تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
رابطه افلاطونی چیست؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 14 تیر 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

رابطه افلاطونی چیست؟

در رابطه افلاطونی افراد با یکدیگر یک ارتباط عاطفی شدید ولی بدون رابطه جنسی برقرار می کنند. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم:

رابطه افلاطونی چیست؟

این مفهوم از اندیشه های افلاطون فیلسوف باستان، سرچشمه می گیرد و این اصطلاح از نام وی گرفته شده است.

دقیقا زمانی که افلاطون معتقد بود، این نوع عشق می تواند مردم را به یک آرمان الهی نزدیک کند، استفاده مدرن از این اصطلاح بر ایده دوستی نزدیک افراد متمرکز است. نقطه مقابل رابطه افلاطونی، رابطه جنسی یا عاشقانه است.

در حالی که تصور می شود این اصطلاح گاهی فقط برای دوستان جنس مخالف به کار می رود، این رابطه می تواند برای دوستی های همجنس نیز به کار رود.

نشانه های رابطه افلاطونی چیست؟

تعدادی ویژگی وجود دارد که، رابطه افلاطونی را از برخی انواع دیگر روابط متمایز می کند. علاوه بر فقدان جنبه جنسی، این نوع روابط همچنین با داشتن ویژگی های زیر مشخص می شود:

نزدیکی

هر دو نفر در رابطه احساس نزدیکی با یکدیگر می کنند و احساس می کنند که نقاط مشترکی با هم دارند.

صداقت

هر دو فرد احساس می کنند می توانند آنچه را که واقعاً فکر می کنند و احساس می کنند با شخص مقابل در میان بگذارند.

پذیرش

در این رابطه هر دو نفر با هم راحت هستند و می توانند خود واقعی شان باشند.

درک

افرادی که رابطه افلاطونی دارند با هم ارتباط دارند، اما آن ها فضای شخصی یکدیگر را نیز می شناسند و به آن احترام می گذارند. آن ها یکدیگر را مجبور به انجام دادن کاری که طرف مقابل دوست ندارد نمی کنند.

توجه

این نوع روابط اغلب روابطی بر مبنای دوستی هستند. و در حالی که فقدان رابطه جنسی ویژگی این نوع ارتباط است، این لزوماً به این معنی نیست که افراد درگیر رابطه، جذب یکدیگر نمی شوند یا نمی توانند احساس جذابیت نسبت به یکدیگر داشته باشند.

انواع روابط افلاطونی

چند اصطلاح مختلف برای توصیف انواع مختلف روابط افلاطونی وجود دارد که این اصطلاحات شامل موارد زیر است:

 رابطه صمیمی بین دو مرد

این اصطلاحی است که برای توصیف رابطه نزدیک، محبت آمیز و غیرجنسی بین دو مرد به کار می رود.

 رابطه صمیمی بین دو زن

این اصطلاح برای توصیف پیوند عاطفی، غیر جنسی، غیر رمانتیک بین دو زن استفاده می شود.

 زوج کاری

این عبارت گاهی اوقات برای توصیف ارتباط نزدیک اما غیرجنسی بین همکاران استفاده می شود که شامل پیوندها و حتی گاهی نقش های مشابه ازدواج است.

نحوه شکل گیری روابط افلاطونی چگونه است؟

روابط افلاطونی می تواند برای بهزیستی روانشناختی مهم باشد. تحقیقات نشان داده است که داشتن حمایت اجتماعی نقشی حیاتی در سلامت روان دارد، بنابراین ایجاد شبکه ای از افراد شامل خانواده، دوستان پلاتونیک یا همان افلاطونی و سایر عزیزان می تواند برای سلامت کلی شما مهم باشد.

در ادامه برخی از کارهایی که می توانید برای کمک به تقویت روابط افلاطونی انجام دهید آورده شده است:

به گروه های شبکه های اجتماعی بپیوندید که بتوانید با مردم مختلف ملاقات کنید.
در کارگاه ها یا کلاس هایی با موضوعات مورد علاقه خود ثبت نام کنید.
در انجمن های آنلاین شرکت کنید.
برای انجام اهدافی که در جامعه خود به آن اهمیت می دهید داوطلب شوید.

تأثیرات روابط افلاطونی چیست؟

تعدادی از دلایل مهم داشتن روابط افلاطونی برای سلامتی شما وجود دارد. برخی از تأثیرات مثبتی که این روابط ممکن است در زندگی شما ایجاد کند شامل موارد زیر است:

 عشق و حمایت

تحقیقات نشان می دهد که داشتن عشق و حمایت از افراد در زندگی شما می تواند فواید مهمی برای سلامتی داشته باشد.

این نوع حمایت می تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد، ایمنی بدن شما را بهبود بخشد و خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب را کاهش دهد. دوست حامی و پشتیبان افلاطونی شما می تواند با گوش دادن به سخنان شما، تأیید اعتبار و کمک به شما در هنگام نیاز به پشتیبانی عاطفی شما کمک کند.

استرس پایین

استرس می تواند آسیب جدی به سلامت جسمی و روانی شما وارد کند. استرس مزمن یا طولانی مدت می تواند به مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی، فشار خون بالا، مشکلات گوارشی و کاهش ایمنی کمک کند.

همچنین می تواند در مشکلات خلقی مانند اضطراب یا افسردگی نقش داشته باشد. با این وجود مشخص شده است که داشتن روابط افلاطونی قوی در خارج از روابط خانوادگی و روابط عاشقانه، به افراد کمک می کند تا با منابع استرس بهتر کنار بیایند.

علاوه بر این موارد، داشتن دوستی های افلاطونی حمایتی استرسی را که مردم با آن روبرو هستند را کاهش می دهد.

افزایش انعطاف پذیری

روابط افلاطونی همچنین می تواند در کمک به مقاومت شما در برابر چالش های زندگی نقش داشته باشد. این مشکلات در روابط عاشقانه شما، مشکلات در خانواده، مبارزات شغلی یا چالش های سلامتی شما به وجود می آیند، روابط پلاتونیک شما می تواند شما را در برابر این طوفان ها حمایت کند.

نکاتی برای حفظ روابط افلاطونی

یافتن روابط افلاطونی همیشه آسان نیست. هنگامی که شما یک پیوند قوی افلاطونی ایجاد می کنید، مهم است که به تقویت این ارتباط ادامه دهید. برخی از کارهایی که می توانید برای حفظ سلامت این روابط انجام دهید، عبارتند از:

 قدمی برای این روابط بردارید

برای انجام همه برنامه ها یا شروع تماس، به شخص دیگر اعتماد نکنید. مرتباً با آن ها تماس بگیرید تا از آن ها برای شرکت در فعالیت ها دعوت کنید.

 در دسترس باشید

با این افراد در تماس باشید و با آن ها تماس بگیرید، پیامک دهید و یا ایمیل بزنید. به آن ها یادآوری کنید که به فکرشان هستید و با یک شوخی سر صحبت را باز کنید.

حامی آن ها باشید

گرچه آن ها از شما حمایت می کنند، لازم است شما هم گاهی حمایت تان را از آن ها نشان دهید. در مواقعی که به شما نیاز دارند در دسترس آن ها باشید. حتی اگر لازم است فقط حامی و گوش شنوای آن ها باشید.

توجه

مهم است که بدانیم چه موقع رابطه افلاطونی را کنار بگذاریم. روابط ناسالم می تواند استرس ایجاد کند، بنابراین اگر طرف مقابل شما نامهربان، کنترل گر، صدمه دیده است یا از شما حمایت نمی کند، از این نترسید که به معاشرت خود با او پایان دهید.

چالش های احتمالی

توجه به این نکته مهم است که روابط افلاطونی یک عشق غیرقابل جبران نیست. این بدان معنا نیست که یک رابطه افلاطونی نمی تواند یا تبدیل به رابطه ی رمانتیک یا جنسی شود.

در صورتی که رابطه افلاطونی نیاز به حفظ کردن داشته باشد می تواند به مشکل تبدیل شود. اگرچه چنین رابطه ای به طور بالقوه می تواند به روابط عاشقانه ای قوی تبدیل شود، اما در صورت قطع رابطه، خطر از دست دادن دوستی را نیز تهدید می کند.

اگر حفظ رابطه افلاطونی برای شما مهم است، بر ایجاد و حفظ مرزهای روشن این رابطه تمرکز کنید. به عنوان مثال، مواردی از قبیل وقت گذراندن با هم، میزان تماس و صمیمیت جسمی را محدود کنید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد رابطه افلاطونی بحث شد. اگر شما کسی هستید که می خواهید یک رابطه افلاطونی را به رابطه ی دیگری تبدیل کنید، مهم است که با فرد مقابل صریح و صادق باشید.

علاقه خود را بدون فشار آوردن به آن ها ابراز کنید. با یکدیگر بحث کنید که این رابطه ممکن است به چه معنا باشد و چگونه ممکن است در نهایت بر دوستی شما تأثیر بگذارد.

روابط افلاطونی می تواند به عنوان یک پایه و اساس عالی برای یک رابطه عاشقانه باشد، اما صادق بودن و برقراری ارتباط صریح بسیار مهم است.
آیا تا به حال رابطه افلاطونی را در زندگی خود تجربه کرده اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. 

10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
عشق یک طرفه چیست؟
سبک عشق ورزی شما چه چیزی در مورد دوران کودکیتون میگه؟
رابطه افلاطونی چیست؟
وقتی رابطه شما صمیمیت لازم را ندارد چه کاری باید انجام دهید
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
19 مرداد 1402 08:29

سلام وعرض ادب واحترام بسیار زیبا و جذاب بود

21 تیر 1402 15:28

عرض سلام وارادت.بسیار عالیه اگر اینطور کسی باشه که ازت از لحاظ روحی وروانی حمایت کنه وبالعکس.اما متاسفانه در جامعه وشرایطی که ما زندگی می کنیم نیست.فرزاد از خرم اباد

22 بهمن 1401 09:52

با سلام و عرض ادب زندگی یعنی روابط ایجاد ارتباط با خود و دنیای اطراف ومردم ارتعاش انرژی مثبت وجذب افراد مثبت گرا

03 دی 1401 03:18

درود بر شما بسیار آموزنده بود . سپاسگزارم امتیاز عالی می دهم . اما اشتباهی . در امتیاز دهی . یک ستاره زدم . به کل ستاره ها امتیاز می دهم سپاسگزارم کوروش از دزفول