تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
هویت جنسی و جنسیت مدت مطالعه: 2 دقیقه
محسن گلکار 30 اردیبهشت 1399 مدت مطالعه: 2 دقیقه

هویت جنسی و جنسیت

ما در دنیایی زندگی می کنیم که همه جنبه های زندگی در حال تغییر می باشد. و این تغییرات روزانه می تواند همه چیز را به چالش بکشاند. این چالش ها آنقدر سهمگین است که بزرگتر ها سعی می کنند جلوی این تغییرات و پیامدهای این تغییرات را بگیرند. اغلب بزرگسالان برای بازگشت به آداب و رسوم و تعاریف قدیمی تلاش می کنند. گرچه این تلاش های بزرگسالان سبب افزایش بیگانگی آنان و جدا شدن و دور ماندن بزرگسالان از نوجوانان می شود.

هویت جنسی

هویت جنسی

امروزه دیگر نوجوانان همانند نوجوانان قدیم بسته ها و پکیج های آماده ای را که از سوی جامعه به آنان داده می شود را قبول نمی کنند . آنها این بسته ها را به طور کامل وارسی می کنند و هر قسمتی از این بسته ها را که برای  آن ها جذاب نباشد را حذف و  هر بخش جدیدی را هم که بخواهند به آن اضافه می کنند. به عنوان مثال نوجوانان امروز آداب و رسومی را که از بزرگترها به آن ها رسیده اند را بدون چون و چرا قبول نمی کنند آنان سعی می کنند این آداب و رسوم ها را به میل و سلیقه خود تغییر دهند.

یکی از ویژگی های نسل جدید رهایی از مقوله بندی و تفکیک ها و مرزهایی می باشد که جامعه درست کرده است مثلاً مباحثی چون هویت قومی، هویت ملی، هویت دینی، هویت جنسی و… برای نوجوانان مسائلی هستند که باید تغییر کند. به همین دلیل می باشد که گروهی از جامعه شناسان بین جنسیت و هویت جنسی تفاوت قائل می شود. از نظر آنان جنسیت یک فرد براساس مسائل و ویژگی های ژنتیکی مشخص می شود اما هویت جنسی براساس تعریف جامعه می باشد. مثلا زمانی که یک دخترمتولد می شود هویت جنسی نوزاد توسط نوع رفتار جامعه با او مشخص می شود. وقتی دختر بچه از دوران کودکی بازی با عروسک را یاد می گیرد یعنی جامعه دارد اورا برای مادر شدن آماده می کند بنابراین جامعه هویت جنسی زنانه را به او تحمیل می کند. حال امروزه نوجوانان به این امر واقف شده اند و می خواهند اسیر هویت های جنسی که ساختارهای اجتماع و جامعه سازنده ی آن هستند نشوند. بنابرین هویت جنسی یعنی تعریف ذهنی که فرد از خود دراد. حالا امکان دارد جامعه  این تعریف را در ذهن فرد جاسازی کرده باشد و یا امکان دارد خود فرد تغییراتی در این تعریف انچام داده باشد. فرد امکان دارد به لحاظ ظاهری دختر باشد ولی از لحاظ ذهنی تعریف مردن بودن را از خود داشته باشد.

بازی کودک

بازی کودک

به همین دلیل امروز هویت های جنسی عجیب و غریبی از قبیل همجنس گرا، همجنسباز، دختران مردنما، زنان مرد نما  و … در جامعه در حال ازدیاد می باشد.

به هر حال در ادامه گفته های بالا همچنان که گفته شد نوجوانان امروزه بسته های آماده را قبول نمیکنند و سعی بر تغییراتی در این بسته ها دارند. مثلا اگر فرد دختر می باشد و هویت جنسی زنانه دارد سعی میکند ویژگی های که برای هویت مردانه هم وجود دارد در خود نهادینه کند بنابرین ترکیبی از دو جنس رابرای خود درست می کنند.

بنابراین نوجوانان همیشه تلاش کرده اند تا خود را از محدوده دنیای والدین خود دور کنند و راه های جدیدی را برای تفکر و انجام آن بسازند این همان چیزی است که به آن تمایز می گویند و گاهاً از یک دیدگاه کلان تر می توان گفت این تمایزها سبب پیشرفت فرهنگ انسانی می شود.

به هر حال آن چه که مشهود است، ما در زمان چالش برانگیز زندگی می کنیم و در چنین زمانی، کسانی که بیشتر آماده پذیرفتن تغییرات، کشف ایده های جدید و سازگاری هستند، به احتمال زیاد با چشم انداز مثبت تری در مورد زندگی خودشان و عزیزانشان ظاهر می شوند.

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید