هوش هیجانی بار-آن
مقدمه

در این بخش تفسیرهای مربوط به هریک از متغیرهای آزمون هوش هیجانی به شما ارائه می شود. چنانچه به سوالات صادقانه پاسخ داده باشید، انتظار می رود که تفسیرهای به دست آمده تا حدود زیادی منطبق با ویژگی های شما باشد. با این حال نمی توان انتظار انطباق صد درصدی این تفسیرها را داشت. ابتدا نمرات شما در یک نمودار ارائه شده است، پس از آن می توانید نتیجه هریک از زیرمقیاس های هوش هیجانی را در رابطه با خودتان ببینید. این تفاسیر به طور اختصاصی بر حسب نمرات شما در این آزمون ارائه شده است. چنانچه نمرات شما در هر زیرمقیاس و یا در نمره کل پایین است، لطفاً به راهکارهای ارائه شده در انتهای تفسیر توجه لازم را مبذول دارید. لازم به ذکر است در قسمت معرفی کتاب و فیلم، سعی ما بر این بوده که کتاب و یا فیلم مناسب با نمره هوش هیجانی شما معرفی گردد تا بتوانید با استفاده از این محصولات با مفهوم هوش هیجانی آشنایی بیشتری پیدا کرده و در صورت تمایل برای ارتقاء آن از محصولات علمی و فرهنگی معرفی شده کمک بگیرید.
نمرات شما در یک نگاهخود آگاهی هیجانی

این مقیاس توانایی شما را در میزان آگاهی و فهم هیجاناتتان می سنجد.

شما در این زیرمقیاس نمره 54.2 از 100 را به دست آورده اید که نشانگر سطح متوسطی از خودآگاهی هیجانی می باشد. شما تا حدودی هیجانات و عواطف خود را می شناسید و معمولاً توانایی مدیریت آنها را دارید هرچند که بعضی اوقات کنترل عواطفتان برایتان دشوار می شود. در  این مواقع ممکن است دچار رفتارهای پرخاشگرانه شوید. چنانچه تعداد این موارد زیاد شود و به خوبی قادر به کنترل هیجانات و عواطفتان نباشید،

ممکن است شما را به سمت درگیر شدن در رفتارهای پرخطری مانند خشونت، بزهکاری و اعتیاد سوق دهد. شما معمولاً قادر به بیان احساسات خود هستید، ولی در مواجهه با احساسات شدید، نمی توانید به خوبی آنها را بیان کنید. اگرچه احساسات خود را به خوبی می شناسید، با این حال به چرایی به وجود آمدن آنها کاملاً مسلط نیستید.

شما همچنین در ارزیابی مثبت از موقعیت ها کمی دچار مشکل می شوید و ممکن است این ارزیابی شما به سمت منفی سوق پیدا کند، همین مسئله زمینه های ابتلا به اضطراب و افسردگی را در شما فراهم کرده است. به طور کلی می توان گفت وضعیت شما در این زیرمقیاس مناسب است.
ابراز وجود

این خرده مقیاس توانایی ابراز احساسات، باورها و افکار و دفاع از مهارت های سازنده شما را مورد ارزیابی قرار می دهد.

شما در این خرده مقیاس نمره 62.5 از 100 را به دست آورده اید که نمره ای در حد متوسط می باشد و نشان می دهد که توانایی ابراز وجود در شما در وضعیت نرمال قرار دارد. شما معمولاً توانایی این را دارید که احساسات، افکار و عقاید خود را به شکلی مفید و سازنده ابراز کنید، با این حال زمانی که عقایدتان با احساسات و عقاید دیگران مخالف است دچار مشکل می شوید.

اگرچه قادر هستید از حق و حقوق شخصی خود دفاع کنید، با این حال همیشه این گونه نیست، به ویژه وقتی دیگران از شما تقاضای نامعقولی می کنند ممکن است آن را بپذیرید. توانایی چندانی برای نه گفتن به خواسته های دیگران ندارید. چون میزان ابراز وجود در شما در حد متوسطی قرار دارد ممکن است نتوانید آن طور که انتظار دارید رفتارهای دیگران را نسبت به خودتان تغییر دهید و این امر ممکن است به رفتارهای پرخاشگرانه منجر شود پس باید مراقب باشید.
احترام به خود

این خرده مقیاس میزان آگاهی از خود، پذیرش خود و احترام به خود را در شما مورد سنجش قرار می دهد.

شما در این خرده مقیاس نمره 66.7 از 100 را به دست آورده اید که نمره نسبتاً مناسبی است و نشان می دهد که میزان خود پنداشت شما در سطح متوسطی قرار دارد. نسبت به خود پذیرش خوبی دارید هرچند که گاهی نقاط ضعفتان شما را برآشفته می کند. ولی در کل خود را فرد خوبی قلمداد می کنید.

اعتماد به نفس شما نسبتاً خوب است یعنی به قابلیت ها و توانایی های خودتان تا حدودی ایمان دارید. همچنین می توان گفت که عزت نفس شما هم در سطح متوسطی قرار دارد یعنی برای خودتان و توانمندی های تان تا حدودی احترام قائل هستید هرچند گاهی اوقات در این توجه و احترام به خود دچار تزلزل می شوید، همین مسئله می تواند زمینه ابتلای شما به اضطراب و افسردگی را فراهم کند، بنابراین لازم است به این مورد توجه کافی داشته باشید. شما دارای میزان متوسطی از عواطف مثبت هستید، از زندگی خود تا حدودی لذت می برید، استقلال و خودمختاری نیز در شما دیده می شود و مسئولیت پذیری تان در کارها نسبتاً خوب است.

با انتقاد از جانب دیگران مشکل دارید، با این حال بعد از گذشت زمان اندکی، قادر هستید که فشارهای روانی حاصل از آن را اداره کنید. در زندگی فرد نسبتاً ثابت قدمی هستید، با این حال بسیار پیش می آید که کارها را نیمه تمام رها کنید. در کل می توان گفت وضعیت شما در این زیرمقیاس مناسب است.
خود شکوفایی

این خرده مقیاس، میزان تلاش برای واقعی ساختن ظرفیت های بالقوه شما را مورد ارزیابی قرار می دهد.

شما در این زیر مقیاس نمره 45.8 از 100 به دست آورده اید که نمره ای با سطح متوسط به شمار می آید و نشان می دهد که شما تا حدودی از استعدادها و توانایی های خود بهره می برید و در تنظیم و تکامل اهدافتان از توانایی نسبتاً خوبی برخوردارید. روابط اجتماعی شما از استاندارد نسبتاً قابل قبولی برخوردار است.

گاهی اوقات به گذشته فکر می کنید و تا حدودی در قید و بند رویدادهای گذشته هستید به گونه ای که گاهی روی رفتارها و تصمیمات فعلی شما تاثیر می گذارد. فرد نسبتاً مستقلی هستید، با این حال گاهی نمی توانید آزادانه تصمیم گرفته و عمل کنید، و نفوذ نظر اطرافیان شما را آزار می دهد.

فرد انعطاف پذیری هستید و این امر به شما کمک می کند که به موقعیت های زندگی خود تسلط پیدا کنید، اگرچه در هنگام مواجه شدن با مشکلات و مصائب نیاز به زمان دارید تا به آنها مسلط شوید. شاید کمی در برنامه ریزی برای رسیدن به اهدافتان مشکل داشته باشید ولی بالاخره با کمی سختی می توانید این کار را انجام دهید.

از خلاقیت نسبتاً خوبی برخوردارید، با این حال سعی کنید نگاه خلاقانه خود را به زندگی افزایش دهید تا زندگی غنی و پربارتری را تجربه کنید. به طور کلی درک شما از واقعیت و ارزشی که نسبت به خود قائل هستید در سطح نسبتاً خوبی قرار دارد.
استقلال

این خرده مقیاس میزان استقلال، خودمختاری و خوداتکایی شما را به ویژه در زمینه های عاطفی و هیجانی می سنجد.

شما در این زیرمقیاس نمره 29.2 از 100 را کسب نموده اید. بنابراین نمره شما کمتر از حد متوسط است و این آمار نسبتاً ضعیفی است. شما عموماً فردی قاطع و اهل عمل نیستید. معمولاً تمایلی به تجربه موقعیت های جدید ندارید و تا حدودی از تغییر در شرایط زندگی تان هراس دارید. اتخاذ تصمیم های مهم در هنگام مواجهه با مسائل جدید برای شما دشوار است، تمایل دارید که هنگام رویارویی با چالش های زندگی به دیگران تکیه کنید.

تعلل شما در تصمیم گیری تا حدودی به دلیل هراس از مسئولیت مواجهه با پیامدهای آن است، به همین خاطر عموماً ترجیح می دهید که دیگران برای شما تصمیم بگیرند. یکی دیگر از دلایل تعلل شما این است که هنگام تصمیم گیری به قضاوت و نظر دیگران اهمیت زیادی می دهید.

در زمینه ارتباط بین فردی، اگرچه وابستگی و نزدیکی زیادی بین شما با دوستان و خانواده وجود دارد، با این حال این وابستگی معمولاً باعث رنجش و پریشانی شما می شود. شما تمایل دارید که نزدیکانتان شما را در امور مختلف زندگی همراهی کنند. هنگامی که این انتظار شما برآورده نمی شود برای شما رنجش و پریشانی به دنبال دارد. به زبان ساده تر می توان گفت حالات روحی شما بیش از آنکه مبتنی بر شرایط خودتان باشد وابسته به رفتار دیگران است. عموماً فرد کنجکاوی نیستید و در انجام اموری که به عهده شما گذاشته شده است، ابتکار عمل کمی به خرج می دهید.
همدلی

این زیر مقیاس توانایی آگاهی، درک احساسات دیگران و ارزش دادن به آنها را در شما مورد سنجش قرار می دهد.

شما در این زیرمقیاس نمره 62.5 از 100 را به دست آورده اید که آمار نسبتاً خوبی است و نشان می دهد که میزان همدلی شما با دیگران در سطح متوسطی قرار دارد. شما معمولاً احساسات دیگران را درک می کنید و همین امر باعث می شود که ارتباط خوبی با دیگران داشته باشید. با این حال بعضی اوقات که دچار عواطف منفی می شوید یا احساساتتان جریحه دار می شود، برایتان مشکل است که بتوانید با طرف مقابلتان همدلی کنید و احساسات او را درک کنید. شما تا حدی برای احساسات و نگرانی ها و علائق دیگران ارزش قائل هستید و سعی می کنید که درکی از هیجانات آن ها داشته باشید.

مقبولیت اجتماعی شما نسبتاً خوب است و در ارتباط با دیگران سعی می کنید که به آنها آسیب نزنید. با این حال گهگاه پیش می آید که ناخواسته، یا از روی ناراحتی و عصبانیت به دیگران آسیب می زنید و یا آنها را ناراحت می کنید. شما با دیگران تعامل بدنی و کلامی نسبتاً خوبی دارید، اگرچه گاهی رفتارهای پرخاشگرانه نشان می دهید، با این حال میزان بروز این نوع رفتارها در شما احتمالاً از حد نرمال بالاتر نیست. با اینکه گاهی پیش می آید که از پذیرفتن مسئولیت هراسان می شوید و یا از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنید، اما به طور کلی شما فرد مسئولیت پذیری هستید. 
روابط بین فردی

این خرده مقیاس توانایی شما در ایجاد و حفظ ارتباط موثر با دیگران را که شامل محبت، صمیمیت و توجه عاطفی می شود را مورد بررسی قرار می دهد.

شما در این زیرمقیاس نمره 66.7 از 100 را کسب کرده اید که نمره نسبتاً خوبی به شمار می آید، یعنی شما با دیگران روابط نسبتاً مناسبی برقرار می کنید. با این حال در تعیین حد و مرزهای این روابط تا حدودی مشکل دارید، به ویژه در ارتباط با نزدیکانتان این مشکل بیشتر وجود دارد. در ارتباطتان با دیگران، تولید احساس مثبت و جهت گیری رابطه به سمت هدف را در نظر دارید، با این حال گاهی نمی دانید چگونه برخورد کنید که منجر به ایجاد احساس های منفی نشود و جهت گیری رابطه به شما و طرف مقابلتان آسیب نزند.

شما از سلامت روان و همچنین بهروری شغلی و تحصیلی نسبتاً مناسبی برخوردارید و در مسیر رسیدن به خودشکوفایی حرکت می کنید. اگرچه در زندگی احساس شادی و خوشبختی می کنید، با این حال گهگاه اسیر احساس های منفی نظیر ترس، اندوه و منفی نگری می شوید. شما از عزت نفس نسبتاً مناسبی برخوردارید، با این حال باید بدانید که توانایی شما بسیار بیشتر از آن است که خودتان فکر می کنید، بنابراین باید بیش از این به خودتان اعتماد داشته باشید.

شما نمی توانید دیگران را همان گونه که هستند بپذیرید، اگرچه تفاوت ها شما را می آزارد، با این حال، معمولاً با دیگران برخورد گرم و صمیمانه ای دارید و سعی می کنید در ارتباط با دیگران متعهدانه برخورد کنید. نسبت به بعضی از افراد اطرافتان برخورد قضاوتی دارید و این مسئله یکی از مواردی است که به روابط شما آسیب می زند. در کل شما در ارتباط با دیگران، فرد قابل اعتمادی هستید و به حفظ احترام در روابط توجه ویژه ای دارید.
مسئولیت پذیری اجتماعی

این خرده مقیاس توانایی شما را به عنوان یک عضو دارای حس همکاری مؤثر در گروه مورد ارزیابی قرار می دهد.

شما در این زیرمقیاس نمره 45.8 از 100 را کسب کرده اید که نمره نسبتاً خوبی به شمار می آید و نشان می دهد که مسئولیت پذیری شما در سطح متوسطی قرار دارد. شما فرد شایسته ای در گروه و اجتماع هستید و معمولاً مسئولیت هایی که به شما واگذار می شود را به انجام می رسانید، با این حال اغلب در مواردی که وظیفه شما با چالش بزرگی همراه است، تمایل به این امر دارید که از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنید یا آن را واگذار کنید، ولی در بیشتر موارد به این احساس غلبه می کنید. در این گونه موارد احساس شایستگی و اعتماد به نفس شما به میزان زیادی افزایش پیدا می کند.

شما فردی نسبتاً فعال و مفید برای جامعه هستید. با انجام کارهای مربوط به گروهی که در آن عضو هستید احساس افتخار به شما دست می دهد. اگرچه کارهای گروهی برای شما با ناخشنودی ها و نگرانی هایی همراه است، ولی در کل از همکاری کردن با سایر اعضای جامعه یا گروه لذت می برید.

شما برای تحقق اهداف خود برنامه ریزی کرده و برای آن تلاش می کنید اما گاهی اهدافی که تعیین کرده اید به نظرتان مشکل و دست نیافتنی می رسند که ترجیح می دهید آنها را رها کنید.

معمولاً تنها کار کردن را دوست دارید، ولی کار با گروه به شما انگیزه بیشتری می دهد و با سرعت بیشتری شما را به سمت هدف هدایت می کند. در اکثر موارد احساس تعلق خوشایندی به گروه دارید و قوانین گروه را معمولاً رعایت می کنید. در انجام وظایف خود فرد متعهدی هستید، و از استعدادهای خود در راه صلاح جمعی بهره می گیرید، با این حال در مواردی که بین نفع شخصی و اجتماعی تقابلی پیش می آید، معمولاً نفع شخصی را انتخاب می کنید.
حل مساله

این خرده مقیاس توانایی حل مسئله را در شما می سنجد، حل مسئله به توانایی تشخیص و تعریف مسئله و دستیابی به راه حل  های مؤثر گفته می شود.

شما در این زیرمقیاس نمره 50 از 100 را کسب نموده اید. بنابراین نمره شما در حد متوسط است و این آمار مناسبی است. شما در برخورد با مسائل نسبتاً منطقی عمل می کنید به ویژه در مواردی که مسائل پیش آمده از جنس مسائلی باشد که پیش از این نیز با آنها برخورد داشته اید؛ در این موارد راهکارهای منطقی و خلاقانه بیشتری را مورد استفاده قرار می دهید. ولی در مواردی که مسائل پیش روی شما، از جنسی باشد که تا به حال با آن برخورد نکرده اید احساس ناتوانی بیشتری در حل آن می کنید و کمتر یا دیرتر به راهکارهای سازگارانه دست پیدا می کنید.

شما فردی نسبتاً وظیفه شناس، هوشیار، اهل ملاحظه، منظم و تا حدودی روشمند و با پشتکار هستید. اگرچه سعی می کنید قبل از تصمیم گیری هایتان وضعیت را تجزیه و تحلیل کنید، با این حال هنوز در این زمینه ضعف هایی دارید، بهتر است هنگام مواجهه با یک مشکل تمام جوانب امر را در نظر گرفته و بعد تصمیم بگیرید.

به طور کلی سعی شما بر این است که بهترین راه حل ممکن را پیدا کنید هرچند که گاهی اوقات در پیدا کردن و تشخیص این راه حل به مشکل برمی خورید. این میزان از توانایی حل مسئله باعث می شود که زندگی شما کمی آرام تر و لذت بخش تر باشد ولی گاهی اوقات نیز پستی و بلندی هایی در زندگی خود دارید که با استرس زیادی همراه است.
واقعیت سنجی

این خرده مقیاس میزان هماهنگی، بین چیزی که به طور هیجانی تجربه کرده اید و چیزی که بطور واقعی وجود دارد، را در شما مورد ارزیابی قرار می دهد.

شما در این زیرمقیاس نمره 33.3 از 100 را به دست آورده اید که نمره نرمالی به شمار می آید. شما در درک موقعیت کنونی و فهم امور روزمره و تجربه های خود، آنگونه که واقعاً هستند نسبتاً خوب عمل می کنید، هرچند که گاهی اوقات این درک شما از موقعیت با خیال پردازی همراه است. سعی می کنید در فهم امور روزمره و رویدادها از شواهد عینی استفاده کنید.

معمولاً هنگام روبه رو شدن با مشکلات، از راه های منطقی موجود استفاده می کنید ولی در بعضی از موارد که احساس درماندگی می کنید به خیالپردازی پناه می برید. ناامیدی ها و شکست هایی که در زندگی شما رخ داده است، بیش از آنکه ناشی از تصمیم های غلط شما باشد، ناشی از رها کردن ها و به موقع تصمیم نگرفتن های شماست زیرا در شرایط سخت تمایل دارید که وقایع را به دست شانس بسپارید. طبیعتاً با کمی کار بر روی این ویژگی می توانید به موفقیت های مضاعفی دست پیدا کنید.

شما اگرچه سعی می کنید که در لحظه حال زندگی کنید، با این حال گاهی درگیر حسرت های گذشته و یا ترس های آینده می شوید. این امر زمینه ابتلا به اختلال هایی نظیر افسردگی و یا اضطراب را در شما فراهم می کند. بنابراین پیشنهاد می کنیم تمرکز خود را بر روی زمان حال از دست ندهید و زندگی را در لحظه دریابید.
انعطاف پذیری

این خرده مقیاس توانایی سازگار بودن افکار، عواطف و رفتار شما را با تغییرات محیطی و موقعیت ها مورد ارزیابی قرار می دهد.

شما در این زیرمقیاس نمره 45.8 از 100 را به دست آورده اید که نمره ای در وضعیت نرمال به شمار می رود و نشان می دهد که توانایی انعطاف پذیری شما نسبتاً خوب است. در تنظیم احساسات، افکار و رفتار خود با تغییرات محیطی تا نسبتاً خوب عمل می کنید، ولی در مواجهه با تغییرات بزرگ و غیرقابل پیش بینی دچار مشکل می شوید.

در تغییرات جدید محیطی، اگرچه تا حدی دچار تنش و اضطراب می شوید، با این حال سعی می کنید افکار خود را منظم کنید، و آرامش خود را به دست بیاورید تا بتوانید با این شرایط متغیر، سازگاری پیدا کنید.

شما فرد نسبتاً نرم خویی هستید و روابط اجتماعی خوبی با دیگران دارید. با اطلاعات جدید در زندگی و محیط کار تا حدودی سازگار می شوید و این سازگاری می تواند شما را در رسیدن به موفقیت یاری کند. برای افزایش سازگاری تان لازم است که بیش از پیش آماده دریافت انتقاد و اصلاح خود باشید. برای شما سخت است که با شواهدی روبه رو شوید که بیان می کند شما در اشتباه هستید. همچنین تغییر ذهنیت مرتبط با اشتباهاتتان برایتان مشکل است. با این حال بعد از گذشت زمان اندکی آماده این هستید که خود را اصلاح کنید و شیوه خود را بهبود ببخشید.

ممکن است که زمینه های تعصب در شما وجود داشته باشد و در مواردی نیز رفتار متعصبانه نشان بدهید با این حال در اغلب موارد بر آن فایق می آیید، اگرچه تفاوت بین نگرش افراد به زندگی را درک می کنید، با این حال بعضی اوقات تحمل این تفاوت ها برایتان سخت می شود. شما در محیط کار و خانواده عملکرد قابل قبولی دارید و اغلب از زندگی خود احساس رضایت می کنید.
تحمل فشار روانی

این خرده مقیاس میزان تاب آوری و تحمل شما را در برابر عوامل استرس زا ارزیابی می کند و رویارویی مثبت و فعال با استرس را در شما مورد سنجش قرار می دهد.

شما در این زیرمقیاس نمره 20.8 از 100 را به دست آورده اید که نمره چندان مناسبی نیست و نشان می دهد که تحمل شما در برابر فشار روانی کم است. شما احساس می کنید که قادر نیستید به خوبی مشکلات خود را پشت سر بگذارید و به آسانی دچار احساس یأس و ناامیدی می شوید. این احساس ناتوانی در تحمل شرایط دشوار، اضطراب و استرس زیادی را به شما وارد می کند و بر کل عملکرد شما تاثیر منفی می گذارد.

شما احتمالاً بیش از دیگران احساس بی عدالتی، خشم و افسردگی می کنید. شما در انعطاف پذیری و انطباق با شرایط دشوار کمی دچار مشکل هستید. البته موارد زیادی پیش آمده که با مشکلات و شرایط دشواری که برایتان پیش آمده سازگار شده اید، با این حال این سازگاری از نوع منفعلانه بوده است، به این معنا که صرفاً تسلیم شده و همه چیز را به زمان، شانس یا تقدیر سپرده اید. بهتر است همان طور که مشکل را می پذیرید برای حل آن تلاش کنید و نگذارید موانع به وجود آمده انگیزه و اراده شما را تحت تاثیر قرار دهد.

سعی کنید با کسب دانش و مهارت های لازم، روش های بهتر و موثرتری برای مقابله با استرس بیاموزید و آنها را به کار ببندید، زیرا سطح پایین تحمل فشار روانی در شما، می تواند منجر به بروز آسیب های جسمانی و روانشناختی شود و عملکرد شما را در حوزه های مختلف تحصیلی، شغلی و خانوادگی کاهش دهد.

به طور کلی شما به سختی می توانید خونسردی خود را حفظ کنید و معمولاً کنترل خود را در هنگام بروز فشار روانی از دست می دهید، این امر به این معنا نیست که شما واقعا برای مقابله با مشکلات و فشارها توانمند نیستید، بلکه به این دلیل است که به توانایی خودتان برای مقابله با آنها باور ندارید.
کنترل تکانش

این زیرمقیاس توانایی ایستادگی در مقابل تکانه ها، سائق ها و کنترل هیجاناتی نظیر پرخاشگری و آزاررسانی را در شما مورد ارزیابی قرار می دهد.

شما در این زیرمقیاس نمره 41.7 از 100 را به دست آورده اید که نمره نسبتاً خوبی به شمار می رود و نشان دهنده آن است که مهارت کنترل احساسات و تکانه شما در حد متوسطی قرار دارد. شما هنگام برخورد با شرایط تنش زا، تا حدی در برابر عصبانیت، ناراحتی، پرخاشگری و سایر هیجانات خود ایستادگی می کند، هرچند که گاهی اوقات توانایی ایستادگی در برابر این هیجانات و احساسات را ندارید و ممکن است واکنش های نسنجیده از خود نشان دهید.

سعی شما بر این است که در برابر موقعیت های پراسترس، قبل از عکس العمل، فکر کنید و جوانب کار را بسنجید، با این حال گاهی اوقات هجوم احساسات منفی (به ویژه خشم) باعث می شود که قدرت فکر کردن را در آن لحظه از شما بگیرد و دست به رفتارهایی که دوست ندارید بزنید. این گونه موارد احتمالاً باعث خودسرزنش گری و نشخوار فکری در شما می شود. بنابراین بهتر است بر روی موقعیت هایی که توانسته اید بر واکنش های عجولانه خود تسلط پیدا کنید متمرکز شوید، این کار نه تنها باعث افزایش احساس توانمندی در شما می شود بلکه به شما کمک می کند که مواردی که منجر به موفقیت شما در اداره کردن آن موقعیت های تنش زا شده است را بهتر شناسایی کنید و در موقعیت های بعدی به کار ببندید.

سعی کنید بیش از پیش، پیش بینی پیامدهای مثبت و منفی یک عمل را مد نظر قرار دهید. شما تا حدودی عجول و نسبتاً با اراده  هستید به طوری که در موارد متعددی قادر به کنترل وسوسه های خود می باشید. همچنین از تمرکز نسبتاً خوبی برخوردارید.

شما تا حدودی به تغییر و تجربه های جدید تمایل نشان می دهید، با این حال ترجیح می دهید که شرایط زندگی تان دستخوش هیجانات زیاد نشود و روال ثابتی داشته باشد.
خوش بینی

این زیر مقیاس توجه شما را به ابعاد روشن زندگی و توانایی حفظ نگرش مثبت حتی هنگام مواجهه با شرایط نامساعد را می سنجد.

شما در این زیر مقیاس نمره 83.3 از 100 را کسب کرده اید که نمره بسیار خوبی می باشد و نشان می دهد که میزان خوش بینی شما در زندگی بسیار بالاست. شما در برابر رویدادهای دشوار زندگی مانند ناامیدی ها، استرس ها و تنش ها مقاوم هستید و همواره سعی می کنید برای این گونه سختی ها و تلخی ها معنایی بیابید.

شما هنگام برخورد با افراد، رویدادها و پدیده های مختلف بیشتر به جوانب مثبت آنها توجه می کنید. اعتقاد شما بر این است که در آینده بیشتر رویدادهای خوب اتفاق می افتد تا رویدادهای بد، همین باعث می شود که شما در راستای رسیدن به تفکر مثبت و خوش بینانه خود تلاش کنید چون تحمل فاصله بین آنچه که هست و آنچه که می خواهد برای انسان سخت است، همواره سعی برآن دارد که این دو را به هم پیوند بزند. 

شما به واسطه نگرش ها و باورهایتان از کیفیت زندگی خوبی برخوردارید. شما فردی پویا و فعال هستید، در برابر مشکلات و دشواری ها سماجت و تلاش می کنید، با امید و انگیزه برای دستیابی به اهداف خود حرکت می کنید، برای فعالیت های خود برنامه ریزی کرده و از راهبردهایی مانند حل مسئله بهره می گیرید تا به هدف خود نزدیکتر شوید.

شما از سلامت جسمی و روانی بالاتری، نسبت به دیگران، برخوردارید و با فقدان های زندگی بهتر کنار می آیید. نگرش مثبت تان به شما کمک می کند که احساسات و هیجانات خوشایندتری داشته باشید.

شما همچنین موانع زندگی را به چشم مانع هایی زودگذر می بینید، بنابراین بهتر از دیگران با آنها کنار می آیید. شما احتمالاً در تحصیلات دانشگاهی و محیط کار موفقیت های زیادی کسب کرده اید و یا کسب خواهید کرد.
شادکامی

این خرده مقیاس میزان عواطف و هیجانات مثبت و حس رضایت از زندگی و خوشبختی را در شما می سنجد.

شما در این زیرمقیاس نمره 45.8 از 100 را کسب نموده اید. بنابراین نمره شما در حد متوسط است و این آمار مناسبی است. شما فرد نسبتاً خونگرمی هستید و از توانایی اجتماعی مناسبی بهره مندید. به این معنا که ارتباط گرمی با دوستان و نزدیکان خود دارید، با این حال ترجیح می دهید دایره دوستان خود را بیش از آنچه که اکنون هست، گسترده نکنید. نسبت به اطرافیان نزدیک، صمیمی و پذیرا هستید، به این معنا که آنها را تقریباً آنگونه که هستند می پذیرید، اما نسبت به دیگران و اطرفیان دورتر، پذیرش کمتری دارید.

عموماً درجمع ها رفتار مثبت و مناسبی دارید ولی از آن دسته از افرادی نیستید که سعی دارند وارد هر جمعی که می شوند، آن را به دست گیرند.

قاط قوت و ضعف خود را می شناسید و تا حدودی آنها را پذیرفته اید با این حال بعضی اوقات یا در برخورد با برخی از افراد به گونه ای رفتار می کنید که نقاط ضعف خود را بپوشانید. نگاه شما به آینده خود مثبت است اما نسبت به آینده اجتماع و جهان دید منفی تری دارید.

در مقابل رویدادهای کوچک و بزرگ زندگی بیشتر به جنبه های مثبت این رویدادها توجه می کنید و از آنها در جهت حل مشکلات استفاده  می کنید، اگرچه در برابر چالش های بزرگ نیاز به زمان دارید تا بر افکار منفی خود غلبه کنید. 
نمره کل

شما در آزمون هوش هیجانی بار-آن نمره 50.3 را کسب کرده اید. ممکن است در بعضی از خرده مقیاس های این آزمون نمره بالا یا پایین به دست آورده باشید اما در مجموع نمره شما در حد متوسط است. این نشان می دهد که هوش هیجانی شما در وضعیت نرمال قرار دارد.

شما در شرایط سخت از پشتکار نسبتاً خوبی برخوردارید. قادرید تا حد زیادی رفتارهای منفی و واکنش های پرخاشجویانه خود را کنترل کنید، با این حال گاهی در هجوم رویدادهای منفی و فشارهای بیرونی کنترل خود را از دست می دهید. در شناخت و تنظیم هیجانات و احساسات خود و دیگران مهارت نسبتاً خوبی دارید.

نقطه ضعف شما در درک احساسات دیگران این است که احساسات آنها را از زاویه دید خودتان تجزیه تحلیل و درک می کنید. با این حال هنگام مواجهه آنها با مشکلات، همدلی خوبی با آنها دارید.

هرچند گاهی استرس تفکر منطقی شما را متزلزل می کند، اما در آخر نمی گذارید بر شما مسلط شود و فرمان اعمال و رفتارتان را در اختیار خودش بگیرد، در نهایت راهی برای غلبه به آن پیدا می کنید.

شما فردی نسبتاً انعطاف پذیر، شاد و مثبت نگری هستید، حفظ و افزایش این ویژگی ها موفقیت های فردی، خانوادگی، تحصیلی و شغلی زیادی را برای شما به ارمغان می آورد.