری در انجام کارها، کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و یک نوع بی نظمی را بر زندگی حاکم می سازد.

گاهی اوقات فرد کمال طلبی زیادی دارد و اکثر کارهایش را به تعویق می اندازد تا آنها را در زمان بهتری و به با کیفیتی مطلوب تری انجام دهد، و همین خود باعث به تعویق انداختن ان کار می شود و به نحوی اهمال کاری رخ داده است.

ضعف در مدیریت زمان نیز می تواند  سبب اهمال کاری در انجام کارها شود. اگر برای انجام کارها برنامه ریزی زمانی درستی وجود نداشته باشد، این می تواند سبب بی نظمی در انجام فعالیت ها شده و زمان انجام انها را به تعویق بیندازد.

علت اهمال کاری

متخصصان  چند علت مهم را برای اهمال کاری بیان کرده اند که در دو دسته ی کلی جای می گیرند:

 ۱. آسیب هایی که مربوط به روان شخص اهمال کار می باشد. بعنوان مثال؛ عدم عزت نفس، خودکم بینی، داشتن انتظار بیش از حد از خود، عدم صبر، کمال طلبی در حد افراطی، مصمم نبودن، فقدان قاطعیت، و سطح پایین اعتماد به نفس و ...

۲. آسیب هایی که به محیط اطراف ارتباط دارد.بعنوان مثال: فقدان احساس مسئولیت، لجبازی کردن با اطرافیان، عدم تسلط کافی بر فعالیت ها، ذهنیتی منفی نسبت به کار و ...

روانشناسان اهمال کاری را به عنوان یک آسیب روانی می شناسند که دلایل مختلفی در بوجود آمدن آن تاثیر دارند. اهمال کاری نیز همانند دیگر اختلالات روانی قابل سنجش است و آزمون های زیادی آن را می سنجند.

تیم ای سنج آزمون اهمال کاری تاکمن را جهت سنجش اهمال کاری آماده کرده است. با استفاده از این تست و راهکارهای ارائه شده می توانید گام موثری به سوی موفقیت بردارید.

نظرات کاربران

7 ساعت پیش

ممنونم بابت این تست عالی واقعا نتیجه وتفسیر شخصیت درست وکامل بود وممنون بابت راهکار

2 روز پیش

عالی بود خیلی در شناخت خودم بهم کمک کرد خدا بهتون خیر و برکت دائمی عطا کنه

3 روز پیش

عالی

آقا 7 روز پیش

عالی

آقا 9 روز پیش

❤️❤️❤️❤️

10 روز پیش

عالی و مفید

10 روز پیش

خوب بود

12 روز پیش

خیلی ممنون بابت مطلب

12 روز پیش

خیلی خوب بود

14 روز پیش

عالی بود ممنونم

تست اهمال کاری آزمون 16 سوالی است که توسط تاکمن در سال 1991 طراحی شده است.

اهمال کاری همان به تاخیر انداخت کارها و موکول کردن آن ها به زمان آینده است. فردی که اهمال کاری دارد معمولا کارها و فعالیت های خود را به تعویق می اندازد.

سنجش اهمال کاری بسیار مهم است. چرا که به ما کمک کند تا نسبت به این ویژگی آگاهی بیشتری داشته باشیم و برای آن اقدامی انجام دهیم. به جرات می توان گفت اهمال کاری عامل اصلی عدم پیشرفت در زندگی افراد است.

تست اهمال کاری هم در مطالعات داخلی و هم در مطالعات خارجی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. نتایج پژوهش های مختلف نشان می دهد که این آزمون از اعتبار خوبی برخوردار است.

پس از انجام تست اهمال کاری ای سنج ابتدا در مورد این ویژگی خود به طور «اختصاصی» اطلاعات کاملی را دریافت خواهید کرد. همچنین می توانید از «راهکارها» و «تمرین های کاربردی» آن استفاده کنید. بعلاوه در خروجی تست اهمال کاری، بر اساس نیاز شما کتاب نیز معرفی می شود.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید