تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
فتیش چیست؟ انواع فتیشیسم را بشناسید مدت مطالعه: 11 دقیقه
ای سنج 30 اردیبهشت 1401 مدت مطالعه: 11 دقیقه

فتیش چیست؟ انواع فتیشیسم را بشناسید

فتیش بیانگر میل جنسی افراد است؛ فتیشیسم یک انحراف جنسی است؛ فتیش به اشیا یا هرچیزی که به تحریک و برانگیختگی جنسی کمک می کند، گفته می شود. فتیش به افزایش هیجان جنسی کمک می کند.کفش، پا، لباس زیر، پارچه ابریشمی و یا برخی از اعضای بدن ممکن است منجر به فیتیش شود. 
دوست دارید در مورد فتیش بیشتر بدانید؟ این مقاله را بخوانید! در این مقاله به سوال فتیش به چه معنا است؟ پاسخ می دهیم و به شما کمک می کنیم انواع فتیشسم را بشناسید. آنچه در ادامه خواهید خواند بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

به شما پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل مقالات زیر را در مجله ای سنج مورد مطالعه قرار دهید. برای دسترسی سریع و آسان می توانید نام مقاله را در قسمت جستجو مجله وارد کنید:

 • تست تصورات جنسیتی
 •  ارتباط بین ورزش و بهبود رابطه جنسی
 •  ده گام برای درک رابطه جنسی و محبت
 •  هویت جنسی و جنسیت
 •  سو استفاده جنسی از پسران
 •  تاثیرات قدرت در روابط جنسی
 •  همچنین می توانید ویدئو آشنایی با اختلالات رایج جنسی را مشاهده کنید. 

تا به حال در مورد رایج ترین فتیش های جنسی چیزی شنیدید؟ با خودتان فکر کردید که ممکن است شما هم نسبت به چیزی خاص فیتیش داشته باشید؟ برخی اندام های بدن برای عده ای از افراد، باعث تحریک جنسی می شود، عده ای دیگر به واسطه برخی اشیا مثل لباس لذت جنسی را تجربه می کنند و این خلاصه ترین تعریفی است که می توان از فتیشیسم ارائه داد. 

معنی کلمه فتیش(fetish) چیست

کلمه فتیش ممکن است برای برخی افراد ترسناک باشد. اما لازم است در همین ابتدا به شما بگوییم فیتیش های جنسی فقط زمانی به عنوان اختلال تشخیص داده می شوند که منجر به آزار و اذیت دیگران شوند یا تکرار مداوم آن ها باعث نقص عملکرد فرد در زندگی  شود. برخی افراد معتقدند، فتیش های جنسی آزاری برای دیگران ندارند و فتیشیسم فقط تجربه جنسی را لذت بخش تر می کنند؛ نظر شما چیست؟

تمایلات جنسی انسان ها با یکدیگر متفاوت است و انواع مختلفی دارد؛ فتیش ها به نوعی بیانگر میل جنسی افراد هستند. بنا به نظر متخصصان، درگیر شدن با فتیش ها جز طیف تمایلات جنسی سالم است اما اگر، فتیش بر زندگی تاثیر منفی بگذارد، آن وقت باید فکری برای آن کرد و به یک متخصص سلامت روان مراجعه کرد.

در واقع زمانی می توانیم بگوییم فتیش اختلال است که، یک فتیش خاص، یعنی استفاده از اشیاء بی جان یا اعضای غیر تناسلی بدن برای تحریک جنسی، شروع به تداخل در زندگی و تاثیر گذاری منفی بر رفاه شما کند. خوب تا اینجا متوجه شدید که فتیش چه زمانی اختلال است و چه زمانی سالم؟

حالا می خواهیم فتیش را تعریف کنیم:

 

فتیش جنسی نوعی پارافیلیا است که به واسطه آن توسط یک جسم بی جان که به آن فتیش می گوییم، برانگیختگی و تحریک جنسی شدید اتفاق می افتد. در فتیش جذابیت جنسی شدیدی نسبت به یک شی ایجاد می شود.

فتیش شیء است که باعث برانگیختگی می شود و فتیشیست فردی است که با شیء برانگیخته میشود. 

در واقع فتیش نوعی کمک برای برانگیختگی جنسی است و منجر به افزایش هیجان جنسی در افراد می شود. افرادی که دارای فتیش هستند، ممکن است از فتیش خود به عنوان مکملی در روابط جنسی استفاده کنند.

اگر تمایل دارید در مورد تاریخچه این اصطلاح بدانید، باید بگوییم تقریبا در اواخر 1800، این کلمه که ریشه پرتقالی دارد و به معنای جاذبه وسواسی است، برای اولین بار ساخته و مورد استفاده قرار گرفت.

فرد مبتلا به فتیشسم، وابستگی شدید و مداوم و البته مکرر به استفاده از اشیا جنسی غیر زنده مثل کفش پاشنه بلند یا لباس زیر دارد یا به عضوی از بدن که معمولا عضو جنسی نیست مثل پا، تمرکز ویژه دارد و در این شرایط تحریک جنسی شدیدی را تجربه می کنند. این فرد لذت جنسی را در صورتی تجربه می کند که از این وسایل استفاده کند.

اما لذت جنسی چگونه در فرد به وجود می آید؟

 • با مزه کردن
 • بوییدن
 • لمس کردن یا مالش
 • استفاده در رابطه جنسی
 • و...
بیشتر بدانید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، دو خواننده مطرح به نام انریکو ایگلیسس و ریکی مارتین به فوت فتیش (پا) مبتلا هستند. 

توجه: در صورت واضح نبودن تصویر اینجا را کلیک کنید.

فتیش چیست

علائم فتیشیسم

بیشتر افراد دارای فتیش، تشخیص اختلال فتیشیسم را دریافت نمی کنند. در واقع مجموعه ای از علائم، نشانه ها و ویژگی ها باید وجود داشته باشد که بهزیستی و رفاه فرد، عملکرد در زندگی روزمره را تحت تاثیر منفی قرار دهد تا فرد تشخیص اختلال فتیش را دریافت کند.

برخی از نشانه های فتیشیسم عبارت اند از:

 • برانگیختگی شدید جنسی در صورت وجود جسم بی جان یا اندام غیر تناسلی بدن
 • امیال و تخیلات مکرر جنسی که بیش از 6 ماه طول می کشد.
 • تجربه اضطراب مربوط به فتیش
 • اختلال در زندگی روزمره در خانه، محل کار و روابط.
 • وسیله ای که فرد برای تحریک جنسی استفاده می کند، یک ابزار جنسی نیست.

چگونه برای درمان فتیش، بهترین درمانگر را پیدا کنیم؟

اگر تمایل به درمان فتیش در فرد وجود داشته باشد، راهکارهای درمانی متفاوتی برای این شرایط یا اختلال وجود دارد. در قدم اول پیدا کردن یک درمانگر خوب می تواند مسیر درمان را ساده و تسهیل کند. شرکت در جلسات مشاوره های جنسی یا روان درمانی کمک بزرگی به فرد مبتلا برای مقابله با نشانه های فتیش می کند.

با یک جستجوی ساده در اینترنت، مشورت با افرادی که تجربه مراجعه به روان شناس را داشته اند، برقراری ارتباط با یک روان شناس و درخواست کمک از او برای معرفی یک روان شناس متخصص در این حوزه، می توانید بهترین درمانگر در حوزه درمان اختلال فتیش را پیدا کنید. 

علت  فتیشیسم چیست

در طول تاریخ نظریات مختلفی در مورد علت به وجود آمدن فتیش مطرح شده است. هنوز یک علت دقیق و مشخص برای بروز فتیش در افراد مطرح نشده است. اختلال فتیش در مردان بیشتر است. برخی تحقیقات نشان می دهد که فتیش ها از ترکیبی از فرآیندهای عصبی زیستی، بین فردی و شناختی ناشی می شوند.
نتایج یک مطالعه در سال 2018 نشان می‌دهد که ترکیب پیچیده‌ای از تأثیرات بیولوژیکی و فرهنگی، همراه با آنچه جامعه به ما می‌آموزد که به یک شی  به عنوان شی اروتیک(جنسی) نگاه کنیم، دلیلی برای افزایش فتیش است.

برخی دلایلی که از نظر محققان باعث به وجود آمدن فتیش می شود، عبارت اند از:

شرطی شدن در دوران کودکی

در سال 1887 که الفرد بینه روان شناس فرانسوی برای اولین بار از اصطلاح فتیش به معنای اروتیک آن استفاده کرد، فکر می کردند که فتیش در نتیجه یک تجربه تحریک در دوره کودکی به وجود آمده است. به عبارت بهتر، تجربه ای که در دوره کودکی به وجود آمده است، باعث به وجود آمدن ارتباطی میان میل و هیجان به یک شی می شود و خوب این پیوند تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند.
در واقع، ما یاد می گیریم ویژگی های جنسی را در دوران کودکی تشخیص دهیم.

خودارضایی

عده ای دیگر معتقدند فتیش در نتیجه خودارضایی در دوران بلوغ به وجود می آید.

یادگیری

برخی محققان می گویند، فتیش ممکن است در نتیجه یادگیری در دوره کودکی به وجود بیاید. یعنی کودک در این دوران به هر طریقی مشاهده گر رفتار فتیش در دیگران بوده است و این رفتار را یاد می گیرد و تقلید می کنند.

مدل جبرانی

بر اساس این مدل گفته می شود، افرادی که محروم از برقراری رابطه جنسی هستند، بنابراین سعی می کنند با جایگزین کردن یک وسیله که کمتر مورد قبول جامعه نیز هست، لذت جنسی را تجربه کنند.

شک و تردید

بر اساس برخی الگوهای رایج در مردان می توانیم بگوییم علت به وجود آمدن فتیش در مردان، شک و تردیدی است که آن ها نسبت به خودشان دارند. آن ها چون نسبت به مردانگی خود احساس تردید دارند یا می ترسند توسط دیگران تحقیر شوند یا پذیرفته نشوند، ممکن است دچار فتیش شوند. در این حال فرد می تواند به شی یا فتیش تسلط داشته باشد و احساس بی کفایتی خودش را بدین وسیله جبران کند.

علت زیستی

نظریه های زیادی در مورد چگونگی و چرایی ایجاد اختلال فتیشیستی وجود دارد، حتی اگر هیچ دلیل اثبات شده ای برای آن ها وجود نداشته باشد. برخی شواهد نشان می دهد که سطح سروتونین در مغز در افراد مبتلا به اختلالات پارافیلیک گاهی اوقات بیشتر از سایر افراد است.

بیشتر بدانید

اختلال یادگارخواهی، در مردان شایع تر از زنان است. در این اختلال فرد، اقدام به جمع آوری اشیایی می کند که باعث لذت جنسی در او می شود. زمانی که این اختلال شدید شود، فرد ممکن است برای جمع آوری شی مورد نظرش از دیگران دزدی کند یا دست به تجاوز بزند.

اختلال فتیش چیست

سوال؛ چه زمانی فتیش اختلال در نظر گرفته می شود؟ اگر تحریک و برانگیختگی جنسی فقط محدود به فتیش شود، می توانیم فتیش را یک اختلال در نظر بگیریم. اگر قرار باشد فردی تشخیص اختلال فتیش را دریافت کند، باید معیارهای زیر را داشته باشد:

 •  تخیلات جنسی یا تکانه ها برای فرد ناراحتی ایجاد می کند.
 •  نقص عملکرد در حوزه های مختلف زندگی ایجاد شود.
 •  استفاده از فتیش برای ارضای میل جنسی تبدیل به یک حرکت اجباری و تکراری می شود.
 •  رفتار فتیش بر روابط شخصی تأثیر منفی بگذارد.
 • فتیش، تبدیل به یک فکر وسواسی شود.
 •  شرایط توصیف شده باید حداقل شش ماه در فرد وجود داشته باشد.

معیارهای تشخیصی برای اختلال فتیشیسم

اگر یک متخصص سلامت روان بخواهد اختلال فتیش را تشخیص گذاری کند باید به معیارهای زیر توجه داشته باشد:

 • برای دوره‌ی حداقل شش ماهه‌، فرد دارای خیالپردازی، میل یا رفتارهای شدید و عودکننده جنسی است که شامل اشیای غیرزنده (مانند لباس‌های زیر زنانه و کفش) یا تمرکز بسیار ویژه بر قسمت‌های غیرجنسی بدن است.
 • این خیالپردازی‌ها، میل جنسی یا رفتارها موجب ناراحتی شدید یا اخلال در عملکرد اجتماعی، شغلی یا شخصی فرد می‌شوند.
 • اشیای یادگار، لباس‌های مورد استفاده در مبدل‌پوشی (مانند اختلال دگرپوشی) نیستند و مانند ابزار های جنسی برای تحریک لمسی ناحیه تناسلی طراحی و ساخته نشده‌اند.

چگونه می توانم فتیش خودم را وارد رابطه جنسی با همسرم بکنم؟

گاها پیش می آید که فرد تمایلی به حذف فتیش ندارد و دوست دارد فتیش خود را وارد رابطه جنسی با همسر کند؛ پیش از هرچیز باید بگوییم یکی از مهم ترین موارد در برقراری و نحوه رابطه جنسی رضایت دو طرف در رابطه است. در صورتی که همسر موافق باشد می توان فتیش را وارد رابطه جنسی کرد.
به عنوان نمونه، فردی که فتیش پا دارد، می تواند از لمس پا در رابطه با همسر استفاده کند. توافق و صحبت کردن در مورد وارد کردن فتیش در رابطه می تواند به رابطه جنسی زوج کمک کند.
فراموش نکنید که شرکت در جلسات زوج درمانی، تاثیر مطلوبی بر روابط جنسی همسران دارد.

راه درمان فتیش چیست

هنگامی که علائم فتیش در شما زیاد می شود و منجر به نگرانی در شما می شود و شما نمی توانید خودتان را کنترل کنید، بهتر است به دنبال درمان باشید. برخی اوقات فتیش ها می توانند منجر به نقص قانون شوند و فرد را با پلیس درگیر کنند.

هر فردی که تشخیص اختلال فتیشیسم را دریافت کند، برای غلبه بر علائمی که باعث مختل شدن زندگی اش شده است، می تواند از راهکارها و استراتژی های زیادی برای کاهش و مدیریت علائمش استفاده کند. برای درمان اختلال خود، ممکن است چندین روش درمانی را امتحان کنید تا بهترین روش را پیدا کنید. اما به عقیده محققان بهترین روش درمانی استفاده از روان درمانی و دارو درمانی به صورت همزمان می باشد.

کار با یک درمانگر آموزش دیده در زمینه اختلالات جنسی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. هنگامی که به دنبال درمان هستید، می توانید در مورد اهداف و انتظارات درمانی خود با درمانگر خود صحبت کنید. موثرترین درمان برای اختلال فتیشیسم به جای ایجاد سرزنش، شرم یا گناه، بر کاهش آسیب به خود و دیگران متمرکز است.

 روان درمانی

شما می توانید از روان درمانگران برای درمان اختلال خود کمک بگیرید. حتی می توانید روند درمان خود را به صورت آنلاین پیگیری کنید.برخی از انواع درمان که برای درمان اختلال فتیشسم و پارافیلیا موثر است، عبارت اند از:

 سکس درمانی

این نوع گفتار درمانی، بر رابطه جنسی و سلامت جنسی بدون شرم و قضاوت تمرکز دارد. جلسات درمان توسط یک درمانگر جنسی یا سکس تراپیست معتبر هدایت می شود.

 درمان شناختی رفتاری

CBT به ویژه برای درمان اختلالات پارافیلیک موثر است. شما با یک متخصص سلامت روان کار خواهید کرد تا علل زمینه‌ای را شناسایی کنید و از تکنیک‌های بازسازی و درمان بیزاری برای کمک به تغییر ارتباط بین فتیش و رفتارهای جنسی خود استفاده کنید.

 روان پویشی

روانکاو ممکن است با در نظر گرفتن تاریخچه دوره کودکی اقدام به بررسی ناخودآگاه و دوره کودکی فرد کند تا ریشه اختلال را پیدا کند.

 دارو درمانی

برای برخی از افراد مبتلا به اختلال فتیشیسم، دارو درمانی به عنوان یک گزینه درمانی موثر منطقی است. مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، نوعی داروی ضد افسردگی، ممکن است به افراد در مدیریت علائم اختلال فتیشیسم و ​​همچنین برخی دیگر از اختلالات انحراف جنسی کمک کند.
SSRI ها ممکن است به کاهش رفتارهای وسواسی، اضطراب و میل جنسی زیاد مرتبط با اختلال فتیشیستی کمک کنند و همچنین رفتارهای اجباری و افسردگی را تنظیم کنند.

 در صورت تمایل می توانید مقاله، 14 داروی ضد افسردگی معروف؛ انواع، عوارض جانبی، موارد استفاده و مقاله 5 طبقه اصلی داروهای ضد افسردگی را در مجله ای سنج مطالعه کنید. 

پارافیلیا چیست

برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد اختلال فتیشیستم داشته باشید، لازم است بگوییم که ،اختلال فتیشیستم یکی از هشت اختلال پارافیلیک ( انحراف جنسی)  است. اختلالات پارافیلیک اختلالاتی هستند که شامل تخیلات یا تمایلات جنسی می شوند که بر زندگی اجتماعی و کاری و عملکرد روزانه تأثیر می گذارد.
این اختلالات ممکن است باعث آسیب رساندن به همسر یا شریک جنسی، باعث خودآزاری و آسیب به دیگران شوند. به غیر از اختلال فتیشیسم، هفت اختلال پارافیلیک دیگر عبارتند از:

 نمایشگری

تمایل به نشان دادن اندام جنسی به دیگران یا غریبه ها بدون رضایت و تمایل آن ها.

 مالش دوستی

تخیلات جنسی مکرر یا رفتارهایی که شامل لمس کردن و مالش دادن فرد بدون رضایت او.

 پدوفیلی یا بچه بازی

علاقه به آزار جنسی و برقراری رابطه جنسی با کودکان عموما زیر 13 سال.

 مازوخیسم جنسی

هرگونه عمل آسیب رسان به خود شامل تحقیر، آزار، رنج فیزیکی به جهت تحریک و ارضای جنسی در خود. 

 سادیسم جنسی

ایجاد درد و آزار جسمی در دیگران به جهت تحریک جنسی.

 مبدل پوشی

پوشیدن لباس های جنس مخالف به جهت تحریک و ارضای جنسی. ( فرد از جنسیت خود رضایت دارد.)

 چشم چرانی

تماشای فردی که برهنه است یا در حال برقراری رابطه جنسی می باشد، بدون خواست و رضایت او به صورت پنهانی

فرد باید علائم و نشانه های این اختلالات را به طور منظم حداقل به مدت 6 ماه تجربه کند تا تشخیص داده شود که به اختلال پارافیلیک مبتلا است.
توجه داشته باشید که، فتیش ها می توانند راهی سالم برای بیان میل جنسی خود باشند، اما برای دیگران می توانند باعث ناراحتی شوند. همچنین تفاوت قابل توجهی بین فتیش، انحراف جنسی و اختلالات پارافیلیک (اختلال انحراف جنسی) وجود دارد.

برخی دیگر از رایج ترین انحرافات جنسی عبارت اند از:

 •  تمایل به برقراری رابطه جنسی با حیوانات
 •  تمایل به برقراری رابطه جنسی با مرده ها
 •  مدفوع و ادرار دوستی
 • و دیگر انواع انحراف جنسی. 

فوت فتیش(foot fetish) چیست؟

خوب اگر تا به اینجا مطالب این مقاله را به دقت مطالعه کرده باشید، می دانید فتیش چیست و با برخی انواع آن آشنا شده اید. فوت فتیش یا فتیش پا یکی از انواع رایج و شناخته شده فتیش است. زمانی که فرد به وسیله پا، پای زنانه، پای لاک خورده تحریک و برانگیختگی جنسی را تجربه می کند، مبتلا به فوت فتیش تشخیص داده می شود.
اگر میل فرد به پا بیش از اندازه باشد به طوری که ابعاد مختلف زندگی او تحت تاثیر قرار بگیرد و عملکردش در حوزه های مختلف به دلیل تفکر دائمی در مورد پا تحت تاثیر منفی قرار بگیرد، تشخیص اختلال فوت فتیش را دریافت می کند.

علائم فوت فیتیش

 • خیال پردازی، میل یا رفتارهای شدید و عودکننده جنسی مرتبط با پا
 • اختلال در عملکرد اجتماعی، شغلی، تحصیلی یا شخصی
 • تبدیل شدن پا به عضو اصلی و جدا نشدنی رابطه جنسی

معنی فتیش پا چیست؟

همانطور که پیشتر گفتیم فتیش پا یعنی فرد به واسطه پا که یک اندام غیر جنسی در بدن است، تحریک و ارضای جنسی را تجربه می کند.

راهکارهای درمان فوت فتیش

شاید احتمال مراجعه افراد مبتلا به فوت فتیش به یک متخصص سلامت روان به نسبت دیگر مبتلایان به انواع دیگر فتیش، کمتر باشد.اما به هرحال فوت فتیش یا هر فتیش دیگری راهکار درمانی دارد. در وهله اول مناسب ترین و بهترین راهکار درمانی، مراجعه به یک روان شناس است.

روان شناس با توجه به نشانه ها، شت علائم و تاثیری که فوت فتیش بر زندگی شما داشته است، درمان و اقدامات مناسب را به شما پیشنهاد می کند؛ برخی راهکارهای درمانی فوت فتیش شامل موارد زیر می شود:

 • شرکت در جلسات زوج درمانی اگر فرد ازدواج کرده باشد.
 • شرکت در جلسات سکس درمانی برای بهبود روابط جنسی و حل مشکلات جنسی کارآمد است.
 • دارو درمانی که فرد به تشخیص روان پزشک داروی مناسب خود را دریافت می کند.
 • روان درمانی که حل مشکلات فرد و علت به وجود آمدن بیماری کمک می کند.

علل فوت فتیش

اینکه چرا یک فرد به فتیش پا مبتلا می شود، هنوز جواب واضحی برای آن وجود ندارد! اما محققان می گویند، ابتلا به فوت فتیش احتمال ریشه در کودکی فرد دارد. لمس پای دیگران در کودکی، تماشای بیش از حد پا، لذت بردن از پای لاک زده در این دوره می تواند زمینه را برای ابتلا به فوت فتیش در بزرگسالی فراهم کند.

چرا من به پا علاقه دارم؟ 

همان طور که ممکن است مو برای یک نفر جذاب باشد، پا هم ممکن است برای دیگری منبع تحریک و جذابیت باشد. به طور دقیق نمی توان گفت چه چیزی باعث علاقه افراد به پا می شود اما اگر نگاهی به پژوهش هایی که در این خصوص انجام شده اند، بیاندازیم می توانیم چند عامل را در علاقه افراد فوت فتیش به پا، تاثیر گذار بدانیم؛ این عوامل کدام اند؟

علل زیستی و بیولوژیکی فوت فتیش

انتهای سیستم عصبی انسان حساس تر و از نظر حسی تحریک پذیر تر است؛ پا دقیقا در انتهای سیستم عصبی قرار دارد. پس لمس، ماساژ دادن یا قلقلک در قسمت پا می تواند منجر به برانگیختگی جنسی شود.

تمایل به تحقیر

فوت فتیش از جنبه تحقیر مورد بررسی قرار می گیرد. اگر پا را به این دلیل که پایین ترین قسمت بدن می باشد یک عضو حقیر در نظر بگیریم، می توانیم تمایل به تحقیر در افراد مبتلا به فوت فتیش را تبیین کنیم. بر اساس این نظریه فوت فتیش ها تمایل به تحقیر شدن در رابطه دارند و بدین وسیله تحریک جنسی را تجربه می کنند.

تمایل به تحت سلطه قرار گرفتن

یکی از مواردی که در فوت فتیش ها دیده می شود، تمایل به تحت سلطه قرار گرفتن توسط همسر است. فتیش پا و موقعیت های جنسی بر مبنای پا این شرایط را برای فرد فراهم می کند.

نام دیگر فتیشیسم (fetishism) چیست؟

فتیش نام های دیگری هم دارد؛ اگر جایی کلمات، فتیشیسم جنسی، فتیش جنسی، نماد کامی، صنم پرستی، شی پرستی جنسی و یادگار خواهی به گوشتان خورد، بدانید منظور تمام این کلمات همان فتیشیسم است.
فتیش یا یادگار خواهی یا یادگار پرستی یکی از انواع اختلالات پارافیلیا می باشد.

انواع فتیش

چند نوع فتیش جنسی وجود دارد؟ اگر در نظر بگیریم که فتیشیسم به طور کلی از شرطی سازی ناشی می شود، که در آن یک محرک جنسی با یک شی یا موقعیت خاص همراه می شود و تحریک جنسی به وجود می آورد، فتیش ها انواع بسیاری دارند.

بر این اساس، هر شی تحت شرایط مناسب می تواند با میل یا هیجان جنسی همراه باشد. ساده بخواهیم بگوییم هر چیزی می تواند به فتیش جنسی تبدیل شود. اما یک سری از انواع فتیش ها رایج تر هستند.
فتیش های بی جان به دو نوع، شکلی و واسطه ای تقسیم می شوند. در شکلی، شکل ظاهری مهم است در واسطه ای جنس شی. دوست دارید فتیش های رایج را بشناسید؟

 •  پودوفیلیا یا فتیش پا
 •  اتوفیلیا یا فتیش گوش
 •  میزوفیلیا یا فتیش لباس زیر
 • اوکولوفیلیا یا فتیش چشم
 • ماسکالاژنیا یا فتیش زیر بغل
 • مازوفیلیا فتیش پستان
 • پیگوفیلیا یا فتیش باسن
 • نازوفیلیا یا فتیش بینی
 • تریکوفیلیا فتیش مو
 • آلوینوفیلیا فتیش ناف
 • آلوینوناگلیا فتیش شکم
 • چیروفیلیا یا فتیش دست
 • کروروفیلیا یا فتیش ساق پا
 • تتو یا پیرسینگ
 • چرم یا ابریشم
 • کفش
 • کنبرند
 • سینه
 • دستکش
 • خز
 • چکمه
 • بارداری
 • لاستیک
 • جوراب
 • ناف
 • کلاه شنا
 •  اگالماتوفیلی یا مانکن، عروسک مجسمه
 • بانوان مسن
 • و..

فتیشیسم در زنان بیشتر است یا مردان؟

این اختلال در مردان شیوع بیشتری نسبت به زنان دارد و بر اساس آنچه در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی آمده است،این اختلال بیشتر در مردان رخ می دهد.

ویژگی های فتیشیسم چیست؟

فتیشیسم دارای برخی ویژگی ها در مقایسه با رابطه جنسی می باشد؛ این ویژگی ها شامل موارد زیر است:

 • فتیش با خیال پردازی و فکر کردن باعث لذت بردن و ارضای فرد می شود؛ حتی اگر عامل ارضا کننده وجود نداشته باشد؛ به عبارتی همیشه در دسترس است.
 • فتیش نیاز به تحریک دارد؛ فرد مبتلا نیاز دارد که در رابطه جنسی حتما شی را لمس کند یا ببوید.
 • فرد مبتلا ممکن است نسبت به عامل فتیش تعصب یا احساس پرستش عمیق داشته باشد.

نظریه ها در مورد اختلال فتیش

برخی روان شناسان از دیدگاه شخصی خود، نظریاتی را در مورد فتیش بیان کرده اند. محور اصلی این نظریات در مورد فوت فتیش است اما می توان این نظریات را به دیگر انواع فتیش ربط دارد. در ادامه به بررسی چند نظریه روان شناسی در مورد فتیش می پردازیم:

نظریه فروید

این نظریه بیشتر در مورد مردان فوت فتیش صادق است و حرفی در مورد زنان نمی زند. از نظر فروید، درک این نکته توسط پسر بچه ها که آلت تناسلی مشابه با مادر ندارند و جایگزین کردن پا یا انگشتان پا به جای آن می تواند منجر به فوت فتیش در بزرگسالی شود.

نظریه ویلانایار راماچاندران

ویلانایار یک مدیر مرکز مغز و شناخت در دانشگاه کالیفرنیا بود. او می گوید فتیش و گرایش جنسی مرتبط با آن، به دلیل نقص مغزی مرتبط با سندروم اندام فانتوم به وجود می آید. او می گوید قسمت های مرتبط با اندام های جنسی در بدن نزدیک نقشه تصویر بدن از مغز قرار دارند به همین دلیل مثلا افرادی که پای خودشان را از دست داده اند مغزشان هنوز قادر به پذیرفتن از تصویر بدن بدون پا نیست و از نظر ساختار مغزی پای از دست رفته یا فانتوم را می توانند جذاب ببیند و حتی لذت جنسی مرتبط با آن را تجربه کنند.

نظریه برندا لاو

دکتر براندا لاو علت به وجود آمدن فوت فتیش را مربوط به زمان کودکی می داند؛ پا اولین قسمت از بدن پدر و مادر است که کودک آن را لمس می کند و والدین اغلب با پای نوزاد بازی می کنند و آن را لمس می کنند. این مسئله می تواند در شکل گیری فتیش پا تاثیر داشته باشد.همچنین در دسترس نبودن پا نسبت به دیگر اندام ها می تواند برای فرد جذاب تر باشد.

تاثیر اختلال فتیش بر افراد و روابط آن ها

قطعا فکر کردن مداوم در مورد فتیش، تلاش برای فراهم کردن موقعیتی که به توان برانگیختگی جنسی را در آن تجربه کرد، آسیب هایی به فرد و زندگی شخصی او خواهد زد!

شدت فتیش اگر در فرد زیاد باشد، عملکرد فرد در موقعیت های مختلف به دلیل عدم تمرکز یا دیگر موارد به شدت پایین می آید؛ فرد در موقعیت های اجتماعی زمانی که سرکار است یا به دانشگاه می رود و موقعیت های مشابه ممکن است دچار کاهش بهره وری و نقص جدی در عملکرد شود.

همچنین روابط عاطفی فرد تحت تاثیر فتیش ممکن است با مشکل جدی رو به رو شود. اختلال در روابط جنسی با همسر، عملکرد پایین در رابطه جنسی، لذت نبردن از رابطه جنسی بخشی از تاثیر فتیش بر روابط است.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد فتیش و انواع آن صحبت کردیم. فیتیش که به آن یادگارخواهی هم می گویند، به برانگیختگی و تحریک جنسی توسط یک شی یا اعضای بدن گفته می شود. اگر فتیشسم منجر به نقص عملکرد شود و زندگی فرد را مختل کند، به عنوان اختلال در نظر گرفته می شود؛ همچنین فتیش یکی از انحرافات جنسی می باشد.

 آیا فکر می کنید مبتلا به فتیش خاصی هستید؟ یا فردی که مبتلا به فتیش باشد را می شناسید؟ لطفا نظرات، دیدگاه ها و تجربیات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

 
 

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • فتیشیسم چیست؟

  • به برانگیختگی جنسی توسط یک شی بی جان یا اندام غیر جنسی بدن فتیشیسم گفته می شود.
 • انواع فتیش کدام است؟

  • فتیش انواع مختلفی دارد که رایج ترین آن، فتیش پا، فتیش لباس زیر، فتیش تتو و غیره است.
 • درمان فتیشیسم چیست؟

  • روان درمانی، درمان شناختی رفتاری و سکس درمانی از جمله درمان فتیشیسم می باشد.
 • علائم فیتیش چیست؟

  • برانگیختگی جنسی با شی یا اندام غیر جنسی، تمایلات و افکار جنسی مکرر در طول یک دوره شش ماهه، نقص عملکرد از جمله علائم فتیشیسم است.
 • فوت فتیش چیست؟

  • به میل و برانگیختگی جنسی توسط پا، فوت فتیش گفته می شود.
 • آیا ممکن است کودکان هم دچار فتیش شوند؟

  • بله؛ احتمال ابتلای کودکان به اختلال فتیش وجود دارد و والدین در صورت مشاهده نشانه های این اختلال در فرزند خود باید از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرند.
 • آیا فتیش مانع ازدواج می شود؟

  • خیر فتیش مانع ازدواج نیست اما ممکن است در روابط زناشویی مشکلاتی را به وجود بیاورد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

25 شهریور 1402 16:41

سلام.‌‌ بنده ۳۵ سالمه و در از همه نظر در زندگی موفقم اما از بچگی اکثر علائم فتیش مخصوصا فوت فتیش را داشتم و هرچی هم میگذره بیشتر میشه و بعضی وقتا در همه ابعاد زندگیم تاثیر منفی میزاره... واقعا نمیدونم چکار کنم...

10 تیر 1402 16:53

بنده آرمان هستم27ساله مجرد و به شدت فیتیشن باسن دارم یعنی تبدیل به جنون شده برام و خیلی داره به زندگیم آسیب می زنه ولی خب انقدر غرق لذت فیتیشن باسن هستم هر کاری می کنم نمی تونم ترکش کنم

22 فروردین 1402 10:20

شما می گید: "فیتیش های جنسی فقط زمانی به عنوان اختلال تشخیص داده می شوند که منجر به آزار و اذیت دیگران شوند یا تکرار مداوم آن ها باعث نقص عملکرد فرد در زندگی شود. برخی افراد معتقدند، فتیش های جنسی آزاری برای دیگران ندارند و فتیشیسم فقط تجربه جنسی را لذت بخش تر می کنند." اینها "ملاک ها ومعیارهای اجتماعی" هستند که درست ولازمند اما آِیا فقط این ملاک کافیه؟ منظورم اینه که در کنار ملاک اجتماعی، آیا "ملاک فردی" یا "ملاک فرهنگی" نیاز نیست؟ به نظر من "ملاک ها ومعیارهای اجتماعی" کافی نیست. مثلا اینکه در برخی انواع فیتیش، فرد با اشیاء ارضاء میشه، درفرهنگ ما، خودارضائیه که با فرهنگ ما همخوانی نداره. پس باید کامل وجامع دید. شما بخشی را میگید و بخشی را نمیگید.

20 شهریور 1401 15:50

خیلی خوب بود

18 شهریور 1401 16:26

سلام الیاس هستم و14سالمه راستش حدودا 6سالی هست که میدونم این اختلال رو دارم البته حدودا10درصد از چیز هایی که شما گفتید رو دارم و چیز خیلی جدی ای نیست که مثلا هر روز بهش فکر کنم که گاهی این فکر به سرم میزنه و به عنوان یه تفریح هم بهش نگاه میکنم و این اختلال رو به چشم بیماری نمی‌بینم بلکه دوست دارم ادامه پیدا کنه حالا میخواستم نظر شما رو بدونم که چیکار کنم خانوادمم چیزی در باره این موضوع نمیدونن

14 شهریور 1401 12:57

من هنوز مطمعن نیستم ولی فکرمیکنم که فتیش رون پارو داشته باشم😐🤐

11 شهریور 1401 01:44

چه باحال بود

23 مرداد 1401 09:32

چه مرض هایییییییی....

07 مرداد 1401 23:36

اگه فتیش موجب افزایش رضایت جنسی در دو طرف اشکال داره؟ 🍑🥒

05 مرداد 1401 13:37

ممنون

30 تیر 1401 01:11

فک نمی کردم به معنای علمی این مساله وجود داشته باشه. پس هرچیزی که در ذهن آدم هست بدان قبلا به صورت علمی در موردش کار شده. در هر صورت ممنون از مقاله خوبتون

28 تیر 1401 20:26

خوشم میاد این موضوعات رو وقتی می خونم

25 تیر 1401 23:53

باحال بود

23 تیر 1401 03:29

فتیش ها هم انسان هستند باید فقط اصلاح بشن

18 تیر 1401 18:14

باحال بود شنیده بودم این موضوع رو ولی فک نمیکردم جنبه علمی داشته باشه

16 تیر 1401 18:10

در موردش دارم مقاله مینویسم. البته فعلا اول کارم . در کل ممنون

15 تیر 1401 18:21

جالب بود

12 تیر 1401 07:18

شخصا استفاده کردم ممنونم

07 تیر 1401 23:06

فک کنم اکثر آدم ها فتیش دارن ولی خودشون نمیدونن

06 تیر 1401 14:48

ممنون . فقط کاش در کامنتها جایی رو داشتین که جواب افرادی که برای این مقاله کامنت گذاشتن رو میدادیم. در هر صورت ممنون از نوشته هاتون

05 تیر 1401 17:11

تا امروز میگتم فیتیش😂😂

05 تیر 1401 05:16

دوست داشتم. ممنون استفاده کردم

04 تیر 1401 01:29

احتمالا با این اوصاف یواش یواش مکتب فتیشیسم هم پیدا شه

02 تیر 1401 04:36

اه اه

31 خرداد 1401 18:35

عجب مرض هایی هست تو دنیا

28 خرداد 1401 00:39

کاش مطالعه ای صورت بگیره که در کدام جوامع این اختلال یا بیماری بیشتره

26 خرداد 1401 15:50

جالب بود و تاسف بار بود

25 خرداد 1401 18:22

ممنون کامل بود

25 خرداد 1401 05:13

خوب نیست گناهه

24 خرداد 1401 03:50

نمیدونم چرا بدم از این واژه فتیش میاد.

21 خرداد 1401 17:12

خوب بود