تست شخصیت شناسی نئو | رایگان مدت محدود
نمرات شما در یک نگاه
0
1
2
3
4
5نمره GSI
GSI

0.88

با توجه به نمره ای که در این شاخص کسب کرده اید، می توان گفت که به طور کلی از وضعیت روانی نسبتاً پایداری برخوردارید، با این حال از آنجا که این نمره بیانگر یک شاخص کلی است، بنابراین بهتر است برای اطلاع دقیق تر از وضعیت روانی تان، به نمرات خود در مقیاس هایی که در ادامه می آید مراجعه کرده و توضیحات مربوط به هر کدام را مطالعه کنید.
نمره PSDI
PSDI

1.65

نمره شما در این شاخص در وضعیت نرمال و مطلوبی می باشد. به نظر می رسد که مشکلات یا نشانه های روانی ناتوان کننده ای را تجربه نمی کنید ولی همچنان توصیه می کنیم برای اطلاع دقیق تر از وضعیت روانی تان، به مقیاس های آزمون توجه کنید.
نمره PST
PST

48

نمره شما در این شاخص بیش از حد نرمال است. به نظر می رسد که درگیر تعداد و گستره قابل توجهی از مشکلات یا نشانه های روانی هستید. بنابراین حتی اگر شدت این مشکلات هم کم باشد باز هم تعداد نسبتاً زیاد آنها، وضعیت را برای شما کمی پیچیده و دشوار می کند. بنابراین توصیه می کنیم بهبود وضعیت روانی خود را جدی بگیرید و برای آن اقدام کنید.
نشانه های جسمانی
0
1
2
3
4
0

با توجه به نمره کسب شده توسط شما در این بخش، خوشبختانه نشانه ای مبنی بر وجود شکایات جسمانی دیده نمی شود. ممکن است گاهی از دردهایی شکایت داشته باشید که به هنکام اضطراب بروز می کنند ولی تعداد دفعات بروز این مشکل در شرایط اضطرابی، به حدی نیست که بتوان شما را مبتلا به علائم این اختلال دانست.

البته با توجه به نتایج این تست نمی توان تشخیص قطعی برای عدم وجود مشکلات جسمانی داد، بلکه می توان نتیجه گرفت که شما مبتلا به مشکلات جسمی که ناشی از فشار روانی و استرس باشد، نیستید.

نقش استرس در بیماری های جسمانی
معرفی کتاب
نام کتاب:
نقش استرس در بیماری های جسمانی
نام نویسنده:
فاطمه شعیبی

در این کتاب، همان طور که از عنوان آن بر می آید، به نقش مشکلات روانی به ویژه اضطراب و استرس در بیماری های جسمی پرداخته شده است. شناخت تاثیر این عوامل به شما کمک می کند که هنگام روبرو شدن با برخی از دردها و مشکلات بدنی که با درمان های پزشکی معمول درمان نمی شوند، زنگ هشدار سلامت روان برایتان به صدا دربیاید. همچنین در فصل دوم آن، به برخی از روش های کاربردی برای کنترل و بهبود مشکلات جسمانی ناشی از فشار روانی (بیماری های روان تنی) اشاره شده است.
وسواس - اجبار
0
1
2
3
4
1.8

نمره شما در این بخش نشان می دهد که برخی از نشانه های وسواس در شما وجود دارد و تعداد و شدت آنها، فراتر از محدوده نرمال است.

شما افکار تکرار شونده ای دارید که به زحمت می توانید آنها را از ذهن خود دور کنید. این افکار ممکن است به صورت تکانه ها یا رفتارهایی بروز پیدا کند که ناخواسته به سمت انجام آنها بروید. مثلا ممکن است به دنبال تصاویر و افکار ذهنی درباره آتش سوزی، مدام شیرگاز را چک کنید؛ یا برای کم کردن نگرانی خود درمورد دزدی از خانه، قفل در و کلیدها را چندین بار بررسی کنید یا نگرانی شما در مورد بیماری و آلودگی شما را به سمت شستن چندین باره دست ها و یا چیزهای دیگر سوق دهد.

به هر صورت این افکار و رفتارها ناخواسته بوده و به صورت غیرقابل کنترلی بروز می کنند. افکار وسواسی حالت تکرار شونده و غیرقابل مهار دارند و ممکن است به صورت نشخوار فکری درآمده و شما را مضطرب و کلافه کند.

علاوه بر این، افکار وسواسی اغلب بر فعالیت های شناختی مغز مانند حافظه، تمرکز و توجه تاثیر منفی می گذارد. این بدان معنی نیست که شما از ظرفیت شناختی کمتری برخوردارید، بلکه وجود این گونه افکار در ذهنتان، تا حد زیادی انرژی و پتانسیل آن را می گیرد و در نتیجه نمی توانید بیشترین استفاده را از این ظرفیت های ذهنی داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم برای تشخیص دقیق تر نوع وسواسی که درگیر آن هستید، تست وسواس مادزلی را انجام دهید. 

راهکار

وجود مداوم افکار و رفتارهای وسواسی علاوه بر اینکه باعث صرف انرژی زیادی می شود، شما را مجبور به تحمل حجم زیادی از اضطراب و استرس می کند و در صورت عدم مقابله صحیح با آن در طی زمان شدت می گیرد. بنابراین بهترین راه مقابله با وسواس کاربرد راهبردهای درمان شناختی رفتاری، تحت نظر یک متخصص است. با این وجود می توانید علاوه بر مراجعه به متخصص، به راهکارهای زیر توجه کرده و آنها را به کار ببندید.

 • ابتدا سعی کنید ریشه های وسواس خود را شناسایی کرده و برای حل و درمان آنها اقدام نمایید. این کار احتمال موفقیت شما در درمان را افزایش می دهد.
 • لیستی تهیه کنید از کارهایی که قبلاً انجام می دادید یا جاهایی که می رفتید و الان به دلیل درگیر شدن با وسواس، آنها را انجام نمی دهید و یا اینکه تعدادشان کم شده است. لازم است بدانید که وسواس دقیقا چه تاثیرات منفی بر زندگی تان گذاشته است.
 • هر موقع از روز که افکار وسواسی به سراغتان آمد آنها را یادداشت کنید. مهم نیست که تکراری باشند یا قبلاً آنها را نوشته اید، مهم این است که ببینید یک فکر وسواسی چندین بار و چگونه در ذهنتان تکرار می شود.
 • در پایان هر روز زمانی را بگذارید که یادداشت های خود را بخوانید، مواجهه مکرر با افکارتان، اضطراب ناشی از آنها را می کاهد.
 • سعی کنید افکار وسواسی که نوشته اید را به چالش بکشید. برای این کار با درمانگرتان مشورت کنید یا از متخصصین کمک بگیرید.
 • لازم است در برابر رفتارهای جبری و یا وسواس های عملی تان تا حد ممکن مقاومت کنید. ابتدا رفتارهایی را انتخاب کنید که مقاومت در برابر آنها آسان تر است. نتیجه کارتان را یادداشت کنید. به طوری که در پایان هر روز ببینید چندبار موفق به جلوگیری از رفتار وسواسی شده اید و چندبار موفق نشده اید. خود را بابت موارد موفقیت آمیز تشویق کرده و دلایل شکست خود را نیز بررسی کنید. همچنین سعی کنید در روزهای بعدی تعداد موفقیت های خود را کم کم افزایش دهید.
 • برای افزایش موفقیت خود در درمان لازم است که مشکلات و استرسورهای دیگر زندگی تان را به حداقل برسانید. مثلاً اگر درگیر افسردگی هستید و یا با خانواده و نزدیکانتان مشکل دارید، برای درمان و حل این موارد اقدام کنید.
 • ارتباط خود را با خانواده، دوستان و یا نزدیکانتان افزایش دهید. شبکه حمایت اجتماعی، منبع ارزشمندی برای قدرت بخشیدن به شما در مبارزه با وسواس است. علاوه بر اینکه تنهایی و انزوا باعث افزایش افکار و اعمال وسواسی می شود.

نمره شما در این مقیاس حاکی از احتمال ابتلا به وسواس است؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم برای تشخیص دقیق تر و پیش از شدت گرفتن آن به یک روانشناس متخصص مراجعه نمایید.

کتاب کار درمان وسواس
معرفی کتاب
نام کتاب:
کتاب کار درمان وسواس
نام نویسنده:
جان اردن، دانیل دالکو رسو

این کتاب، وسواس و نشانه های فکری و رفتاری آن را به زبانی ساده توضیح داده و در قدم بعدی، برای مبارزه شما با بیماری تان، یکی از پرکابردترین تکنیک های درمانی این حوزه را آموزش می دهد. علاوه بر این، با پیوست کردن کاربرگ های درمانی مناسب، شما را برای شناخت و کنترل نشانه های بیماری تان همراهی می کند. 
حساسیت در روابط متقابل
0
1
2
3
4
1.78

کسب این نمره نشان می دهد که شما تا حد متوسطی نگران ارتباطات خود هستید چرا که حساسیت در روابط با دیگران منجر به آزردگی خاطر شما می شود. در ارتباط با افرادی ممکن است احساس کنید که درک نمی شوید و نمی توانید رابطه ثمربخشی با افراد مقابلتان داشته باشید. همچنین این مسئله باعث آشفتگی در شما نیز خواهد شد چرا که در روابط ممکن است دلخوری هایی از افراد داشته باشید که از نظر فرد مقابل درک نشود.

راهکار

با توجه به اینکه روابط بین فردی ناکارآمد، پیامدهای منفی زیادی بر جنبه های مختلف زندگی می گذارد، لازم است برای درمان آنها اقدامات جدی صورت گیرد. در وهله اول لازم است افکار، باورها و انتظاراتی که باعث ایجاد این گونه حساسیت ها و ناکارآمدی ها در شما شده اند را با کمک یک متخصص شناسایی کنید و سپس برای جایگزینی ها اقدام کنید. در وهله دوم نیز لازم است که با استفاده از کتاب یا دوره های آموزشی، مهارت های ارتباط موثر نظیر مدیریت هیجان، همدلی، گوش کردن فعال و جرئت ورزی را بیاموزید و آنها را به کار ببندید. راهکارهای زیر می تواند شما را در این مورد یاری دهد.

 • هنگام مواجهه با احساسات و هیجانات منفی، آنها را سرکوب نکنید، بلکه سعی کنید آنها را موشکافی کرده و علل بروز آنها را شناسایی کنید.
 • شیوه های مدیریت استرس و مدیریت خشم را بیاموزید و به کار ببندید.
 • هنگام بروز ناراحتی در ارتباط با نزدیکان، به جای استفاده از روش های مسموم ارتباط نظیر طعنه، تحقیر و تلخی، دلیل ناراحتی خود را مستقیم بیان کنید.
 • احساسات و هیجانات صمیمانه خود را به صورت زبان بدن، کلام و یا رفتار ابراز کنید.
 • برای درک دیگران، از دید خود آنها به موقعیت نگاه کرده و آن را تجزیه و تحلیل کنید.
 • با دیگران بیشتر همدلی کنید و به آنها امیدواری دهید.
 • در هنگام روبه رو شدن با افرادی که مشکلاتی در زندگی دارند، همان واکنشی را از خود نشان دهید که دوست دارید مردم در چنین موقعیتی برای تسکین درد و رنجتان در برابر شما داشته باشند.
 • انتظارات خود را در ارتباط با دیگران لیست کنید، سپس با کمک گرفتن از درمانگرتان آنهایی را که غیرمعقول یا غیر واقع بینانه هستند، شناسایی کنید.
 • به احساسات و هیجانات خودتان بیش از پیش توجه کنید، افکارتان را واکاوی کنید و ببینید چه افکاری منجر به بروز حساسیت های بین فردی می شوند، سپس افکار غیرمنطقی و ناکارآمد را غربال کنید.
 • سعی کنید واژگان گسترده تری برای بیان احساسات و عواطف خود بیابید.
 • در هنگام برخورد با افراد یا موضوعات، خوش بین و مثبت نگر باشید.

نمره شما در این مقیاس نشان دهنده وجود برخی مشکلات و حساسیت های بین فردی است؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم برای حل و فصل مشکلات خود در این مورد، اقدام کنید.

رهایی از مشکلات بین فردی
معرفی کتاب
نام کتاب:
رهایی از مشکلات بین فردی
نام نویسنده:
مک کی، فنینگ، لیوف، اسکین

این کتاب، شما را با الگوهای فکری و رفتاری عمیق و دیرپایی که دارید آشنا می کند. این الگوها، طرحواره هایی است که در طول زندگی در ذهن و روان شما شکل گرفته است و زیربنای افکار و رفتارهای شما را در روابط بین فردی تان شکل می دهد. علاوه بر این، تکنیک هایی را به شما آموزش می دهد که بتوانید با طرحواره های مخرب و ناسازگارتان مواجه شده و آنها را در جهت مثبت و سازنده تغییر دهید.
افسردگی
0
1
2
3
4
0.85

شما اگرچه گهگاه برخی از نشانه های خلق افسرده را تجربه می کنید مثلاً اینکه دچار احساس دمغی، بی انرژی بودن، کرختی و بی انگیزگی می شوید، یا اینکه فکرتان چنان درگیر یک مسئله نارحت کننده یا آزار دهنده می شود که بارها آن را مرور می کنید؛ ولی با توجه به نمره شما در این بخش می توان گفت که وضعیت خلقی شما به طور کلی نرمال است و این یک وضعیت خلقی پایدار و نگران کننده برای شما نمی باشد، بلکه بیشتر یک احساس گذرا است که به دلیل موقعیت یا شرایط خاصی پیش می آید.

کاربرد توجه آگاهی در درمان افسردگی
معرفی کتاب
نام کتاب:
کاربرد توجه آگاهی در درمان افسردگی
نام نویسنده:
ویلیامز، تیزدل، سگال، کبت زین

این کتاب، در ابتدا شما را با مفهوم «توجه آگاهی» آشنا می کند و کمک می کند که در ورای همه اشتغالات فکری، خودتان را به عنوان منبع ارزشمندی از تجربه زندگی و بودن در اینجا و اکنون، ببیند. سپس به آموزش تکنیک های موثر و مفید مبتنی بر توجه آگاهی می پردازد. علاوه بر اینها، در بخش انتهایی، یک برنامه هشت هفته ای ارائه می دهد که بتوانید به شکلی کاربردی و گام به گام تمام آنچه را آموخته اید برای کنترل و بهبود نشانه های افسردگی تان به کار ببندید.
اضطراب
0
1
2
3
4
0.4

شما نیز مانند همه افراد در مواجهه با شرایط پر استرس و تنش زا نگرانی هایی را تجربه می کنید. البته گاهی نیز پیش می آید که اضطراب ها و نگرانی هایتان متناسب با شرایط نیست و یا حتی بعد از پایان آن ادامه می یابد. یا در برخی از مواقع نگرانی هایی را در مورد سلامتی و بیماری، از دست دادن عزیزان یا اتفاقاتی مثل تصادف، سیل یا زلزله دارید که این نگرانی ها بدون این که اتفاق خاصی در محیط پیرامون شما افتاده باشند در شما وجود دارد با این حال به نظر می رسد که با صرف مدت زمان کوتاهی قادر خواهید بود که بر نگرانی تان مسلط شده و کنترل امور را در دست بگیرید. به طور کلی با توجه به نمره شما در این بُعد می توان گفت که میزان اضطرابی که تجربه می کنید در محدوده طبیعی و نرمال قرار دارد.

کتاب کار نگرانی و اضطراب
معرفی کتاب
نام کتاب:
کتاب کار نگرانی و اضطراب
نام نویسنده:
دیوید ای. کلارک، آرون تی. بک

این کتاب، که توسط یکی از پایه گذاران شناخت درمانی نوشته شده است، دستورالعملی علمی، جامع، کاربردی و در عین حال ساده و روان برای روبرو شدن با اضطراب فراهم کرده است. این کتاب به شما کمک می کند که عوامل آغاز کننده و تداوم بخش اضطراب خود را شناخته و شیوه های مواجهه با آنها را نیز بیاموزید. همچنین، با ارائه مناسب و تکنیکال کاربرگ های شناخت درمانی اضطراب، شما را در به کارگیری آموخته هایتان در درمان و مواجهه با اضطراب یاری می کند.
پرخاشگری
0
1
2
3
4
0.67

شما اگرچه گهگاه خشمی را تجربه می کنید که چندان متناسب با شرایط نیست و در کنترل و مدیریت آن دچار مشکل می شوید و در نتیجه نمی توانید پاسخ سازگارانه و مناسبی به آن شرایط داده و رفتارهای پرخاشگرانه (به ویژه پرخاشگری های کلامی) از خود بروز می دهید؛ ولی در اغلب مواقع قادرید که خشم خود را به خوبی کنترل کرده و از بروز رفتارهای پرخاشگرانه جلوگیری کنید. به طور کلی به نظر می رسد که میزان پرخاشگری شما تا حد زیادی طبیعی است و به ندرت پیش می آید که با مسائل جزئی خشمگین شده و از کوره در بروید. 

غلبه بر ترس و خشم
معرفی کتاب
نام کتاب:
غلبه بر ترس و خشم
نام نویسنده:
رابرت کورتاد

این کتاب، «پرخاشگری» را به عنوان جلوه بیرونی و آشکار خشم و «ترس» را به عنوان جلوه درونی و پنهان آن، مد نظر قرار داده و توضیح می دهد که این دو، چگونه بر یکدیگر تاثیر می گذارند. سپس با ارائه راهکارهایی کاربردی و زیربنایی، با شما همراه می شود تا بتوانید با تغییر افکار، نگرش ها و رفتارهایتان بر خشم و ترس خود غلبه کنید.ترس مرضی
0
1
2
3
4
0.14

نشانه هایی از وجود ترسهای غیرمنطقی در شما دیده نمیشود. ترس نیز از هیجانهایی است که برای مواجه شدن و پاسخ درست به خطرات لازم است پس در همه موجودات ترسهایی وجود دارد که به هنگام پیش بینی خطر پاسخ درستی برای مقابله با آن فرا میخوانند. گاهی ترسها در برخی افراد غیرمنطقی بوده و خطری متوجه فرد نیست حال آنکه فرد آن مکان، موقعیت، شی یا موجود را خطرناک ادراک کرده و شروع به جنگ یا گریز می­کند به حدی که این ترس در زندگی فرد مشهود است. این نشانگان در شما دیده نمیشود نه به آن معنی که از هیچ چیز ترسی ندارید بلکه ترس های غیرمنطقی که حالت مرضی پیدا میکند وجود ندارد.  

رهایی از وحشتزدگی
معرفی کتاب
نام کتاب:
رهایی از وحشتزدگی
نام نویسنده:
مارتین آنتونی، رندی مک کاب

این کتاب به شکلی مختصر و ساده ولی در عین حال تخصصی و علمی، در گام اول به توضیح حملات وحشتزدگی (پانیک) و علل آن می پردازد و در گام بعدی راه های غلبه بر آن را در سطح افکار، هیجان و رفتار مد نظر قرار می دهد. راهکارهایی که در این کتاب به آن پرداخته شده است در عین سادگی، کاربردی و جامع هستند و مسیر شما را در غلبه بر این مشکل روشن و هموار می سازند.
افکار پارانوئیدی
0
1
2
3
4
1.83

شما احتمالا افکاری در ذهن دارید که بیان می­کند فردی هستید که دیگران غالبا به شما حسادت می­ورزند و پشت سر شما حرف می­زنند. بدگمانی نسبت به دیگران نیز باعث می­شود نتوانید به سادگی به آن ها اعتماد کرده و همیشه در ارتباطات خود جانب احتیاط را رعایت کنید. همچنین احساس خصومت نسبت به دیگران باعث کناره­گیری از اطرافیانتان می­شود. ممکن است فکر کنید که آنها قصد تخریب و صدمه زدن به شما را دارند و به همین دلیل اغل مواقع مترصد آسیب دیدن از جانب اطرافیان باشید.

راهکار

با توجه به این که شدت این افکار در شما زیاد نیست، برای کاهش افکار در حد متوسط میتوان از راهکارهای شناختی رفتاری مثل بررسی شواهد و بازسازی شناختی در برخی موارد استفاده کرد. در ابتدا به برخی بیماران پیشنهاد می دهند که وقتی آن ها تشخیص می دهند که افکار خاصی منطقی و یا سالم نیستند، به سادگی از این افکار آگاه شوند که متوقف کردن آن ها آسان نیست. همچنین ممکن است از راهکارهایی شامل نوشتن، ایفای نقش، روش های تمدد اعصاب و عوامل حواس پرتی ذهنی نیز استفاده شود.


نمره شما در این مقیاس نشان دهنده وجود برخی افکار پارانوئیدی است؛ توصیه می کنیم برای تشخیص دقیق تر و جلوگیری از گسترده شدن این گونه افکار به یک روانشناس متخصص در این حوزه مراجعه نمایید.

غلبه بر پارانویا و افکار بدبینانه
معرفی کتاب
نام کتاب:
غلبه بر پارانویا و افکار بدبینانه
نام نویسنده:
دنیل فریمن، جیسون فریمن

این کتاب، جزء معدود کتاب هایی است که در این حوزه به رشته تحریر درآمده و به زبان فارسی ترجمه شده است. نویسندگان این کتاب سعی کرده اند که با استفاده از زبانی ساده و با ارائه مثال های گوناگون، علل پدید آورنده این بیماری را تشریح کنند و مبتلایان را با واقعیت های افکارشان مواجه نمایند.
روان پریشی
0
1
2
3
4
0.7

شما ممکن است گاهی دچار مشکلاتی از قبیل احساس تنهایی، دوری از دیگران و انزوا شوید. همچنین ممکن است گهگاه دچار این تصور شوید که دیگران قصد کنترل کردن شما را دارند یا به نحوی از افکار و نیت های شما مطلع می­شوند، به این دلیل ترجیح می دهید که از آنها دوری کنید. همچنین به نظر می رسد در برخی از مواقع  احساس می کنید توانایی تمرکز کردن ندارید چرا که افکاری مبنی بر مراقبت از خود در برابر آسیب دیگران در ذهنتان می چرخد و احتمالاً حس می کنید که سایرین، شما و نگرانی­ هایتان را درک نمی کنند.

زندگی با اسکیزوفرنی
معرفی کتاب
نام کتاب:
زندگی با اسکیزوفرنی
نام نویسنده:
برندا لینتنر

این کتاب با نثری ساده و روان، اطلاعات بسیار جامعی را درباره جنبه های گوناگون بیماری اسکیزوفرنی در اختیار خوانندگان قرار می دهد. همچنین به مبتلایان و خانواده های آنان کمک می کند تصویری روشن و واقعی از این بیماری داشته باشند و در نتیجه بتوانند به شیوه مژثرتر و کارآمدتری با تبعات و آثار آن مواجه شوند.
پیشنهاد ای سنج

تست سبک های مقابله با استرس (CSI)

یکی از مهمترین دلایل کاهش سلامت روان و بروز اختلالات روانی عدم توانایی ما در مدیریت استرس است. با استفاده از تست راهبردهای مقابله با استرس می توانید نقاط ضعف خود را شناسایی و از راهبردهای عملی برای کاهش استرس تان استفاده نمایید.

شروع آزمون

پیشنهاد ای سنج

تست شخصیت 16 عاملی کتل (16PF)

تست شخصیت 16 عاملی کتل به شما کمک می کند تا بتوانید با آگاهی از جنبه های مختلف شخصیت خود گامی موثر در راستای سلامت روان و کاهش اختلالات روانی بردارید.

شروع آزمون