هوش های بارز شما

از میان هوش های 9 گانه، مواردی که در جدول مشخص شده است، در شما به شکل بارزتری وجود دارد. البته این امر الزاماً به معنای بالا بودن آن هوش در شما نیست، بلکه تنها نشان دهنده این است که شما در این جنبه ها نسبت به سایر جنبه های دیگر هوش توانایی بیشتری دارید.

هوش تحلیلی هوش درون نگر هوش تعاملی
منطقی - ریاضی
55%
تجسمی
70%
کلامی
68%
موسیقیایی
63%
هستی شناسی
75%
بین فردی
48%
طبیعت گرا
68%
درون فردی
95%
جنبشی
68%

شما خاصا دارای هوش درون نگرانه هستید. بنابراین از بررسی اندیشه ها و احساسات درونی خود لذت می برید. شما برای یادگیری از جنبه های درونی، تجربیات و اعتقادات تان استفاده می کنید. شما با تمرین و توجه به فرایند یادگیری و توانایی هوش درونی خود می توانید از بند ذهن رهایی یافته و حالت آگاهی ناب یا شادی حقیقی را به دست آورید.
مشاغل مناسب

مشاغل زیر را به منظور استفاده ی بهتر از توانایی هایتان به شما پیشنهاد می کنیم:مشاغل اولویت اول
 • نظریه پرداز
 • فیلسوف
 • عارف
 • شاعر
 • نویسنده
 • محقق و پژوهشگر
 • آرتیست
 • کتابدار
 • برنامه نویس
 • روانشناس
 • روحانی
 • کشیش
 • مبلغ مذهبی
 • کارشناس الاهیات
 • دانشمند
مشاغل اولویت دوم
 • فیلسوف
 • رهبر
 • مربی مدیتیشن
 • کیهان شناس
 • روحانی
 • روانشناس
 • معلم فلسفه
 • معلم اخلاق
مشاغل اولویت سوم
 • ستاره شناس
 • جراح
 • نقشه کش
 • معمار
 • عکاس
 • خلبان
 • مهندس عمران
 • طراح مد
 • تدوین گر
 • طراح داخلی
 • مجسمه ساز
 • نقاشسبک های یاد گیری

با توجه به اینکه شما بیشترین نمره را در هوش درون فردی کسب کرده اید، شیوه های یادگیری مناسب و پربازده برای شما عبارتند از:
فرصت هایی را به انجام کار های هنری اختصاص داده و به ابراز درون خود بپردازید تا بتوانید سایر کارهای خود را به خوبی انجام دهید. سعی کنید در مکان های خلوت به مطالعه بپردازید. هر مطلبی را که می خوانید، برای خود توضیح دهید. شما در انجام فعالیت های انفرادی مانند نوشتن مقاله بسیار موفق هستید.
هوش درون فردی

این جنبه از هوش، توانایی شما را در آگاهی از احساسات، عواطف و هیجانات و تصمیم گیری مناسب نسبت به آنها را مورد بررسی قرار می دهد.

نمره ی کسب شده توسط شما در این زیر مقیاس 95 می باشد که نمره ی بسیار خوبی است. شما توانایی بسیار خوبی در درک و شناخت هیجانات خود دارید. شما قادر هستید در هر لحظه نسبت به هیجان خود و دلیل این هیجان درک و آگاهی بسیار بالایی داشته باشید. همچنین تصویر روشنی از توانایی های خود داشته و به خوبی می توانید تشخیص دهید که از عهده ی چه کاری بر می آیید. شما به خوبی می دانید که خود را درگیر چه موقعیت هایی کرده یا از چه موقعیت هایی پرهیز کنید، بنابراین مسئولیت کارهای خود را پذیرفته و در عین حال که محدودیت ها را قبول می کنید، آماده ی ریسک کردن هستید.
بازخورد های دیگران از اعمالتان برای شما اهمیت بسیار زیادی دارد و از نظرات درست و به موقع آنها استفاده می کنید. شما در حوزه هایی که تصور می کنید ضعیف هستید فعالیت کرده و همه ی تلاش خود را می کنید تا در آن زمینه رشد کنید. همچنین از شکست نمی ترسید بلکه آن را قسمتی از رشد فردی خود می دانید و این سبب می شود هنگامی که اشتباه کرده یا به نتیجه ی مطلوب خود نمی رسید، سرخورده نشده و درس های لازم را از شکست خود بگیرید و برای آینده برنامه ریزی کنید.
آگاهی شما از توانایی های خود سبب می شود در حیطه ی توانایی هایتان کمک های بسیار مفیدی به دیگران بکنید. شما خیلی قاطعانه از اعتقادات و انگیزه های خود دفاع می کنید. احتمالا ترجیح می دهید برای خودتان کار کنید و نتایج خوبی نیز می گیرید. شما به خوبی می توانید مهارت ها و فعالیت ها و نقاط ضعف و قدرتتان را بررسی کرده و بهترین منتقد اعمالتان باشید.
به نظر می رسد شما به راحتی می توانید احساسات خود را مدیریت کرده و در مواقع گوناگون هیجان خود را کنترل کنید و واکنش منطقی از خود نشان دهید. شما به دلیل استعداد بالایی که در این زمینه دارید، به فهمیدن و درک علت پدیده ها علاقه ی بسیار زیادی دارید. شما فرد بسیار مستقلی هستید و قادر هستید کار های خود را به تنهایی انجام دهید. همچنین فرد بسیار سیاستمداری هستید به این معنا که واکنش های فکر شده از خود نشان داده و هیجان زده عمل نمی کنید. مدیریت زمان بسیار مناسبی داشته و برنامه ریزی های دقیقی دارید. همچنین به نظر می رسد از خلوت خود انرژی بسیار زیادی می گیرید.
خود شناسی شما در حد بسیار بالایی می باشد و درک واضحی از احساسات و دغدغه های خود دارید. شما نسبت به اعمال خود بصیرت خیلی زیادی داشته واکنش های معقولانه از خود نشان می دهید. همچنین به نظر می رسد درک بسیار روشنی از ریشه ی انگیزه ها و احساسات خود دارید.

می توانید با انجام تست هوش هیجانی در سایت ای سنج، نقاط ضعف خود را در ابعاد 15 گانه آن دریافته و از راهکارهای ارائه شده برای بهبود عملکرد این جنبه از هوش خود استفاده نمایید.

راهکارها

سعی کنید بین احساسات مختلف خود تمایز قائل شده و آنها را نام گذاری کنید.

از دامنه ی احساسات و عواطف خود آگاهی داشته باشید (تشخیص دهید در عصبانی ترین و خوشحال ترین حالتتان چه واکنشی را از خود بروز می دهید).

مطالعه ی رمان ها و داستان های گوناگون را در برنامه ی روزانه ی خود جای دهید. این کار سبب می شود نسبت به احساسات و عواطف گوناگون آگاهی پیدا کرده و آنها را در وجود خود، شناسایی کنید.

داشتن روابط اجتماعی گسترده به شناخت عواطف خودتان و دیگران کمک می کند.

تمرین

تمرین شماره 1

هدف: افزایش توجه به درون
زمان بندی: 30 دقیقه، 10 روز یک بار
نحوه اجرا:

زمانی را تنها با خود خلوت نمایید. سپس یک دفترچه یادداشت شخصی برداشته و در مورد خودتان شروع به نوشتن نمایید. به هنگام نوشتن از لایه های شخصیتی خود از جزئیات عمق وجودتان پرده بردارید. از خوبی ها و زشتی های خودتان بنویسید. سعی کنید ذهن تان را کاملا رها نموده و با عمق جان بنویسید. عدم مقاومت در برابر بارش فکری می تواند به شما کمک نماید تا حالت خلسه ای را تجربه نمایید که می تواند به شناخت و درک عمیق حالات، احساسات و افکارتان کمک نماید. توجه داشته باشید در این تمرین نیازی نیست که ادبی بنویسید فقط و فقط تراوشات ذهنی خود را به قلم بیاورید. به جزئیات وجود خود توجه نموده و سعی کنید فکرتان را سانسور نکنید.

افراد مشهور با هوش درون فردی
پروین اعتصامی
(شاعر)
بهرام بیضایی
(نویسنده و کارگردان)
قیصر امین پور
(نویسنده، مدرس دانشگاه، شاعر)
حسین پناهی
(شاعر، نویسنده، کارگردان و بازیگر)
کارل گوستاو یونگ
(فیلسوف و روانپزشک)
فریدریش ویلهلم نیچه
(فیلسوف، شاعر، جامعه شناس)
کتاب قدرت سکوت
نویسنده: سوزان کین/ مترجم: ناهید سپهرپور

این کتاب که حاصل مطالعات جامعی می باشد، اطلاعات کاربردی را درباره قدرت سکوت و مزیت برخورداری از زندگی غنی درون به شما ارائه می دهد.
هوش هستی شناسی
ای بی خبر از سوخته و سوختنی
عشق آمدنی بود، نه آموختنی

این هوش توانایی شما را در توجه به مسائل هستی شناسانه و معنوی، پرسش در مورد آنها و درک این موارد، مورد سنجش قرار می دهد.

نمره ی کسب شده توسط شما در این زیر مقیاس 75 است که نمره ی خوبی می باشد. شما علاقه ی زیادی به طرح و جستجوی پاسخ به پرسش های بزرگ درباره ی وجود خود و هستی دارید. احتمالا توانایی مناسبی در درک دیگران و جهان اطراف خود دارید. زندگی را پوچ و بی معنا نمی پندارید بلکه تلاش می کنید تا معنایی برای آن بیابید. برای قوانین و ارزش های اخلاقی جامعه، ارزش زیادی قائل هستید و رعایت آنها از اصول مهم زندگی شما می باشد. شما مجذوب سوالاتی درباره ی زندگی، مرگ و جهان پس از مرگ شده و زمانی را جهت پاسخ به آنها صرف می کنید. همچنین از دغدغه های اولیه ی زندگی فراتر رفته و سوالاتی با مضامین اینکه چرا متولد می شویم؟ چرا می میریم؟ برای انجام چه کاری به دنیا میاییم؟ چه چیزی در زندگی ارزش تلقی می شود؟ انسان سعادتمند چه کسی است ؟ را از خود می پرسید. شما قادر هستید از مسائل سطحی و ظاهری عبور نموده و نگاه معنا گرایانه ای نسبت به آنها داشته باشید. همچنین مسائل روز مره را چیزی فراتر از یک اتفاق معمولی می پندارید، برای مثال احتمالا تلقی شما از بارش باران صرفا پدیده ی فیزیکی نیست بلکه سر شار از معنا می باشد.
خودآگاهی در شما تقویت شده است؛ به این معنا که در هر لحظه آگاهی خوبی، نسبت به وضعیت خود دارید. خود کنترلی یکی دیگر از ویژگی های بارز شما است. به این معنا که مواقعی که عصبانی شده یا با چالشی مواجه می شوید، توانمندی مناسبی در خود داری و کنترل خویش و واکنش منطقی و به دور از احساسات نشان می دهید.
شما از درون خود انرژی و انگیزه ی زیادی می گیرید که به انجام کار های مختلف وادارتان می کند. بیشتر وقت ها برای خود برنامه ریزی طولانی مدت داشته و سعی می کنید به آن پایبند باشید. مسائل اخلاقی برای شما ارزش زیادی دارد و مدت طولانی را صرف توجه به آنها می کنید. ممکن است عضو گروه های خود شناسی، فلسفی، معنوی یا عرفانی شوید، زیرا حضور در این مکان ها برای شما خوشایند است. در بحث ها اغلب بیشتر از آن که موضوع مورد بحث برای شما اهمیت داشته باشد، تمایل دارید، پاسخی برای پرسش های ذهنی خود بیابید. مدیتیشن یکی از فعالیت های آرامش بخش برای شما می باشد. شما می توانید خود را جای دیگران قرار داده و دنیا را از نگاه آنها ببینید، این سبب می شود که درک بهتری از آدم ها و نیت های کارشان داشته باشید.
گاهی از شناختن و مواجه با قسمت های نه چندان مثبت خود، شگفت زده می شوید. ترجیح می دهید با حقایق تلخ مواجه شده و به آنها پاسخ دهید تا اینکه دروغ های خوشایند بشنوید. عموما در بحث های فکری شرکت می کنید و نظرات خود را بیان می کنید و گهگاهی که به اشتباه بودن تفکر خود پی می برید، لذت می برید.
اگر در جایگاهی قرار گیرید که منبع قدرت باشید، به جای اینکه بخواهید دیگران را با خود تطبیق دهید، آنها را به چالش می کشید تا به مفاهیم والاتری دست پیدا کنند. همچنین به نظر می رسد اجازه نمی دهید که توسط محیط، هدایت شوید بلکه تمایل دارید که خودتان موقعیت را خلق و هدایت کنید. برای شما تنها موفقیت و سعادت خودتان اهمیت ندارد بلکه تمایل بسیار بالایی به کمک برای موفقیت و رشد همه افراد دارید.

راهکارها

سعی کنید از پادکست هایی با موضوعات فلسفی استفاده کنید و سپس تحلیلی که داشته اید را بازگو کنید.

به این فکر کنید که چند سال دیگر این شور و هیجان را دارید و این تفریح ها هنوز برای شما لذت بخش هستند یا خیر و آیا هنگامی که پیر شدید باز هم این فعالیت ها برایتان سرشار از معنا است یا خیر.

سعی کنید برای خود وصیت نامه ای بنویسید و تصور کنید این تنها راهی است که می توانید زندگی خود را جمع بندی کرده، حسرت های خود را بیان کرده، به اشتباهات خود آگاه شوید و به دیگران بخواهید بیاموزید که این اشتباهات شما را تکرار نکنند؛ حال تلاش کنید با تحلیل نوشته های خود، از این جا به بعد زندگیتان را به شیوه ی جدیدی طی کنید.

به گروه های مختلف وارد شوید و برای موفقیت گروه تلاش کنید و از این که به جز خود ، می توانید سبب موفقیت بقیه ی افراد بشوید لذت ببرید.

تمرین
هدف: گسترش معنای وجودی
زمان بندی: هر 10 روز و هر بار به مدت 2 ساعت
نحوه اجرا:

مرحله اول- در این تمرین می خواهیم روی دنیا و اهداف خود تمرکز نموده و توجه به فلسفه وجودی زندگی خویش را بیاموزیم. روی افراد، اعضای خانواده، دوستان، همسایگان، همکاران، آشنایان و حتی افرادی که نمی شناسید متمرکز شوید. همچنین خانه ، محله، جامعه کشور و دنیای اطراف خود را به ذهن بیاورید. از خود بپرسید"چه نیازهایی وجود دارد که در این دنیا برآورده نمی شود؟" "من به عنوان یک فرد چگونه می توانم این نیاز را برای دنیای اطرافم برآورده کنم" "چگونه می توانم برای اطرافیانم ارزش بیشتری ایجاد کنم؟" این ارزش برای دیگران حتی می تواند برطرف نمودن احساس نیاز به محبت و توجه باشد. یا اینکه خلق یک اثر یا ایجاد یک رابطه یا تغییردردنیای اطرافمان باشد.

مرحله دوم- بعد از مشخص شدن نیازهای موجود در دنیای خود یک دفترچه یادداشت برداشته و هر نیاز را روی یک صفحه مجزا بنویسید. سپس بر روی توانایی ها و نقاط قوقت خود متمرکز شده و سعی کنید روش هایی را که می توانید از طریق آن این نیازها را برطرف نمایید، بنویسید. در دفترچه زیر هر نیاز هرآنچه که به ذهنتان می رسد را بنویسید و اصلا به این فکر نکنید که معنی دارد یا خیر. فقط با سرعت ممکن بدون تامل زیاد و مشورت بنویسید. نوشتن را تا زمانی که دیگر ایده ای برای رفع آن نیاز به ذهن تان نمی رسد ادامه دهید.

نکته اصلی این تمرین نگاه عمیق به دنیای اطراف شما است. فریب فکر هایی مانند "نیازی نیست" یا "همه چیز خیلی بد است که من نمی توانم تغییری ایجاد کنم" را نخورید. این ها همان فکرهایی است که آفت زندگی شما شده است. اینها فقط بهانه هایی هستند که مانع رشد ذهن شما می شوند. اگرجهان نیازهایی نداشت، چرا وجود داشتید؟ شما هستید تا اثرگذار باشید. قطعا جایی، در گوشه ای از این دنیای بی کران؛ انسان و یا موجود زنده ای چشم انتظار تصمیم شما جهت پیدا کردن راه حلی برای رفع نیازش می باشد.

افراد مشهور با هوش هستی شناسی بالا
آیت الله محمدتقی بهجت
(عارف و مرجع تقلید)
مرتضی مطهری
(فیلسوف و نویسنده)
افلاطون
(فیلسوف)
ویکتور فرانکل
(روان پزشک و نظریه پرداز معنادرمانی)
جیدوکریشنامورتی
(نویسنده)
کتاب جزء از کل
نویسنده: تام سیگفرید/ مترجم: محدثه نیک پور

جزء از کل یکی از رمان های محبوب جهان است، که مفاهیم و معنای وجودی آن به گونه ای است که هیچ وصفی حتی جملات نویسنده نمی تواند حق مطلب را به جا بیاورد.
هوش تجسمی

این جنبه از هوش توانایی شما را در درک پدیده های دیداری و تجسم ذهنی اشکال و تحلیل آنها مورد سنجش قرار می دهد.

نمره ی کسب شده توسط شما در این زیر مقیاس 70 می باشد که نمره ی خوبی می باشد. توانایی شما در تجسم شکل ها در ذهن خود و جا به جا کردن و دَوَران آنها به صورت ذهنی مطلوب است. معمولاً در خیالات خود تصویرهای روشنی را ترسیم می کنید که از آن ها لذت می برید. به نظر می رسد توانایی شما در توصیف و بازسایی عکس ها و نقاشی های گوناگون مطلوب است. شما برای درک مفاهیم گوناگون، در اغلب اوقات، ابتدا باید آنها را ترسیم کنید تا بتوانید آنها را درک کنید.
به سبب استعداد بالایی که در این زمینه دارید، از تماشای عکس ها، دیاگرام و اشکال پیچیده لذت می برید؛ همچنین بازدید از نمایشگاه های نقاشی و عکاسی برای شما جالب است. هنگام کتاب خواندن ترجیح می دهید که اشکال و تصاویری زیادی در آن به کار رفته باشد.
برای به خاطر سپاری و به یادآوردن چیزها، از اشکال و تصاویر استفاده می کنید. اغلب اوقات دیگر حس هایتان را، طبق ویژگی های حس بینایی تان توصیف می کنید. به عنوان مثال برای رایحه های گوناگون، قالب و رنگ مخصوصی را تصور می کنید یا قادر هستید هر واژه ای را که می شنوید در خاطر خود آن را تصویرگری کنید. طعم ها و واکنش های مختلف در افکار شما بیانگر اشکال، رنگ ها و سمبل های ویژه ای هستند. به نظر می رسد خلاقیت و نوآوری در شما رشد یافته است.
شما قادر هستید تصاویر متنوعی را ترسیم کنید. شما توانایی تحلیل خوبی از تصاویر ساده ی هنری یا اشکال معمولی دارید. نگاه جزئی نگر و تیزبینی داشته و قادر هستید کوچک ترین نکات را نیز دریابید. مهارت خوبی در مکان یابی و جهت یابی و خواندن نقشه دارید. تخمین بسیار مناسبی از اندازه ها دارید. همچنین شما توانایی بسیار بالایی در طراحی وسایل و دستگاه های مختلف دارید.

راهکارها

سعی کنید قسمتی از داستانی را که مطالعه کرده اید، رسم کنید.

به این بیندیشید که اگر وسایل چه تغییری در ساختارشان ایجاد می شد، دارای کاربرد بیشتری بودند؛ سپس تصوری را که فکر کرده اید، را رسم کنید.

الگویی را مشاهده کنید؛ سپس سعی کنید تا آن را به صورت وارونه رسم کنید.

سعی کنید با خمیر و خاک و شن، اشکال مختلفی را بسازید.

تصاویر نیمه کامل را کامل کنید.

برای حل پازل های مختلف تلاش کنید.

تمرین
بازی پازل ساز

با این بازی می توانید عکس خودتان یا هر عکس دیگری را به صورت پازل درآورده و با حل کردن آن تمرین نمایید. این بازی علاوه بر هوش تجسمی می تواند به هوش منطقی ریاضی شما نیز کمک نماید.

بازی ماز

با استفاده از این بازی می توانید علاوه بر افزایش توانایی جهت یابی میزان دقت، تمرکز، هماهنگی چشم و دست و تفکر منطقی خود را بهبود بخشید.

بازی عکس برگردان

این بازی دقت، توجه و حافظه تصویری و تجسمی شما را بهبود می بخشد.

معما سه جعبه

این بازی که بیشتر جنبه سرگرمی دارد می تواند در عین حال سرعت پردازش تجسمی را در شما تقویت نماید.

افراد مشهور با هوش تجسمی بالا
محمود فرشچیان
(نقاش)
بهرام عظیمی
(انیماتور و کاریکاتوریست)
لیلا عراقیان
(معمار و طراح پل طبیعت)
لئوناردو داوینچی
(نقاش، مجسمه ساز، معمار)
وین سنت ویلیام ون گوک
(نقاش)
مبانی هنرهای تجسمی(ارتباطات بصری)
نویسنده: غلامحسین نامی

با استفاده از این کتاب می توان درک خوبی از هنرهای تجسمی کسب نموده و نحوه ارتباط بصری با آن ها را آموخت. آشنایی با عناصر و کیفیت نیروهای بصری می تواند فضای جدیدی در ذهن شما برای بهتر دیده پدیده ها ایجاد نماید.
هوش کلامی

این جنبه از هوش توانایی شما را در استفاده از لغات و زبان و همچنین مهارتتان را در سخنوری و ساختن جملات روان و سلیس، مورد سنجش قرار می دهد.

نمره ی کسب شده توسط شما در این زیر مقیاس 68 می باشد که نمره ی خوبی است. مهارت شنیدن در شما تکامل یافته است و قادر هستید از این حس به خوبی استفاده کنید. اگر قرار باشد مطلبی را توضیح داده یا تدریس کنید، به خوبی از پس این کار بر می آیید. همچنین اگر قرار باشد کنفرانسی را ارائه دهید مهارت بالایی در این کار دارید. در به خاطر سپردن لغات و اصطلاحات توانایی قابل قولی داشته و این به خاطر حافظه خوب شماست. شما مهارت زیادی در توصیف مسائل مختلف دارید به گونه ای که می توانید ساعت ها درباره ی یک موضوع بنویسید یا صحبت کنید. همچنین به نظر می رسد تشخیص شما برای گفتن مطالب در جمع و اینکه چه موقع آن را بیان کنید خوب است.
زمانی که کسی در حال سخنرانی است، شما به خوبی قادر هستید مطالبی را که می شنوید درک کرده و بنویسید. به نسبت مطالب را می توانید سریع بخوانید و قادر هستید در مدت کوتاهی، مطالب زیادی را مطالعه کنید. همچنین به نظر می رسد فرد شوخ طبعی بوده و دارای خلاقیت مناسبی باشید. شما توانایی مطلوبی جهت کنار هم قرار دادن کلمات مناسب دارید به گونه ای که می توانید به خوبی سخنرانی کنید. سعی می کنید از لغات و اصطلاحات جدید در مکالماتتان استفاده کنید. مطالعه کتاب، مقالات و سخنرانی های صوتی را دوست دارید. در صحبت های خود از استعارات و تشبیهات مختلفی استفاده می کنید و این سبب جذابیت و گیرایی کلامتان می شود. همچنین توانمندی بالایی در استفاده از ضرب المثل ها و ابیات گوناگون به فراخور زمینه بحثتان، دارید. در طی گفتگو ی خود، قادر هستید از استدلال های قوی استفاده کرده و مخاطب خود را قانع کنید.
به سبب استعدادی که در این زمینه دارد، بازی با کلمات مثل جدول کلمات متقاطع و یا معماهایی از این دست می تواند تفریح لذت بخشی برای شما باشند. شما از حافظه ی خوبی برخوردار می باشید. به نظر می رسد یاد گیری زبان جدید برای شما کار سختی نباشد.

راهکارها

سعی کنید به کلماتی که در زندگی عادی خود و به طور روزمره از آنها استفاده می کنید توجه کنید و به دنبال ریشه یابی آنها باشید؛ این کار میتواند مانور واژگانی شما را افزایش دهد.

پسوند ها و پیشوند ها را به خوبی بیاموزید، این کار سبب می شود خودتان بتوانید واژه سازی کنید.

سعی کنید قدرت خود را در حوزه ی کشف کلمات هم قافیه و مترادف با تعداد حروف یکسان و حرکات زیر و بم برابر، افزایش دهید.

به جای یادداشت برداری های سنتی (شیوه ای که در آن همه چیز را یادداشت می کردید) سعی کنید از نمودار های درختی استفاده کرده و تنها نکات مهم را در آن ذکر کنید.

فیلم سخنران های ماهر را مشاهده کرده و ویژگی های مثبت آنها را در خود ایجاد کنید.

تمرین

تمرین شماره 1

هدف: بهبود مهارت گوش دادن فعال
زمان بندی: 15 تا 25 دقیقه، 3 تا 5 بار در هفته
نحوه اجرا:

این تمرین را بهتر است با تعداد بیشتری از افراد انجام دهید. اگر تعداد نفراتی که می توانید با آن ها کار کنید کم است، سعی کنید حداقل چهار نفر باشید. می توانید هنگام مهمانی های دوستانه یا در جمع خانوادگی به این تمرین بپردازید. برای این کار ابتدا 1 نفر به عنوان "سخنران" انتخاب می شود. سایر افراد نیز به عنوان "شنونده" به صحبت های او گوش خواهند داد. سخنران به مدت 10 الی 20 دقیقه در مورد موضوع مشخصی صحبت خواهد کرد. پس از اتمام زمان صحبت کردن، "سخنران" بلافاصله فرد دیگری را به تصادف برای سخنرانی انتخاب می کند. فرد جدید باید صحبت های "سخنران" را بدون مکث با همان محتوا ادامه داده و هرزگاهی در جملاتش به صحبت های نفر قبلی اشاره نماید. بعد از 10 الی 20 دقیقه سخنران جدید نفر بعدی را تصادفا انتخاب می کند و این روند ادامه می یابد. این تمرین باعث می شود که هر یک از "شنوندگان" به دلیل اینکه باید صحبت های نفر بعدی را ادامه دهند، به دقت واژه ها و جملات "سخنران" را دنبال کند. این روش به ویژه در کلاس های آموزشی باعث افزایش دقت گوش دادن و تمرکز افراد می شود.

تمرین شماره 2

هدف: افزایش درک مطلب و بهبود مهارت گوش دادن
زمان بندی: 45 تا 60 دقیقه، هفته ای یکبار
نحوه اجرا:

این تمرین را می توانید به تنهایی انجام دهید اما برای درک بهتر نقاط ضعف خود و اثرگذاری، بهتر است بیشتر از سه نفر باشید. برای انجام تمرین یاد شده ابتدا یکی از سخنرانی های زیر را انتخاب نمایید. در حین سخنرانی سعی کنید نت برداری نکنید. پس از اتمام سخنرانی یک برگه کاغذ بردارید و موضوع سخنرانی را بنویسید. همچنین خلاصه صحبت های سخنران، واژگان جدید مورد استفاده توسط سخنران و جمع بندی یا هدف اصلی سخنران را بنویسید. سپس پاسخ های خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و ببینید که آن ها به چه چیزهایی توجه کرده اند که شما از آن غافل بوده اید. همچنین می توانید سوالاتی را در رابطه با محتوای سخنرانی نوشته و از دوستانتان بپرسید. به جرات می توانیم بگوییم تمرین بلند مدت این روش می تواند درک مطلب و مهارت های شنوایی و حتی کلامی شما را بهبود بخشد.

افراد مشهور با هوش کلامی بالا
حسین الهی قمشه‌ای
(نویسنده، مفسر قرآن و سخنران)
ناصر کاتوزیان
(حقوقدان)
سیما فردوسی
(روانشناس و استاد دانشگاه)
عادل فردوسی پور
(مجری و گزارشگر تلوزیون)
ویلیام شکسپیر
(شاعر و نمایش نامه نویس انگلیسی)
ادگار آلن پو
(نویسنده، شاعر و منتقد ادبی)
جادوی مهارت های کلامی
نویسنده: دکتر علی اکبر حسن زاده

این کتاب مهارت های کلامی را در ارتباطات موثر خانوادگی و اجتماعی بهبود می بخشد. با استفاده از این کتاب می توان چگونگی استفاده ازکلام را در زندگی مشترک، در ارتباط با فرزندان و در تعامل با دوستان فرا گرفت.
هوش طبیعت گرایانه

این هوش میزان دقت و درک شما را نسبت به طبیعت و محیط پیرامونتان می سنجد.

شما در این زیرمقیاس نمره ی 68 را کسب کرده اید که نشان دهنده ی هوش بالای شما در این زمینه می باشد. شما به سبب توانایی های بالایتان در این زمینه، به طبیعت و یافتن الگوهای موجود در آن مثل روند تغییرات آب و هوا، رشد گیاهان و یا سیر تکامل حیوانات علاقمندید. همچنین یادگیری نکات جدید درباره ی طبیعت و یا توجه به گوناگونی های موجود در آن، برای شما قابل فهم وجذاب است.
معمولاً به خاطر پتانسیل هایی که دارید، از گذراندن اوقات خود در طبیعت لذت برده و با این کار برای انجام وظایف و فعالیت های روزمره، انرژی لازم را کسب می کنید. علاوه بر این، به نظر می رسد که نگهداری و مراقبت از حیوانات و گیاهان برای شما اهمیت داشته و دوست دارید که بتوانید محیط امن تر و مناسب تری برای زندگی آنها فراهم کنید؛ همچنین توانمندی بالایی در جهت انجام مناسب این کار دارید.
شما به زندگی در طبیعت علاقمندید و احساس می کنید زندگی در مکان های شلوغ و آلوده برایتان سخت و کسالت بار است. اگرچه ممکن است رویارویی با سختی های موجود در طبیعت و اتفاقات پیش بینی نشده ی آن برای شما کار چندان آسانی نباشد؛ با این وجود، به دلیل درک نسبتاً بالایی که از محیط پیرامون و استفاده از حواس پنج گانه به منظور جست و جو در محیط و درک بیشتر پدیده های طبیعی دارید، آمادگی زندگی در طبیعت را داشته و می توانید در برابر چالش های آن، واکنش مناسبی از خود نشان دهید.
شما از آگاهی قابل قبولی نسبت به تحولات و دگرگونی های جزئی محیط خود و تغییرات تدریجی آن برخودار هستید و این به سبب ظرفیت توانایی های حواس و ادراک شما از محیط می باشد. به این معنی که شما توانایی برقراری رابطه ی مناسب با محیط و استفاده از ظرفیت های موجود در آن را دارید. شما همچنین نسبت به دنیای پیرامون خود دقیق هستید و قادرید با استفاده از حواس پنج گانه ی خود، به شناسایی و کاوش در محیط بپردازید.
به دلیل هوش و استعدادی که در این زمینه دارید، مشکلات موجود را نیز به سرعت شناسایی می کنید و در نتیجه این احتمال وجود دارد که به منظور حمایت از حیوانات، گیاهان، محیط زیست و طبیعت، جذب گروه ها و سازمان های غیر دولتی و حمایتی نظیر سمن ها و انجمن های حوزه محیط زیست بشوید. ممکن است در حال حاضر از صنایعی که سبب آسیب رساندن به حیوانات می شوند (مانند صنعت پوست و چرم) و یا فعالیت هایی که برای سرگمی و کسب درآمد، آنها را مورد آزار قرار می دهند، چندان دل خوشی نداشته باشید؛ ولی با این حال به نظر می رسد که گاهی اوقات آنها را مورد استفاده قرار می دهید.

راهکارها

سعی کنید از فعالیت هایی که سبب آسیب رساندن به حیوانات و گیاهان می شوند، جلوگیری کنید؛ برای مثال هنگام پیاده روی، دقت کنید که از روی چمن ها عبور نکنید.

روز هایی را مقرر کنید که به مکان های عمومی مانند خیابان ها بروید و به جمع آوری زباله هایی که مردم روی زمین ریخته اند، بپردازید.

در برنامه ی تفریحات خود، سفرهایی با امکانات کم به طبیعت را قرار دهید. کمپ زدن در طبیعت یکی از کارهایی است که سبب می شود تا شما اتحاد بیشتری را با طبیعت احساس کنید.

اهمیت حیات گیاهان و حیوانات را در زندگی خود یافته و برای حفاظت از آنها تلاش کنید.

سعی کنید کلکسیونی از انواع پدیده های جانوری و گیاهی جمع آوری کرده و آنها را طبقه بندی کنید.

تمرین

تمرین شماره 1

هدف: افزایش آگاهی حسی
زمان بندی: این تمرین را می توانید در هفته به مدت سه بار و هر بار به مدت 15 دقیقه انجام دهید.
نحوه اجرا:

در حالی که به آرامی رو به جلو قدم می زنید طناب را روی سر و زیرپایتان بچرخانید. این حرکت را به مدت 15 ثانیه انجام دهید. در مرحله بعد در حالی که به آرامی طناب را روی سر و زبر پایتان می چرخانید رو به عقب راه بروید. این حرکت را نیز 15 ثانیه انجام دهید. بعد از آن بدون حرکت بایستید و با پرش جفت 15 ثانیه طناب بزنید. سپس 15 ثانیه استراحت کنید و دوباره مرحله اول را شروع کنید. این کار را 18 بار تکرار نمایید. همزمان در حین طناب زدن به حرکات بدن و نحوه عملکرد آن ها فکر کنید. این فعالیت به شما کمک می کند تا نسبت به حرکات خود آگاهی یافته و هماهنگی ذهن با جسمتان را افزایش می دهد.در این تمرین می خواهیم با هم آگاهی حسی مان را افزایش دهیم. افزایش این آگاهی کمک می کند تا بتوانید هوش طبیعت گرا را در خود تقویت کنید. در این تمرین به نوبت عمدا روی یکی از حواس خود متمرکز شوید. مثلا چشمان خود را ببندید و سعی کنید با گوش تان بشنوید. تصور کنید چطور می توانید مانند یک خفاش از گوش های خود استفاده کنید. سعی کنید آرام ترین صداهایی را که می توانید، بشنوید. چه چیزهای متحرکی در اطرافتان وجود دارد. با دقت فاصله آن ها را حدس بزنید. بعد می توانید روی حواس دیگر مثلا حس بویایی خود متمرکز شوید. سعی کنید انواع بوهای اطراف را حس کنید. در 5 دقیقه چه بوهایی را می توانید شناسایی کنید؟ سپس حس لامسه خود را تحریک کنید. اشیاء را لمس کنید و سعی کنید با چشم بسته آن ها را حدس بزنید. سپس چشمان تان را باز نموده و سعی کنید اشاء را از زوایای جدید و با دقت بیشتری نگاه کنید. تدوام این کار در بلند مدت می تواند دقت و تمرکز شما را نیز افزایش دهد.

تمرین شماره 2

هدف: افزایش درک حسی
زمان بندی: این تمرین را می توانید هفته ای یکبار به مدت 20 دقیقه انجام دهید.
نحوه اجرا:

ابتدا دفتر یادداشتی برای این تمرین آماده نمایید. سپس یکی از شب های هفته زمانی که همه چیز آرام است و صدایی نمی آید، آن چه را که هفته گذشته دیده اید، شنیده اید، احساس کرده ای و یا به خاطر سپرده ای را بنویسید. به آخرین خاطره این هفته خود فرک کنید چقدر از جزئیات آن در ذهنتان باقی مانده است؟ چه صداهایی در اطرافتان وجود داشت؟ سعی کنید با حس آمیزی و الهام گرفتن از واقعیت های طبعی و محیطی تجربه های حسی خود را یادداشت کنید. این فعالیت به شما کمک می کند تا درک حسی خود از محیط و اتفاقات آن را افزایش دهید.

افراد مشهور با هوش طبیعت گرایانه بالا
محمد علی اینانلو
(کارشناس و مستندساز طبیعت)
لیلا اسفندیاری کجوری راد
(کوهنورد ایرانی)
لوئی پاستور
(شیمی دان و زیست شناس)
چارلز داروین
(زیست شناس)
ادوارد ویلسون
(بزرگترین طبیعت گرای جهان و پدر زیست شناسی اجتماعی)
روان‌شناسی حفاظت از محیط زیست: درک و ترغیب مراقبت انسان از طبیعت
نویسنده: سوزان کلیتون، جین مایرز/ مترجم: عبدالله مفاخری و همکاران

رسالت این کتاب این است که ارتباط هماهنگی بین انسان و محیط زیست در راستای ایجاد حس طبیعت گرایانه، فراهم نماید. نویسنده کوشیده است که حس طبیعت گرایانه مخاطب را بارور و بیدار سازد.
هوش بدنی - جنبشی

این جنبه از هوش توانایی شما را در کار با اشیاء، بکارگیری حرکات ظریف انگشتان و دست ها و همچنین توانایی استفاده از کل بدن، را می سنجد.

نمره ی کسب شده توسط شما در این زیر مقیاس 68 می باشد که نشان دهنده توانایی زیاد شما در استفاده از حرکات بدنی تان است. شما مهارت خوبی در حفظ تعادل خود در شرایط مختلف دارید. به نظر می رسد از توانایی خوبی درهماهنگ سازی دست و چشم خود برخوردار هستید. به عنوان مثال در بازی هایی مثل بولینگ یا تیراندازی می توانید سریع پیشرفت کنید. همچنین به خوبی از زبان بدن خود مانند حرکت دادن دست هایتان، جهت بیان مقصود خود بهره می گیرید. در صورتی که بازی پانتومیم انجام دهید مهارت بالایی داشته و قادر هستید منظور خود را به سهولت بیان کنید. هنرهای دستی ظریف مانند خیاطی یا حصیر بافی یا گلدوزی را به خوبی یاد می گیرید. همچنین یادگیری کارهای فنی و مکانیکی برای شما به نسبت آسان است.
انجام کار های فکری که مستلزم یک جا نشینی و سکون است گاهی برای شما خسته کننده و کسالت بار می باشد. اگر قرار باشد مدت طولانی را در یک جا بشینید مثلاً حضور در یک کنفرانس یا کلاس درس، به مرور تمرکز شما بهم می خورد و نمی توانید مطالب گفته را به خوبی یاد بگیرید. شما به ورزش علاقه داشته و به نظر می رسد در رشته ی مورد نظر خود موفق می باشید. گل بازی، خمیر بازی و سفالگری را می توانید به عنوان سرگرمی انتخاب کنید و از مهارت دستان خود و ساختن چیزی که در ذهن خود تصور کرده اید، حس خوبی بگیرید.

راهکارها

سعی کنید زمان های استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر را مدیریت کنید.

از ویدئو های آموزش هنر های دستی، استفاده کنید.

بعضی روز های هفته را با خود قرار بگذرانید که به جای استفاده از وسایل نقلیه ی شخصی، از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده کرده و یا مسافتی را پیاده روی کنید.

اوقات فراغت خود را به بیرون از خانه مثلاً پارک رفته و تحرک داشته باشید.

یک هنر دستی ظریف را یاد بگیرید، در خاطر داشته باشید که ممکن است در شروع این کار عملکرد مناسبی نداشته باشید اما به مرور زمان، مهارت بیشتری کسب می کنید.

تمرین
هدف: پیشرفت آگاهی نسبت به بدن و هماهنگی دست و پا
زمان بندی: 15 تا 25 دقیقه، 3 تا 5 بار در هفته
نحوه اجرا:

در حالی که به آرامی رو به جلو قدم می زنید طناب را روی سر و زیرپایتان بچرخانید. این حرکت را به مدت 15 ثانیه انجام دهید. در مرحله بعد در حالی که به آرامی طناب را روی سر و زبر پایتان می چرخانید رو به عقب راه بروید. این حرکت را نیز 15 ثانیه انجام دهید. بعد از آن بدون حرکت بایستید و با پرش جفت 15 ثانیه طناب بزنید. سپس 15 ثانیه استراحت کنید و دوباره مرحله اول را شروع کنید. این کار را 18 بار تکرار نمایید. همزمان در حین طناب زدن به حرکات بدن و نحوه عملکرد آن ها فکر کنید. این فعالیت به شما کمک می کند تا نسبت به حرکات خود آگاهی یافته و هماهنگی ذهن با جسمتان را افزایش می دهد.

هدف: هماهنگی چشم و دست
زمان بندی: 15 تا 25 دقیقه، 2 بار در هفته
نحوه اجرا:

یکی از معروف ترین روش ها برای بهبود تمرکز به هنگام نگاه کردن و ایجاد هماهنگی بین دست و چشم استفاده از تمرین "توپ تنیس" است. در این تمرین رو به روی یک دیوار بایستید و سعی کنید با یک دست توپ را به سمت دیوار پرتاب نموده و به هنگام برگشت با دست دیگر دریافت کنید. سپس بر روی دیوار چند نشانه بچسبانید و سعی کنید که به هنگام پرتاب به ترتیب آن نقاط را هدف قرار دهید. پس از مهارت نسبی سعی کنید این کار را با چند توپ انجام دهید. این فعالیت صرفا برای افزایش توان حرکت دستان شما نیست بلکه چشم شما را آموزش می دهد تا با دستان و واکنش حرکتی شما هماهنگ گردد. پس از چندبار تمرین می توانید از دوست خود بخواهید تا توپ ها را ابتدا به طور پشت سرهم و سپس به طور همزمان با زاویه های مختلف به سمت شما پرتاب نماید. وظیفه شما این است که بتوانید توپ ها را با دستانتان به سرعت بگیرید. تقویت تمرکز چشمی و هماهنگی آن با سایر اعضاء بدن یکی از مهمترین روش ها برای افزایش هوش بدنی جنبشی است. اگر "سرعت واکنش چشمی" پایینی دارید، در تمرین بعد صرفا سعی می کنیم تا به این مسئله بپردازیم.

هدف: افزایش سرعت واکنش چشم
زمان بندی: 15 تا 25 دقیقه، 3 تا 5 بار در هفته
نحوه اجرا:

سعی کنید دو شیء را با اندازه مشابه در مسافت های مختلف از یک مکان قرار دهید. بهتر است شیء مورد استفاده از جزئیات خوبی برخوردار باشد. مثلا می توانید از دو کتاب استفاده کنید که طر جلد مصور و پیچیده ای دارند. یکی را در حدود 46 سانتی متر از شما و دیگری در حدود سه متر قرار دهید. برای 5 تا 10 ثانیه روی جسم نزدیک تمرکز نمایید. سعی کنید به جزئیات شیء توجه کنید. سپس فورا برای 5 تا 10 ثانیه روی جسم دورتر متمرکز شوید. این تمرین را به مدت 3 تا 5 دقیقه به صورت نگاه عقب جلو با چشمان خود انجام دهید. سپس چشمان تان را ببندید و سعی کنید این تمرین را به صورت تجسمی تمریناتی از این دست به شما کمک می نماید تا با تغییر تمرکز از یک شیء دور به شیء نزدیک و بالعکس سرعت واکنش تجسمی خود را افزایش دهید. افزایش سرعت واکنش چشم همزمان با دقت به جزئیات اشیاء می تواند به هوش تجسمی شما کمک نماید.

افراد مشهور با هوش بدنی - جنبشی بالا
کیمیا علیزاده
(تکواندوکار)
علیرضا خمسه
(بازیگر سینما و تئاتر)
پیمان ابدی
(بدل کار سینما)
لیونل مسی
(فوتبالیست)
مارسل مارسو
(بزرگترین هنرپیشه پانتومیم)
جکی چان
(رزمی کار و بازیگر)
چارلی چاپلین
(کمدین و بازیگر)
101تمرین چابکی
نویسنده: پاتریک مک هنریو جول رایتر/ مترجم: سید نعمت خلیفه و همکاران

این کتاب با استفاده از تمرینات کاربردی به شما کمک می نماید تا به حرکات هماهنگ حرکتی دست یافته و زمینه را برای فعالیت های ورزشی فراهم نمایید.
هوش موسیقیایی

این هوش تونایی شما را در درک الگوهای شنیداری، آهنگ ها و صداها و همچنین تولید موسیقی، مورد سنجش قرار می دهد.

نمره ی کسب شده توسط شما در این زیر مقیاس 63 می باشد، بنابراین در این جنبه از هوش عملکرد خوبی دارید. به سبب پتانسیل زیادی که در این هوش دارید، موسیقی یکی از ضروریات زندگی شما می باشد و بدون آن، زندگی برای شما کسالت بار خواهد بود. شما درک بالایی از موسیقی، ساختار و ریتم آن دارید و نسبت به انواع صداها حساس هستید برای مثال صدای یک ساز خاص را در اجرای یک سمفونی تشخیص می دهید. به خاطر سپردن آهنگ ها و ملودی ها برای شما کار آسانی است. همچنین می توانید نواختن سازهای مختلف را در مدت زمان کوتاهی، بیاموزید. از اینکه در محیطی به فعالیت مشغول باشید که در آن موسیقی پخش می شود، لذت می برید.
به نظر می رسد بالا بودن این هوش در شما سبب افزایش ظرفیت شنوایی تان شده است به این معنا که صداها را به خوبی شنیده و پردازش می کنید. جنبه های غیر بیانی موجود در صداها مانند لحن و احساس موجود در آن را نیز به خوبی درک می کنید. همچنین ترکیب صوت و سازهای مختلف و ساختن صداهای جدید برای شما لذت بخش است.
به نظر می رسد شما مطالب را به صورت آهنگین به ذهن می سپارید و برای یادآوری نیز به طور خودکار با لحن و وزنی که به خاطر سپرده اید، آنها را به یاد می آورید. شما اغلب ترجیح می دهید دیدن نمایشی را انتخاب کنید که موزیکال بوده و صداها نقش اساسی در آن داشته باشند. چنانچه بخواهید رستورانی را انتخاب کنید، احتمالاً علاوه بر غذا و خدمات، به موزیکی که در آن نواخته یا پخش می شود نیز توجه ویژه ای خواهید داشت.
صداها در خاطرات شما عنصری پررنگ هستند و هنگام مرور خاطراتتان، آنها نقشی اساسی را ایفا می کنند. ممکن است هنگام یادآوری خاطراتتان، جزئیات محیطی و بصری را فراموش کرده باشید اما اغلب صداها و مطالب شنیده شده را به یاد می آورید. شما استعداد این را دارید که کلمات، تلفظ و لهجه ی زبان ها و گویش های مختلف را فهمیده و آنها را به خاطر بسپارید.
شما در پیدا کردن ریتم های موجود در صداهایی که در طول روز می شنوید، مانند صدای باران و حرکت باد مهارت نسبتاً خوبی داشته و از این کار لذت می برید. به نظر می رسد آوازخواندن نیز برای شما سرگرمی لذت بخشی می باشد.
هنگامی که مضطرب یا عصبانی هستید شنیدن موسیقی یا نواختن ساز، یکی از فعالیت هایی است که سبب دوری تنش از شما و بهبود حالتان می شود. به نظر می رسد گسترش این جنبه از هوش در شما، سبب تقویت حافظه و یادگیری تان شده است. می توان گفت چنانچه قصد ورود به مشاغل یا فعالیت هایی دارید که نیازمند داشتن هوش موسیقیایی است، انتخاب شما با توانایی هایتان سازگاری زیادی دارد.

راهکارها

به موسیقی های مختلف گوش داده و سعی کنید سبک آن ها را تشخیص دهید.

سعی کنید برخی از مطالب را بدون نوشتن و صرفاً با شنیدن به خاطر بسپارید.

استفاده از کتاب های صوتی و تلاش برای تحلیل محتوایی که شنیده اید، به شما کمک بسیاری می کند.

موسیقی فرهنگ های مختلف را گوش کرده و درباره ی ویژگی های خاص آنها، تفاوت ها و شباهت هایشان با یکدیگر، فکر کنید.

شعرهای مختلف را حفظ کنید و سعی کنید هنگام حفظ کردن و به یاد آوری آنها، با ریتم های مختلف این کار را انجام دهید.

سعی کنید برای صداهایی که در زندگی روزمره ی خود می شنوید، مانند صدای آب، ریتمی خاص بسازید.

سعی کنید برخی از مطالب را بدون نوشتن و صرفاً با شنیدن به خاطر بسپارید.

استفاده از کتاب های صوتی و تلاش برای تحلیل محتوایی که شنیده اید، به شما کمک بسیاری می کند.

تمرین

مجموعه ای از مطالعات علمی در سراسر دنیا نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی ممکن است باعث بهبود کوتاه مدت عملکرد انواع خاصی از کارهای ذهنی مغز موسوم به استدلال زمانی-مکانی گردد. برخی از پژوهش ها نیز بر این باورند که گوش دادن به موتزارت شما را باهوش تر می سازد. در مطالعه عملیاتی توسط دون کمپل که در کتاب اثر موتزارت چاپ شده است نتایج به دست آمده نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی کلاسیک موتزارت به طور موقت نمرات ضریب هوشی را افزایش می دهد. در زیر آلبوم موسیقی 8 گانه موتزارت برای کمک به افزایش هوش در مطالعه یاد شده آمده است:

Campbell, Don (2001). The Mozart Effect : tapping the power of music to heal the body, strengthen the mind, and unlock the creative spirit (3st ed.). New York: Avon Books

این قطعه برای افزایش هوشیاری مغز و بدن در راستای افزایش اکسیژن رسانی توصیه شده است.

جهت تمرین و افزایش فعالیت مغزی به ویژه قبل از انجام کارهای روزمره توصیه شده است.

جهت سازماندهی اطلاعات در مغز توصیه شده است.

برای گوش دادن قبل از مطالعه توصیه شده است.

برای یادگیری مقاله نویسی و سخنرانی توصیه شده است.

جهت افزایش نشاط و همچنین بهبود یادگیری به ویژه یادگیری فرمول ها توصیه شده است

برای فعال نگه داشتن گوش و بدن جهت تمرکز توصیه شده است.

برای شروع کارهای سخت و افزایش هوش و خلاقیت توصیه شده است.

افراد مشهور با هوش موسیقیایی بالا
محمدرضا شجریان
(خواننده سنتی)
علی رهبری
(موسیقی دان)
کیهان کلهر
(موسیقی دان، آهنگساز و نوازنده)
شهرام ناظری
(خوانده و نوازنده)
ناصر چشم آذر
(موسیقی دان و آهنگساز)
انوشیروان روحانی
(آهنگساز و نوازنده پیانو)
ولفگانگ آمادئوس موتسارت
(آهنگساز و موسیقی دان)
لودویگ ون بدهوون
(آهنگساز و موسیقی دان)
درک و دریافت موسیقی
نویسنده: راجر کیمی ین/ مترجم: حسین یاسینی

این کتاب یکی از معتبرترین کتاب های دوره های درک موسیقی می باشد. کتاب درک و دریافت موسیقی به گونه ای است که برای خواننده با هر میزان از دانش موسیقی نگرشی جامع و زنده از هنر موسیقی فراهم می آورد.
هوش منطقی - ریاضی

این هوش توانایی شما را در تحلیل و حل مسائل، روابط منطقی و تفکر انتزاعی مورد سنجش قرار می دهد.

شما در این زیر مقیاس، نمره ی 55 را کسب کرده اید که نشان می دهد از هوش منطقی- ریاضی نرمال و قابل قبولی برخوردارید. شما توانایی این را دارید که وقتی با یک مسئله ی جدید روبرو می شوید، با استفاده از فرآیندهای تحلیلی ذهنتان، نظم منطقی بین اجزای آن مسئله را تا حد زیادی کشف کنید. اگرچه ممکن است درک مفاهیم انتزاعی و بسیار پیچیده گاهی برایتان دشوار باشد، با این حال به نظر می رسد که در اغلب مواقع و در ارتباط با بیشتر موضوعات، از توانایی استدلال مناسبی برخوردارید.
شما احتمالاً به سبب استعداد نسبی که در این مورد دارید، بیشتر به یادگیری و فهم عمقی مفاهیم علاقمندید تا حفظ کردن آنها؛ با این وجود گاهی ترجیح می دهید به جای عمیق شدن در درک مفاهیم، کاربرد آنها را مد نظر قرار دهید. برای مثال هنگام به کار گیری یک فرمول فیزیک، کمتر درگیر این می شوید که دریابید اجزای این فرمول هر کدام چه معنایی داشته و کنار هم قرار گرفتن آنها چه مفهومی دارد، بلکه بیشتر روی استفاده از آن به منظور حل مسئله مورد نظرتان تمرکز می کنید.
به دلیل توامندی که در این مقیاس دارید، عموماً فهمیدن علت پدیده ها و تأثیراتی که روی یکدیگر دارند، برای شما جالب است و گهگاه نیز به یافتن الگوها و توالی های موجود در طبیعت توجه می کنید، یا در مورد آن مطالعه می نمایید، با این حال اندیشیدن مداوم و پی در پی درباره این گونه موارد انتزاعی، برای شما خسته کننده و کسالت آور است.
شما از قوه استدلال انتزاعی قابل قبولی برخوردارید و می توانید برای بیان ایده های خود، از نمادها استفاده کنید، ولی اغلب ترجیح می دهید مقصود خود را به طور واضح بیان کنید. بیشتر اوقات استدلال ها و قضاوت های شما بر مبنای پیش فرض ها و الگوهایی است که در ذهنتان دارید. در واقع مشاهدات و تجربیاتی که در طول زندگی داشته اید، باعث شکل گیری الگوها و قالب های ذهنی در شما شده است که تجربیات و موضوعات جدید بر مبنای آنها تعبیر و تفسیر و یا قضاوت می شوند. به همین دلیل است که اغلب برایتان سخت است که بدون هیچ پیش داوری از تجربیات قبلی، با موقعیت جدید روبرو شوید.

راهکارها

از مسائل ریاضی که باید در زندگی روزمره ی خود با آن ها مواجه شوید، مانند نرخ سهام، سود بانک ها و...، روبرو شده و سعی نکیند که از آن ها اجتناب کنید.

عضو انجمن های علمی که به بحث درباره ی مسائل ریاضی می پردازند، شوید.

درباره ی مسائل علمی که می شنوید، با افراد متخصص به گفتگو پرداخته و نظر آن ها را جویا شوید.

یک مسئله ی ریاضی را حل کرده و آن را با صدای بلند، در حالی که صدای خود را ضبط می کنید، تحلیل کنید.

مطالعه ی بخش تجاری روزانه ها و وب سایت ها ی خبری را در برنامه ی خود قرار دهید و سعی کنید تحلیلی از آن ها داشته باشید.

تمرین

برخی از بازی ها می توانند به خوبی توانایی منطقی ریاضی فرد را افزایش دهند. در این راستا بازی های کلاسیک مشهوری از جمله سودوکو، مکعب روبیک و بازی شطرنج وجود دارد که توانایی این جنبه از هوش ما را افزایش می دهند. برای انجام این بازی ها می توانید با انتخاب هریک در ای سنج گیم افزایش این جنبه از هوش را تمرین نمایید.

توجه داشته باشید این بازی ها روشی برای سنجش هوش نیست بلکه راهبرد هایی برای تمرین و بهبود مهارت های ما می باشد.

بازی سودوکو

به طور کلی می تواند به ارتقاء توانایی های شناختی شما کمک نماید. همچنین این بازی برای تقویت حافظه ، قدرت تفکر منطقی و افزایش تمرکز و جلوگیری از آلزایمر توسط برخی از روانشناسان و روانپزشکان دنیا تجویز می گردد.

بازی مکعب روبیک

این بازی نه تنها برای بهبود هوش منطقی ریاضی بلکه برای تقویت هوش تجسمی و هوش بدنی جنبشی(هماهنگی بین چشم و دست) می تواند بسیار کاربردی باشد.

بازی سرعت محاسبات

این بازی باعث افزایش سرعت پردازش داده ها در ذهن و در نتیجه بهبود توانایی منطقی ریاضی می گردد.

بازی و ریاضی

بازی و ریاضی در بسیاری از مراکز آموزشی دنیا برای تقویت عملکرد محاسباتی افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

بازی XO

سرعت واکنش و توانایی حل مسئله منطقی را در شما بهبود می بخشد.

افراد مشهور با هوش منطقی - ریاضی بالا
ابن سینا
(پزشک، ریاضی دان، منجم فیزیکدان)
خواجه نصیرالدین طوسی
(فیلسوف، ریاضی دان، منجم)
مریم میرزاخانی
(ریاضی دان)
آلبرت انیشتن
(فیزیکدان)
اسحاق نیوتن
(فیزیکدان، ریاضی دان و ستاره شناس)
بیل گیتس
(کارآفرین، بازرگان و مدیر اجرایی)
استفان ویلیام هاوکینگ
(فیزیکدان، کیهان شناس، نویسنده)
ژان تیرول
( اقتصاد دان)
ریاضیات زیبا(جان نش، نظریه های بازی، جستجوی مدرن، کد طبیعت)
نویسنده: استیو تولتز/ مترجم: پیمان خاکسار

در این کتاب نظریه های بازی با استفاده از مدل های ریاضی به تحلیل روش های همکاری یا رقابت موجودات منطقی و هوشمند می پردازد.
هوش بین فردی

این جنبه از هوش توانایی شما را در برقراری رابطه با دیگران، درک عواطف و هیجانات آنها و فهم خواسته ها و تمایلاتشان، مورد سنجش قرار می دهد.

نمره ی کسب شده توسط شما در این زیر مقیاس 48 می باشد که نمره ی متوسطی است. شما توانایی خیلی زیادی جهت درک عواطف و احساسات دیگران ندارید، اگرچه که گاهی اوقات به خوبی آنها را تشخیص می دهید اما بعضی وقت ها نیز دچار خطا می شوید. برای شما نسبتاً مشکل است که خود را جای دیگران قرار داده و دنیا را از دید آنها ببینید. گاهی در فعالیت های گروهی خوب عمل می کنید اما گاهی نیز تصور می کنید اگر به تنهایی آن کار را انجام می دادید، موفق تر بودید. اگرچه خیلی وقت ها احساسات خود را راحت بیان می کنید مثلاً نظر منفی خود را اعلام می کنید اما گاهی نیز از این کار اجتناب می کنید.
به نظر می رسد در زمان هایی به خوبی می توانید تعارضات و مشکلات بین افراد را سامان دهی کنید اما بعضی وقت ها نیز در انجام این کار ناتوان هستید و حتی ممکن است دخالت شما، سبب بوجود آمدن درگیری و تنش بیشتری شود. با چندین نفر دوست هستید اما دوستان خیلی زیادی ندارید. گاهی ایده های خیلی خوبی ارائه می دهید و مورد تشویق قرار می گیرید. اگر در مکان جدید و نا آشنایی قرار بگیرید، خیلی تمایلی به آشنا شدن با افراد و صحبت کردن با آنها ندارید اگرچه که اگر مشکلی داشته باشید یا کمک بخواهید، این درخواست از بقیه، برای شما کار دشواری نمی باشد.
دوستانتان گهگاهی جهت مشورت به شما مراجعه می کنید؛ شما در بعضی مسائل راهنمایی خوبی به آنها ارائه می دهید اما بعضی اوقات نیز نمی توانید راه حل خوبی را به آنها پیشنهاد کنید. در مورد حرفی که به طرف مقابلتان می زنید و تاثیر آن خوب فکر می کنید اما گاهی بی توجهی کرده و سبب آزردگی آن شخص می شوید. احتمالا عضویت در بعضی از گروه ها برای شما لذت بخش است اما در مواقعی ترجیح می دهید از این کار اجتناب نموده و تنها باشید. گفتگوهای طولانی و بحث درباره مسائل مختلف، زمان هایی برای شما لذت بخش است، اما خیلی اوقات اینطور نبوده و شما به سرعت خسته می شوید و تمایل دارید که آن مکان را ترک کنید. بیشتر اوقات افراد باید حس درونی شان را به شما بگویند و اگر این کار را نکنند، فهمیدن این مسئله از روی حالات چهره یا زبان بدنشان، برای شما کار سختی می شود.

راهکارها

به عواطف و افکار سایر افراد نیز توجه داشته باشید.

سعی کنید اطرافیانتان را کم تر قضاوت کنید.

عضو انجمن های مختلف شوید و در فعالیت های گروهی آنها مانند تئاتر و سرود شرکت کنید.

کتاب قصه و رمان های مختلف را مطالعه کنید و تلاش کنید عواطف و احساسات شخصیت های داستان را درک کنید.

سعی کنید درباره ی مشکلات و ناراحتی هایتان با افراد صحبت کرده و با گفتگو آنها را حل کنید.

تمرین
هدف: گسترش درک احساس و هیجان های دیگران
زمان بندی: هر هفته 1 بار، به مدت 45 دقیقه
نحوه اجرا:

این تمرین به ویژه در بهبود روابط بین فردی شما با فرزند، همسر و یا افراد نزدیک دیگر می تواند سودمند باشد. این روش را حتما به صورت 2 نفره انجام دهید که بتوانید بدون ترس از قضاوت شدن توسط دیگری با نفر مقابل روابط تان را بهتر نمایید. برای این کار یک نفر داوطلب می شود که جای خالی را در جمله زیر پر کند:

وقتی شما..... هستید، من احساس می کنم........

به عنوان مثال؛ وقتی شما عصبانی هستید، من از شما می ترسم.

حتما توجه داشته باشید که در هنگام انجام این تمرین هرگز یکدیگر را قضاوت نکرده، عصبانی نشوید و اصلا لازم نیست تا دلیل رفتار خود را برای دیگران توضیح دهید. فقط با این تمرین می خواهیم احساس دیگران را در رابطه با رفتار خود درک کنیم. این تمرین به ما کمک خواهد کرد تا با درک احساسات دیگران بزرگترین مانع روابط اجتماعی خود را بهبود بخشیم. همچنین افزایش درک احساس دیگران یکی از مهمترین عناصر هوش بین فردی است.

هدف: گسترش درک اجتماعی
زمان بندی: هر ماه و در هر نوبت به مدت 2 ساعت
نحوه اجرا:

برای انجام این تمرین به 4 نفر یا بیشتر نیاز دارید. ابتدا چند نفر به عنوان "شنونده" انتخاب می شوند. به این افراد یک برگه یاداشت و یک قلم تحویل دهید. سپس یک نفر را به عنوان "سخنگو" انتخاب و از او بخواهید که 15 دقیقه در رابطه با یکی از مسائل روز صحبت کند(مثلا چگونگی موفقیت افراد در زندگی). از "شنوندگان" نیز بخواهید تا در حین این 15 دقیقه برداشت خود را از نظر "سخنگو" در برگه کاغذ یادداشت کنند. در پایان کار نیز از "شنوندگان" بخواهید که با توجه به صحبت های "سخنگو"، دیدگاه او را تحلیل و یا قضاوت نمایند. پس از پایان نوشتن تفسیرهای "شنوندگان"، "سخنگو" شباهت و تفاوت های برداشت افراد از سخنان خود را مشخص و به آن ها امتیاز می دهد. با این تمرین می توانید چگونگی تعبیر و تفسیر خود از توانایی های اجتماعی را درک نموده و سعی نمایید تا از زاویه دید دیگران به آن ها نگاه کنید. انجام این تمرین با اعضای خانواده و دوستان به شما کمک می کند تا سوء تفاهم ها و برداشتهای غلط خود را در کلام دیگران یافته و آن ها را تغییر دهید.

افراد مشهور با هوش بین فردی بالا
محمد جواد ظریف
(دیپلمات)
نرگس کلباسی
(فعال اجتماعی)
توران میرهادی
(استاد و پژوهشگر حوزه آموزش و پرورش)
مهاتما گاندی
(رهبر سیاسی هند)
مادر ترزا
(راهبه و برنده جایزه نوبل صلح)
اپرا گِیل وینفری
(مجری و هنرپیشیه)
کتاب حال خوب با هم
نویسنده: دیوید برنز/ مترجم: مهدی قراچه داغی

این کتاب توسط دیوید برنز استاد روانشناسی بالینی دانشگاه استنفورد نوشته شده است و راهکارهای موثری را به منظور بهبود روابط بین فردی ارائه می کند.

پیشنهاد ای سنج

تست دیسک DISC ⚡ نسخه پیشرفته

برای بررسی تیپ شخصیتی خود در 53 الگوی رفتاری و 112 صفت می توانید به تست دیسک مراجعه کنید. تفسیر این آزمون پیشرفته و مجهز به سیستم تطبیق شاخص های بانک جهانی مشاغل با ویژگی های شماست.

شروع آزمون

پیشنهاد ای سنج

تست رغبت سنج تحصیلی و شغلی استرانگ

سنجش هوش در ابعاد نه گانه پتانسیل و قابلیت ما را برای انتخاب هدفمند در زندگی میسر می سازد. با این حال جهت انتخاب بهتر لازم است تا این قابلیت ها با نگرش و رغبت ما همسو گردد. برای این منظور و انتخاب هدفمند شغل یا رشته تحصیلی مناسب تان توصیه می کنیم که از تست رغبت سنج استرانگ استفاده نمایید.

شروع آزمون

پیشنهاد ای سنج

تست شخصیت 16 عاملی کتل (16PF) | آنلاین

برای انتخاب های درست در زندگی علاوه بر سنجش هوش و استعداد لازم است تا شخصیت ما نیز مورد بررسی قرار گیرد. با درک جنبه های مختلف شخصیت می توانیم گامی بزرگ به سوی موفقیت برداریم. یکی از معروف ترین تست های بین المللی در این حوزه تست شخصیت کتل می باشد.

شروع آزمون

اطلاع از جدیدترین آزمون ها و تخفیف ها در اینستاگرام ایسنج