تست طرحواره های ناسازگار یانگ
نمرات شما در یک نگاهنمودار 5 حوزه طرحوارهآنچه لازم است قبل از مطالعه ریشه تحولی طرحواره های خود بدانید

قبل از اینکه بخواهید ریشه تحولی طرحواره یا طرحواره های خود را مطالعه کنید و تا حدودی به نقش محیط اولیه و خانواده در شکل گیری طرحواره هایتان آگاه شوید، لازم است به چند نکته دقت داشته باشید:

 • اینکه منشا طرحواره ها از کجاست باید گفت از تعامل ژنتیک و محیط. برخی خلق و خوها و ویژگی های عاطفی و رفتاری که به صورت ارثی دارید تعیین کننده ی واکنش شما به محیط هستند. از طرفی خانواده و محیط زندگی اولیه نیز عامل مهمی در شکل گیری طرحواره است.
 • هر کدام از این طرحواره ها به سبب ارضای ناکافی یا ارضای بیش از حد یک سری نیازهای روانی مثل امنیت، ارتباط، استقلال و مانند اینها در شما شکل گرفته اند.
 • با اینکه ارضای متناسب این نیازها برای رشد روانی سالم هر فرد، حیاتی است؛ اما به سبب تغییر شکل زیاد نحوه ی پاسخ دادن به این نیازها در دوره های مختلف زندگی، اغلب والدین ممکن است دچار سردرگمی شوند.
 • والدین شما نیز مانند دیگر افراد، خودشان تحت تاثیر محیط اولیه، خانواده و بافتی که در آن رشد پیدا کرده اند، درگیر یک سری طرحواره ها بوده و یا هستند که احتمالاً نسبت به آنها آگاهی نداشتند که اثرشان را تعدیل کنند.
 • به طور کلی می توان گفت که اغلب افراد حداقل دارای یک طرحواره هستند که در روند رشد شخصیتشان، ممکن است به آن بینش پیدا کنند و آن را تعدیل کنند یا هرگز به این آگاهی دست پیدا نکرده و در نتیجه تغییری هم در آن ایجاد نکنند.
حوزه اول: بریدگی و طرد
طرحواره رهاشدگی - بی ثباتی

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 57.6 درصد می باشد که نمره بسیار بالایی است و نشان دهنده این است که شما دارای طرحواره رها شدگی هستید

می توان گفت شما در اغلب مواقع ترس از تنها شدن دارید، و این ترس ممکن است در موقیت های مختلف، به اشکال متفاوتی خودش را نشان دهد: در برخی موقعیت ها ممکن است به سبب وجود این ترس، شما گوش به زنگ باشید که مبادا نزدیک ترین افراد خود را از دست بدهید و گاهی حتی فکر اینکه بلاخره افراد نزدیکتان بیمار می شوند، می میرند و شما تنها می مانید شما را متحمل رنج زیادی می کند. به همین سبب ممکن است حتی وقتی که به مدت کوتاهی از آنها بی خبر باشید دچار استرس و اضطراب زیادی شوید، در چنین مواقعی ترجیح می دهید بیشتر حواستان به آنها باشد، بیشتر با آنها تماس بگیرید یا مدام از حالشان خبر بگیرید و چکشان کنید. گاهی این حجم از پیگیری های شما می تواند حس کنترل شدن به طرف مقابلتان بدهد و برای او اذیت کننده شود، که این خود می تواند در طولانی مدت مسبب مشکلات فراوانی در رابطه شما با او شود.

در مواردی دیگر این احساس ترس از تنها ماندن در شما خود را اینگونه نشان می دهد: برای اینکه مبادا طرف مقابلتان در یک رابطه نزدیک، شما را ترک کند، ممکن است به گونه ای غیر قابل پیش بینی عمل کنید مثلا ناگهانی خودتان تصمیم بگیرید او را ترک کنید. در واقع علت این رفتار شما می تواند این باشد که همیشه در حالت ترس و نگرانی زندگی می کنید و مدام گوش به زنگ علامتی حاکی از اینکه دیگران شما را ترک می کنند، هستید. در واقع در ذهن شما این چنین می گذرد که " قبل از اینکه رهایت کنند رهایشان کن".

اگر به هر دلیلی پارتنرتان شما را ترک کند، یا رابطه عاطفی یا دوستی تان به پایان رسد، اغلب احساس اضطراب، ناراحتی و افسردگی زیادی بر شما غلبه می کند. به طوری که گویی شما را از پا درآورده است. گاهی ممکن است در واقعیت آن فرد شما را ترک نکرده باشد، اما شما رفتارها و حرف های ایشان را نشانه ای برای اتمام رابطه پیش بینی می کنید. به همین دلیل احتمال دارد حتی در صدد این امر بر بیایید که هر طوری شده از این جدایی جلوگیری کنید، مثلا مدام با او تماس بگیرید و از او بخواهید فرصت برای توضیح دادن به شما بدهد و از او خواهش کنید که شما را تنها نگذارد. اگرچه شما در آن موقعیت احساس می کنید با این کارها در جهت تداوم رابطه قدم برداشته اید اما در واقع وقتی این رفتارها چندین بار تکرار شود می تواند به اعتراض یا بدرفتاری از سوی او و در نهایت مشکلات عدیده در رابطه تان و چه بسا اتمام رابطه ختم شود.

در بیشتر موارد در مدت زمان کوتاهی از شروع یک رابطه عاطفی به طرف مقابل خود شدیدا وابسته می شوید به طوری که ریز و درشت کارهای روزمره خود را با وی درمیان می گذارید و ممکن است متقابلا انتظار داشته باشید در جریان تمامی کارهای روزمره او قرار بگیرید و یا ایشان قبل از هر کاری ماجرا را با شما در جریان بگذارند. چون شما فکر می کنید وقتی کاملا در جریان کارهای همدیگر قرار دارید پس صمیمی تر هستید و رابطه عاطفی تان قوی تر است. و بلعکس اگر در جریان کارهای همدیگر نباشید می ترسید این امر منجر به سردی و فاصله افتادن بین شما شود. این ترس چنان در شما ریشه دوانده که ممکن است نتوانید خودتان را جای طرف مقابلتان تصور کنید و خواسته ها و شرایط او را درک کنید. مثلا ممکن است پارتنر شما یک فرد درونگرا و محتاط باشد و این وابستگی زیاد شما برای او دست و پا گیر و کلافه کننده باشد.

از آنجایی که ترس از اینکه پارتنرتان شما را رها کند در تمام طول رابطه تان دست از سر شما برنمی دارد ممکن است خود را اینگونه نشان دهد که در ارتباط با دوستان مشترکتان یا دوستان او مدام خودتان را با اطرافیان مقایسه کنید زیرا در ذهن شما این فکر می گذرد که " اگر کسی از شما بهتر باشد پارتنرتان شما را رها می کند و سراغ او می رود". به همین دلیل تلاش می کنید همیشه خودتان بهترین باشید. اما  بهترین بودن همیشه هم آسان و ممکن نیست و احتمال دارد به صرف زمان و هزینه و کار زیاد منجر شود و برای شما بسیار اذیت کننده شود. با اینکه از این رقابت مدام کلافه می شوید اما فکر می کنید برای اینکه پارتنرتان را برای همیشه نگه دارید، راهی غیر از بهترین بود ندارید. از طرفی چون بهترین بودن همیشه اتفاق نمی افتد و برخی مواقع افرادی هستند که از شما بهتر هستد همین امر باعث می شود که در چنین مواقعی درمانده شوید و در مورد ترس هایتان با پارتنرتان صحبت کنید و عدم اطمینانتان از خواستن و بودن او را ابراز کنید. اگرچه ممکن است او ابتدا سعی کند به شما اطمینان دهد که شما را دوست دارد و ترکتان نخواهد کرد اما تکرار این نگرانی ها و ترس هایتان (ترس از دست دادنش) برای او در بلند مدت می تواند به قیمت خراب شدن رابطه تمام شود.

معمولا افراد مهم زندگی خود را به گونه ای انتخاب می کنید که به احتمال زیاد شما را رها کنند مانند انتخاب یک خانم/اقای بی قید و بی مسئولیت (این گونه رفتارها را رفتارهای تداوم دهنده ی تله می گویند. که اغلب ناخوداگاه اتفاق می افتند). از آنجایی که جدایی و اتمام این رابطه برای شما خیلی دردناک و ناراحت کننده است لذا ممکن است در قبال چنین پارتنرهایی، سعی کنید با عشق ورزی های آتشین ، توجه زیاد، محبت افرطی یا به هر طریقی دیگر طرف مقابل را نگه دارید و ایشان شما را ترک نکند.

اگر در چند رابطه پیاپی با شکست رو به رو شوید یا به اصطلاح خودتان رهایتان کنند ممکن است به سبب غلبه ترس از دست دادن وتکرار جدایی ها ، برای جلوگیری از تکرار این احساس ناخوشایند از برقراری روابط صمیمانه خودداری کنید. در واقع در ذهنتان چنین می گذرد" در نهایت همه مرا رها خواهند کرد".

ریشه تحولی طرحواره رهاشدگی - بی ثباتی

ممکن است این طرحواره از آنجا شکل گرفته باشد که شما در دوران کودکی دچار فقدان واقعی یا نمادین شده باشید (به این معنا که یا با مرگ یکی از والدین روبه رو شده اید یا والدین از هم جدا شده اند و ناچار به انتخاب یکی از والدین برای زندگی بوده اید یا مادر به مدت طولانی از شما جدا مانده است. حالا به هر دلیلی مثل بیماری یا مواردی مانند آن).

از طرف دیگر این احتمال نیز وجود دارد که والدین شما سالم بوده و با هم و با شما زندگی کرده اند اما رفتاری بی ثبات داشته اند، مثلاً یک بار گریه تان را با آغوش جواب می دادند و یک بار یا تنبیه و عصبانیت. یا از لحاظ عاطفی سرد بوده اند و به شما توجه کافی نداشته اند و یا اینکه توجه آنها مشروط بوده است (اگر فلان رفتار را داشته باشی، فلان خوراکی را نخوری، من تو رو دوست دارم).

احتمال دیگری که نیز وجود دارد این است که والدینتان مضطرب یا کمالگرا بوده و حمایت و توجه افراطی به شما داشته اند و شما نیز دچار اضطراب جدایی بوده و در صورت فاصله گرفتن و جدایی موقت (هر چند کوتاه) دچار بیقراری و اضطراب می شدید.

با توجه به وجود طرحواره رها شدگی و ویژگی هایی که توضیح داده شد، احتمال ابتلای شما به اختلالات اضطرابی، به ویژه اضطراب فراگیر (GAD)، بیش از دیگران است. برای سنجش دقیق تر می توانید به تست اضطراب کتل مراجعه کنید.

راهکارها و پیشنهادات

 • باید یاد بگیرید که به هنگام جدایی موقت افراد مهم زندگی، دست از فاجعه سازی بردارید. بپذیرید افراد حق دارند برای خودشان حریم هایی قائل شوند. علاوه بر این توجه خودتان را بر انتخاب افرادی متمرکز کنید که بتوانند به تعهداتشان عمل کنند.
 • مرتباً رفتارهای خود و اطرافیانتان نظیر حساسیت زیاد، وابستگی افراطی، خشم یا کنترل کردن را مرور کرده و پیامدهای آن را بررسی کنید تا متوجه شوید همین رفتارها باعث کلافگی و خستگی دیگران می شود و آنها را بیشتر تشویق به رها کردن شما می کند.
 • مدتی را تنها بمانید و وارد هیچ رابطه ی عاطفی نشوید تا یاد بگیرید با تنهایی کنار بیایید و با وجود آن تفریحات و سرگرمی های مورد علاقه ی خود را پیدا کرده و امتحان کنید.
 • خود را از روابط بی ثبات کنار بکشید و افرادی را برای زندگی و روابط دوستانه انتخاب کنید که از ثبات رفتاری و عاطفی بیشتری برخوردار باشند. زیرا عدم ثبات آنها در روابط صمیمی، باعث کاهش احساس امنیت و راحتی شما شده و در نتیجه رفتارهای ناشی از وابستگی تان را افزایش می دهد.
 • رفتارهایی که باعث تقویت این طرحواره در شما می شود را شناسایی کرده و قدم به قدم آنها را کنار بگذارید. اجازه ندهید دیگران شما را کنترل کنند. مهرات حل مسئله را بیاموزید و سعی کنید مشکلات روزمره زندگی تان را خودتان حل کنید.

معرفی فیلم
نام فیلم: اضطراب جدایی (Separation Anxiety - 2010)
کارگردان: کول سیمون
توضیحات: این فیلم نگرانی های ناشی از مرگ، از دست دادن نزدیکان و نبود آن ها را نشان می دهد که ناشی از طرحواره رها شدگی است.

طرحواره محرومیت هیجانی

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 55.6 درصد می باشد که نمره بسیار بالایی است و نشان دهنده این است که شما طرحواره محرومیت هیجانی دارید.

می توان گفت اغلب دچار احساس تنهایی، غمگینی و افسردگی می شوید و معمولا نمی دانید چرا چنین حالتی دارید. با وجود اینکه اغلب مواقع این احساسات درونی شما را اذیت می کند اما ممکن است انتظار نداشته باشید مورد محبت قرار بگیرید، یا کسی شما را درک و حمایت کند.

از طرفی در اغلب مواقع شما احساس می کنید در روابط بین فردی خود به قدر کافی محبت، صمیمیت و توجه دریافت نکرده اید. یا اینکه هیچ کس نیست شما را راهنمایی کند، از شما محافظت کند و به شما توجه کند. ممکن است احساس کنید دیگران شما را درک نمی کنند. اکثرا احساس می کنید از محبت هایی چون لمس شدن و در اغوش گرفته شدن محرومید.

 در بسیاری از مواقع این احساس سراغتان می آید که هیچ کس نیست به حرف دلتان گوش کند یا تلاش کند بداند شما کی هستید و چه احساسی دارید. از این رو ممکن است فکر کنید برای کسی اهمیتی ندارید، یا احساس پوچی و بی معنایی کنید. (حتی وقتی که ممکن است دیگران نظری مخالف شما داشته باشند).

از طرفی دیگر اوقاتی که به مدت طولانی محبت و توجه کافی را از نزدیکان دریافت نکرده باشید، خودتان نیز تمایل کمی به محبت کردن به دیگران نشان می دهید و بعضی مواقع نیازهای عاطفی (محبت، توجه و صمیمیت) خود را با شریک عاطفی خود درمیان نمی گذارید و برای رفع آنها درخواست نمی کنید، زیرا در ناهشیارتان بر این باورید که هیچ کس شما را درک نمی کند پس گفتن خواسته هایتان فایده ای ندارد.

در بیشتر مواقع احساسات مثبت(عشق، علاقه و شادی) و منفی (خشم، ترس و غم)خود را بروز نمی دهید گاهی حتی ممکن است رفتارهایی متفاوت یا حتی مخالف با احساسات قلبی خودتان انجام دهید، مثلا اگر از رفتار شریک عاطفی تان ناراحت شوید یا رنجشی از او داشته باشید، اغلب آن را به زبان نمی آورید چون در ذهن تان احساس می کنید او توجهی نمی کند و بی فایده است.

 در روابط بین فردی تان بیشتر تمایل دارید که شنونده دیگران باشید تا اینکه در مورد خودتان اطلاعات حداقلی بدهید تمامی رفتارهای منفعلانه ی شما، خود منجر به تشدید محرومیت تان شده و باعث می شود نیازهای عاطفی تان ارضا نشود. به طور کلی می توان گفت از آنجایی که انتظار حمایت عاطفی ندارید و چنین چیزی را درخواست نمی کنید، بالطبع آن را دریافت نمی کنید.

ممکن است احساس درونی درک نشدن بر شما غلبه کند و نا آگاهانه همسریا پارتنری را برای خود برگزینید که نمی تواند یا نمی خواهد از نظر هیجانی شما را ارضا کند. احتمال بیشتری وجود دارد که افرادی بی عاطفه، خود محور، تنها یا نیازمند را برای زندگی مشترک انتخاب کنید که به احتمال قوی شما را از نظر هیجانی با محرومیت مواجه می کنند. در نتیجه هرچه آنها بیشتر کناره گیری می کنند، شما تنها تر می شوید.

اگر در روابط بین فردی تان چندبن و چند بار با محرومیت در صمیمیت و برآورده شدن نیاز های عاطفی تان روبه رو شوید ممکن است بعد از تجربه ی این روابط ناخوشایند، از روابط صمیمی کناره گیری کنید، زیرا انتظار روابط صمیمی را ندارید. حتی شاید از روابط بین فردی با افراد دیگرنیز فاصله بگیرید و به طور کلی، عطای روابط را به لقایش ببخشید.

از طرفی ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که به سبب احساس خلا عاطفی درونی، در جهت جبران محرومیت هیجانی که تجربه می کنید، در ابراز محبت و عاطفه پر توقع جلوه کنید، نیاز های عاطفی خود را شدیدا ابراز کنید به طوری که وقتی نیازهایتان ارضا نشود، عصبانی شوید. و به طرف مقابل واکنش نشان دهید. با اینکه سعی دارید اغلب اعمال و تکالیف مربوط به خودتان را خودتان انجام دهید اما گاهی پیش آمده که در نظر دیگران نیازمند به نظر برسید. و نیاز شدید خود را به گونه ای عنوان کنید که در نظر دیگران، افراد وابسته ، درمانده یا حتی نمایشگر جلوه کنید.

ریشه تحولی طرحواره محرومیت هیجانی

ممکن است این طرحواره از آنجا شکل گرفته باشد که در کودکی و نوجوانی، پدر و مادر شما هر دو، زمان زیادی را صرف دیگر مسئولیت های خود کرده اند و تماس کمی با آنها داشته اید یا والدینتان (یا مراقب اصلی) به دلایل دیگری وقت کمی به شما اختصاص می داده اند.

همچنین ممکن است والدین یا مراقب اصلی شما فردی سرد و بی عاطفه بوده و کمتر از حد انتظار محبت خود را ابراز کرده باشند. به نظر می رسد آنها توان همدلی پایینی داشته اند و نتوانسته اند دیدگاه و نظر شما را به خوبی درک کنند. بنابراین شما مرتباً احساس می کردید که احساسات شما را نمی بینند یا نسبت به آنها بی اهمیت و بی توجه اند و در شرایط بحرانی که شما به آنها نیاز داشتید احساس می کردید آن گونه که لازم است در کنارتان نبوده و به خوبی از شما حمایت نکرده اند.

وجود طرحواره محرومیت هیجانی شما را مستعد ابتلا به افسردگی مزمن و یا مشکلات جسمی با منشاء روانی نظیر سردردهای میگرنی و مشکلات گوارشی می نماید. برای سنجش دقیق تر این موارد می توانید تست افسردگی بک و تست سلامت عمومی را مورد استفاده قرار دهید.

راهکارها و پیشنهادات

 • ممکن است شما از نیازهای هیجانی خود آگاهی دقیقی نداشته و متوجه نشده باشید که مشکلتان در این بخش، مسئله اصلی زندگی شما بوده است.
 • احساسات و هیجانات، حق طبیعی شماست. همان طور که هر کودکی به محبت، همدلی و حمایت نیاز دارد، بزرگسالان هم از این نیاز طبیعی برخوردارند.
 • در انتخاب دوستانتان دقت کنید. دوستان مناسبی را انتخاب کنید و یاد بگیرید که نیازهای خود را به شکل موثری برای آنها بیان کنید و از آنها بخواهید نیازهایتان را به شیوه ای مناسب پاسخ دهند.
 • باور داشته باشید که دیگران فی نفسه انسان های محروم کننده ای نیستند و ممکن است بتوانند شما را از نظر هیجانی تأمین کنند؛ در واقع با یادگیری مهارت های ارتباطی، باید رفتارهایی را یاد بگیرید که منجر به انتخاب افراد محروم کننده نشود.
 • دیدگاه اغراق آمیز خود را نسبت به افراد مهم زندگی خود تغییر دهید؛ ممکن است گاهی فکر کنید رفتار غیرمعمول یا احمقانه ای انجام داده اید که باعث محرومیت شما شده است، بهتر است این افکار و باورهای خود را تعدیل و حتی حذف کنید.
 • برای مقابله با تفکر سیاه و سفید که آبشخور واکنش های افراطی شماست، باید یاد بگیرید پیوستار دقیقی از محرومیت را مشخص کنید که به جای دو قطبی نگری، افراد را در یک پیوستار و طیف در نظر بگیرید.
 • باید این واقعیت را بپذیرید که حتی اگر دیگران در دادن آن چیزی که شما می خواهید کوتاهی می کنند و محدودیت دارند، با این حال دلسوز شما هستند.
 • نیازهای ارضا نشده خود را در روابط فعلی مورد توجه قرار دهید تا آنها را بشناسید و از افراد نزدیک خود بخواهیدبخشی از  آنها را که می توانند برآورده کنند.
 • دوست و همسری را انتخاب کنید که دلسوز باشد و بتوانید به راحتی درباره نیازهای خود با وی صحبت کنید.
 • محبت افراد مهم زندگی تان را بپذیرند و از روابط صمیمی کناره گیری نکنید.
 • تمرین کنید در برابر محرومیت های کوچک، زیاد عصبانی نشوید و وقتی احساس کردید دیگران از شما غفلت کرده اند با انزوا و کناره گیری واکنش نشان ندهید.

معرفی فیلم
نام فیلم: اوزاک (Uzak - 2002)
کارگردان: نوری بیگ سیلان
توضیحات: فیلم اوزاک در مورد زندگی مردی است که پس از ترک همسرش با احساس عمیق سرخوردگی دسته پنجه نرم کرده و طرحواره محرومیت هیجانی را به نمایش می گذارد.

طرحواره بی اعتمادی - بدرفتاری

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 36.5 درصد می باشد که نمره نسبتاً کمی است و نشان می دهد شما طرحواره بی اعتمادی ندارید

به نظر می رسد شما با وجود اینکه سعی می کنید دوست خوبی برای یک رابطه بین فردی باشید اما گاهی در روابط تان با دیگران دچار مشکل می شوید. این مشکلات می توانید از این احساس شما نشئت بگیرد که فکی کنید اطرافیان آنطور که نشان می دهد خیرخواه شما نسیتند، با شما صادق نیستند بنابراین با وجود اینکه شما معمولا تمایل دارید در روابطتان یک رو باشید، گاهی برداشت و احساس ناخوشایندی که از رفتار های آسیب زننده دیگران دارید شما را به سمت صادق و روراست نبودن سوق می دهد.

 شما باور دارید آدمها نه صد درصد خوب و نه صد درصد بد هستند. به همین سبب در اوایل روابط خود ترجیح می دهید ابتدا محتاطانه عمل کنید و بعد از اینکه کاملا به وی اعتماد کردید با او صمیمی شوید و او را در جریان بخشی از مسائل خصوصی خود قرار دهید. با وجود این احتیاط اما گاهی در روابط نزدیکی که با اطرافیان برقرار کرده اید آسیب دیده اید و احساس کردید از شما سو استفاده شده است.

در مواقعی که احساس کنید از سوی دیگران سواستفاده شده اید، ممکن است اعتمادتان را نسبت به اطرافیان حتی کسانی هم که تا آن موقع به شما آسیب نرساندند از دست بدهید، چنین موقعیت هایی می تواند هرچند به صورت موقت این باور را در شما ایجاد کند که همه بدنبال استفاده و منفعت خودشان هستند حتی ممکن است خودتان هم سعی کنید پیش دستی کنید و شما هم بهره ی خود را از آن موقعیت ها داشته باشید.

راهکارها و پیشنهادات

 • باور داشته باشید که در عین حال که برخی افراد قابل اعتماد نیستند، بسیاری دیگر ارزش اعتماد کردن دارند.
 • تا حد امکان از ارتباط با افراد بدرفتار کناره گیری کرده و در مواقع  لزوم از خودتان دفاع نمایید؛ ولی در عین حال سعی کنید در زندگی شخصی خود به افراد قابل اعتماد تکیه کنید.
 • باید بتوانید بین افراد قابل اعتماد و افراد غیر قابل اعتماد تمایز درستی قائل شوید. توجه داشته باشید که افراد در واقع بر اساس قابلیت اعتمادشان بر روی یک پیوستار قرار می گیرند.
 • باید بدانید افرادی که ارزش اعتماد کردن دارند، بی عیب و نقص نیستند.
 • توجه داشته باشید که گاهی بدرفتاری دیگران نه از روی سوء نیت آنها، که دقیقاً به دلیل رفتارهای شماست. بنابراین باید یاد بگیرید که در ارتباط با افراد قابل اعتماد، متفاوت رفتار کنید. اگر دست از شک کردن به دیگران بردارید، آزمایش کردنشان را رها کنید و صادقانه تر با آنها رفتار کنید، دیگران نیز تمایل بیشتری خواهند داشت که با شما صادقانه و از روی حسن نیت برخورد کنند.
 • لازم است برای تغییر دیدگاه افراطی خود که انسانی بی ارزش و لایق سرزنش شدن هستید، تلاش کنید. به افرادی که صداقت دارند اعتماد کنید و صمیمیت خود را با افراد مهم زندگی که سزاوار اعتماد هستند، افزایش دهید.
 • سعی کنید به جای کناره گیری از روابط بین فردی و تنها ماندن یا اجتناب از روابط صمیمی و فاصله گرفتن از مردم، به دیگران اجازه دهید به شما نزدیک شده و با آنها صمیمی شوید.

معرفی فیلم
نام فیلم: گنج های سیرامادر (The Treasure of the Sierra Madre - 1948)
کارگردان: جان هاستون
توضیحات: این فیلم روایت سه جوینده طلا می باشد که طرحواره منفی گرایی و بدبینی باعث می شود یکی از آن ها علیه دو نفر دیگر رفتارهایی انجام دهد.

طرحواره نقص- شرم

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 14.7 درصد می باشد که نمره پایینی است و نشان دهنده این است که شما طرحواره نقص و شرم ندارید.

با توحه به اینکه نمره شما در طرحواره رهاشدگی- بی ثباتی نمره نسبتا بالایی است و نشان می دهد شما طرحواره رها شدگی دارید به نظر می رسد شما به عنوان یک انسان برای خود ارزش قائل هستید می پذیرید هیچ کس کامل نیست، و هر انسانی ویژگی های خوب و بد دارد. و خود نیز با وجود اینکه ویژگی های خوبی مثل استقلال، دلسوز، مهربان، زرنگ و.. دارید با این حال گاهی هم ممکن است کسل کننده، تنبل، حسود و.. باشید. اما باور دارید همچون دیگر انسان ها، در هر حالی فردی ارزشمند و قابل احترام هستید.

معمولا افرادی را برای روابط نزدیک انتخاب می کنید که برای شما ارزش قائل هستند و قدردان هستند. با اینکه این رابطه برای شما خوشایند و لذت بخش است اما ترس از دست دادن و طرد شدن همواره دست به گریبان شماست و همین امر ممکن است منجر به وابستگی بیش از حد نرمال شما در برابر این افراد شود که باعث می شود در برابر آنها که برای شما افرادی امن هستند سعی در سانسور خود نداشته باشید، حتی ریز و درشت جزئیات زندگی تان را با آنها در میان بگذارید

می توان گفت شما شناخت خوبی از خودتان دارید، نقاط قوت و ضعف خود را می شناسید، با اینکه ضعف ها و نقص هایتان برایتان اذیت کننده است اما سعی دارید خود را با نقص هایی که دارید بپذیرید.

معمولا وقتی کسی به شما انتقادی داشته باشد اگر این انتقاد سازنده باشد، آن را می پذیرید و سعی می کنید در جهت ارتقای شخصیت خود از آن استفاده کنید. اما اگر انتقاد وی نامعقول باشد سعی می کنید به او بازخورد دهید و نشان دهید که اشتباه کرده است، با این حال احساس ارزشمندی تان نسبت به خودتان را زیر سوال نمی برید. البته در روابط عاطفی وقتی با انتقاد روبه رو می شوید نگران می شوید چون می ترسید مبادا طرف مقابلتان شما را رها کند به همین سبب ممکن است حتی با وجود اینکه انتقادی که به شما شده درست نباشد با اینحال اعتراضی نکنید و در عوض سعی کنید از او دلجویی کنید تا شما را ترک نکند.

با اینکه ذهن مقایسه گری دارید وگاهی خودتان را با دوستان و اطرافیان مقایسه می کنید که ممکن است نسبت به شما برتری هایی داشته باشند. ما اغلب سعی می کنید شرایطی که هر دو در آن قرار داشتید را در نظر بگیرید و تمامی ابعاد را در نظر بگیرید. البته این مقایسه گری ها بیشتر زمانی اتفاق می افتد که شما در یک رابطه ی عاطفی هستید و ترس از دست دادن طرف مقابل را دارید و احساس می کنید اگر کسی از شما بهتر باشد پارتنرتان شما را رها می کند و سراغ او می رود، از این رو ممکن است به مقایسه خودو اطرافیان بپردازید تا از این رو بتوانید ویژگی های مثبتی که دیگران دارند را نیز در خودتان ایجاد کنید.

حضور در جمع های مختلف به ویژه جمع های جدید برای شما اضطراب انگیز است. با این حال گاهی سعی می کنید بر این احساس ناخوشایند خود غلبه کنید و در این جمع ها حضور پیدا کنید. زیرا از بودن جمع احساس رضایت دارید.

معرفی فیلم
نام فیلم: انجمن شاعران مرده (Dead Poets Society - 1989)
کارگردان: پیتر ویر
توضیحات: در این فیلم یکی از کارکترهای داستان به نام تاد اندرسون طرحواره نقص و شرم داشته و به کمک معلم خود جان کیتینگ با آن مقابله می کند.

طرحواره انزوای اجتماعی - بیگانگی

نمره کسب شده توسط شما در این تله زندگی 58 درصد می باشد که نمره بسیار بالایی است و نشان دهنده این است که شما دارای طرحواره انزوای اجتماعی/ بیگانگی هستید

به نظر می رسد اغلب باور دارید با بقیه فرق دارید. به گروهی احساس تعلق خاطر نمی کنید. بیشتر اوقات احساس می کنید منزوی شده اید. دلیل این باورها و احساسات می تواند به این سبب باشد که ممکن است شما جز افراد خیلی باهوش، یا مشهور باشید یا ویژگی ای داشته باشید که شما را از دیگر افراد جامعه جدا کند مثلا جزء اقلیت های قومی، بازماندگان حوادث آسیب زا، افراد متعلق به طبقه های اجتماعی خیلی بالا یا خیلی پایین باشید.

ممکن است به صورت ناخوداگاه از گروه ها کناره گیری کنید زیرا اغلب ترجیح می دهید که بیشتر در حاشیه باشید تا مرکز توجه یک جمع. از طرفی دیگر ممکن است به فعالیت هایی تمایل نشان دهید که مستلزم گوشه گیری و تنهایی است.

 معمولا روابط صمیمی اندکی دارید یا اینکه تقریبا تمام روابطتان را قطع کرده اید. زیرا ممکن است باور داشته باشید افراد آنطور که باید شما را درک نمی کنند و حرفها و دغدغه هایتان را نمی فهمند. این احساس را ممکن است حتی در مورد اعضای خانواده هم داشته باشید. به همین دلایل ممکن است در بیشتر مواقع احساس تنهایی داشته باشید

اغلب در مورد کارها و رفتارهایتان نگران هستید. که آیا آن تکلیف را درست انجام داده اید یا خیر؟ به طوری که ممکن است در برخی مواقع وقتی قرار ملاقاتی دارید یا حرفی را باید در جمعی بزنید. از قبل برای هر چه که باید بگویید برنامه ریزی کنید. 

ریشه تحولی طرحواره انزوای اجتماعی - بیگانگی

یکی از احتمالاتی که ممکن است به شکل گیری این طرحواره در شما منجر شده باشد این است که شاید در کودکی به واسطه ی ویژگی هایی که داشته اید با دیگران متفاوت بوده اید. ممکن است ویژگی های ظاهری شما مانند چهره، قد، لهجه و یا لکنت زبان باعث شده باشد، احساس کنید متفاوت از دیگران هستید، توسط همسالان مورد آزار و تمسخر قرار گرفته و یا نسبت به آنها احساس حقارت کرده باشید.

همچنین این تفاوت می تواند ناشی از خانواده بوده باشد، به این معنا که خانواده شما متفاوت از سایر خانواده ها بوده اند (علل این تفاوت می تواند متفاوت باشد:تفاوت های فردی، آداب و رسوم، درآمد، تحصیلات و...). خودتان با دیگر همسالان متفاوت بوده اید:مثلا ضریب هوشی خیلی بالاتر و یا پایین تر، مهارت در زمینه ای خاص مثل موسیقی. البته احتمال دیگری هم برای شکل گیری این تله زندگی وجود دارد و آن این است که ممکن است شما در کودکی فردی آرام و حرف شنو بودید و هماهنگ با خواسته های دیگران رفتار می کردید و هرگز به علایق خود توجهی نداشتید. اکنون تصور می کنید در ارتباطات اجتماعی به حساب نمی آیید. عوامل دیگری نیز در شکل گیری این تله دخیل هستند: بلوغ زودرس یا دیر رس، مطالعه بیش از حد یا افت تحصیلی زیاد، عدم توانایی در شروع رابطه، سردی و دلچسب نبودن. هر چیز دیگری که احساس متمایز بودن نسبت به دیگر همسالان در شما ایجاد کند می تواند مسبب شکل گیری این تله  زندگی شود.

وجود طرحواره انزوای اجتماعی، احتمال ابتلای شما را به اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) افزایش می دهد. برای سنجش دقیق تر این موضوع می توانید تست اضطراب اجتماعی را انجام داده و نتایج آن را مطالعه کنید.

راهکارها و پیشنهادات

 • لازم است به این نکته توجه داشته باشید که اگرچه ما انسانها تفاوت زیادی باهم داریم ولی با این حال بیشتر از اینکه با هم فرق داشته باشیم به هم شباهت داریم. همه ی انسان ها تمایلات و نیازهای اساسی شبیه به هم دارند.
 • بهتر است از گروه هایی که شما را نمی پذیرند، دوری کنید و در جست و جوی افرادی باشید که بیشتر شبیه خودتان باشند یا شما را بپذیرند.
 • بر اجتنابتان از موقعیت های اجتماعی غلبه کنید. به تدریج به گروه ها بپیوندید، با دیگران ارتباط برقرار کنید و روابط دوستانه ای را پایه ریزی کنید. دستیابی به این هدف مستلزم رویارویی تدریجی شما با این موقعیت ها است. 
 • در دوره یا کارگاه هایی شرکت کنید که مهارت های اجتماعی و جرئت ورزی را آموزش می دهند. 

تمرین عملی
 • هدف کاهش استرس هنگام روبه رو شدن با موقعیت های اجتماعی استرس زا
 • زمان بندی هر روز در دو نوبت به مدت 10 دقیقه
 • نحوه اجرا ابتدا تنفس عمیق دیافراگمی را تمرین کنید. سپس در جای آرامی دراز بکشید. از عضلات پنجه و پاشنه پا شروع کنید، آنها را به مدت 3 ثانیه منقبض کنید و سپس همزمان با بازدم عمیق آنها را رها کنید؛ به طوری که خارج شدن تنش را از آنها احساس کنید. سپس به سراغ عضلات ساق پا بروید، 3 ثانیه آنها را منقبض کنید و سپس همراه با بازدم خود آنها را رها کنید. این مراحل را تا عضلات صورت و پیشانی تکرار کنید. در نهایت همه عضلات بدن خود را همزمان رها و آرام کنید. در این مرحله روی تنفس خود کار کنید. نفس های عمیق و دیافراگمی بکشید. همزمان سعی کنید روی جریان خود متمرکز شوید، نحوه حرکت و صدای آن را تجسم کنید و بشنوید.در موقعیت های اجتماعی که دچار استرس می شوید، تلاش کنید که مراحل آخر ریلکسیشن را انجام دهید. یعنی عضلاتی که منقبض شده را شناسایی کنید و همزمان با تنفس دیافراگمی آنها را رها و آرام کنید.
معرفی فیلم
نام فیلم: بیمار انگلیسی (The English Patient - 1996)
کارگردان: آنتونی مینگلا
توضیحات: این فیلم زندگی یک خلبان مجروح جنگی را به تصویر می کشد که نشانه هایی از طرحواره انزوای اجتماعی دارد.حوزه دوم: خود گردانی و عملکرد مختل
طرحواره وابستگی - بی کفایتی

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 2.7 درصد می باشد که نمره خیلی کمی است و نشان دهنده این است که خوشبختانه شما فاقد طرحواره وابستگی- بی کفایتی هستید.

اما از آنجایی که شما درگیر طرحواره رهاشدگی- بی ثباتی بالا هستید، به نظر می رسد به خوبی از پس کارها و مسئولیت های روزمره خود بر می آیید. در تصمیم گیری های مهم زندگی اغلب سعی می کنید خودتان تمامی جوانب را در نظر بگیرید، پیامد ها را بسنجید و تصمیم بگیرید؛ البته اگر لازم باشد از دیگران نیز مشورت می گیرید.

با این که ممکن است به افراد نزدیک خود (پدر/ مادر یا همسر/ پارتنر) دلبستگی و احساس تعلق زیادی داشته باشید، اما سعی می کنید زیاد به آنها وابسته نشوید و استقلال خود را حفظ کنید. شما غالباً ترجیح می دهید یک فضای خصوصی و اوقات تنهایی برای خود در نظر بگیرید و به کارها و برنامه های مجزای خود برسید. البته از آنجایی که شما ترس از دست دادن عزیزانتان را مدام با خود دارید، در مواقعی که این ترس بر شما غلبه می کند، سعی می کنید از طرق مختلف مثل تماس و پیام آنها را چک کرده و از آنها خبر بگیرید. ممکن است گاهی از آنها بخواهید که دوست داشتنشان را به زبان بیاورند تا احساس اطمینان خاطر پیدا کنید.

با اینکه خودتان از همراهی دوستان و وقت گذرانی با آنها لذت می برید و متقابلاً برای همسر یا پارتنر خود  نیز این حقوق را در نظر می گیرید که برنامه های خاص خودشان را دنبال کنند، اما در مواقعی نگران این مسئله می شوید که مبادا فاصله فیزیکی سردی عاطفی در رابطه تان بیاورد و در نهایت منجر به این شود که همسرتان شما را ترک کند. در این گونه موارد در مقابل جدایی، هرچند موقت، ممکن است واکنش نشان دهید یا حداقل ناراحت و عصبی شوید، هرچند که آن را ابراز نکنید.

در موقعیت های شغلی یا اجتماعی سعی می کنید کارها و مسدولیت های خود را به خوبی انجام دهید. معمولاً مشاغل کمی چالش برانگیز را انتخاب می کنید، نه مشاغل یکنواخت و کسل کننده. از چالش وظایف و مسئولیت های جدید استقبال می کنید و سعی می کنید آنها را به خوبی انجام دهید ولی اگر لازم باشد از دیگران نیز کمک می گیرید.

معرفی فیلم
نام فیلم: از باب چه خبر؟ (What About Bob - 1991)
کارگردان: فرانک اوز
توضیحات: این فیلم روایت کننده فردی است که در او می توان رگه هایی از طرحواره وابستگی و ترس از رهاشدگی را مشاهده نمود.

طرحواره آسیب پذیری نسبت به ضرر و بیماری

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 26.7 درصد می باشد که نمره بسیار پایینی است و نشان می دهد که شما خوشبختانه فاقد طرحواره آسیب پذیری نسبت به صدمه یا بیماری هستید.

با توجه به نمراتتان چنین برداشت می شود که شما با اینکه وقتی به وقایع فاجعه بار مثل شکست مالی، بیماری جسمی، تصادف و غیره فکر می کنید دلشوره می گیرید و آشفته می شوید، اما باز سعی می کنید این اتفاقات را به صورت احتمالی در نظر بگیرید که ممکن است برای هر فردی رخ دهند و یا شاید اصلا هیچ وقت اتفاق نیفتند. در نتیجه ترجیح می دهدید فکر کردن به آنها را متوقف کنید.

به نظر می رسد شما تقریبا فرد مثبت نگری هستید. به این صورت که در هر پیشامدی سعی دارید جنبه های مثبت آن را مدنظر قرار دهید. اغلب تلاش می کنید افکار منفی مربوط به صدمه های احتمالی مثل تصادف، بیماری و غیره مانع حضور شما در فضاهای اجتماعی نشود و اختلال در کارکرد شما ایجاد نکند، معمولاً هم در این امر موفق هستید. به همین سبب احتمال می رود عملکرد فردی و اجتماعی به نسبت خوبی داشته باشید و به راحتی از پس مسئولیت های روزمره خود بربیایید.

معرفی فیلم
نام فیلم: یک نقطه دردسرساز (a spot of bother - 2009)
کارگردان: آلفرد لات
توضیحات: جرج هال، بازنشسته 57 ساله ای است که شدیداً درباره سلامتی خود نگران است و همواره با این طرحواره زندگی می کند که قرار است بلایی سرش بیاید.

طرحواره خود تحول نیافته- گرفتار

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 18.2 درصد می باشد که نمره بسیار پایینی است و نشان می دهد که شما خوشبختانه درگیر طرحواره خود تحول نیافته- گرفتار نیستید.

 می توان گفت برای شما رابطه ی عاطفی بخشی از زندگی است نه تمام آن. معمولاً شما در عین حال که در یک رابطه عاطفی به سر می برید همزمان رابطه های دوستانه دیگر و برنامه های خودتان را نیز دارید و متقابلاً به طرف مقابل هم این اجازه را می دهید که خواسته ها و برنامه های شخصی خودش را دنبال کند.

به نظر می رسد شما بر این باورید که لازم نیست سیر تا پیاز زندگی من را پارتنرم بداند و متقابلاً پارتنرم نیز این حق را دارد که حریم خصوصی خود را داشته باشد.

در رابطه با افراد نزدیکتان مثل دوست صمیمی، پارتنر و یا والدین تلاش می کنید حد اعتدالی از خواسته های خود و طرف مقابل را رعایت کنید یعنی همزمان که به خواسته های طرف مقابل احترام می گذارید، سعی می کنید در جهت تمایلات خودتان نیز قدم بردارید. هرچند که ممکن است تمایلاتتان با سلیقه طرف مقابل خیلی متفاوت باشد اما بیشتر برایتان مهم است که به خواست خودتان عمل کنید.

 با اینکه عقاید، علاقه مندی ها، انتخاب ها و اهداف دیگران، به ویژه افراد مهم زندگی تان، برایتان جذاب و مورد تایید است و بر برنامه های شما هم تاثیر می گذارد، اما جاهایی که در برنامه شخصی خودتان با آنها اختلاف دارید یا شما خواسته و برنامه ای دارید که آنها درمورد آن نظری ندارند اما خودتان راغب هستید که  انجامش بدهید، سعی می کنید آن را هم در برنامه روزانه خود جای دهید.

با اینکه حس خوبی به تفاوت های خودتان با طرف مقابل در سرگرمی ها و یا کارهای هدفمند ندارید اما آنها را نادیده نمی گیرد و سعی می کنید بر احساس گناه و عذاب وجدانی که برای انجام دادن این کارها برای خودتان، بر شما وارد می شود، غلبه کنید. متقابلاً به طرف مقابل هم این حق را می دهید که تفریح یا فعالیت مناسب و تعریف شده در چارچوب رابطه تان، جدا از شما تجربه کند.

معرفی فیلم
نام فیلم: وقتی مردی زنی را دوست دارد (When a man loves a woman - 1994)
کارگردان: لوئیس مندوکی
توضیحات: رابطه زوج جوانی که ظاهراً کامل و بی نقص به نظر می رسد، تحت خودِ تحول نیافته خانم که درگیر الکلیسم شده، دچار فراز و نشیب جدی می گردد.

طرحواره شکست

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 8.9 درصد می باشد که نمره پایینی است و نشان دهنده این است که شما خوشبختانه فاقد طرحواره شکست هستید.

به نظر می رسد شما فرد نسبتاً موفقی هستید و خود به این موفقیت باور دارید. از موقعیت خود احساس رضایت دارید. در جهت رشد و موفقیت های بیشتر خود گام برمی دارید. برای خود اهداف واقع بینانه ای را مشخص کرده اید و الگوی پیشرفت شما معمولاً برمبنای همین اهدافتان است.

اغلب سعی می کنید سطح عملکردتان را براساس توانایی های خودتان بسنجید و معمولاً تمایلی به مقایسه ی خود با دیگران ندارید. با این حال گاهی درگیر این مقایسه ها می شوید، اما اجازه نمی دهید احساستان را نسبت به خودتان و موفقیتتان مخدوش کند.

غالباً رشته یا مشاغلی را انتخاب می کنید که چالش بر انگیز و مستلزم تلاش باشند و امکان ارتقا داشته باشد. در محیط کار فرد نسبتاً منضبطی هستید و تمامی تلاشتان بر این است که کارهایتان را به خوبی انجام دهید. معمولاً تمرکزتان براین است که اغلب جنبه های زندگی خود را سر و سامان ببخشید. از دیدگاه شما کار، خانواده و روابط بین فردی هر کدام جایگاه خودشان را دارند.

معرفی فیلم
نام فیلم: رستگاری در شاوشنک (The Shawshank Redemption - 1994)
کارگردان: فرانک دارابونت
توضیحات: این فیلم تصویری فردی را به نمایش می گذارد که به دلایلی محکوم به حبس ابد شده و پا به زندان می گذارد، اما زندان نمی تواند مانند دیگران، ذهن و روان او را مغلوب طرحواره شکست گرداند.حوزه سوم: محدودیت های مختل
طرحواره استحقاق

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 65.5 درصد می باشد که نمره بالایی است و نشان دهنده این است که شما درگیر طرحواره استحقاق هستید.

از آنجایی که در طرحواره معیارهای سرسختانه- عیب جویی افراطی نیز نمره بالایی کسب کرده اید، می توان گفت اغلب اوقات احساس می کنید دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی هستید. فکر می کنید در اکثر کارها و مهارت ها بهتر از دیگران عمل می کنید به همین سبب ممکن است معیارها و آرمان هایی برای پیشرفتتان داشته باشید که از دید دیگران این معیارها ایده آل گرایانه باشند، اما از دید شما معیارهای مناسبی هستند و احساس می کنید شما استعداد و توان رسیدن به آنها را دارید؛ پس همواره برای رسیدن به آنها تلاش می کنید.

از آنجایی که احساس می کنید در برخی کارها به نوعی نخبه هستید، در نتیجه ممکن است این حق را به خود بدهید که امتیازها، حقوق و مزایای بهتری نسبت به دیگران داشته باشید.

با اینکه سعی می کنید روابط خوبی با دیگران داشته باشید اما ممکن است از دیگران این بازخورد را دریافت کنید که خودخواهانه عمل کرده اید و آن طور که باید آنها را درک نکرده اید. در واقع به سبب کمال طلبی تان، اغلب به جزئیات توجه زیادی می کنید و بیشتر اوقات این نکته سنجی و دقت زیادی که دارید می تواند به عیب جویی از خودتان یا دیگران منجر شود.

در بیشتر مواقع پشتکار زیادی دارید و برای حرفی که می زنید یا چیزی که می خواهید سماجت بسیاری به خرج می دهید. گاهی تلاش های شما برای رسیدن به خواسته تان به قدری زیاد می شود که اطرافیان از شما به عنوان یک فرد معتاد به کار یا بی تفاوت یاد می کنند. اگر با تلاش خودتان نتوانید به چیزی که می خواهید برسید احتمالاً از دیگران کمک می گیرید تا به نتیجه دلخواهتان برسید. چون خواسته هایتان برای شما خیلی مهم هستند. به حدی که گاهی از پیامد ها و عوارض تلاش های زیاد و متعددتان برای رسیدن به خواسته هایتان غافل می مانید.

شما فردی رقابت طلب بوده و سعی دارید در هر کاری بهتر از دیگران باشید. به همین سبب اغلب سعی دارید کمترین نقصی در کار یا انتخابتان نباشد. از آنجایی که بی نقص بودن همیشه ممکن نیست، این دقت و بی نقص گرایی، می تواند با کار و فعالیت اضافه و زیاد، شما را به دردسر بیندازد. البته بهترین بودن برای شما همیشه مساوی با بهتر از دیگران بودن نیست، در واقع خودتان ایده آل ها و اهدافی را در ذهن تان دارید که وقتی به آنها برسید بهترین هستید. ولی این ایده آل ها و اهداف اغلب بسیار بلند پروازانه هستند و دستیابی به آنها سخت بوده و مستلزم تلاش زیادی است.

ریشه تحولی طرحواره استحقاق

احتمالا در خانواده ای بزرگ شده اید که والدین با شما به شکل یک پرنسس برخورد می کردند. شما اجازه داشته اید هر کاری که دوست داشته باشید را انجام دهید. و حتی اگر درخواست های مالی زیادی هم داشتید با کمی اصرار والدین با شما موافقت می کردند. معمولا آزادی های زیادی داشته اید و محدودیت را تجربه نکردید. شما تحمل در برابر مشکلات را یاد نگرفته اید وقتی کارهای خانه یا تکالیف مدرسه برای شما قابل تحمل نبودند به راحتی آن ها را کنار می گذاشتید و والدین هم هیچگاه شما را مجبور نمی کردند که این وظایف را انجام دهید. مقاومت در برابر خواسته های آنی را یاد نگرفته اید و آزاد بودید که خشم و عصبانیت خود را بروز دهید. به طور کلی حداقل ناکامی را تجربه نکردید. از طرفی دیگر ممکن است همیشه مورد تعریف و تمجید والدین بوده اید و اغلب احساس شایسته بودن را در شما ایجاد می کردند.

راهکارها و پیشنهادات

 • شما باید بپذیرید که تمامی انسانها با همدیگر برابرند و سزاوار حقوق یکسان هستند و اگر چنین فلسفه ای به کار گرفته شود، کاری ارزشمند و در خور ستایش است. تمام انسان ها ارزش یکسانی دارند. هیچ فردی نسبت به دیگران ذاتا با ارزش تر نیست و مستحق درمان خاصی نمی باشد. انسان سالم در ارتباط با دیگران سلطه گرانه و قلدرانه رفتار نمی کند، بلکه به حقوق و نیازهای دیگران احترام می گذارد همچنین سعی می کند تکانه های خود را کنترل کند تا به دیگران صدمه نزند و اغلب اوقات از هنجارهای اجتماعی منطقی پیروی می کند. به همین سبب احترام متقابل و دوطرفه در روابط بین فردی اصلی مهم و اساسی است که باید رعایت شود.
 • معایب و پیامد های این تله ی هیجانی که منجر به شکل گیری انتظارات شما مبنی بر اینکه دیگران باید در هر شرایطی به من احترام بگذارند و من خاص هستم ممکن است در طولانی مدت منجر به از دست دادن شغل، به هم خوردن قراردادهای عاطفی و رفتاری در روابط بین فردی و حرف نزدنن نزدیکانتان با شما، یا احساس تنهایی و پوچی در شما شود.. آنها ممکن است درد واقعی یک فقدان قریب الوقوع را تجربه کنند.  ممکن است احساس کنید دیگران علیه شما موضع می گیرند یا اینکه شما را ترک می کنند و در نتیجه احساس ناراحتی و غمگینی شما بیشتر می شود،
 • سعی کنید احساس دلسوزی و همدلی بیشتری را در خود تقویت کنید. تلاش کننید تا وقایع و مسائل را از دید دیگران نیز بنگرید و احساسات او را درک کنید.

معرفی فیلم
نام فیلم: من خیلی مراقبت می کنم (I Care a Lot - 2020)
کارگردان: جی بلکسون
توضیحات: این فیلم زنی را روایت می کند که به واسطه ریشه های طرحواره استحقاق، حقوق ویژه ای برای خود قائل است و به این خاطر تعهدی نسبت به اصول روابط انسانی و هنجارهای اجتماعی ندارد.

طرحواره ضعف خویشتن داری

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 40 درصد می باشد که نمره نسبتا پایینی است و نشان دهنده این است شما طرحواره خویشتن داری- خود انضباطی ناکافی ندارید

به نظر می رسد شما معمولا سعی می کنید بر خشم و دیگر احساسات منفی تان کنترل داشته باشید. اما برخی موقعیت ها شما را خیلی خشمگین می کند، و با اینکه سعی می کنید خشم خود را مدیریت کنید تا واکنش نامناسبی نداشته باشید و تبعات شغلی، فردی جبران ناپذیر آن را در نظر بگیرید. ممکن است به شدت عصبانی شوید و حتی شاید از کوره در بروید. که در این حال تبعات آن نیز ممکن است برای شما جبران ناپذیر باشد مثلا شغلتان را از دست بدهید، رابطه تان با دوست صمیمی تان بهم بخورد و....

می توان گفت شما منظم بودن را دوست دارید، و سعی می کنید آن را در برنامه روزانه خود رعایت کنید، به موقع و منظم سر کار حاضر شوید و به مسئولیت ها و برنامه های روزانه خود برسید، اما در مواقعی که این مسئولیت ها ملال آور و خسته کننده می شوند با اینکه سعی می کنید آنها را هر چند با تاخیر به انجام برسانید. اما ممکن است نتوانید به خوبی بر آنها متمرکز شوید و دچار حواسپرتی شوید، به همین سبب امکان دارد اشتباهاتی در حین انجام کار از شما سر بزند.

معمولا اهداف و خواسته هایتان برایتان مهم است، و سعی می کنید زمان و حوصله کافی برای رسیدن به آنها به خرج می دهید. اما اگر خواسته هایتان برآورده نشود با اینکه برای شما سخت خواهد بود و موقتا ممکن است فشار روانی زیادی را برای شما ایجاد کند اما سعی می کنید با راهنمایی و کمک از دیگران  بلاخره راه و مسیری برای رسیدن به خواسته هایتان پیدا کنید.

با اینکه سعی می کنید با صبوری مدیریت اوضاع و مشکلات را بدست بگیرید. اما در مواقع حساس بین فردی یا شغلی ممکن است مدیریت کردن و حل و فصل آن موقعیت برای شما دشوار شود و مجبور شوید از کسی در این باره کمک بگیرید.

راهکارها و پیشنهادات

 • شما باید یاد بگیرید علی رغم حس و حال بدی که دارید سعی کنید کارهای روزمره و ملال آور را انجام دهید، سر وقت حاضر شوید ناکامی های پیش آمده در کار و روابط را تحمل کنید و هیجانات و تکانه های پیش آمده را کمتر کنید.
 • کار را با تکالیف ساده که فقط کمی مشکل هستند شروع کنید و خودتان را مجبور کنید تکالیف را در مدت زمانی که در نظر گرفته اید انجام دهید.

معرفی فیلم
نام فیلم: فاجعه اسف بار (Train wreck - 2015)
کارگردان: جود آپاتو
توضیحات: امی از کودکی به دلیل عقاید پدرش، درگیر طرحواره ضعف خویشتن داری شده و اعتقادی به زندگی مشترک و پذیرش مسئولیت ندارد. او تا قبل از اینکه در ادامه این فیلم عاشق شود، به سوء مصرف الکل مبتلا بوده و زندگی آشفته و بی نظمی دارد.حوزه چهارم: دیگر جهت مندی
طرحواره اطاعت

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 4 درصد می باشد که نمره خیلی پایینی است و نشان دهنده این است که شما طرحواره اطاعت ندارید.

به نظر می رسد شما اغلب سعی می کنید برای تمایلات و خواسته های خودتان اولویت بالاتری قائل شوید. گرچه ممکن است گاهی در شرایطی قرار بگیرید که مجبور شوید خواسته ها و تمایلات مواضع قدرت مثل سازمان یا شرکت محل کارتان، را در اولویت قرار دهید.

 در شرایط بحرانی و متشنج سعی می کنید نقطه نظر خود را با دیگران در میان بگذارید، حتی اگر نظراتتان همسو با نظرات دیگران نباشد. ضمن احترام به راهکارها و نظرات دیگران، سعی دارید راهکارهایی هم که خودتان به ذهنتان می آید را عملی کنید.

 معمولا سعی می کنید نیاز ها و احساسات خود را در هر موقعیت ابراز کنید و دیگران را در جربان بگذارید. اگر در موقعیتی ناراحت یا عصبانی شوید، سعی می کنید یا از آن موقعیت فاصله بگیرید یا به گونه ای به طرف مقابل نشان دهید که ناراحت شده اید و در مورد آنها با وی صحبت کنید. معمولا سعی می کنید وقتی چیزی خیلی ناراحتتان کرد آن را بروز دهید تا اینکه با طعنه و کنایه به آن فرد بفهمانید. معمولا کم پیش می آید که خشم خود را ابراز نکنید یا ناگهانی به شکل شدید آن را بروز دهید.

با توجه به ابنکه نمره شما در طرحواره رهاشدگی- بی ثباتی بالا بوده و شما دارای طرحواره رهاشدگی- بی ثباتی هستید به نظر می رسد در روابط عاطفی خیلی نزدیک در ابراز احساسات و خواسته های خود دچار مشکل باشید به این صورت که ممکن است با وجود اینکه سعی می کنید خواسته ها و نیاز هایتان را در اولویت قرار دهید اما ترس از دست دادن طرف مقابل بر شما غلبه می کند و ممکن است او و خواسته هایش را در اولویت قرار دهیدتا از این رو او را از دست ندهید. اگر این رفتار مدام تکرار شود شما از خواسته های خودتان عقب بمانید که ممکن است منجر به ناراحتی و عصبانیت شما شود. بازهم اگر احتمال دهید ابراز احساساتتان منجر به خشم و عصبانیت طرف مقابلتان شود سعی می کنید این ناراحتی را بروز ندهید. البته همیشه هم موفق نیستید و در برخورد با مسائل خیلی مهم احتمل دارد با عصبانیت شدید واکنش نشان دهید.

اگر کسی خواسته ای از شما داشته باشد اگر موقعیت (مثلا دستور ما فوق شماست و در جهت ارتقای سازمان باید آن کار را انجام دهید) شما را مجبور به انجام نکند، بررسی می کنید که اگر آن خواسته به شما آسیبی نرساند و اینکه وقت و انرژی کافی دارید و مجبور نیستید از خواسته ها و تمایلات خود بگذرید در آن صورت خواسته ایشان را بر آورده می کنید.

 از دید شما همه ی افراد با هم برابرند و کسی بر کسی ارجحیت ندارد و همگی نیازها و خواسته هایی دارند که برایشان مهم است و بهتر است خواسته های خودشان را در اولویت قرار دهند. ضمن اینکه روحیه حمایتی و کمک کننده دارید و گاهی جهت احترام به طرف مقابل سعی می کنید خواسته ای که از شما دارد را انجام دهید. اما این کار را از روی احترام انجام می دهید نه وظیفه. البته در موقعیت هایی که ترس از طرد شدن از طرف دیگران دارید ممکن است بخاطر جلوگیری از این احساس ناخوشایند به خواسته ها و اتتظارات دیگران بیش از خودتان اهمیت دهید.

معرفی فیلم
نام فیلم: جانگوی زنجیر گسسته (Django Unchained - 2012)
کارگردان: کوانتین تارانتینو
توضیحات: در سراسر این فیلم می توان دید که چگونه باورهای فرهنگی به ویژه در مورد رنگین پوست ها می تواند طرحواره اطاعت را در وجود آنها شکل دهد.

طرحواره ایثار

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 42.4 درصد می باشد که نمره پایینی است و نشان دهنده این است شما فاقد طرحواره ایثار هستید. از آنجایی که شما در طرحواره ی محرومیت هیجانی نمره به نسبت بالایی کسب کرده اید

به نظر می رسد شما فردی دلسوز هستید. معمولا سعی می کنید خواسته ها و نیاز های اطرافیانتان را برآورده کنید و رضایت آنها را داشته باشید. این تمایل به کمک به دیگران ممکن است به سبب این باشد که چون خودتان دوست داشتید مورد محبت و حمایت دیگران قرار بگیرید اما متاسفانه همچین شرایطی برایتان پیش نیامده است، از این رو سعی می کنید با محبت و حمایت از دیگران مانع از شکل گیری این احساس در آنها شوید. و از طرفی ممکن است سعی دارید با انجام این حمایت و محبت به دیگران، متقابلا این حمایت و صمیمیت را دریافت کنید.

ممکن است در برخی موارد به خاطر حمایت از دیگران، مسئولیت های شما در قبال دیگران اندکی زیاد شوند در چنین شرایطی به سختی فرصتی برای خواسته های خودتان پیدا می کنید. که در نهایت می تواند  به بهم ریختگب در برنامه هایتان و به تعویق افتادن خواسته هایتان منجر شود.

معمولا تمایل دارید خواسته ها و نیاز های خودتان را در نظر بگیرید و خودتان بدون حمایت از دیگری سعی در برآورده شدن آنها داشته باشید اما از طرفی همین که غرق برنامه های شخصی خودتان می شوید عذاب وجدان مسئولیتی که در قبال دیگران برای خودتان ایجاد کرده اید شما را رنج می دهد. به عبارتی دیگر ممکن است ا اینکه  خودتان با کلی پشتکار و تلاش به خواسته هایتان رسیده اید ولی اطرافیانتان به هردلیلی به خواسته هایشان نرسیده اند احساس عذاب وجدان کنید.

اگرچه سعی می کنید  وقتی  فردی از اطرافیان نزدیک در شرایط سختی قرار گرفت از او حمایت می کنید و یک سری از مسئولیت ها و کارهای او را بر عهده بگیرید و در ان شرایط حال خوب و راحتی او برای شما لذت بخش است، اما ممکن است وقتی خودتان در همچین شرایط مشابهی قرار گرفتید، انتظار داشته باشید او نیز از شما حمایت کند و اگر احیانا این انتظار از سمت او پاسخ داده نشود می تواند به خشم و ناراحتی شما از او منجر شود.

 از طرفی دیگر از اینکه خواسته های خودتان را برآورده کنید و اطرافیان به خواسته های شخصی خودشان نرسند دچار احساس گناه می شوید. با این حال سعی می کنید تعادلی بین خواسته های خودتان و اطرافیان بر قرار کنید و به آنها در رسیدن به خواسته هایشان کمک کنید و در عین حال از مسیر موفقیت خود نیز باز نمانید. و در مواقعی که به آنها نیاز دارید خواسته ها و انتطاراتتان را از آنها بیان کنید.

گاهی توجه همزمان به خواسته های خود و دیگران برای شما فشار روانی ایجاد می کند و ممکن است از مشکلات جسمانی که ریشه ی عصبی دارند ( سردرد های تنشی یا میگرنی، مشکلات گوارشی، کمردرد های مزمن  یا خستگی های زیاد) رنج ببرید.

راهکارها و پیشنهادات

 • لازم است بدانید همه انسان ها برای ارضا نیازهایشان حقوق یکسان دارند. حتی اگر تجربه نشان بدهد که شما از دیگران قوی تر هستید. دست از ادراک اغراق آمیز خود از ضعیف بودن و نیازمند بودن دیگران بردارید. هر فردی خودش در قبال بر آورده کردن نیاز هایش و بدست آوردن خواسته هایش مسئول است و خودش باید برای رسیدن به آنها تلاش کند.
 • هر انسانی نیاز هایی چون محبت، تفاهم، محافظت و راهنمایی دارد که شما نیز به عنوان یک انسان دارای این نیاز ها هستید. بهتر است بدانید که خودتان نیازهایی دارید که برآورده نمی شود و سالها به آن نپرداخته اید و بهتر است برای ارضای این نیاز های خود و رسیدن به خواسته های خودتان تمرکز کنید و در روابط بین فردی خود به این نیازها پاسخ دهید.
 • اجازه دهید دوستان و خانواده تان برای شما کاری انجام دهند، به شما محبت کنند و هر از گاهی خواسته هایتان را برآورده کنند. اگر در انجام کارها و وظایف و مسئولیت های خودتان دچار مشکل شدید کمک و راهنمایی گرفتن از دیگران را تمرین کنید.
 • هنگامی که احساس گناه و عذاب وجدان برای مسئولیت های افراطی در قبال نیازها و خواسته های دیگران سراغتان می آید با یک دوست صمیمی یا یک متخصص در این مورد صحبت کنید و متناسب یا نامتناسب بودن این احساسات را مورد بررسی قرار دهید.

معرفی فیلم
نام فیلم: سرنوشت (Destiny - 2006)
کارگردان: زکی دمیرکوباز
توضیحات: این فیلم روایت زنی است که وابستگی بیمارگونه ای به یک جنایتکار خشن دارد و زندگی خود را به پای دشواری های زندگی او قربانی می کند.

طرحواره تایید طلبی

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 44.3 درصد می باشد که نمره پایینی است و نشان دهنده این است که شما طرحواره تأیید طلبی- توجه جویی ندارید.

به نظر می رسد شما اغلب سعی می کنید خودتان مطابق خواسته ها و نیازهایتان اهداف و برنامه ای را در نظر بگیرید و براساس ان اقدام کنید با اینجال ممکن است در مواردی همچون ظاهر و جایگاه اجتماعی تان نظر دیگران بر نحوه عملکرد و رفتار شما تاثیر گذار است

در راستای نیاز ها و خواسته هایتان اغلب میل به پیشرفت زیادی دارید با اینکه رضایت درونی خودتان برایتان مهم تر است اما می توان گفت از تشویق و ترغیب دیگران نیز لذت می برید و این تشویق ها برای ادامه مسیر پیشرفتتان شما را مصمم تر می کنند.

اگر در موقعیتی قرار بگیرید که احساس کنید علی رغم تلاش های زیاد شما برای پیشرفتتان، اطرافیان به شما و تلاش هایتان بی توجه بوده اند و تشویقی از سمت آنها دریافت نکنید ممکن است ناراحت شوید یا به طور موقت انگیزه تان برای ادامه دادن را از دست دهید، اما ارزشمندی پیشرفتی که داشته اید را زیر سوال نمی برید . در عوض سعی می کنید به هدف و رشد خودتان اطمینان کنید.

راهکارها و پیشنهادات

 • قدم اول برای غلبه بر این طرحواره این استکه خود را همان گونه که ستید بپذیرید و دوست داشته باشید.
 • هر بار که میل تایید طلبی و حرکت کردن در جهت خواسته دیگران در شما شدت می گیرد، به خودتان یادآوری کنید که: «من اول مسئول زندگی خودم هستم و بعد بقیه، بنابراین کاری که انجام می دهم اول از همه باید مورد تایید خودم باشد».
 • برنامه ریزی کنید تا قدم به قدم از حاشیه امن خود خارج شوید، از موقعیت های کوچک شروع کنید و در آنها بر خلاف تمایلتان به تایید طلبی رفتار کنید.
 • پیامدهای رفتارهای تایید طلبانه خود را هر بار مرور کنید و به خودتان یادآوری کنید که زندگی کوتاه تر از آن است که بخواهید ذهن خود را در حصار توجه جویی زندانی کنید.
 • به این فکر کنید انسان های دیگری همچون شما بوده اند که برای گرفتن تایید و توجه دیگران نهایت تلاش خود را کرده اند و بسیاری از جنبه های وجودی خود و اطرافیانشان ر فدا کرده اند، اما امروز نه از آنها نشانی مانده است و نه از دیگرانی که به دنبال تاییدشان بوده اند.

معرفی فیلم
نام فیلم: انیمیشن روح (Soul - 2020)
کارگردان: پیت داکتر
توضیحات: کاراکتر اصلی در این فیلم به خاطر دریافت تایید مادر و افراد مهم زندگی خود به شغلی مشغول است که علاقه ای به آن ندارد. اما در طی حادثه ای کم کم جرات می یابد که به آن غلبه نماید و جریان زندگی را به گونه ای دیگر ببیند.حوزه پنجم: گوش بزنگی و بازداری
طرحواره منفی گرایی - بدبینی

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 40 درصد می باشد که نمره پایینی است و نشان دهنده این است که شما طرحواره منفی گرایی- بدبینی ندارید.

 

به نظر می رسد با اینکه افکار مربوط به جنبه های منفی زندگی مثل درد، مرگ، از دست دادن، شکست و... شما را اذیت می کند، اما اغلب سعی دارید واقع بین باشید و خوبی ها و لذت های زندگی را نیز در نظر بگیرید.

 

معمولا باور دارید با وجود اینکه احتمال رخ دادن یه اتفاق ناخوشایند در مسائل مالی، موقعیت های بین فردی و ... وجود دارد، به همان میزان و یا حتی بیشتر از آن، ممکن است هیچ گاه این اتفاقات تلخ رخ ندهد. پس سعی می کنید ضمن کنترل اضطرابتان به زندگی خود برسید و کارهای روزمره خود را به خوبی نظم دهید، اگرچه گاهی موفق نیستید و این اضطراب در عملکرد روزانه تان خلل ایجاد می کند. باز بیشتر سعی می کنید بر این احساس ناخوشایند غلبه کنید.

 

شما معمولا دچار ترس از اشتباه کردن هستید به همین سبب احتمال دارد در ابتدای کار تردید و دودلی تجربه کنید که می تواند منجر به عقب انداختن برنامه هایتان شود. این ترس ممکن است بخاطر اشتباهاتی که قبلا از شما سر زده است و پیامد های خوبی به دنبال نداشته است در شما شکل گرفته باشد، با این حال سعی می کنید بر ترس از اینکه نکند بازهم اشتباه کنم و اتفاق بدی رخ دهد، غلبه کنید و به مسیر زندگی خود ادامه دهید.

 زندگی شما بین نگرانی هایی از اتفاقات تلخ آینده و تلاش برای خوشبینی و تمرکز بر لذت های زمان حال در حال رفت و آمد است. با این حال شما تلاش می کنید به سمت حال خوب و خوش بینی پیش بروید یا حداقل بین این دو حالت تعادل بر قرار کنید.

 

راهکارها و پیشنهادات

 • همه ی ما به سهم خود اتفاقات ناخوشایند و ترسناکی در گذشته تجربه کرده ایم و رنج زیادی را به خاطر این اتفاقات متحمل شدیم. اما این برداشت که چون در گذشته این گونه زندگی کرده ایم پس آینده ی پیش رو هم چیزی بهتر برای ما به ارمغان نمی آورد دلیل قانع کننده ای برای پیشگویی های منفی مداوم در مورد آینده نیست.
 • تاکنون فکر کرده اید که چقدر از پیش بینی های منفی ای که نسبت به اتفاقات پیش روی خود داشتید. درست از آب درآمده؟! پس بهتر است دست از پیش گویی، ذهن خوانی و فاجعه انگاری بردارید و در جهت دید واقع بینانه تر و عینی تر نسبت به جهان خود تلاش کنید.
 • از همنشینی با دوستانی که دیدگاه منفی نسبت به زندگی دارند خودداری کنید و سعی کنید افرادی را برای روابط نزدیک انتخاب کنید که با انرژی و سرزنده باشند برای این کار می توانید در کمپین ها و گروه های شاد مثل رقص زومبا، طبیعت گردی شرکت کنید.

معرفی فیلم
نام فیلم: گفتگو (The Conversation - 1974)
کارگردان: فرانسیس فورد کوپولا
توضیحات: فیلم روایت فردی است که تحت تاثیر طرحواره منفی گرایی خود بر این باور است که افرادی که تحت نظر او هستند ممکن است به قتل برسند.

طرحواره بازداری هیجانی

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 60 درصد می باشد که نمره بالایی است و نشان می دهد که شما درگیر طرحواره بازداری هیجانی هستید.

غالباً برای شما دشوار است که احساسات خود (چه مثبت مثل عشق، علاقه یا خوشحالی و چه منفی مثل خشم و ناراحتی) را بروز دهید و بیشتر مواقع از صحبت کردن درباره آنها و بیانشان گریزانید. این بازداری ممکن است به این دلیل باشد که از واکنش دیگران و فکری که درباره تان می کنند واهمه داشته باشید. به همین ترتیب بیان دلسوزی و محبتتان نیز برایتان دشوار است. 

در روابط بین فردی و جمع های صمیمانه ترجیح می دهید واکنش یا پاسخ چندانی به آن موقعیت ندهید و در مورد حس و حال خود صحبت نکنید. اغلب در این جمع ها دیگران از شما فعالیت بیشتری دارند و معمولاً آنها شروع کننده ی بحث یا فعالیت جمعی هستند. در این گونه فعالیت های جمعی شما ترجیح می دهید بیشتر ناظر باشید ولی گاهی هم همکاری می کنید.

در روابط بین فردی و نزدیک احتمالاً اگر از رفتار یا نحوه برخورد فردی ناراحت یا عصبانی شوید، اغلب تلاش می کنید که خشم و عصبانیت تان را کنترل کنید و در مورد احساستان با آن فرد صحبت نکنید. زیرا ترس از این دارید که اگر در مورد ناراحتی تان صحبت کنید در همان لحظه نتوانید خشمتان را کنترل کنید و حرفی بزنید یا دست به انجام کاری بزنید که منجر به آسیب به طرف مقابل یا خراب شدن رابطه شود. پس خویشتن دار بودن و ابراز نکردن احساسات در رابطه را بر صمیمیت ترجیح می دهید.

از طرفی چون همواره در حال کنترل هیجانات و رصد کردن رفتارهایتان هستید بنابراین ممکن است در انجام تفریحات و دورهمی های مفرح نیز به مشکل بخورید.

فعالیت ها و رفتارهای منطقی برای شما پسندیده تر از رفتارهای احساسی هستند. در واقع شما بر عقلانیت، بیش از حد تاکید می کنید، در حالی که نیاز های هیجانی را نادیده می گیرید. به همین دلیل معمولاً از کارهایی که مستلزم ابراز هیجان است اجتناب می کنید.

از آنجایی که در یک رابطه، رعایت احترام و متانت از اهمیت زیادی برای شما برخوردار است، لذا غالباً صمیمیت و تفریح را فدای آن می کنید. در واقع چنان درگیر مقوله احترام هستید که اجازه نزدیک شدن و صمیمیت را به کسی نمی دهید.

از آنجایی که در تعاملات اجتماعی و یا موقعیت های حرفه ای کاملاً تابع قوانین و قواعد هستید لذا انعطاف زیادی به خرج نمی دهید به طوری که ممکن است اطرافیان، شما را به عنوان فردی جدی و سخت گیر بشناسند.

ممکن است در نگاه دیگران فردی خویشتن دار، غمگین و یا حتی عبوس به نظر برسید. این امر، ممکن است به خاطر جمع شدن خشم ها و دلخوری هایی باشد که به موقع و متناسب ابرازشان نکرده اید پس حل نشده باقی مانده اند و به صورت کینه در وجود شما درآمده اند. در روابط عاشقانه، احتمالاً به افرادی گرایش پیدا می کنید که هیجانی و تکانشی هستند و راحتی بیشتری در ابراز هیجانات خود دارند. 

ریشه تحولی طرحواره بازداری هیجانی

این تله در بستر خانواده به وجود می آید، باور زیر بنایی این است که نشان دادن احساسات، صحبت کردن درباره آنها یا تکانشی رفتار کردن پیامد های خوبی ندارد، در حالی که بروز ندادن احساسات عملی قابل قبول است. احتمالا در کودکی در بسیاری از مواقع به محض بروز خود انگیخته هیجان های خود، از سوی والدین یا سایر مراجع قدرت مورد انتقاد قرار گرفته اید و یا شرمنده شده اید. احتمالا والدین نیز خودشان افراد ابراز گری نبوده اند و شما نیز در مواقعی که احساسات خود را ابراز نمی کردید تشویق شده اید. کنترل و بازداری هیجانات به شکل یک ارزش در زندگی شما تلقی می شده است. یاد گرفته اید که همواره کنترل کننده هیجانات و احساسات درونی خود باشید. فرهنگ در شکل گیری این تله نیز تاثیرگذار است، چون فرهنگ های خاصی برای خویشتن داری ارزش قائل می شوند (مثلا : مرد که گریه نمی کنه، یا دختر که نباید با صدای بلند بخنده).

راهکارها و پیشنهادات

 

 • بهتر است ابتدا به این فکر کنید که چه چیزی منجر به این همه کنترل و بازداری در هیجانات من شده است؟ ترس از قضاوت و ارزیابی دیگران؟ ترس از اینکه فاجعه ای رخ دهد و یا همه چیز خراب شود؟ منظور ما از ابراز هیجانات و احساسات شما این نیست که با شدت زیاد بیان شوند، بلکه متعادل و بدون هیچ افراط.
 • شما باید یاد بگیرید احساساتتان را با دیگران در میان بگذارید و احساسات مثبت و منفی ان را ابراز کنید.
 • به طور خود انگیخته عمل کنید و فعالیت هایی را برای سرگرمی خود طراحی کنید، مثلا در کلاس موسیقی یا شعرخوانی شرکت کنید و یا کارهایی را بدون برنامه ریزی انجام دهید.

تمرین عملی
 • هدف ابراز مؤثر احساسات سرکوب شده
 • زمان بندی دو بار در هفته
 • نحوه اجرا ابراز احساسات نیز همچون دیگر مهارت های ارتباطی نیاز به آموزش دارد که بخشی از این آموزش از طریق تحلیل موقعیت های پیش آمده اتفاق می افتد و بخش دیگر آن توسط آموختن از دیگران که چگونه در همان موقعیت پاسخ مناسب تری می دهند. ابتدا چندین موقعیتی را که در در طی یک هفته، می توانستید احساسات خود را ابراز کنید، یادداشت نمایید.سپس تصویر سازی کنید که اگر احساستان را بروز می دادید چه اتفاقی می افتاد؟ و حالا که بازداری کرده اید چه اتفاقی افتاده؟ در هر دو موقعیت ابراز کردن و ابراز نکردن احساس، چه سودها و چه زیان هایی برای شما وجود دارد؟ در مرحله ی بعد دوستان و همکارانی که در آن موقعیت احساسشان را ابراز کرده اند نیز بررسی کنید، آیا ابراز احساساتشان مناسب و متعادل بوده؟ اگر مناسب بوده آیا مشکلی برایشان پیش آمده؟ به حرکات بدن و نحوه ی ابراز احساس این افراد دقت کنید که در چنین موقعیت هایی چگونه واکنش نشان می دهند. یا در فیلم هایی که می بینید به نحوه ی ابراز هیجانات و احساسات کاراکترها دقت کنید که چگونه انجام می شود. در نهایت آنچه که آموخته اید را تمرین کنید. ابتدا از جمع های صمیمانه تر آغاز کنید و به تدریج آن را در جمع های گسترده تر و موقعیت های مختلف گسترش دهید.
معرفی فیلم
نام فیلم: درون و بیرون (Inside Out - 2015)
کارگردان: پیت داکتر
توضیحات: در این فیلم نحوه تعامل هیجان ها به نمایش درآمده و نشان می دهد چگونه بازداری هیجانی می تواند فرایند روانی را تحت تاثیر قرار دهد.

طرحواره معیار های سرسختانه - عیب جویی افراطی

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 68.8 درصد می باشد که نمره بسیار بالایی است و نشان دهنده این است که شما دارای طرحواره معیارهای سرسختانه- عیب جویی افراطی هستید

از آنجایی که نمره شما در طرحواره استحقاق نمره نسبتا بالایی است  می توان گفت شما در اغلب مواقع فردی کمالگرا هستید.  همواره معیارها و آرمان هایی برای پیشرفتتان داشته اید که ممکن است از دید دیگران این معیارها ایده ال گرایانه باشند، اما از دید شما معیارهایی مناسبی هستند. زیرا شما احساس می کنید دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی هستید. فکر می کنید در اکثر کارها و مهارت ها بهتر از دیگران عمل می کنید. در برخی کارها احساس می کنید به نوعی نخبه هستید در نتیجه توان رسیدن به این اهداف رادارید.

در بیشتر مواقع پشتکار زیادی دارید و سعی می کنید حرفی که می زنید یا چیزی که می خواهید سماجت بسیار خرج می دهید. در واقع تمام تلاش خود را به کار می گیرید تا به خواسته ها و اهداف خود یک حوزه خاص مثل: تحصیل، کار، خانه، عملکرد ورزشی، سلامتی، اخلاق یا پیروی از قوانین و فعالیت های هنری بی وقفه تلاش می کنید به طوریکه گاهی اطرافیان از شما به عنوان فردی معتاد به کار یاد می کنند، اگر ببینید خودتان نمی توانید با تلاش خودتان به آن برسید اگر لازم باشد از دیگران خیلی کمک می گیرید تا به نتیجه دلخواهتان برسید. در موقعیت هایی که اهدافتان برایتان خیلی مهم باشند آنقدر درگیر رسیدن به خواسته تان هستید که ممکن است عواقب پیامد های تلاش ها و رفتارهایتان برای رسیدن به اهدافتان را مورد توجه قرار ندهید.

همچنین در بسیاری از حوزه های زندگی مثل معیار های اخلاقی، فرهنگی یا مذهبی، قواعد غیر قابل انعطافی دارید. تفکر شما تقریبا همیشه حالت"همه یا هیچ" دارد؛ به این صورت که یا دقیقا به معیارهایتان می رسید یا این که کاملا شکست می خورید.

 معمولا انتظارات و رفتارهای خود را بر اساس واکنش های دیگران تغییر نمی دهید. تلاش شما برای رسیدن به معیارهایتان برای جلب توجه دیگران نیست. در واقع در اکثر موارد شما برای رضایت درونی خودتان که مبتنی بر رسیدن به معیارهای شخصی تان است تلاش می کنید. حتی اگر کسی هم متوجه کارهایتان نباشد، اغلب روند رسیدن به معیارها را ادمه می دهید.

به سبب کمال طلبی بودنتان، اغلب به جزئیات زیاد توجه می کنید و اکثر مواقع عملکرد خود را ارزیابی می کنید و به سبب همان معیارهای سخت گیرانه ای که برای خودتان دارید ممکن است عملکردتان را نسبت به هنجار کمتر برآورد می کنید. این ویژگی نکته سنج و دقت زیاد در نهایت می تواند به عیب جویی از خودتان یا دیگران در اکثر جنبه های شخصیتی منجر شود.

چون فردی رقابت طلب هستید و در هر موقعیتی تلاشتان بر این است که بهترین باشید به همین دلیل در اغلب مواقع احساس می کنید تحت فشار هستید. این تحت فشار بودن تمامی ندارد چون شما اغلب سعی دارید کمترین نقصی در کارها یا انتخاب هایتان نباشد که این بی نقص بودن در بسیاری از مواقع تقریبا غیر ممکن است، پس سعی می کنید همیشه تلاش بیشتری انجام دهید تا شاید ممکن شود. زیربنای همه این احساس ها، اضطراب شدیدی است که در خصوص شکست در انجام دادن کارها خود احساس می کنید- شکست برای شما یعنی به جای رسیدن به 100 درصد معیارها، رسیدن به 95 درصد معیارها-. 

در مواقعی که احساس می کنید زمان به سرعت می گذرد: کارهایتان زیاد است، و وقت کافی برای رسیدگی به امور و برنامه هایتان را ندارید. ممکن است احساس شکست و افسردگی شدیدا شما را آزاردهد. از سوی دیگر در چنین مواردی چون نمی توانید به سرعت کار کنید یا کارتان را خوب انجام دهید، تحریک پذیر و عصبی می شوید. که این امر ممکن است به روابط بین فردی تان آسیب بزند و موجب دلخوری دیگران شود.

 در برخی موارد که توانسته اید برنامه تان را 100 درصد عملی کنید و موفق شوید ممکن است چندان لذتی از موفقیت خودتان نبرید، چون از قبل برای کاری که باید خیلی خوب انجام بدهید، به شدت برنامه ریزی کرده اید و وقتی به نتیجه رسیده اید چیزی برای هیجان زدگی شما وجود ندارد، چون طبق برنامه شما باید اینطور می شده ولاغیر.

ریشه تحولی طرحواره سرسختانه - عیب جویی افراطی

شما احتمالا در خانواده ای رشد یافته اید که پدر یا مادر یا هردو سخت گیر بوده اند و درخواست هایی بیش از حد توانتان از شما داشتند. در حال و هوایی رشد کرده اید که مهر و علاقه ی پدر یا مادر را به شرط و شروط دریافت کرده اید. به این صورت که اگر به مقیاس ها و معیارهای خواسته شده می رسیدید، آن وقت والدین دوست داشتن خودشان را به شما ابراز می کردند. و ممکن بود اگر نمی توانستید به معیارهای ایدئال آنها برسید، پدر، مادر یا هر دو نفرشان، شما را خجالت زده کنند یا شما را به باد نقد و بهانه های سخت گیرانه بگیرند. لذا شما معیارهای سرسختانه ای را برای خود انتخاب کرده اید تا قادر باشید حس بی اهمیت بودن، بیرون افتادن از اجتماع، یا ضربه خوردن از مشکلات زندکی را جبران کنید که به نوعی گویا گرفتاری تازه ای به گرفتاری های قبلی تان اضافه کرده اید.

همچنین ممکن است شما پدر، مادر یا هر دو را به  عنوان الگوی زندگی برگزیده اید و چون ایشان معیارهای سخت گیرانه ای برای خود تعریف کرده بودند، شما نیز الگو برداری کردید و برای خود معیارهای سختی در نظر گرفته اید.

با توجه به وجود طرحواره معیارهای سرسختانه- عیب جویی افراطی در شما، زمینه مساعدتری برای ابتلا به افسردگی و وسواس دارید. برای سنجش دقیق تر می توانید تست افسردگی بک و تست وسواس مادزلی را مورد استفاده قرار دهید.

راهکارها و پیشنهادات

 • برنامه ای برای خودتان تدوین کنید که کار کمتری انجام دهید و از سوی دیگر، سعی نکنید کارهایتان بدون عیب و نقص باشند. یاد بگیرید در زندگی خود بین کار و لذت تعادل بیشتری برقرار کنید. در عین حال که کارهای خود را انجام می دهید فرصتی هم به تفریح اختصاص دهید، و نگران نباشید که وقت خود را هدر می دهید و از این بابت دچار احساس گناه نشوید.
 •  وقتی را برای برقراری ارتباط عاطفی با افراد نزدیک خود در نظر بگیرید و اگر کارتان عیب داشت زیاد به خودتان سخت نگیرید و بدانید که کاری که انجام داده اید ارزشمند بوده است.
 • از خودتان و دیگران کمتر انتقاد کنید، توقعتان را از خود و اطرافیان کم کنید، سعی کنید بپذیرید که هر انسانی نقص هایی دارد.
 • به عملکردتان به عنوان پیوستاری از خوب تا بد- با درجاتی متفاوت بین خوب و بد- نگاه کنید، نه به صورت یک پدیده همه یا هیچ.

تمرین عملی
 • هدف تعدیل قواعد و قوانین غیرمنطقی
 • زمان بندی دو بار در هفته
 • نحوه اجرا باید ها و نبایدهایی که برای خود در تمامی وجوه زندگی تعیین کرده اید را در یک بازه ی زمانی دوهفته ای یادداشت کنید. سپس پیامد های مثبت و منفی هریک از قواعدی را که برای خود یا دیگران دارید، پیدا کنید (در این مرحله بهتر است از یک دوست قابل اعتماد کمک بگیرید). در نهایت سعی کنید یک قاعده ی انعطاف پذیرتر و منطقی تر را برای جایگزینی با قاعده سختگیرانه قبلی بیابید و آن را یادداشت کنید. قواعد جدید را بر روی یک فلش کارت یادداشت کرده و پشت آن نیز پیامدهای مثبتش را بنویسید. هر روز این فلش کارت ها را مرور کنید تا کم کم تغییر لازم در قواعد و استانداردهایتان شکل بگیرد.
معرفی فیلم
نام فیلم: عزیزترین مامان (Mommie Dearest - 1981)
کارگردان: فرانک پری
توضیحات: این فیلم زنی را روایت می کند که با طرحواره معیارهای سرسختانه خود علائم مختلفی از اختلالات روانی را در سراسر فیلم بازتاب می دهد.

طرحواره تنبیه

نمره کسب شده توسط شما در این خرده مقیاس 34.3 درصد می باشد که نمره نسبتا پایینی است و نشان می دهد که شما طرحواره تنبیه ندارید،

به نظر می رسد شما در بخشش و گذر از اشتباهات خود و دیگران کمی دچار مشکل شده اید. در واقع وقتی خود یا دیگران معیارها و قواعد شخصی تان را زیرپا می گذارند، به راحتی نمی توانید خود و یا دیگران را ببخشید.

از آنجایی که نمره شما در طرحواره  معیارهای سرسختانه، نمره ی بالایی هست و نشان گر وجود این طرحواره در شماست بنابراین می توان گفت چون در اغلب مواقع فردی کمالگرا هستید. معمولا تمایل زیادی برای انجام درست کارها دارید. همواره معیارها و آرمان هایی برای پیشرفتتان داشته اید که ممکن است از دید دیگران این معیارها ایده ال گرایانه باشند، اما از دید شما معیارهایی مناسبی هستند. احساس می کنید شما توان رسیدن به آنها را دارید. برای رسیدن به معیارهایتان مدام تلاش می کنید. البته می توان گفت همیشه هم برنامه ها خوب پیش نمی رود و ممکن است در مواردی معیارهایتان کمی غیر واقع بینانه یا بیش از حد توان شما باشند و نتوانید از پس آنها بربیاید، در این موارد با اینکه سعی می کنید واقعیت را بپذیرید و به خودتان سخت نگیرید، اما در مواردی که خواسته هایتان برایتان خیلی مهم بوده و به آنها نرسیده اید، ممکن است دچار خودسرزنشی شوید

بیشتر مواقع احساس می کنید تحت فشار هستید. این تحت فشار بودن تمامی ندارد چون شما اغلب سعی دارید کمترین نقصی در تکالیف یا انتخاب هایتان نباشد و کارها را به درستی و دقیق انجام دهید. اما از آنجایی که این بی نقص بودن در بسیاری از مواقع تقریبا غیر ممکن است، پس سعی می کنید همیشه تلاش بیشتری انجام دهید تا شاید ممکن شود. اما اگر بازهم نتوانید کارهای خود را به درستی انجام دهید با اینکه ممکن است سعی کنید خود را ببخشید اما اگر آن کار برایتان مهم بوده باشد خودتان را تنبیه می کنید تا از این رو بتوانید خود را اصلاح کنید.

شما معمولا افراد را بخاطر اشتباهاتشان می توانید ببخشید و از اشتباهات کوچک و ریزشان می گذرید اما در برخی حوزه های زندگی مثل معیار های اخلاقی، فرهنگی یا مذهبی، قواعد غیر قابل انعطافی دارید، در صورتی که دقیقا به معیارهایتان می نرسید  یا دیگران در این موارد قواعدتان را زیرپار بگذارند معمولا نمی توانید آنها را ببخشید. سعی می کنید با تنبیه هرچند جزئی، آن ها را متوجه اشتباهشان کنید و از این طریق به اصلاح رفتارشان بپردازید.

در باور شما تنبیه می تواند رشد دهنده باشد و منجر به اصلاح فرد شود. در همین راستا ممکن است فکر کنید دلایلی که افراد برای درست انجام ندادن تکالیفشان یا اشتباهاتشان می آورند بیشتر از آن که بخاطر شرایط و مسائل شخصی باشد، می تواند نشئت گرفته از سهل انگاری و بی برنامه بودن آن فرد باشد. با این حال شما زمانی می توانید اشتباهات دیگران را ببخشید که علت اشتباهاتشان را بتوانید تا حدودی درک کنید اما اگر احساس کنید اشتباهاتشان، نتیجه سهل انگاری ها و شلختگی آنها است، نمی توانید انها را ببخشید حتی اگر آن را به زبان نیاورید.

راهکارها و پیشنهادات

 • از آنجایی که پژوهش های زیادی نشان داده اند که تنبیه راه حل خوبی برای تغییر رفتار و تربیت فرزند نیست، بالعکس پاداش اثربخشی زیادی بر تغییر رفتار افراد دارد. لذا بهتر است رفتار خود با دیگران و خودتان را تغییر دهید.
 • هر زمان تمایل به تنبیه فرد خطاکار داشتید لازم است قبل از این کار این سوالات را از خود بپرسی؟ قصد فرد خوب است یا بد؟ اگر قصدش خوب بوده پس چرا باید متهم باشد؟ آیا فرد مستحق بخشش نیست؟ اگر قصدش خوب بوده است، تنبیه چه کمکی به او می کند؟ اگر شما را نبیند احتمال دارد که رفتار را تکرار کند؟ اگر رفتار فرد بعدا بهتر شود چه چیزی چه نفعی برای شما دارد؟
 • باید بدانید تنبیه به احساس ارزشمندی و رابطه فرد ضربه می زند. آیا شما واقعا به دنبال چنین چیزی هستید؟

معرفی فیلم
نام فیلم: بتمن اغاز می کند (Batman Begins - 2005)
کارگردان: کریستوفر نولان
توضیحات: در این فیلم انجمن سایه ها به رهبری راس الغول، بازنمایی از افکار و باورهای ناشی از طرحواره تنبیه هستند. آنها بر این باورند که افراد شهر باید به خاطر اشتباه، عدم عملکرد مناسب و رفتارهایشان مجازات شوند.
پیش بینی وقوع اختلال شخصیت بر اساس طرحواره های شمادسته اول یا کلاستر A
اختلال شخصیت پارانوئید

براساس نتایج شما در این تست می توان گفت که خوشبختانه احتمال ابتلای شما به اختلال شخصیت پارانوئید پایین است. این اختلال که با شک و بدگمانی بیش از حد به دیگران نشان داده می شود می تواند مشکلات زیادی را برای فرد و دیگران ایجاد نماید.

چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد این اختلال کسب کنید، می توانید به لینک زیر مراجعه نموده و علائم اصلی آن را در راهنمای بین المللی اختلال های روانی مطالعه نمایید. مطالعه این راهنما به شما کمک می کند تا نسبت به این اختلال آگاهی پیدا کرده و در صورت وجود آن در اطرافیان تان، برای بررسی بیشتر هرچه زودتر آنها را به روانشناس ارجاع دهید.

بررسی علائم اختلال شخصیت پارانوئید در راهنمای بین المللی (DSM-5)


اختلال شخصیت اسکیزوئید

نتایج تست طرحواره های ناسازگار نشان می دهد احتمال ابتلای شما به اختلال اسکیزوئید در سطح متوسط است. بنابراین بهتر است نشانه های این وضعیت را در در خود رصد کنید.

اختلال شخصیت اسکیزوئید اختلالی پایدار است که باعث احساس بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. لطفا ملاک های تشخیصی اصلی این بیماری را در لینک زیر بررسی نموده و در صورت وجود چهار مورد از علائم، حتما به روانشناس مراجعه نمایید.

بررسی علائم اختلال شخصیت اسکیزوئید در راهنمای بین المللی (DSM-5)


اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

نتایج طرحواره های ناسازگار شما به گونه ای است که به نظر نمی رسد شما مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال باشید. البته این نتیجه گیری با توجه به طرحواره های ناسازگار در شما مطرح شده و برای اطمینان بیشتر می توانید علائم این اختلال را بر اساس راهنمای بین المللی تشخیصی این بیماری بررسی کنید. برای اطلاع بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.

بررسی علائم اختلال شخصیت اسکیزوتایپال در راهنمای بین المللی (DSM-5)
دسته دوم یا کلاستر B
اختلال شخصیت ضداجتماعی

با توجه به طرحواره های فعالتان، احتمال ابتلای اختلال شخصیت ضد اجتماعی در شما کم است و وجود علائم این اختلال چندان محتمل نیست. به نظر می رسد شما نسبت به نیازهای دیگران حساس بوده و سعی می کنید آنها را به خوبی درک کنید. برای اطلاع بیشتر در مورد علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی می توانید به نشانه های مشخص شده در لینک زیر مراجعه کنید.

بررسی علائم اختلال شخصیت ضد اجتماعی در راهنمای بین المللی (DSM-5)


اختلال شخصیت مرزی

نتایج این تست بیانگر این است که احتمال وجود علائم اختلال شخصیت مرزی در شما پایین است و نمی توانیم بگوییم که شما مبتلا به اختلال شخصت مرزی هستید. به نظر می رسد شما خلق پایدار و رفتار باثباتی دارید. با این حال می توانید برای اطمینان بیشتر به بخش راهنمای بین المللی علائم اختلال شخصیت مرزی مراجعه نموده و ملاک های اصلی این اختلال را در خود بررسی کنید. همچنین با استفاده از این راهنما می توانید آگاهی خود را از این اختلال افزایش داده و در صورت مشاهده آن در اطرافیان سریعتر با روانشناس مشورت نمایید.

بررسی علائم اختلال شخصیت مرزی در راهنمای بین المللی (DSM-5)


اختلال شخصیت نمایشی

بر اساس نمرات به دست آمده از طرحواره ها، به نظر می رسد احتمال وجود اختلال شخصیت نمایشی در شما تا حدودی وجود دارد. با این حال مقدار این مسئله از منظر طرحواره ها به قدری نیست که بتوان با قطعیت به این نتیجه رسید. ممکن است توجه خواهی و تمایل به کانون توجه بودن در شما دیده شود اما لزوماً تایید کننده وجود اختلال نیست. برای اینکه بتوانید آگاهی بیشتری در رابطه با این اختلال کسب کنید توصیه می کنیم که ملاک های آن را در لینک زیر مطالعه نموده و چنانچه 5 مورد از علائم مشخص شده را داشتید به متخصص مراجعه نمایید.

بررسی علائم اختلال شخصیت نمایشی در راهنمای بین المللی (DSM-5)


اختلال شخصیت خودشیفته

وضعیت طرحواره های شما نشان می دهد که احتمال ابتلای شما به اختلال شخصیت خودشیفته کمابیش وجود دارد. البته این احتمال چندان قوی نیست و بیشتر جنبه هشدار دارد تا بتوانید این علائم را در خود بررسی کنید.

ویژگی بارز خودشیفتگی احساس بزرگ منشی و بی توجهی به دیگران و توانایی های آنهاست. موارد مشخص شده از (الف) تا (ط) در بخش راهنما که در زیر لینک شده است، بررسی کرده و در صورت وجود 5 مورد از آنها حتماً به روانشناس مراجعه نمایید.

بررسی علائم اختلال شخصیت خودشیفته در راهنمای بین المللی (DSM-5)
دسته سوم یا کلاستر C
اختلال شخصیت اجتنابی

با توجه به نمرات تست طرحواره، باید گفت که احتمال ابتلای شما به اختلال شخصیت اجتنابی پایین است. به نظر می رسد که شما فردی اجتماعی هستید و از احساس بی کفایتی جدی و مزمن رنج نمی برید. با این حال جهت اطمینان و بررسی بیشتر می توانید به لینک زیر مراجعه نموده و موارد (الف) تا (ز) را بررسی نمایید.

بررسی علائم اختلال شخصیت اجتنابی در راهنمای بین المللی (DSM-5)


اختلال شخصیت وابسته

با توجه به وضعیت طرحواره هایتان به نظر می رسد شما فرد نسبتاً مستقلی هستید و سعی می کنید به خودتان متکی باشید. در واقع نتایج نشان می دهد که احتمال ابتلای شما به اختلال شخصیت وابسته پایین است. با این حال می توانید برای آگاهی بیشتر از این اختلال و بررسی نشانه های احتمالی آن در خودتان یا دیگران، علائم آن را در راهنمای بین المللی اختلال های روانشناسی، از طریق لینک زیر مطالعه نمایید.

بررسی علائم اختلال شخصیت وابسته در راهنمای بین المللی (DSM-5)


اختلال شخصیت وسواسی

نتایج نشان می دهد که احتمال ابتلای شما به اختلال شخصیت وسواسی جبری، خوشبختانه پایین است. در نتیجه به نظر نمی رسد که شما مبتلا به آن باشید. این اختلال با کمال طلبی بیش از حد و رفتارهای انعطاف ناپذیر مشخص می شود.

برای آگاهی بیشتر از این اختلال و همچنین بررسی دقیق تر نشانه های آن در خودتان، می توانید ملاک های 8 گانه اش را در راهنمای زیر مطالعه کنید و در صورت وجود حداقل 4 مورد از آنها به روانشناس متخصص مراجعه نمایید.

بررسی علائم اختلال شخصیت وسواسی جبری در راهنمای بین المللی (DSM-5)