تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
پاکدامنی یا سرکوب غرائز جنسی مدت مطالعه: 2 دقیقه
محسن گلکار 10 شهریور 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

پاکدامنی یا سرکوب غرائز جنسی

باورم این است  حیاء، شَرم، معصومیت، پاکی، و هزاران واژه ی به ظاهر زیبا و  خودساخته ی دیگر توسط مردانِ سلطه گرِ جامعه ی کهن ساخته شده است تا بدین شکل، زنان را همچون ملعبه ای برای خود در نظر بگیرند.
هر یک از زنان چنان خود را با این برچسب ها وفق می دهند و آن را ارزشی برای خود تلقی می کنند که گویی این ارزش ها، زاییده ی تفکرات و دغدغه های خودشان است غافل از اینکه بعضی از این ارزش ها و تعاریف آن ها که ساخته شده ی جامعه مرد سالار است بدون هیچ گونه آگاهی و اجازه قبلی از آنان، در اذهان و ذائقه ی زنان درونی شده است. 
این درونی شدن سبب می شود که زنان با کمترین نظارت از سوی مردان ارزش های آنان را  پیاده کنند.
در هر صورت اینجا صحبت از خوب یا بد بودن ارزش ها نیست صحبت از این است که گاهی در ساختار ارزشی جامعه، شیوه و سلیقه ی استبدادی حاکم است که حتی گاهاً هر یک از ذینفعان و غیرذینفعان از آن بی خبرند.
 
پاکدامنی
 
ارزشی همچون این تعریف که “زنِ خوب زنی می باشد که در حیطه خانواده تحت هر شرایطی مطیع کامل شوهر باشد”، “زنِ خوب و با حیا زنی است که خواسته های جنسی خود را مطرح نکند”. “زنِ خوب زنی می باشد که برای پایداری خانواده از همه حقوق خود بگذرد حتی حقوق جنسی!!”. و هزاران تعریف دیگر که زنان را مطیع می خوانند تا بدین شیوه، مردانِ سلطه گر، راه سلطه را ادامه بدهند.
نکته ی قایل مشهودی که باید به آن اذعان نمود این است که امروزه دیگر تولید این تعاریف سلطه گرانه  در حال توقف است اما به راستی که تاثیراتش خواه ناخواه در بعضی خانواده ها هنوز ادامه دارد.
مگر می شود ارزش ها و تفکرات مربوط به سبک همسرداری که سال های متمادی نسل به نسل انتقال پیدا کرده است، حال به یکباره مورد بی توجهی قرار گیرد و تفکراتی نوین جایگزین آن گردد؟!
 • زنانی که سالیان سال به آن ها گفته شده است که سکوت در مقابل روابط جنسی با همسر خود یعنی معصومیت یا پاکدامنی!!
 • زنانی که منفعل بودن در روابط جنسی با همسر خود را ارزش می پندارند غافل از تاثیرات منفی این منفعل بودن در نوع و کیفیت رابطه و در نتیجه دلزدگی دو طرفه!
 • زنانی که نمی دانند که رابطه جنسی یعنی لذت دو طرفه نه لذت یک طرفه .
 • زنانی که بیان خواسته های جنسی را گناه می پندارند.
 • زنانی که نمی دانند رابطه جنسی یعنی رابطه بعد از دوست داشته شدن و دوست داشتن طرف مقابل، که لذت رابطه جنسی پاداشی مشروع به آن دوست داشتن های صادقانه است.
یقیناً حامیان ارزش های سنتی این جملات را جملاتی ضدارزش و حتی جملاتی  گمراه کنند می دانند چرا که ارزش های گذشته با برچسب هایی چون حیاء و پاکدامنی این دریچه زشت و تاثیرات منفی را رنگ و لعابی زیبا می بخشند، تا زین بعد زنان خودشان سرکوبگر خودشان باشند نه مردان .
به هر حال این تراژدی تلخ که در میان خانواده ها رسوخ پیدا کرده است حاصل ساختارهای جهان مردسالارنه ی کهن است که باید ویران شود چرا که امروزه دنیای علم به جای استفاده از واژه ی “پاکدامنی” واژه “سرکوب غرائز جنسی” را به کار می برد.
که این سرکوبگری می تواند آغازگر یک طغیان درونی باشد که بدون شک ویرانگر بنیان خانواده است. از طرفی همچنان که پژوهش ها نشان داده است این سرکوبگری و طغیان می تواند زنان را پرخاشگر ، بدون اعتماد به نفس و … کنند که بدون شک این مساله می تواند در نحوه ی تربیت فرزند برای جامعه آینده خلع بزرگی ایجاد کند.

معرفی تست 

و اما تیم ای سنج در راستای ارتقاء رضایت زناشویی، آگاهی جنسی و  بهبود سلامت جنسی زوجین پرسشنامه احقاق جنسی هالبرت(HISD) را معرفی میکند. این پرسشنامه مختص بانوان عزیز است و به وسیله آن می توانند میزان این شاخص را در خود بسنجند.
پرسشنامه احقاق جنسی توسط دیوید هالبرت در سال ۱۹۹۲ ساخته شد و در بسیاری از پژوهش های بین المللی بکار گرفته شده است .
این پرسشنامه شامل ۲۵ سوال است و در انتخاب گزینه های آن از مقیاس ۵ درجه ای لیکرت استفاده شده است که میزان احقاق جنسی آزمودنی را مورد سنجش قرار می دهد این پرسشنامه به وسیله درمانگران در امور بالینی برای سنجش سلامت زناشویی و سلامت جنسی و در پژوهش های علمی به طور گسترده استفاده می شود.
آیا مطالعه مقاله فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • سرکوب غرایز جنسی در زنان با چه پیامدهایی همراه است؟

  • مچنان که پژوهش ها نشان داده است این سرکوبگری و طغیان می تواند زنان را پرخاشگر ، بدون اعتماد به نفس و … کنند که بدون شک این مساله می تواند در نحوه ی تربیت فرزند برای جامعه آینده خلع بزرگی ایجاد کند.
 • آیا تستی برای ارزیابی جرات ورزی جنسی وجود دارد؟

  • بله می توان از تست جرات ورزی جنسی هالبرت استفاده کرد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

21 تیر 1402 11:39

سلام این گونه ارائه ی نظر کمی به نظر افراطی است و از لحاظ روانشناسی ابراز صفتی منفی از درونی است که می تواند عقده و یا نوعی انتقام کلامی محسوب شود. دنیا زیباتر از این گونه تنگ نظری هاست.