هدر تبلیغاتی شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل
هدر تبلیغاتی شخصیت شناسی آنلاین با تست MBTI و تفسیر کامل
مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 24 آذر 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

افسردگی چیست؟| (علائم، تشخیص آنلاین، درمان + ویدیو و اینفوگرافی)

افسردگی شدید یک بیماری جدی رایج است که می تواند بر نحوه احساس، تفکر و رفتار شما تأثیر منفی بگذارد. خوشبختانه این بیماری قابل درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و  یا از بین رفتن علاقه به فعالیت هایی می شود كه زمانی از آنها لذت می بردید. این می تواند به مشکلات عاطفی و جسمی متنوعی منجر شود و بر توانایی شما  تأثیر بگذارد. در این ویدو می خواهیم مختصری در رابطه با افسردگی صحبت کنیم. 

بر این است که افسردگی سالانه، از هر 15 بزرگسال، 1 نفر (6.7 1) را تحت تأثیر قرار می دهد. و از هر شش نفر یک نفر (16.6٪) در دوره ای از زندگی افسردگی را تجربه خواهد کرد. افسردگی در هر زمان  و هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. پیشنهاد می کنیم ابتدا ویدیو افسردگی چیست را مشاهده نموده و سپس جهت مطالعه بیشتر از مطالب زیر استفاده کنید:

افسردگی به چه معناست؟

افسردگی یک وضعیت جدی است که می‌تواند بسیاری ازبخش‌های زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد و بر احساس، تفکر و رفتارتان تأثیر منفی بگذرد. خوشبختانه این بیماری قابل درمان است. افسردگی باعث احساس غم و اندوه و یا از بین رفتن علاقه به فعالیتهایی می شود كه قبلاً از آنها لذت می بردید که این می تواند منجر به انبوهی از مشکلات عاطفی و جسمی شود و بر توانایی شما در کار و خانه تأثیر بگذارد.

علائم افسردگی می تواند از خفیف تا شدید باشد و شامل موارد زیر است:

احساس ناراحتی یا بدخلقی

از دست دادن علاقه یا لذت از فعالیت هایی که قبلاً لذت بخش بودند

تغییرات اشتها - کاهش وزن یا افزایش وزن بدون توجه به رژیم غذایی

اختلال در خواب

از دست دادن انرژی یا افزایش خستگی

افزایش فعالیت بدنی غیرضروری (مانند عدم توانایی نشستن در حالت آرامش، راه رفتن بالا و پایین، فشار دادن دست ها) یا کاهش سرعت حرکت یا گفتار (این فعالیت ها باید به قدری جدی باشد که دیگران متوجه شوند).

احساس بی ارزشی یا گناه

مشکل در تفکر، تمرکز، یا تصمیم گیری

افکار مرگ یا خودکشی

توجه

علائم مطرح شده در بالا باید حداقل دو هفته طول بکشد.

شرایط پزشکی (مانند مشکلات تیروئید ، تومورهای مغزی یا کمبود ویتامین) نیز می تواند علائم افسردگی را ایجاد کند، بنابراین مهم است که علل شایع پزشکی را رد کنیم.

 افسردگی در هر زمان ممکن است اتفاق بیفتد، اما به طور متوسط ​​تا حدود 20 سالگی بروز نمی کند. زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی می شوند. برخی مطالعات نشان می دهد که یک سوم زنان در طول زندگی خود دچار افسردگی اساسی می شوند. هنگامی که بستگان درجه یک (والدین / فرزندان / خواهر و برادر) از افسردگی رنج می برند، احتمال وراثت زیاد است (حدود 40٪).

افسردگی با غم و اندوه متفاوت است

تحمل مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل یا قطع رابطه با یک فرد دشوار است. در چنین شرایطی، احساس غم یا اندوه بوجود می آید. کسانی که متحمل ضرر می شوند اغلب خود را "افسرده" توصیف می کنند.

اما غمگین بودن همان افسردگی نیست. روند غم و اندوه برای هر فرد طبیعی و خاص است و برخی از ویژگی های افسردگی را دارد. افسردگی می تواند شامل اندوه شدید و کناره گیری از فعالیت های عادی باشد که از نظر پارامترهای زیر می توانند متفاوت باشند:

در عزاداری، احساسات دردناک موجی به وجود می آیند که غالباً با خاطرات مثبت مردگان آمیخته می شوند. این حالت بعد از چند وقت کاهش می یابد. این در حالی است که افسردگی نمودار کاهشی نداشته و اصطلاحاً افزایشی است.

عزت نفس معمولاً با غم و اندوه حفظ می شود. اما احساس بی ارزشی و تنفر از خود در افسردگی اساسی شایع است.

در هنگام عزاداری، وقتی در مورد آنها فکر می کنید یا رویای پیوستن به یکی از عزیزان مرحوم را دارید، فکر مرگ ممکن است بوجود بیاید. 

غم و افسردگی می تواند همزمان باشد. برای برخی از افراد، مرگ یکی از عزیزان، از دست دادن شغل، سوء استفاده یا یک فاجعه بزرگ می تواند منجر به افسردگی شود. وقتی غم و افسردگی به طور همزمان رخ می دهد، غم و اندوه قویتر است و طولانی تر از غم و اندوه بدون افسردگی است.

 

توجه

تمایز بین اندوه و افسردگی مهم است و این می تواند به افراد کمک کند تا از  درمان مورد نیاز خود استفاده کنند.

عوامل خطر برای افسردگی

افسردگی می تواند هرکسی را تحت تأثیر قرار دهد - حتی کسی که به نظر می رسد در شرایط نسبتاً ایده آل زندگی می کند. عوامل مختلفی می توانند در افسردگی نقش داشته باشند:

بیوشیمی: تفاوت در برخی مواد شیمیایی در مغز می تواند منجر به علائم افسردگی شود.

ژنتیک: افسردگی می تواند ارثی باشد. به عنوان مثال، اگر یک دوقلوی همسان از افسردگی رنج می برد، دیگری  حتی تا 70٪ احتمال ابتلا به این بیماری را دارد.

شخصیت: افراد با عزت نفس پایین که به راحتی با استرس کنار می آیند یا به طور کلی بدبین هستند، بیشتر دچار افسردگی می شوند.

عوامل محیطی: خشونت مداوم، بی توجهی، سوء استفاده یا فقر می تواند برخی از افراد را در معرض افسردگی قرار دهد.

چگونه افسردگی درمان می شود؟

افسردگی یکی از قابل درمان ترین اختلالات روانی است. 80 تا 90 درصد افراد مبتلا به افسردگی به خوبی به درمان پاسخ می دهند. تقریباً همه بیماران تا حدودی از علائم خود راحت می شوند.

قبل از تشخیص یا درمان، یک متخصص مراقبت های بهداشتی باید یک ارزیابی دقیق از جمله مصاحبه و معاینه بدنی را انجام دهد. در برخی موارد، آزمایش خون ممکن است انجام شود تا اطمینان حاصل شود که افسردگی مربوط به بیماری پزشکی نیست، مانند مشکل تیروئید یا کمبود ویتامین. ارزیابی به شناسایی علائم خاص و بررسی تاریخچه پزشکی و خانوادگی و همچنین عوامل فرهنگی و محیطی برای تشخیص و برنامه ریزی کمک می کند.

داروها: داروهای شیمیایی می تواند به افسردگی فرد کمک کرده و درمان را تحت تأثیر قرار دهد.

افراد پس از مصرف داروهای ضد افسردگی ممکن است در هفته اول یا دوم استفاده تا حدی بهبود یابند، اما ممکن است به مدت دو تا سه ماه اثر کامل نداشته باشند. اگر بعد از چند هفته بیمار بهبودی نیابند، ممکن است روانپزشک دوز دارو را تغییر دهد یا داروی ضد افسردگی دیگری اضافه یا جایگزین کند. در برخی شرایط، سایر داروهای روانپزشکی ممکن است کمک کنند. در صورت عدم موفقیت هر دارویی یا بروز عوارض جانبی، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید. روانپزشکان معمولاً به بیماران توصیه می کنند پس از بهبود علائم، شش ماه یا بیشتر دارو مصرف کنند. همچنین لازم به ذکر است که برای کاهش خطر وقایع بعدی، به برخی از افراد در معرض خطر ممکن است درمان با نگهداری طولانی تر ارائه شود.

روان درمانی: روان درمانی یا "گفتار درمانی" گاهی برای درمان افسردگی خفیف به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای افسردگی متوسط ​​تا شدید، روان درمانی اغلب در ترکیب با داروهای ضد افسردگی استفاده می شود. نشان داده شده است که رفتار درمانی شناختی (CBT) در درمان افسردگی موثر است. CBT نوعی از درمان است که مشکلات فعلی را برطرف می کند. CBT به فرد کمک می کند تا افکار تحریف شده / منفی را شناسایی کند تا بتواند افکار و رفتار خود را تغییر دهد تا به مشکلات پاسخ مثبت دهد. روان درمانی بسته به شدت افسردگی، ممکن است چندین هفته یا بیشتر طول بکشد. در بسیاری از موارد، بهبود قابل توجهی در 10-15 جلسه حاصل می شود.

الکتروشوک درمانی (ECT):  روشی است که اغلب برای بیماران افسرده شدید که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند تجویز می شود. این یک تحریک الکتریکی کوتاه مدت زمانی انجام می شود که بیمار تحت بیهوشی است. بیمار معمولاً دو تا سه بار در هفته و در مجموع شش تا 12 بار ECT دریافت می کند. این روش درمانی معمولاً توسط تیمی از متخصصان آموزش دیده بهداشت، شامل روانپزشک، بیهوشی، و پرستار یا پیراپزشک، هدایت می شود.

خودیاری و سازگاری با افسردگی

روش های مختلفی برای تسکین علائم افسردگی وجود دارد. فعالیت های منظم ورزشی در بسیاری از افراد احساسات مثبت ایجاد می کند و روحیه آنها را بهبود می بخشد. خواب منظم و با کیفیت کافی به طور منظم، داشتن یک رژیم غذایی سالم و پرهیز از الکل (داروی ضد افسردگی) نیز می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند.

افسردگی یک بیماری واقعی است و لازم است برای آن چاره ای اندیشید. با تشخیص و درمان صحیح، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به افسردگی بر آن غلبه می کنند. اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، ابتدا باید به یک درمانگر یا روانپزشک مراجعه کنید. در مورد نگرانی های خود بحث کنید و یک ارزیابی دقیق بخواهید. به هر حال این آغاز حل و فصل نیازهای روانی شماست.

افسردگی پس از زایمان (افسردگی پس از زایمان)

افسردگی فصلی (اختلال عاطفی فصلی نیز نامیده می شود)

اختلال دوقطبی

اختلال افسردگی مداوم (دیستیمی سابق)

افسردگی قبل از قاعدگی

اختلال بی نظمی خلقی اخلال گرانه

جمع بندی ای سنج

در این بخش سعی کردیم تا هم به صورت متنی و هم در غالب یک ویدیو در رابطه با افسردگی توضیح دهیم. در مقالات آینده تلاش خواهیم کرد تا بیشتر به مسئله افسردگی بپردازیم. اگر از افسردگی رنج می برید نگران نباشید این اختلالات  قابل درمان است. سعی کنید با یک روانشناس صحبت کنید. همچنین در آخر توصیه می کنیم برای سنجش افسردگی خود به سامانه ارزیابی آنلاین ای سنج مراجعه نمایید.

آیا شما هم از افسردگی رنج می برید؟ به نظر شما چگونه می توان با این اختلال مقابله کرد؟ تجربیات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
09 دی 1399 10:57

ممنونیم از شما

11 بهمن 1399 23:32

بسیار عالی از سایت و مطالبت خوب شما

11 بهمن 1399 23:32

بسیار عالی از سایت و مطالب خوب شما

25 بهمن 1399 05:18

افسردگی بد دردیه والله

04 اسفند 1399 21:39

مطلب خیلی خوبی بود. من قبلا افسرده بودم خیلی سخت گذشت بهم خیلییییی. تقریبا همه چیزایی که اینجا نوشته بودو تجربه کردم جالبه که خیلیاشو نمیدونستم به خاطر افسردگیم بوده

05 اسفند 1399 01:26

تشکر بابت اطلاعاتی که در اختیار قرار دادین

11 اسفند 1399 09:38

من فقط ۱۴ سالمه اما افسردگی دارم 😐

25 فروردین 1400 16:25

من افسرده ام واقعا😭😭😭

03 اردیبهشت 1400 03:09

باسلام من یک خانم ۳۲ ساله هستم ساکن انگلیس،۲ سال افسرده بودم ولی الان ۴ ماه شدید شده هیچ کس درک ام نمی کنه همسرم دخترم پسرم هیچ کس جدی نمیگیره احساس میکنم خسته شدن