تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
ارتباط بین ورزش و بهبود رابطه جنسی مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 31 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

ارتباط بین ورزش و بهبود رابطه جنسی

همه ی ما می دانیم که ورزش برای سلامتی ما مفید است.

ورزش قلب ما را سالم نگه می دارد، می تواند به ما در رسیدن و حفظ وزن سالم کمک کند و حتی می تواند چندین سال بر عمر و به زندگی ما بیفزاید.

اما ورزش می تواند تاثیرات دیگری را بر زندگی ما بگذارد، از جمله بهبود کیفیت روابط جنسی.

در این مقاله قصد داریم بر بررسی چگونگی تاثیر ورزش بر کیفیت رابطه جنسی، بپردازیم. در باکس زیر فهرست مطالب نمایش داده شده است:

ارتباط بین ورزش و بهبود رابطه جنسی

عوامل زیادی هستند که می توانند بر کیفیت رابطه جنسی، تاثیر گذار باشند.

ورزش کردن یکی از ساده ترین عمل هاست. با شرکت درکلاس ها و یا باشگاه های ورزشی، خواه یک جلسه باشد یا یک تمرین منظم، ممکن است بتوانید زندگی جنسی خود را بهبود ببخشید. محققان چندین مزیت مثبت مربوط به رابطه جنسی، در فعالیت های بدنی یافته اند.

برای یک زندگی جنسی سالم تر ورزش کنید

بسیاری از مزایای ورزش برای سلامتی به اثبات رسیده است، که می تواند در بهبود زندگی جنسی شما نقش داشته باشد. محققان سال ها در حال بررسی این رابطه ها بوده اند. اما دقیقاً ورزش چه تاثیری بر رفتار اتاق خواب شما (رابطه جنسی) دارد؟

برخی مفروضات کلی در مورد ورزش وجود دارد که ممکن است نقشی بر بهبود روابط جنسی داشته باشد. به عنوان مثال، ورزش باعث می شود که قلب شما خون را بهتر پمپاژ کرده و گردش خون را بهبود ببخشد.

ورزش به بدن کمک می کند تا عضلات با سهولت بیشتری حرکت کند و انعطاف پذیرتر باشد. علاوه بر این  ورزش می تواند به بهبود استقامت شما کمک کند.

این مزایا به شما کمک می کند تا در تمام فعالیت های روزمره خود با سهولت بیشتری حرکت کنید و این می تواند شامل فعالیت جنسی نیز باشد. اما نتایج خاصی در رابطه با ورزش وجود دارد که دانشمندان آن ها را با جنبه های مختلف عملکرد جنسی مرتبط کرده اند و خبر خوب این است که تحقیقاتی در این زمینه در حال انجام است.

دانشمندان هم چنان در جستجوی تحقیقات جدیدی هستند که نشان میدهند، افزایش فعالیت بدنی ممکن است به شما کمک کند از زندگی جنسی سالم تر و رضایت بخشی برخوردار شوید.

رشد تصویر ذهنی از خود

بخش عمده ای از رابطه جنسی، احساس خوب بودن در رابطه است. نویسندگان یک مطالعه در سال 2010 نوشتند که "چندین جنبه از تصویر بدن، از جمله نگرانی از وزن، وضعیت جسمی، جذابیت جنسی و افکار در مورد بدن در هنگام فعالیت جنسی، رضایت جنسی در زنان را پیش بینی می کند."

رابطه بین جذابیت و رضایت درک شده ممکن است به ویژه در زنان میانسال هنگامی که احتمال تغییرات بدنی در ان ها وجود دارد، مهم باشد. تحقیقات کمتری در مورد تصویر بدن و رضایت جنسی در مردان وجود دارد، اما حداقل یک گزارش منتشر شده نشان می دهد که، نگرش های منفی در مورد ظاهر جسمی با تجارب منفی جنسی مرتبط است.

احساس جذابیت درک شده با رضایت جنسی مرتبط است، بنابراین یک راه برای بهبود زندگی جنسی شما، می تواند کار بر روی تصویر بدنی شما باشد. چندین مطالعه نشان داده است که ورزش می تواند به شما کمک کند تا احساس مطلوب تری داشته باشید.

به عنوان مثال، مطالعه ای که در سال 2004 بر روی 408 دانشجوی دانشگاه انجام شد، که این مطالعه نشان داد که، مردان و زنان دارای تناسب جسمی، مطلوبیت جنسی خود را بالاتر از مردان و زنان با سن کمترمی دانند. در حقیقت، 80٪ از مردان و 60٪ از زنانی که هفته ای دو تا سه بار ورزش می کردند، مطلوبیت جنسی خود را بالاتر از حد متوسط ​​ارزیابی کردند و با افزایش تعداد روزهای ورزش در هفته، میزان مطلوبیت جنسی نیز افزایش یافت.

مطالعات جدیدتر از این یافته ها پشتیبانی کرده است. در حقیقت، مطالعه ای که در سال 2017 با حضور 60 زن بزرگسال جوان انجام شد، نشان داد که فقط یک جلسه کوتاه 30 دقیقه ای ورزش، می تواند تصویر بدن را در زنان بهبود بخشد.  

نکته

مطالعات تأیید کرده اند که تصویر بدنی خوب به شدت در رضایت جنسی، به ویژه در زنان، مرتبط است.

ورزش ممکن است از اختلال عملکرد جنسی جلوگیری کند

 یک مطالعه در مقیاس بزرگ با حضور 3،906 مرد و 2،264 زن بررسی کرد که چگونه ورزش ممکن است بر میزان اختلال عملکرد جنسی خود گزارش شده تأثیر بگذارد. انواع اختلالات شامل نارضایتی ارگاسم و دشواری تحریک در زنان و اختلال نعوظ در مردان است.

این گزارش در سال 2019 در مجله پزشکی جنسی منتشر شد و نشان داد که ورزش قلبی عروقی هفتگی، ممکن است مزایای پیشگیری داشته باشد.

نویسندگان این مطالعه دریافتند که سطح بالاتری از ورزش های قلبی عروقی در بزرگسالانی که از نظر جسمی فعال هستند با اختلال نعوظ کمتر گزارش شده در مردان و اختلالات جنسی کمتر در زنان ارتباط دارد.

نویسندگان این مطالعه پیشنهاد کردند که زنان و مردان در معرض خطر اختلال عملکرد جنسی، بدون توجه به سطح فعالیت فعلی، ممکن است با ورزش دقیق تر، از این مزایا بهره مند شوند.  

ورزش ممکن است اختلال نعوظ را کاهش دهد

اختلال نعوظ، اغلب به دلیل مشکلات گردش خون ایجاد می شود. برای انجام نعوظ، آلت تناسلی مرد باید از خون متورم شود. عروق مسدود شده، فشار خون بالا و سایر مشکلات قلبی عروقی می توانند در این روند اختلال ایجاد کنند.

انجمن اورولوژی آمریکا ورزش نکردن یا کم ورزش کردن را دلیل احتمالی اختلال نعوظ می داند.

در یک مطالعه بزرگ که در سال 2003 منتشر شد، 31742 مرد 53 تا 90 ساله شرکت داشتند.

محققان دریافتند کسانی که از نظر جسمی فعال هستند نعوظ بهتر و 30٪ کمتری از ناتوانی جنسی را نسبت به مردان غیرفعال گزارش می کنند. نویسندگان یک بررسی تحقیقاتی که در سال 2018 منتشر شد، توصیه هایی در مورد فعالیت بدنی برای کاهش اختلال نعوظ ایجاد کردند.

آن ها پیشنهاد کردند که مردان مبتلا باید 40 دقیقه در هفته ورزش هوازی متوسط تا شدید، تحت نظارت و 4 بار در هفته انجام دهند. به عنوان یک توصیه طولانی مدت، همان محققان نوشتند که ورزش هفتگی 160 دقیقه به مدت شش ماه در کاهش مشکلات نعوظ در مردان مبتلا به اختلال نعوظ ناشی از عدم تحرک بدنی، چاقی، فشار خون بالا، سندرم متابولیک و یا بیماری های قلبی عروقی نقش دارد.

بیشتر بدانید

یک مطالعه در سال 2011 به طور خاص نشان داد که، تمرین هوازی ممکن است برای مبتلایان به اختلال نعوظ مفید باشد.

ورزش ممکن است به تحریک زنان در رابطه جنسی کمک کند

 برخی شواهد نشان می دهد که ورزش می تواند تحریک کوتاه مدت و بلند مدت را در بیشتر زنان ایجاد کند.

یک بررسی تحقیقاتی که در سال 2018 منتشر شد، نشان داد که در پی یک تمرین فقط تحریکات جنسی فیزیولوژیکی بهبود یافته است.

دانشمندان اظهار داشتند که به نظر می رسد این تغییرات ناشی از افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک و عوامل هورمونی باشد.

آن ها اضافه کردند که یک برنامه ورزش منظم با بهره گیری از سلامت قلب و عروق و روحیه، رضایت جنسی را به طور غیر مستقیم افزایش می دهد.

ورزش ممکن است علائم یائسگی را کاهش دهد

 محققان متذکر شده اند که کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی علائمی ایجاد می کند که می تواند کیفیت زندگی زن را مختل کرده و بر سلامت جسمی، روانی و جنسی وی تأثیر بگذارد.

به طور خاص، یائسگی می تواند با تغییر سیستم های بیولوژیکی درگیر در پاسخ طبیعی جنسی، بر روابط جنسی تأثیر بگذارد. نویسندگان یک بررسی تحقیقاتی که در سال 2020 منتشر شد، دریافتند که انواع خاصی از ورزش در این مرحله انتقالی مفیدتر هستند. آن ها خاطر نشان كردند كه ورزش در عضلات كف لگن و تمرینات ذهن و بدن ممكن است در مدیریت علائم یائسگی مفید باشد.

آن ها همچنین نتیجه گرفتند که شواهد کافی برای دانستن اینکه آیا تمرینات هوازی و تمرینات قدرتی فواید واقعی در این زمینه فراهم می کند، هنوز وجود ندارد. برخی تحقیقات دیگر نشان می دهد که فعالیت بدنی به طور کلی می تواند به تسکین برخی از موارد مانند خشکی واژن، گرگرفتگی یا تعریق شبانه کمک کند.

ورزش باعث افزایش جریان خون در همه ی اندام های بدن از جمله دستگاه تناسلی می شود. در زنان یائسه ورزش می تواند در جلوگیری یا کنترل خشکی اندام جنسی برای داشتن تجربه جنسی بهتر نقش داشته باشد.

ورزش ممکن است پیری جنسی را بهبود بخشد

چندین مطالعه نشان می دهد که ورزش می تواند به حفظ سلامت جنسی در طول روند پیری کمک کند.

این مزیت ممکن است به ویژه در مردان قابل مشاهده باشد. به عنوان مثال، نویسندگان یک مطالعه در سال 2008 دریافتند که یک برنامه ورزش هوازی با شدت متوسط ​​که به مدت یک سال انجام می شود، برخی از هورمون ها را در مردان کم تحرک 40 تا 75 ساله افزایش می دهد.

یکی از هورمون ها، دی هیدروتستوسترون، به عنوان پیش بینی کننده هورمونی فرکانس ارگاسم شناخته شده است. محققان موسسه ملی پیری (NIA) همچنین روش هایی را شناسایی کرده اند که در آن ورزش می تواند به حفظ سلامت جنسی در طی روند پیری کمک کند.

آن ها مشکلات مشترک را به عنوان دلیل بالقوه افزایش مشکلات جنسی ذکر می کنند. این سازمان پیشنهاد می کند که ورزش ممکن است به کاهش ناراحتی ناشی از آرتروز کمک کند.

NIA همچنین بیماری های قلبی، دیابت، سکته و افسردگی را از عوامل ایجاد کننده مشکلات جنسی ذکر کرده است.

دانشمندان دریافته اند که ورزش خطر ابتلا به این بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

اگر علاقمند هستید تا درباره ارتباط تیپ شخصیتی و ورزش کردن بدانید، به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

اگر بهبود سلامتی، انگیزه کافی برای رفتن به ورزشگاه یا بیرون رفتن برای دویدن نیست، ممکن است رابطه جنسی بهتر نیز یک انگیزه برای شما باشد.

روش های زیادی وجود دارد که یک سبک زندگی فعال و یک برنامه منظم ورزش می تواند به شما در دستیابی و حفظ یک زندگی جنسی رضایت بخش کمک کند. اما به یاد داشته باشید که اگر هر نوع اختلال در عملکرد را تجربه کنید، ورزش به تنهایی ممکن است فایده ای نداشته باشد. برای دریافت مشاوره فردی با پزشک بهداشت و درمان خود صریحاً ارتباط برقرار کنید.

آیا می دانستید که ورزش می تواند در بهبود رابطه جنسی شما نقش داشته باشد؟ آیا تجربه ای در این زمینه داشته اید؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

رفتار مناسب با کودک لجباز چیست؟
علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟
انواع اعتماد به نفس کدام است | بهترین نوع اعتماد به نفس
تفاوت خشم و پرخاشگری چیست؟
چند پتانسیلی چیست؟ 4 ویژگی خارق العاده افراد چند پتانسیلی
ضمیر ناخودآگاه چیست | بررسی 0 تا 100
هیپنوتیزم چیست | کاربرد آن
اختلال خواب چیست و چگونه درمان می شود؟
طرحواره شکست چیست | علائم و راه‌های درمان

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید