تست رضایت شغلی مینه سوتا (MSQ)

تست رضایت شغلی مینه سوتا (MSQ)

رضايت شغلی، نوعی احساس رضايت و رضايت خاطر فرد از شغل خود در سازمان است كه با كار مناسب با استعدادها، ميزان موفقیت در کار، تامین نيازهای منطقی، شكوفايی استعدادها

رضايت شغلی، نوعی احساس رضايت و رضايت خاطر فرد از شغل خود در سازمان است كه با كار مناسب با استعدادها، ميزان موفقیت در کار، تامین نيازهای منطقی، شكوفايی استعدادها


تعداد انجام 8629
تعداد سوالات 19 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 5 دقیقه
تعداد نظرات 4
امتیاز 5 / 5.0

اصلا مهم نيست شغل بزرگی داريم يا شغل كوچكی، انچه مهم است ميزان عشقی است كه به كارمان می ورزيم

ماهيت آگاری

رضايت شغلی مینه سوتا، نوعی احساس رضايت و رضايت خاطر فرد از شغل خود در سازمان است كه با كار مناسب با استعدادها، ميزان موفقیت در کار، تامین نيازهای منطقی، شكوفايی استعدادها، پيشرفت شغلی، تجربه های موفق ارتباط دارد. بنابراین رضایت شغلی یک متغیر نگرشی است که نشان می دهد فرد به طور کلی چه احساسی نسبت به شغل خود دارد. به بیان ساده تر  رضایت شغلی اشاره به میزان علاقه مندی فرد به شغلش دارد. رضایت شغلی یکی از متغیرهای سازمانی است که در رابطه با عملکرد شغلی و سازمانی مورد توجه قرار می گیرد. افرادی که احساس رضایت دارند دوست دارند کار خود را بهتر انجام دهند و برای رسیدن به اهداف مشترک شغلی بیشتر تلاش نمایند.

مولفه های تست رضایت شغلی مینه سوتا:

رضایت شغلی

می توان گفت رضایت شغلی و داشتن انگیزه برای کار امروزه یک استراتژی رقابتی قوی محسوب می شود. به طوریکه اگر سازمانی قادر نباشد که رضایتمندی نیروی انسانی توانمند و متخصص خود را برآورده نماید، کم کم موجبات دلسردی، ناامیدی و کاهش علاقه را فراهم نموده و آن نیز زمینه ساز ترک خدمت افراد می شود. با توجه به موارد گفته شد رضایت شغلی عامل بسیار مهمی است و باید تاحد امکان،آنرا افزایش دهیم. افزایش این متغیر نه تنها باعث کارایی و عملکرد سازمان ها می شود بلکه می تواند باعث شود که افراد نیز سلامت و بهزیستی بیشتری را تجربه نمایند. در واقع رضایت شغلی با سایر جنبه های سلامت فیزیکی و سلامت روانشناختی مرتبط بوده و می تواند باعث شود که افراد زندگی سالم تری را تجربه نمایند.

__special__

رضایت شغلی

با توجه به اهمیت و ضرورت توجه به رضایت شغلی برای سلامت فردی، سلامت حرفه ای و سلامت جامعه ابزارها و پرسشنامه های متفاوتی در این حوزه توسط پژوهشگران تدوین شده است. یکی از مهمترین این پرسشنامه ها پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا می باشد که توسط ویس، دیویس، لاندون و لافگویست طراحی شده است. دارای 19 سوال است که آزمودنی ها می توانند در یک طیف لیکرت 5 درجه ای از "کاملا مخالف" تا "کاملا موافق" به سوالات پاسخ دهند. شما با پاسخ دادن به سوالات این آزمون می توانید میزان رضایت شغلی خود را در شش بعد زیر ارزیابی نمایید:

·        نظام پرداخت (مزایا و حقوق دریافتی)

·        نوع شغل (هماهنگی شغل با خصوصیات فردی و...)

·        فرصت های پیشرفت( فضای موجود در کار جهت ارتقا و پیشرفت )

·        جو سازمانی(فضایی که در بین کارکنان وجود دارد)

·        سبک رهبری (شیوه ی رهبری مدیران محیط شغلی)

·        شرایط فیزیکی(شرایط فیزی محیط کار مانند گرما ،سرما و دکوراسیون و....)

 

در پژوهش محمدی(1390) اعتبار این پرسشنامه با استفاده از آلفای کرونباخ 86% بدست آمده است که این نشان از اعتبار خوب و قابل قبول این پرسشنامه می باشد.
در پژوهش بختیار نصرآبادی و همکاران (۱۳۸۸)، ضریب پایایی پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا از طریق فرمول آلفای کرونباخ ۹۲/۰ بدست آمد که نشانه ی پایایی بالای اندازه گیری مورد استفاده در این پژوهش می باشد.
همچنین در پژوهش بختیار نصرآبادی و همکاران (۱۳۸۸) به منظور اندازه گیری روایی صوری و محتوایی پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا در اختیار استادان راهنما و مشاور و سایر استادان صاحب نظر در رشته ی مدیریت و روانشناسی علوم تربیتی دانشگاه اصفهان و مدیران و مهندسان و سرپرستان و کارگران ارشد شرکت ذوب آهن اصفهان قرارگرفت . پس از دریافت نظر ها و اصلاح برخی موارد، پرسشنامه به مورد اجرا گذاشته شد.


منابع:

محمدی صلاح الدین(1390) بررسي رابطه بين هويت سازماني, رضايت شغلي و تعهد سازماني در ميان دبيران دوره دبيرستان شهرستان سنندج.پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه تهران 
بختیار نصرآبادی، حسنعلی؛ رجایی پور، سعید؛ سلیمی، قربانعلی؛ طاهرپور، فاطمه؛ پرتوی، محمد. (۱۳۸۸). بررسی رابطه بین ماهیت شغل و رضایت شغلی. پژوهشنامه مدیریت اجرای علمی – پژوهشی، سال نهم، شماره ی ۱ (پیاپی ۳۳)، نیمه اول ۸۸

زن 22 روز پیش

عااالی

زن 1 ماه پیش

ممنون خوب بود

1 سال پیش

با سلام و تشکر از لطفتون هم تست و آزمون استاندارد و هم نتیجه و تفسیرش عالی دست تون درد نکنه متشکرم

2 سال پیش

تست عااالی بود سپاس

رایگان

پیشنهاد سازمانی

برای انجام تست مورد نظر با تعداد بالا و امکانات بیشتر کلیک کنید...