تست شخصیت شناسی MBTI ⚡ رایگان
لوگوی ای سنج ورود و ثبت نام
داشبورد
پروفایل من
آزمون های من
گردش حساب
امتیاز من
خروج
ورود در سایت
ثبت نام در سایت

تست آنلاین سبک های فرزندپروری بامریند (PSI)


تست فرزندپروری به شما کمک می کند تا فرزندان تان را به خوبی هدایت کنید.

سبک های فرزندپروری یکی از مهمترین مسائلی است که توسط والدین به درستی درک نمی شود. همان طور که می دانیم رشد سالم کودکان بستگی به عوامل متعددی دارد، پژوهش ها نشان می دهد که آنچه که بیش از همه تعیین کننده سلامت روان کودکان خواهد بود، سبک فرزندپروری والدین آنها است. منظور از سبک فرزند پروری دیدگاهی است که والدین نسبت به تربیت و رشد فرزند دارند، و براساس این دیدگاه شیوه خاصی را برای تعامل با فرزند خود در شرایط مختلف و دوره های متفاوت زندگی وی اتخاذ می کنند. 

مولفه های تست سبک فرزندپروری بامریند:

سبک های فرزندپروری

والدین به عنوان اولین مربیان کودک در رفتار آن ها نقش بسیار محوری داشته و هرگونه اهمال در آن عواقب وخیمی را می تواند به بار آورد. امروزه همه ما می دانیم که داشتن خانواده منسجم و روابط صمیمی با والدین می تواند بسیاری از مشکلات و آسیب های روانی اجتماعی را کاهش دهد. با این حال باید بدانیم که برای هدایت فرزندان در راستای رشد اجتماعی تنها عشق و علاقه والدین حائز اهمیت نیست بلکه مقداری کنترل منطقی نیز باید وجود داشته باشد. چرا که هدف نهایی پرورش فرزندان خودگردانی آن ها در مسیر رشد اجتماعی است. برخی از والدین فرزندان خود را به بهانه ها ی مختلف رها می کنند و گاها این نوع رفتار خود را با مهربان بودن و عشق ورزیدین به فرزندان توجیه می نمایند. برخی از والدین نیز مدام در حال کنترل فرزندانشان هستند و می خواهند از این طریق آن ها را توانمند بار بیاورند. این ها همگی باورهای فرزندپروری غلط هستند. سبک فرزندپروری هر پدر یا مادری براساس دو معیار عمده شکل می گیرد: محبت و کنترل. والدین با استفاده از مولفه کنترل، بر اعمال و رفتار فرزندانشان نظارت می کنند و با قوانین و ضوابط مختلف رفتار آنها را در چارچوب مد نظر خود شکل می دهند. از طرف دیگر سبک فرزندپروری پدر یا مادرها واجد معیار دیگری به نام محبت است که شامل زمان و انرژی است که برای رسیدگی به خواسته های فرزندان خود می گذارند و میزان گرما و صمیمیتی که در تعامل با آنها دارند. 

انواع سبک فرزندپروری

گاهی اوقات در رابطه با تاثیر فرزندپروری بر رشد روانی اجتماعی فرزندان شنیده ایم. اما اکثر والدین علیرغم اینکه در کتاب های مختلف نیز در رابطه با فرزندپروری خود خوانده اند اما اطلاعات درستی از خودشان ندارند. در واقع با توجه به تبادل روزافزون اطلاعات روانشناسی در دنیای امروز، بسیاری از والدین تا حدودی می دانند که چه نوع پدر یا مادری باید باشند، ولی درباره اینکه واقعا چه پدر یا مادری هستند، اطلاع چندانی ندارند. این عدم آگاهی در رابطه با سبک فرزندپروری خود می تواند باعث شود که ناخواسته به کودکان خود آسیب بزنیم. پیامدهای این ناگاهی شاید در کوتاه مدت مشخص نباشد اما زمانی از نتایج آن آگاه خواهید شد که دیر شده است و تاوان سنگینی برای بدعملکردی نوجوان یا جوان خود باید بپردازید. 

__special__

فرزندپروری چیست؟

روانشناسان و مشاوران خانواده در سراسر جهان برای آشنایی بیشتر با سبک های فرزندپروری از پرسشنامه های استاندارد استفاده می کنند. یکی از این تست های استاندارد که بر اساس نظریه سبک های فرزندپروری بامریند طراحی شده است ابزاری است که از طریق آن می توانید سه سبک فرزندپروری خود را بشناسید. پرسشنامه سبک های فرزندپروری بامریند (PSI)  اقتباسی است از دیدگاه اقتدار والدین که توسط «بامریند» ارائه شد و هدف آن بررسی الگوهای نفوذ و شیوه‌های فرزند پروری والدین در سه سبک سهل گیرانه، استبدادی و مقتدرانه است. این تست توسط خود دایانا بامریند در سال ۱۹۷۲ طراحی و ساخته شد، توسط اسفندیاری در سال 1374 ترجمه گردید و زیر نظر صاحب نظران حوزه روانشناسی کودک اصلاحات لازم در آن اعمال گردید. این پرسشنامه دارای ۳۰ آیتم است که پاسخ های آن براساس طیف لیکرت 5 درجه ای از کاملاً مخالفم تا کاملاً موافقم درجه بندی شده است.

سبک های فرزندپروری

ما در تست سبک های فرزندپروری بامریند  (PSI)اطلاعات جامع و مفصلی را در رابطه با سبک فرزندپروریتان خواهیم داد. تیم ای سنج با کمک روانشناسان حوزه خانواده تلاش نموده اند تا متناسب با سبک فرزندپروریتان شما را هدایت نموده و بتوانند در مسیر تربیت کودکان تان راهنمایی های لازم را ارائه دهند. در زیر بخشی از اطلاعاتی که پس از پاسخ به این تست دریافت خواهید نمود ارائه شده است:

نمودار فرزندپروریافزایش فرزندپروریبهبود فرزندپروری

 

 
 

 

 


آزمون های مشابهآدرس ایمیل : info [ at ] esanj.ir
×

دنبال چه آزمونی میگردی ؟