تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
بهره مندی از قدرت تمرکز، چگونه می تواند زندگی ما را متحول کند؟ مدت مطالعه: 3 دقیقه
سروناز چنگیزی 17 مرداد 1399 مدت مطالعه: 3 دقیقه

بهره مندی از قدرت تمرکز، چگونه می تواند زندگی ما را متحول کند؟

تا به حال چند بار در موقعیت های زیر قرار گرفته اید؟ 

« تا حالا 5 بار این صفحه از کتابم رو خوندم، ولی بازم حفظ نشدم...!»
«انقدر کار رو سرم ریخته که نمیدونم اول به کدوم برسم، اصن ذهنم بهم ریخته، نمیدونم چی کار کنم و واقعا کلافه ام !»
«اغلب همکارام پروژه هاشون رو تو زمان مقرر تحویل دادن ولی من با 2،3 روز تاخیر تحویل دادم و متاسفانه جریمه شدم... .»
«دیروز تو راه برگشت به خونه، انقدر ذهنم درگیر بود که کلا مسیر رو اشتباه رفتم... و جالبترش این بود که یه لحظه اصلا یادم نمیومد کجام و از چه راهی باید برگردم !!! با اینکه 10 ساله حداقل خونم اینجاس !»

دیالوگ هایی که مطالعه کردید، نشانه های بسیار واضحی از نداشتن تمرکز می باشد. قطعا هر کدام از ما در شرایط مشابه شرایط ذکر شده در بالا قرار گرفته ایم؛ قدرت تمرکز، از جمله توانمندی های بسیار کاربردی و حیاتی مغز ماست که اغلب آن را نادیده میگیریم و متوجه نیستیم که وجودش، چقدر برای ما ضروری است و می تواند بر زندگی ما آثار شگرفی بر جای بگذارد.
به کمک این توانایی، می توانیم به اهدافی که در نظر داریم برسیم و در جنبه های مختلف زندگی مان، عملکرد مطلوبی داشته باشیم . در این مقاله قرار است یک مرور کلی در مورد تاثیر تمرکز داشته باشیم. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب، به شرح زیر است:

تاثیر تمرکز بر زندگی 

کنترل کردن افکار و احساسات

افرادی که از قدرت تمرکز بالایی برخوردار هستند، به راحتی می توانند ذهن شان را بر روی افکار و احساساتی متمرکز کنند که مهم هستند و می توانند افکار و هیجانات منفی و مختل کننده را مدیریت کنند و نادیده بگیرند.

تصمیم گیری سریع

بدیهی است که هرچه بتوانید افکار و ذهن تان را متمرکزتر نگه دارید، راحت تر و سریع تر نیز می توانید درباره با جنبه های مختلف مسائل فکر و تصمیم گیری کنید.

بهبود یادگیری 

زمانی که تمرکز ما در سطح خوبی قرار داشته باشد، می توانیم خیلی سریع و دقیق، مطالب را یاد بگریم و به خاطر بسپاریم و لازم نیست چندین بار یک مطلب را مدام بخوانیم و بخوانیم تا حفظ شویم. در نتیجه، هم بهتر یاد می گیریم و هم عملکرد بهتری در آزمون ها داریم.

اولویت بندی کارها 

داشتن تمرکز سبب می شود تا دقیقا بدانیم که چه کاری در اولویت است و چه کاری نه. همین باعث می شود تا کارهایمان را به ترتیب اهمییت بچینیم و به نوبت به سراغ هر کدام برویم. افرادی که از این قدرت برخوردارند، در کارهای مختلف، هدفمند تر عمل می کنند چراکه دقیقا می دانند چه می خواهند.

آرامش ذهنی 

افرادی که تمرکز بالایی دارند، اثر آن را نه تنها بر روی کارهایشان، بلکه بر روی روان و ذهن شان نیز می بینند. وقتی از این قدرت، برخوردار باشید، خیال تان راحت است که همه چیز سر جایش قرار دارد و کارها طبق روال شان انجام می شوند و مطمئن هستید که چیزی را از قلم نیانداخته اید.
افرادی که تمرکز ندارند، عملکردشان بسیار ضعیف است و ذهن آشفته ای دارند. بنابراین، پریشان هستند و ذهن شان همیشه درگیر است؛ چراکه احساس می کنند کلی کار ناتمام دارند.

قدرت تمرکز

راحتی بیشتر در انجام کارها 

همان طور که بارها تاکید شد، اگر قدرت تمرکز خوبی داشته باشید، بسیار راحت تر، دقیق تر و سریع تر می توانید کارهایتان را انجام دهید و بیش از حد لزوم، وقت و انرژی تان را تلف نکنید. اگر تمرکز نداشته باشید، بارها در حین انجام کارها یا درس خواندن، حواس تان پرت می شود و نیاز دارید تا برای انجام هر چیزی، چندین برابر وقتی که لازم دارد، زمان بگذارید.

 انتخاب های آگاهانه

یکی از اثرات بسیار مهم متمرکز بودن، این است که  بدانید دقیقا چه می خواهید؛ چرا که می توانید بر جنبه های مختلف یک موضوع، احاطه پیدا کنید و به خوبی درباره با آن ها، فکر کنید. همین عامل سبب می شود تا در حین انتخاب کردن، نه تنها بر اساس احساس، بلکه بر اساس منطق تان وارد عمل شوید.

  کاهش رفتارهای تکانشی

طی تحقیقاتی که انجام گرفته، مشخص شده است افرادی که از قدرت تمرکز بالایی برخوردارند، نسبت به هیجانات، احساسات، افکار و رفتارشان آگاهی بالاتری دارند و زمانی که در معرض یک موقعیت خاص قرار می گیرند، بهتر می توانند فکر و عمل کنند. این افراد، به خوبی می توانند واکنش هایشان را کنترل کنند و قبل از اینکه کاری کنند، به خوبی فکر می کنند و نسبت به سایرین، واکنش های ناگهانی و هیجانی کمتری از خود بروز می دهند.

افزایش سلامت جسمانی 

محققان بر این باورند که افرادی که تمرکزشان بالاست، عملکرد مغز و سیستم ایمنی بدن شان نیز بسیار تقویت می شود. این قدرت، بدن را در برابر بیماری های مختلف، مقاوم تر می کند و می تواند در کاهش فشار خون و تعدیل کردن احساس درد نیز کمک شایانی بکند.
بهبود عملکرد مغز نیز به نوبه ی خود، متقابلا بر جسم، اثر می گذارد و حتی سبب تقویت سایر توانایی های مغزی (از جمله حل مسئله، ادراک، برنامه ریزی و ...) نیز می شود.

قدرت ذهن

 ارتقای کیفیت روابط 

روانشناسان معتقدند هرقدر بتوانیم قدرت تمرکزمان را افزایش دهیم، به همان میزان، سطح رضایتمندی ما در روابط مان نیز بیشتر می گردد. زوج هایی که ذهن خود را پرورش می دهند و برای افزایش تمرکزشان به صورت مداوم تمرین می کنند، تعامل و رابطه ی بهتری نیز با هم دارند و به صورت کارآمدتری می توانند مشکلات شان را حل و فصل نمایند.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد تاثیرات و فواید تمرکز در زندگی صحبت کردیم. فواید تمرکز، صرفا به این 10 مورد ختم نمی شود و داشتن تمرکز اثرات مطلوب دیگری هم برای افراد در زندگی دارد.  با این حال، مواردی که در این مقاله ذکر کردیم، مهم ترین فواید و تاثیرات تمرکز کردن می باشند.

آیا مطلب فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید