تست سلامت عمومی (GHQ)
نمرات شما در یک نگاه
%
0
علائم جسمانی
%
0
اضطراب و اختلال خواب
%
0
اختلال در کارکرد اجتماعی
%
0
افسردگی شدید


نمره کل

سلامت عمومی آمادگی ابتلای شما به برخی از اختلال های جسمانی و روانی را می سنجد.


0%

شما در این آزمون  نمره 26.2 را کسب کرده اید. این نمره بیانگر این موضوع است که برایند کلی که از سلامت عمومی شما شده است، در حد نرمال و رضایت بخش بوده است. وضعیت مطلوب شما در این آزمون، به شما کمک می کند که به طور کلی در زندگی خود حرکت رو به جلو داشته باشید و به احتمال کمتری درگیر مشکلات جسمی و روانی بشوید. البته بهتر است که توضیحات بیشتر در هر کدام از ابعاد سلامت عمومی که به تفکیک در ادامه ارائه شده است را مطالعه کرده و از وضعیت دقیق خود در هرکدام از این ابعاد مطلع شوید.


علایم جسمانی

در این بخش نحوه نگرش شما نسبت به سلامت جسمانی و برخی نشانگان آن مورد ارزیابی قرار گرفته است.

شما در این زیرمقیاس نمره 14.3 را کسب کرده اید که بیانگر این موضوع است که شما در یک ماه گذشته از وضعیت سلامت جسمانی خود رضایت کامل داشته اید. شما در این مدت علائم جسمانی خاصی مانند سرگیجه و ناراحتی های جسمی و یا دردهای شدید را تجربه نکرده اید و می توان گفت که خوشبختانه از لحاظ جسمانی در وضعیت مطلوبی به سر می برید.این موضوع می تواند ناشی از این باشد که شما به طور ذاتی دارای ویژگی های شخصیتی مطلوب هستید و زمینه برخی از بیماری های روانی مانند افسردگی چندان در شما قوی نیست؛ یا این که زمینه این گونه بیماری ها را دارید، با این حال محیط غنی و مطلوبی که دارید، در مقابله با آنها، به کمک شما آمده است. منظور ما از محیط غنی به حداقل رساندن عوامل استرس زا است و الزاماً به منظور ساختن یک محیط آرمانی نیست.به نظر می رسد یکی از علل سطح بالای سلامتی شما این است که شما تا حد زیادی بر هیجانات خود کنترل دارید و می دانید که کی و چگونه باید آنها را ابراز کنید. توجه کنید که این بدین معنا نیست که شما هیجانات منفی مانند خشم یا نفرت را تجربه نمی کنید؛ بلکه بدین معناست که شما نحوه ی درست ابراز کردن آنها را تا حد زیادی یاد گرفته اید. برای مثال ممکن است آنها را در فعالیت هایی که اتفاقاً جامعه پسند و مناسب سلامتی شما هستند، به کار گیرید (مثلاً ورزش های رزمی). کنترل درست و به موقع هیجانات می تواند مانند سپری در برابر بیماری های گوارشی و تنفسی مانند آسم عصبی از شما محافظت کند.یکی دیگر از موارد مهم که در سلامتی شما تاثیر بسزایی داشته این است که اتفاقات محیط اطرافتان کمتر از دیگران باعث آزرده شدن و به هم ریختن شما از لحاظ روانی می شود. به نظر می رسد شما دارای روحیه قوی برای رویارویی با چالش های محیط خود هستید و به خوبی یاد گرفته اید که در حل مشکلات خلاقیت به خرج دهید و نه تنها بروز یک مشکل را به چشم رسیدن به بن بست نمی بینید؛ بلکه اغلب تصمیم به استفاده از راه حل های دیگر می گیرید.شما غالباً در برابر رخدادهای جدید انعطاف پذیری مناسبی نشان می دهید. این رخداد جدید می تواند حتی یک دیدگاه جدید و متضاد دیدگاه شما باشد. در واقع انعطاف پذیری بدین معناست که شما آموخته اید که اول دیدگاه مقابل را بشنوید، نقاط قوت و ضعف آن را ارزیابی کنید و سپس آن را با دیدگاه خود مقایسه کنید. نتیجه این مقایسه می تواند ترکیب دیدگاه هایی باشد که پایه نظری مشابهی دارند. همچنین شما احتمالاً به این باور رسیده اید که لازم نیست خودتان و محیط تان همیشه مطابق با استاندارد های بالای ذهنی شما باشد. این باور باعث می شود که از اتفاقات پیرامونتان لذت بیشتری ببرید.علاوه بر این فقدان علائم جسمی مانند سردرد، احساس ضعف و مشکلات قلبی در شما، می تواند نشانه ای از این باشد که شما توانایی خوبی در مدیریت مسئولیت ها و در نتیجه رسیدن به اهدافتان دارید. این امر می تواند به کاهش استرس شما کمک شایان توجهی بکند و در نتیجه به کارکرد مثبت و کارآمد دستگاه ایمنی بدنتان منجر شده و شما را در برابر انواع بیماری ها مقاوم کند.اضطراب و اختلال خواب

در این مقیاس میزان اضطراب شما و تاثیر آن بر روی چرخه خوابتان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

شما در این زیرمقیاس نمره 4.8 را کسب کرده اید که نشان می دهد شما خوشبختانه مشکل خاصی در زمینه خواب و تجربه اضطراب ندارید. این بدین معنا نیست که شما هیچ گونه اضطرابی را در طول روز تجربه نمی کنید بلکه شما نیز مانند دیگر افراد دچار نگرانی های معمول روزمره می شوید، اما از مرور بی وقفه آنها در ذهنتان و درگیری با این گونه اضطراب ها تا حد ممکن جلوگیری می کنید. این نحوه برخورد باعث می شود این نگرانی ها نه تنها به شما آسیب نرساند، بلکه صرفاً نیروی محرکه ای برای ایجاد انگیزه در شما باشد. از آن جایی که به نظر می رسد چرخه اضطراب- آرامش در شما به صورت موثری نقش خود را ایفا می کند، احتمالاً به جز مواقعی که دیر وقت به تخت خواب رفته و زود از خواب بیدار شده اید و یا از لحاظ جسمانی بیمار بوده اید، مشکلی در چرخه خواب شما وجود ندارد. همین امر به افزایش قوای جسمانی تان، تمرکز بیشتر بر مسائل، استفاده بهتر از حافظه و افزایش بهره وری شما در طول روز کمک کرده است.به نظر می رسد شما از آرامش درونی خوبی برخوردارید و برای هر چیز کوچکی به خود اضطراب بیش از اندازه وارد نمی کنید، در برخورد با مسائل سعی می کنید منطقی بیندیشید و به جای استرس بی مورد، در صدد حل مشکلات برآیید. همین مسئله باعث می شود که بتوانید دغدغه ها و فشارهای زیادی را که در طول روز متحمل می شوید، مدیریت کرده، آنها را عقب برانید و خواب آرامتر و استراحت بهتری داشته باشید.

• توجه داشته باشید که تخت خواب شما تنها برای خوابیدن است. سعی کنید هیچ گونه فعالیت دیگری را در تخت تان انجام ندهید و تنها هنگامی که واقعاً احساس خواب آلودگی می کنید وارد آن شوید.• بیش از اندازه در تختتان نمانید. اگر بعد از مدتی احساس کردید که به خواب نمی روید، قبل از آن که دچار کلافگی شوید از جایتان بلند شده و به فعالیت های دیگری همچون کتاب خواندن بپردازید.• ذهن انسان به گونه ای است که همواره سعی در پیش بینی و کنترل رویدادهای آینده دارد، در حالی که رویدادهای آینده مبهم و غیرقابل کنترل هستند. بنابراین در هنگامی که ذهنتان معطوف آینده می شود از تکنیک های توقف فکر و توجه برگردانی استفاده کنید.• منتظر یافتن یک موقعیت آرامش بخش و یا لذت بخش برای زندگی خود نباشید. سعی کنید با انجام فعالیت های لذت بخش و بودن در کنار عزیزان، خودتان این لحظات را خلق کنید.• در برابر موقعیت های ناشناخته گشودگی بیشتری داشته باشید. این به معنای ریسک پذیری غیرمنطقی و انجام رفتارهای خطرناک نیست بلکه شما با این کار قدرت سازگاری خود با شرایط، موقعیت ها و آدم های جدید را بالا می برید.
اختلال در کارکرد اجتماعی

این زیرمقیاس تعامل شما با محیط اطرافتان و توانایی ایفای وظایف و نقش هایی که به عهده دارید، را می سنجد.

شما در این زیرمقیاس نمره 71.4 را کسب کرده اید. این نمره نشانگر این موضوع است که شما وجود مشکلاتی را در عملکرد اجتماعی خود احساس کرده اید. شما به عنوان یک فرد در اجتماع نقش های متفاوت و در نتیجه مسئولیت های متفاوتی را بر عهده دارید، به نظر می رسد به تازگی کمی در ایفای نقش های مختلف خود سردرگم شده اید، نمی توانید آنها را بر اساس میزان اهمیتشان، به درستی اولویت بندی کنید و یا این که افزایش مسئولیت ها و تنش ها در یک یا چند نقش باعث بر هم خوردن تعادل عملکردتان شده و شما را بابت بروز مشکلات جدی در هر کدام از این موقعیت ها نگران کرده است. باید توجه داشته باشید که این نقش ها تا حد زیادی به هم وابسته هستند، مثلاً اگر شما اختلالی را در کارکرد شغلی خود احساس کرده باشید، می تواند باعث ایجاد این نگرانی در شما شده باشد که با از دست دادن شغل خود حمایت مالی و اجتماعی ناشی از آن را از دست بدهید و در دیگر جنبه های زندگیتان نیز (مانند زندگی خانوادگی) به مشکل جدی بربخورید.لازم است بدانید این گونه نگرانی ها به خودی خود می تواند تمرکز و انرژی شما را کاهش دهد و در نتیجه عملکردتان را نیز از آنچه که هست کمتر کند. در نتیجه بهتر است توانایی خود را برای مرز گذاشتن بین نقش ها و مسئولیت های مختلف، تقویت کنید. برای مثال شما باید این موضوع را بیاموزید که با تمام شدن ساعت کاری، نقش شما به عنوان کارمند، مدیر، کارگر و ... تمام شده است و نباید افکار مربوط به محل کار یا تحصیلتان را تمام روز با خود به دوش بکشید. البته این موضوع در مورد تمام نقش ها صادق است، بنابراین بهتر است تمرین کنید که در هر موقعیت تمام تمرکز خود را معطوف یک نقش واحد کنید. در این صورت شما تنش و استرس کمتری خواهید داشت و ذهنتان برای انجام وظایفتان آزادتر خواهد بود، در نتیجه کارایی تان افزایش پیدا خواهد کرد.به نظر می رسد که شما فرد نسبتاً کمال گرایی هستید و معمولاً با در نظر گرفتن استانداردهای عالی و ایده آل در ذهنتان ایفای نقش های مختلف را برای خودتان دشوار می کنید، در نتیجه نه تنها به احساس رضایت از خودتان لطمه می زنید بلکه اغلب با تحمیل فشار جسمی و روانی مضاعف بر خودتان، باعث می شوید کارایی تان پایین آمده و متحمل نارضایتی زیادی از عملکرد اجتماعی خود بشوید. گاهی ممکن است میل به عالی بودن در یک نقش سبب شود که نقش های دیگرتان را نیز فدای آن بکنید، در نتیجه بیش از پیش دچار احساس نارضایتی، ناکارآمدی و پوچی بشوید. به شما پیشنهاد می کنیم با کمی فاصله گرفتن و تمام جوانب را سنجیدن و همچنین دریافت کمک و راهنمایی تخصصی از متخصصین این حوزه، برای بهبود وضعیت خود اقدام کنید.افسردگی شدید

در این زیر مقیاس احتمال مبتلا بودن شما به افسردگی شدید، که بارزترین مشخصه آن ناامیدی و غمگینی و احساس بی ارزشی است، سنجیده می شود.

شما در این بخش نمره 14.3 را کسب کرده اید که این نمره بسیار خوبی است و بیانگر این موضوع است که خوشبختانه شما فاقد علائم افسردگی شدید هستید. به نظر می رسد شما انرژی لازم برای شروع و رسیدگی به فعالیت های روزمره ی خود را دارید و قادر هستید از جنبه های مثبت زندگی لذت ببرید. دقت کنید منظور ما از جنبه های مثبت صرفاً فعالیت هایی مانند گردش و تفریح نیست، بلکه افراد در حالت طبیعی از خلوت کردن با خود و سکوت نیز می توانند لذت ببرند. به نظر می رسد شما کمتر از دیگران درگیر باورهای غلط ذهنی هستید. مثلاً با یک یا چند بار تجربه رویداد های مشابه، آنها را به همه موقعیت های زندگی تان تعمیم نمی دهید. به عبارت دیگر، شما خود را کاملاً قربانی روزگار و حوادث آن نمی بینید. مثلاً اگر از سوی یک یا چند نفر ترک شده باشید سریعاً به این نتیجه نمی رسید که شما فردی منفور و لایق ترک شدن هستید. ممکن است در این گونه موقعیت ها دچار اندوه و ناامیدی شوید ولی قادرید بعد از گذشت مدت اندکی خود را پیدا کرده و به جنبه های ارزشمند خود توجه کنید.شما عموماً فرد بدبینی نیستید و اتفاقات اطرافتان را صرفاً براساس یک قالب ذهنی مشخص تعبیر و تفسیر نمی کنید. شما اغلب این توانایی را دارید که جوانب مثبت و منفی یک رویداد را در کنار هم ببینید و اتفاقات را آن گونه که هستند، تجربه و درک کنید و نه بر اساس تجربه های قبلی و آن طور که شما انتظار دارید اتفاق بیفتند. در نتیجه قضاوتتان درباره مسائل و رویدادها، اغلب درست تر و منطقی تر از دیگران است.


راهکار ها و پیشنهادها

در این قسمت با توجه به نمره شما در هر زیرمقیاس راهکارهایی جهت حفظ و افزایش وضعیت های مطلوب و همچنین بهبود شرایط نامطلوب ارائه شده است. پیشنهاد می کنیم با دقت آنها را مطالعه کرده و به کار ببندید.

   علایم جسمانی

• سعی کنید رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید. این رژیم غذایی باید شامل لبنیات، میوه و سبزیجات تازه، ماهی، آجیل و مواد مغذی باشد.• مصرف فست فود، غذاهای چرب، شور، تنقلات، شیرینی و شکلات را به حداقل برسانید.•مصرف گوشت قرمز را به حداقل رسانده و گوشت سفید، ماهی و میگو را جایگزین آن نمایید. • ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. قبل و بعد از ورزش، هورمونی در بدن ترشح می شود که در مهار استرس نقش دارد و خلق شما را بالا نگه می دارد.• اگر امکانش را دارید ورزش خود را در فضای آزاد انجام دهید تا نور خورشید تولید ویتامین D را در بدن شما افزایش دهد. • به طور کلی سعی کنید فعالیت فیزیکی خود را افزایش بدهید، مثلاً به جای استفاده از ماشین برای مسافت های کوتاه، مسیر را پیاده طی کنید.• به خاطر داشته باشید که در صورت بروز مسئله و مشکلی که ممکن است باعث آسیب روانی در شما شود، قوای جسمانی شما می تواند به کمک سلامت روان شما بیاید.• از دیگران کمتر توقع داشته باشید و برای رفع نیازهای مادی و معنوی خود بیشتر تلاش کنید. احساس استقلال شخصی که از این طریق به دست می آید به افزایش عزت نفس و احساس کارآمدی شما کمک بسیار زیادی می کند.


  اضطراب و اختلال خواب

• توجه داشته باشید که تخت خواب شما تنها برای خوابیدن است. سعی کنید هیچ گونه فعالیت دیگری را در تخت تان انجام ندهید و تنها هنگامی که واقعاً احساس خواب آلودگی می کنید وارد آن شوید.• بیش از اندازه در تختتان نمانید. اگر بعد از مدتی احساس کردید که به خواب نمی روید، قبل از آن که دچار کلافگی شوید از جایتان بلند شده و به فعالیت های دیگری همچون کتاب خواندن بپردازید.• ذهن انسان به گونه ای است که همواره سعی در پیش بینی و کنترل رویدادهای آینده دارد، در حالی که رویدادهای آینده مبهم و غیرقابل کنترل هستند. بنابراین در هنگامی که ذهنتان معطوف آینده می شود از تکنیک های توقف فکر و توجه برگردانی استفاده کنید.• منتظر یافتن یک موقعیت آرامش بخش و یا لذت بخش برای زندگی خود نباشید. سعی کنید با انجام فعالیت های لذت بخش و بودن در کنار عزیزان، خودتان این لحظات را خلق کنید.• در برابر موقعیت های ناشناخته گشودگی بیشتری داشته باشید. این به معنای ریسک پذیری غیرمنطقی و انجام رفتارهای خطرناک نیست بلکه شما با این کار قدرت سازگاری خود با شرایط، موقعیت ها و آدم های جدید را بالا می برید.


  اختلال در کارکرد اجتماعی

• براي محبت کردن به ديگران و خوشحال کردن آنها برنامه ريزي کنيد. • اهداف خود را در سه دسته کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت تنظيم کرده و آنها را روي کاغذ بنويسيد. • هنگام مواجهه با شکست، توانايي هايي که داريد و موفقيت هايي که پيش از اين، با استفاده از اين توانايي ها به دست آورده ايد را با خود مرور کنيد.• مسئولیت گفتار، رفتار و اعمال خود را بپذیرید. در صورت ارتکاب اشتباه سعی در توجیه، دلیل تراشی و یا نسبت دادن آنها به دیگران نداشته باشید. تنها پس از پذیرش آنها می توانید پیامد های قابل اصلاح آن را جبران کنید و یا از تکرار آن در آینده جلوگیری کنید. • سعی کنید این عادت را در خود به وجود بیاورید که درباره ی مشکلات خود با دیگران و به ویژه با افراد متخصص در این حوزه صحبت کنید. بار تمام مشکلات را به تنهایی به دوش کشیدن، شما را در برابر مشکلات جسمی و روانی آسیب پذیر می کند.• زمان های بیشتری را به تفریح و ارتباط با دوستان و خانواده اختصاص دهید. • گاهی بهتر است برای افزایش عزت نفس و احساس کارآمدی خود مسئولیت مشخصی را بر عهده بگیرید و به آن متعهد باشید و یا این که به دیگران در انجام کارهایشان کمک کنید. از این طریق می توانید احساس مثبتی نسبت به خود داشته باشید و همچنین روابط تان را با دیگران بهبود ببخشید.• مسئولیت ها و وظایف سخت و بزرگ را تبدیل به وظایف کوچکتر و آسان تر بکنید و در هر مرحله صرفاً بر انجام وظیفه کوچکتری که مشغول انجامش هستید تمرکز کنید.• به سمت تعالی حرکت کنید، با این حال از کمال گرایی بپرهیزید. خودتان را با تمام نقاط قوت و ضعفتان بپذیرید و ارزشمندی های خودتان را مورد توجه قرار دهید.• عملکرد همه انسان ها دچار نقص یا خطا می شود، بنابراین هنگام خطا، به جای سرزنش یا سرکوب خودتان، سعی کنید خطاهایتان را شناسایی کرده و در جهت اصلاح آنها گام بردارید.


  افسردگی شدید

• افسوس و حسرت گذشته خوردن را به صورت عادت برای خود درنیاورید. عبور کردن را یاد بگیرید، برای رسیدن به آبادی لازم است که از بیابان ها عبور کنیم. • از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید. انسان ها با استعدادها و توانایی های متفاوت به دنیا آمده اند. علاوه بر این شما تنها ویترین زندگی دیگران را می بینید، پس از مقایسه ظاهر زندگی خود با باطن زندگی دیگران دست بردارید.•زمان هایی را به خودتان اختصاص دهید، به کارهای مورد علاقه تان بپردازید و سعی کنید از آنها لذت ببرید. •هنگام هجوم افکار منفی، ذهنتان را مجبور به مرور اتفاقات مثبت روزمره (هرچند کوچک) و یا خاطرات مثبت بکنید. •از همنشینی با افراد منفی نگر (به ویژه همنشینی های طولانی مدت) اجتناب کنید. •گذشته غيرقابل تغيير است، بنابراين آن را رها کنيد، آينده را نيز به زمان خودش بسپاريد؛ لحظه هاي اکنون را دريابيد.• در پس اتفاقات سخت و ناگوار، به دنبال معنایی باشید.users

چنانچه نیاز به خدمات روانشناسی دارید

لیلا بیات

دکتری مشاوره

اطلاعات بیشتر users

امیرحسین طهرانچی

دکتری روانشناسی تربیتی

اطلاعات بیشتر users