تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 20 فروردین 1401 مدت مطالعه: 4 دقیقه

آشنایی با اختلالات رایج جنسی

اختلال جنسی از جمله اختلالاتی می باشد که در بین افراد عادی جامعه، کمتر کسی به آن ها آشنایی کامل دارد. البته این عدم آشنایی بیشتر جنبه فرهنگی دارد چرا که شناخت و صحبت در رابطه با این موضوعات تا حدود زیادی خلاف عرف جامعه می باشد. بنابراین در کلیپ فوق می خواهیم بیشتر با این موضوع آشنایی پیدا کنید و در نهایت بتوانید به 6 نوع اختلال جنسی شناخت پیدا کنید:  

رابطه جنسی در خواب (Sexomnia)
اختلال میل جنسی کم کار (Hypoactive Sexual Desire)
اختلال بیزاری یا نفرت جنسی (Sexual aversion disorder)
اختلال برانگیختگی مدوام میل جنسی (Persistent Genital Arousal Disorder)
انزال بازگشتی (Retrograde Ejaculation)
سندروم بیماری پست ارگاسم (Post-orgasmic Illness)

برای شناخت بیشتر این اختلالات جنسی، لطفاً  کلیپ بالا را مشاهده کنید.

متن ویدئو:

ای سنجیای عزیز، سلامم!

تو این کلیپ میخوایم در مورد موضوعی صحبت کنیم که تو جامعه ما کمتر بهش پرداخته شده باشه!  ممکنه که در مورد اختلالات جنسی رایج از ما، تو فیلما، از اخبار، مدرسه یا دانشگاه یا تو نسخه ای که پزشکتون براتون نوشته، یه چیزایی شنیده باشین اما به طور کلی در فرهنگ ما خیلی در مورد مسائل جنسی صحبت نمیشه! پس حتما این ویدئو را ببینید. تو این کلیپ در مورد اختلالات جنسی که کمتر کسی در موردش صحبت میکنه، می پردازیم که شاید افرادی در جامعه ما بهش مبتلا باشن اما اصلا ازش خبر نداشته باشن!

شماره یک

سکسامنیا این اختلال یه اختلال جنسی منحصر به فرد و نادره فرد مبتلا به این اختلال در هنگام خواب.رفتار های جنسی ای مانند: نوازش کردن،خود ارضایی، نزدیکی و رابطه ی جنسی داره این اختلال نوعی نابه هنجاری خواب (پاراسومنیا) در زمان خواب نان رمه. که فرد مبتلا این رفتار ها رو در زمانی که خوابه از خودش نشون می ده و رفتاری مانند رفتار قبل از خواب شبونه داره این اختلال عموما در افرادی که میانگین سنیشون بیست و شیش تا سی وسه ساله ممکنه وجود داشته باشه! یه سری تحقیق و مطالعه محدود و کم هم در مورد این اختلال وجود داره که میگه این اختلال نسبتا تو مردا بیشتره و نسبت این اختلال در مردان و زنان شصت و هفت به هشتاد و هفته. این اختلال شباهت زیادی به رفتار هایی مثل تو خواب راه رفتن داره اما می تونه تاثیرات منفی قابل توجهی هم داشته باشه.

شماره دو

اختلال میل جنسی کم کار! آیا می دونستین که طبق نظر محققان و تخمین هایی که زده شده پونزده درصد از آقایون  و 35 درصد از خانوما توی 12 ماه گذشته هیج میل جنسی و علاقه ای به برقراری رابطه جنسی نداشتن؟ اختلالات میل جنسی خیلی بیشتر از اون چیزی که شما فکر می کنین، وجود دارن یکی از این اختلالات، اختلال میل جنسی کم کاره که به اچ اس دی دی هم شناخته میشه. این اختلال زمانی اتفاق میوفته که  فرد هیچ تمایلی به برقراری رابطه ی جنسی نداره و البته هیچ تخیل و فانتری  جنسی ای هم نداره!

شماره سه،اختلال بیزاری و یا نفرت جنسی

اختلال بیزاری جنسی یا در یک طیف با اختلال میل جنسی کم کار قرار می گیره اما این اختلال خیلی شدید تر از اختلال میل جنسی کم کاره!کسایی که مبتلا به اختلال بیزاری جنسی هستن از هرگونه تماس و برقراری رابطه ی جنسی با همسر و یا شریک زندگی خودشون اجتناب می کنن! اختلال بیزاری جنسی می تونه بستگی به موقعیت داشته باشه و یا اکتسابی باشه. این اختلال شامل 6 نوع مختلف میشه که این 6 نوع شامله:کلی یا تعمیم یافته، مادام العمر موقعیتی،اکتسابی، وابسته به عوامل روان شناختی و ترکیبی از موارد ذکر شده باشه. برای تشخیص گذاشتن این اختلال  باید یه مشکل روان فیزیولوژیکی تو بیمار وجود داشته باشه و این مشکل حتما باید استرس و ناتوانی در عملکرد فرد به وجود بیاره اگر به خاطر یک بیماری و یا یه شرایط خاص موقتی قادر به برقراری رابطه ی جنسی نیستین، نمیتونید تشخیص اختلال بیزاری جنسی و یا میل جنسی کم کار بگیرین در واقع شما این اختلالات رو ندارین!

شماره چهار، اختلال برانگیختگی مداوم میل جنسی وقتی شخصی مبتلا به اختلال برانگیختگی مداوم میل جنسی یا همون باشه، به صورت خود به خود و ناگهانی و مداوم برانگیختگی و ارضای جنسی رو تجربه می کنه که حالتی ناخوشاینده این اختلال بیشتر در زنان رخ میده!و برخی خود ارضایی رو به عنوان راهی برای تسکین این اختلال در نظر گرفتن. بر اساس یه مطالعه ی موردی بر افرادی که مبتلا به این اختلال هستن، محققان فرضیه ای رو ارائه دادن که این فرضیه بیان می کنه کسانی که مبتلا به اختلال برانگیختگی مداوم میل جنسی هستن دارای بافت و فیبر سی در نورون های ویژه ی حسی در ناحیه ی جنسی ای که موجب برانگیختگی میشه هستن و همین موجب برانگیختگی مداوم و بی دلیل در اون ها می شه. در این اختلال ممکنه نشانه ها و مکانیسم روان فیزیولوژیکی به همراه درد و خارش در فرد وجود داشته باشه.

شماره پنج، انزال بازگشتی

این اختلال در مردان روی می ده و موجب انحراف مایع منی به سمت مثانه می شه در این اختلال ماهیچه اسفنکتر به هنگام ارگاسم دسترسی به مثانه رو در مردان از بین میبره و قطع می کنه این اختلال می تونه تاثیر منفی ای رو بر این ماهیچه و مثانه بذاره عوامل مختلفی می تونه باعث به وجود اومدن این اختلال بشه مواردی مثل استفاده از داروهای اس اس آر آی اس برای افسردگی یا دارو هایی که برای درمان پروستات استفاده میشه و یا دیابت کنترل نشده یا آسیب ناشی از مولتیپل اسکلروزیس یا همون ام اس یا عوارضی که ممکنه از جراحی پروستات برای فرد به وجود اومده باشه

شماره شیش، سندروم بیماری پساارگاسم

این اختلال نه تنها از نظر جسمی می تونه به فرد آسیب برسونه بلکه می تونه زندگی شخصی و عملکرد فرد رو به کلی تحت تاثیر قرار بده سندروم بیماری پسا ارگاسم یا پی او آی اس،  باعث نوعی انفولانزا و یا حساسیت بعد از به ارگاسم رسیدن در فرد میشه زنان هم این بیماری رو تجربه می کنن ولی باید بهتون بگم که این اختلال تو مردا رایج تره بسیاری از متخصصان بر این باورند که این اختلال می تونه در نتیجه ی یک علت خود ایمنی و یا آلرژی به مایع منی در فرد باشه! این اختلال به شدت درد ناکه و می تونه برای فرد مشکل ساز بشه البته درمان کم و محدودی هم برای اون وجود داره نشونه های این اختلال می تونه شامل:

خستگی و ضعف و تب ،تغییرات خلقی، مشکل در حافظه، مشکل در تمرکز، گلو درد و خارش در چشم باشه؛ آیا نشونه هایی بدتر از اینا هم هست؟ بله! علائم این اختلال دو تا هفت روز طول میکشه! بسیاری از افراد به دنبال درمانی برای این اختلال هستن درمانی که نتیجه بخش باشه و با دیگر درمان ها ترکیب شده باشه برخی دیگر هم به دنبال هیچ درمانی نیستن برخی از این افراد هم فقط زمان هایی که حااشون خوبه و بهبودی پیدا کردن رابطه برقرار می کنن.

آیا شما می شناسین افرادی رو که  تشخیص این اختلالات رو گرفته باشن کدوم یکی از این اختلالات برای شما جالب تر بود و شما رو بیشتر شگفت زده کرد و تحت تاثیر قرار داد؟ برامون تو کامنت بنویسید.

نسبت به کدام یک از اختلالات جنسی فوق شناخت و آگاهی داشته اید؟ لطفاً دیدگاه و نظرات ارزشمندتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اثر پیگمالیون چیست؟
چقدر خودت را می شناسی؟
خودشیفته ها را بهتر بشناسید
دوران پساکرونا و آسیب هایی که باهامون می مونن
آشنایی با اختلالات رایج جنسی
ماری جوانا و عوارضش رو بیشتر بشناسید
چه زمانی برای ازدواج آماده ایم؟
دیسیپلین فردی چطور اتفاق میفته؟
12 نشانه خطر در روابط عاشقانه
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید