پست وبلاگی
نکروفیلیا یا مرده خواهی چیست؟ علل، نشانه و درمان مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 04 آبان 1401 مدت مطالعه: 4 دقیقه

نکروفیلیا یا مرده خواهی چیست؟ علل، نشانه و درمان

در مورد مرده خواهی یا نکروفیلیا چه می دانید؟ فکر می کنید مرده خواهی چه شرایطی را توصیف می کند؟

مرده خواهی که در علم روان شناسی به آن نکروفیلیا گفته می شود، یک انحراف جنسی بوده که با تمایل به برقراری رابطه جنسی با فردی که مرده است یا مردگان تشخیص داده می شود.

نکروفیلیا شامل هرگونه اعمال و رفتار جنسی با مرده است که ارضای جنسی را به همراه دارد؛ اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مرده خواهی، علل، نشانه و درمان آن دارید در این مقاله همراه ما باشید.

آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

نکروفیلیا یا مرده خواهی چیست؟

نکروفیلیا (Necrophilia) به معنای مرده خواهی، عشق به جسد بوده و جز انحرافات جنسی می باشد؛ فرد مرده خواه پارافیلیا، از داشتن رابطه جنسی با مرده ها لذت جنسی را تجربه می کند.

اغلب جسد هایی که برای مقاصد جنسی استفاده می شوند تازه از دنیا نرفته و ممکن است حالت پوسیده یا مومیایی شده از گور به بیرون آورده شوند. برخی از افراد مرده خواه فقط استخوان مردگان را برای ارضای رابطه جنسی ترجیح می دهند.

نکروفیلیا بیشتر در مردان دیده شده و ممکن است فرد نکروفیل تمایل به برقراری رابطه جنسی با دیگر موجودات زنده داشته باشد.

شاید تعجب آور باشد اما ردپای نکروفیلیا را می توان در اساطیر یونان، فرهنگ های باستانی، دوره یونانی- رومی، قرون وسطی و در عصر مدرن پیدا کرد.

در طول تاریخ، نکروفیلیا در کارمندان مرده شور خانه، کارگرانی که در قبرستان ها کار می کنند، قاتلان زنجیره ای یا افرادی که قبرها را برای برقراری رابطه جنسی با جسد حفر کرده اند، بیشتر دیده شده است.

نشانه ها و علائم نکروفیلیا چیست؟

به نظر شما نشانه ها و علائم نکروفیلیا چه چیزهایی می تواند باشد؟ کمی فکر کنید! بله درست است!

 • تمایل به برقراری رابطه جنسی با مرده ها
 • خیال پردازی جنسی و ارضای جنسی با تصور برقراری رابطه جنسی با مرده
 • خود ارضایی با تصور برقراری رابطه جنسی با مرده
 • لمس، نوازش مرده و به دنبال آن تحریک جنسی
 • و...

تشخیص نکروفیلیا چگونه است؟

در صورت وجود هرگونه نشانه های ذکر شده یا دیگر علائمی که فرد را به سمت برقراری رابطه جنسی یا ارضای جنسی توسط مرده ها سوق می دهد می توان تشخیص نکروفیلیا را مطرح کرد. تشخیص نکروفیلیا باید توسط یک روان شناس یا روان پزشک حاذق مطرح شود.

انواع نکروفیلیا  

اصطلاح نکروفیلیا برای اولین بار توسط یک پزشک بلژیکی به نام جوزف گیسلین در سال 1850 مطرح شد. مرده خواهی یا تمایل به برقراری رابطه جنسی با مرده ها با اشکال گوناگون نمایان می شود که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

 • مرده خواهی گرم؛ فرد مرده خواه تمایل به برقراری رابطه جنسی با مرده ها دقایقی پس از مرگ که بدنشان گرم است، دارد.
 • مرده خواهی سرد؛ رابطه جنسی پس از مرگ فرد، زمانی که بدن سرد شده است، انجام می شود.
 • مرده خواهی رمانتیک؛ تمایل به برقراری رابطه جنسی با فرد مرده ای که فرد مبتلا عاشق او می باشد به صورت غیر منطقی تعریف شده. در این حالت فرد فقط به برقراری رابطه جنسی با همسر یا نامزد مرده خود می پردازد.
 • نکروفیلیای مداوم؛ فرد تمایلی به برقراری رابطه جنسی با زنده ها ندارد و فقط مرده ها را برای برقراری رابطه جنسی و ارضای نیاز جنسی خود ترجیح می دهد.
 • نکروفیلیا و خود ارضایی؛ فرد با خیال پردازی در مورد برقراری رابطه جنسی با مرده ها خود ارضایی کرده و تحریک جنسی را تجربه می کند.
 • خیال پردازی؛ در این حالت فرد فقط در خیالات خود با فرد مرده رابطه جنسی برقرار کرده و در واقعیت فرد زنده را یک فرد مرده تصور می کند.
 • نکروفیلیای قتل؛ در این حالت مرده خواه، فرد مورد نظر خود را کشته و پس از آن اقدام به برقراری رابطه جنسی با او می کند؛ به این حالت از مرده خواهی، مرده خواهی سادیستی هم گفته می شود.
 •  نکروفیلیای فتیشیسم؛ مرده خواه همانند آنچه در اختلال فتیشیسم رخ می دهد، ممکن است با یک قسمت از بدن مرده ارضای جنسی را تجربه کند یا وسیله ای از مرده را برای یادگاری برداشته و با آن تحریک جنسی را تجربه کند.
 • مرده خواهی لمسی؛ در این حالت مرده خواه از طریق لمس بدن مرده و بازی با جسد او خود ارضایی کرده و لذت جنسی را تجربه می کند.
 • نکروفیلیای فرصت طلبانه؛ فرد علاقه مند به برقراری رابطه جنسی نیست اما چون فرصت برقراری رابطه جنسی به وجود آمده، با مرده رابطه جنسی برقرار می کند.

علت نکروفیلیا چیست؟

جالب است بدانید در سال 1989 پژوهشی در خصوص افراد مبتلا به نکروفیلیا و علت تمایل آن ها به مرده خواهی انجام شد. در جریان این پژوهش، 34 فرد مرده خواه مورد بررسی قرار گرفته و انگیزه آن ها از مرده خواهی بررسی شد.

در نهایت، نتیجه این پژوهش نشان داد که، 68 درصد از این افراد تمایل به برقراری رابطه جنسی با مرده ها داشتند چرا که دوست داشتند شریک جنسی در جریان رابطه جنسی در مقابل آن ها هیچ مقاومت نداشته باشند و آن ها را پس نزنند یا از خود دور نکنند.

15 درصد از این افراد از لحاظ جنسی جذب مرده ها می شدند و 12 درصد از آن ها زمانی که با مرده ها رابطه جنسی برقرار می کردند، احساس قدرت و اعتماد به نفس داشتند. 21 درصد باقی مانده هم با مردگان و هم شریک جنسی رابطه عاشقانه و جنسی داشته اند.

مرده خواهی یا نکروفیلیا به دلایل و علت های مختلفی ممکن است رخ دهد؛ یکی از مهم ترین دلایلی که برای این انحراف جنسی بیان شده است، روان گسیخته بودن مبتلایان به این اختلال می باشد؛ این افراد ممکن است با جان بخشی به اشیا، توهم و هذیانی که دارند با مرده ها رابطه جنسی برقرار کنند.

از دیگر سو، ترس از مردگان می تواند در ایجاد نکروفیلیا تاثیر داشته باشد؛ فرد مبتلا چون از مردگان می ترسد، ترس خود را به گرایش یا تمایلی به مرده خواهی تبدیل می کند تا بتواند بر ترس خود غلبه کند.

میزان شیوع نکروفیلیا چقدر است؟

اگرچه رسانه ها ممکن است در ارائه آمار جنایت های جنسی کمی شیطنت داشته باشند اما واقعیت این است که نکروفیلیا شیوع نادرتری در میان آمار قتل ها یا جنایت های جنسی دارد.

با این حال از آنجایی که این پارافیلیا اغلب به صورت مخفیانه انجام می شود، شیوع نکروفیلیا خیلی مشخص نبوده و نمی توان آمار دقیقی برای آن گزارش کرد.

درمان اختلال نکروفیلیا

این انحراف جنسی می تواند عملکرد فرد مبتلا را در زندگی تحت تاثیر قرار دهد و تاثیر منفی بر زندگی او از ابعاد مختلف داشته باشد. در صورتی که فرد، تمایل به درمان این انحراف در خود داشته باشد، می تواند از روان شناس کمک بگیرد.

روان درمانی و انواع درمان های روان شناختی و دارو درمانی به جلوگیری از ادامه دار شدن روند این بیماری، کاهش شدت علائم و درمان آن کمک خواهد کرد.

معرفی فیلم درباره نکروفیلیا

در صورتی که تمایل به درک بهتر این اختلال و کسب اطلاعات بیشتر در مورد مرده خواهی داشته باشید، می توانید فیلم هایی را با موضوع مرده خواهی تماشا کنید.

نکرومانتیک فیلمی است که در سال 1987 ساخته شده است. امتیاز این فیلم سه از ده بوده و رده سنی این فیلم بالای 18 سال است. لازم است بدانید تماشای این فیلم در کشورهایی همچون، کانادا، نروژ، مالزی، سنگاپور، ایسلند، فنلاند و ... ممنوع اعلام شده است.

داستان این فیلم روایت گر زندگی مرد جوانی است که در یک آژانس نظافتی کار می کند و با دزدین اجساد با آن ها رابطه جنسی برقرار می کند و...

صربین فیلم دیگر فیلم تاریک و بدون حد و مرزی است که در خصوص نکروفیلیا و پدوفیلیا ساخته شده است. این فیلم در سال 2010 ساخته شده است. امتیاز آن هفت از ده می باشد و تماشای آن به افراد زیر 18 سال اصلا توصیه نمی شود. تماشای این فیلم در بسیاری از کشورها ممنوع است.

اگر تمایل دارید تا با پدوفیلیا نیز آشنا شوید، به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد نکروفیلیا، نشانه، علل و درمان آن صحبت کردیم. مرده خواهی که به آن نکروفیلیا می گویند یک انحراف جنسی نادر است که فرد مبتلا به آن تمایل به برقراری رابطه جنسی با مردگان دارد. این اختلال می تواند عملکرد فرد را در زندگی تحت تاثیر قرار دهد.

آیا مطالعه مطلب فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات، دیدگاه و تجربیات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • نکروفیلیا چیست؟

  • نکروفیلیا (Necrophilia) به معنای مرده خواهی، عشق به جسد بوده و جز انحرافات جنسی می باشد؛ فرد مرده خواه پارافیلیا، از داشتن رابطه جنسی با مرده ها لذت جنسی را تجربه می کند.
 • انواع نکروفیلیا کدام است؟

  • نکروفیلیا ده نوع دارد که برخی از آن شامل، خیال پردازی، نکروفیلیا خود ارضایی، لمسی، فرصت طلبانه و .... می باشد.
 • نشانه ها و علائم نکروفیلیا چیست؟

  • تمایل به برقراری رابطه جنسی با مرده ها،خیال پردازی جنسی و ارضای جنسی با تصور برقراری رابطه جنسی با مرده، خود ارضایی با تصور برقراری رابطه جنسی با مرده،لمس، نوازش مرده و به دنبال آن تحریک جنسی
 • آیا نکروفیلیا درمان می شود؟

  • با دارو درمانی و روان درمانی می توان روند این اختلال را تا حد زیادی کنترل کرد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید