تست رضایت شغلی مینه سوتا (MSQ)

تست رضایت شغلی مینه سوتا (MSQ)

رضايت شغلی، نوعی احساس رضايت و رضايت خاطر فرد از شغل خود در سازمان است كه با كار مناسب با استعدادها، ميزان موفقیت در کار، تامین نيازهای منطقی، شكوفايی استعدادها

رضايت شغلی، نوعی احساس رضايت و رضايت خاطر فرد از شغل خود در سازمان است كه با كار مناسب با استعدادها، ميزان موفقیت در کار، تامین نيازهای منطقی، شكوفايی استعدادها


تعداد انجام 12760
تعداد سوالات 19 سوال
رده سنی بزرگسالان - نوجوانان
زمان تقریبی 5 دقیقه
تعداد نظرات 37
امتیاز 5 / 5.0

تست رضایت شغلی مینه سوتا چیست؟

تست رضايت شغلی مینه سوتا، برای سنجش نوعی احساس رضايت خاطر فرد از شغل خود در سازمان است كه با كار مناسب با استعدادها، ميزان موفقیت در کار، تامین نيازهای منطقی، شكوفايی استعدادها، پيشرفت شغلی، تجربه های موفق ارتباط دارد.

بنابراین رضایت شغلی یک متغیر نگرشی است که نشان می دهد فرد به طور کلی چه احساسی نسبت به شغل خود دارد. به بیان ساده تر  رضایت شغلی اشاره به میزان علاقه مندی فرد به شغلش دارد. رضایت شغلی یکی از متغیرهای سازمانی است که در رابطه با عملکرد شغلی و سازمانی مورد توجه قرار می گیرد.

افرادی که احساس رضایت دارند دوست دارند کار خود را بهتر انجام دهند و برای رسیدن به اهداف مشترک شغلی بیشتر تلاش نمایند.

 

رضایت شغلی

چرا سنجش رضایت شغلی مهم است؟

می توان گفت رضایت شغلی و داشتن انگیزه برای کار امروزه یک استراتژی رقابتی قوی محسوب می شود. به طوریکه اگر سازمانی قادر نباشد که رضایتمندی نیروی انسانی توانمند و متخصص خود را برآورده نماید، کم کم موجبات دلسردی، ناامیدی و کاهش علاقه را فراهم نموده و آن نیز زمینه ساز ترک خدمت افراد می شود.

با توجه به موارد گفته شد رضایت شغلی عامل بسیار مهمی است و باید تاحد امکان،آنرا افزایش دهیم. افزایش این متغیر نه تنها باعث کارایی و عملکرد سازمان ها می شود بلکه می تواند باعث شود که افراد نیز سلامت و بهزیستی بیشتری را تجربه نمایند.

در واقع رضایت شغلی با سایر جنبه های سلامت فیزیکی و سلامت روانشناختی مرتبط بوده و می تواند باعث شود که افراد زندگی سالم تری را تجربه نمایند.

رضایت شغلی

با توجه به اهمیت و ضرورت توجه به رضایت شغلی برای سلامت فردی، سلامت حرفه ای و سلامت جامعه ابزارها و پرسشنامه های متفاوتی در این حوزه توسط پژوهشگران تدوین شده است. یکی از مهمترین این پرسشنامه ها، پرسشنامه رضایت شغلی مینه سوتا می باشد که توسط ویس، دیویس، لاندون و لافگویست طراحی شده است.

تست رضایت شغلی دارای 19 سوال است که آزمودنی ها می توانند در یک طیف لیکرت 5 درجه ای از "کاملا مخالف" تا "کاملا موافق" به سوالات پاسخ دهند.

شما با پاسخ دادن به سوالات این آزمون می توانید میزان رضایت شغلی خود را در شش بعد زیر ارزیابی نمایید:

  • نظام پرداخت (مزایا و حقوق دریافتی)
  • نوع شغل (هماهنگی شغل با خصوصیات فردی و...)
  • فرصت های پیشرفت( فضای موجود در کار جهت ارتقا و پیشرفت )
  • جو سازمانی(فضایی که در بین کارکنان وجود دارد)
  •  سبک رهبری (شیوه ی رهبری مدیران محیط شغلی)
  • شرایط فیزیکی(شرایط فیزی محیط کار مانند گرما ،سرما و دکوراسیون و....)

 

نظرات کاربران

6 روز پیش

خوب

آقا 1 ماه پیش

محیط خوبیه

آقا 2 ماه پیش

من علاقه و انگیزه ای به کارم ندارم و متاسفانه از روی ناچاری دارم میرم سر این کار

آقا 3 ماه پیش

حس خوبی گرفتم

آقا 5 ماه پیش

خوب بود

5 ماه پیش

خوب

آقا 5 ماه پیش

عالی

خانم 5 ماه پیش

متعادل

آقا 5 ماه پیش

خوب بود

خانم 5 ماه پیش

عالی

تست رضایت شغلی مینه سوتا آزمونی برا سنجش ابعاد رضایت شغلی کارکنان می باشد که توسط ویس و همکارانش طراحی شده است.

تست رضایت شغلی مینه سوتا ابعاد رضایت کارکنان را در 6 مولفه یعنی «نظام پرداخت»، «نوع شغل»، «فرصت های پیشرفت»، «جو سازمانی»، «سبک رهبری»، «شرایط فیزیکی» ارزیابی می کند.

پژوهشگران زیادی از تست رضایت شغلی مینه سوتا در مطالعات خود استفاده کرده اند. شواهد علمی گزارش شده در ایران و جهان نشان می دهد که این تست از اعتبار خوبی برخوردار است.

تست رضایت شغلی مینه سوتا در سایت ای سنج با «تفسیر اختصاصی» تدوین شده است. شما پس از انجام این آزمون علاوه بر تحلیل کامل 6 مولفه می توانید «راهکارهای کاربردی»، «اثرات و پیامدهای» رضایت شغلی را دریافت نمایید.

سلام، جز کدوم دسته از کاربران ای سنج هستید؟
قدیمی جدید